Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Anahadasha, va citesc dar nu am mai apucat sa scriu. Iti tin pumnii pe 27, vor fi mari bebeii, vei vedea...
Alexa

Sarbatori fericite la toate viitoarele mamici si mamicilor de gemenei..

Amary 13+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Va salut, fetelor!
Vreau sa stiti ca va citesc aproape zilnic, doar ca nu prea am timp sa scriu.
ANAHADASA, ce frumos ca vei naste de Sf. Stefan. Noi vom sarbatori de Sf. Stefan ptr. ca pe pici ii cheama si Stefan si Stefania . Sa stii ca voi bea o gura de sampanie si ptr. sanatatea ta si a puiutzilor tai . Asa cum zicea cineva mai sus, trebuie sa le pui si nume in acord cu onomastica .
ALEXAH, nu te mai stresa!!! Trece greu timpul, stiu, dar tu trebuie sa fii tare rabdatoare ptr. ingerashelele tale! Copiii mei s-au nascut la 34 sapt.+ 5 zile, cu 1800 gr. si 2300 gr., au stat in patut incalzit, dar au respirat singurei de la inceput. Eu, una, cu siguranta nu ma vedeam stand "pe fundul meu" atat de mult timp, fiind o fire mai energica, dar ma tot gandeam ca ei nu trebuie sa sufere ptr. ca mama lor nu se poate stapani . Asa ca, pana la urma a trecut si acum sunt convinsa ca as sta si de 10 ori pe atata daca ar fi nevoie, numai sa-i vad sanatosi .
VISS, MONAS, MIRELA, sa stiti ca va invidiez ptr. intalnire. Tare mi-ar placea sa am si eu parte de asa ceva ptr. a mai schimba impresii cu mame de gemenashi. Mai cunosc o mamica de copii gemeni, care sunt insa mai mari decat ai mei, cu care ma mai intersectez cateodata, insa destul de rar.
De cate ori intreb cate o prietena cum face un lucru, imi dau seama ca sfatul ei nu se potriveste daca ai 2, asa ca tot dupa capul meu fac .
Azi am fost cu picii si cu sotul la mall la un concert organizat in scop caritabil. A fost super! Au servit copiii o masa acolo, au dansat in bratele noastre, au mai "circulat" si in bratele unora dintre prietenii cu care eram. Pe scurt, a decurs totul super ok de parca am fi avut dea copii mari.
Luca ar sta numai in picioare daca ar putea. Toata ziua "patruleaza" prin toata casa in 4 labutze, in schimb Carla e mai lenesa, mai linistita. Se deplaseaza in 4 labutze numai daca e necesar. In rest, sta in tarc cu jucariile si le aseaza, le vorbeste, le baga in guritza...Asta pana nu vine shmekerul de frate-su sa-i fure cate una . Si ea, saraca, i le da fara comentarii. Dar el nu se multumeste cu una-doua jucarii, le vrea pe toate. Si Carla i le da una cate una. Si tot nu e multumit golanul. Le ia pe rand si le pune mai departe, asa incat mititica sa nu mai ajunga la ele. Si atunci incepe circul lui Carla . Asa ca trebuie sa-l iau pe Luca din tarc si sa-l pun pe jos, la patrulare, ca altfel nu-i chip s-o lase in pace pe sora-sa .
Mai sunt si momente cand il apuca pe Luca sa-i arate cine-i mai puternic si se urca peste ea, o prinde de urechi, de nas, de maini, picioare . Noroc ca par lung nu prea au niciunul, ca ar fi jale!

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

N-am avut timp sa citesc aproape deloc din urma, piticii imi mananca urechile!

Am insa o veste interesanta: cumnata mea a facut recent FIV (la ei a fost la sot problema), al doilea reusit, totul OK, un bebe vazut la primul eco (pe 17). Ieri, pe 22, a chemat-o deja la al doilea eco si,c e sa vezi! A mai aparut un bebe!! Un pic mai in urma cu dezvoltarea, dar zice dr. ca va recupera! Asa ca... poate o conving sa se inscrie la clubul nostru! Culmea e ca si eu am avut tot al doilea FIV reusit, am aflat ca voi avea gemeni tot intr-o zi de 22, numai ca era chiar inainte de Pasti in 2008 ...



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna dimineata!

mi-am terminat cu succes lista de cumparaturi pentru bebeluse...bagajul meu...am luat si plicuri de la librarie...am schimbat bancnote mici pt asistente...:P
Imi dati si mie va rog, cine poate si cine a nascut la stat, private message, cu suma cu care ar trebui sa ma pregatesc de nastere? Ca sa pot sa imi fac niste calcule in linii mari. Stiu ca difera de la un spital, doctor sau un oras la altul...dar orientativ tot pe-acolo probabil ca e, si imi fac si o idee. In viata reala, ne-virtuala, nu cunosc pe nimeni sa fii nascut prin cezariana, gemenasi.

Si mai vroiam sa stiu daca voi considerati ca e mai bun caruciorul cu scaunelele in paralel. Probabil poti intra in magazine si manevra mai usor un carucior-trenulet...dar ma gandeam daca nu cumva oare bebe din spate nu o sa mai vrea in spate cand vor vrea sa fie atenti la drum.

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ALEXAH, referitor la carucior, eu as alege si a 100-a oara carucior tip trenulet, CLAR!!! Pe langa faptul ca incapi pe orice usa, e usor de manevrat si in magazine si pe trotuare inguste, ceea ce, in opinia mea, e foarte important!
Eu o asez intotdeauna pe Carla prima si pe Luca il pun in spate, dar este loc mult intre scaune, asa ca cel din spate nu are deloc vizibilitatea afectata . Asta cred ca depinde si de tipul de carucior pe care-l iei. Eu am luat ABC DESIGN - ZOOM.

Va doresc CRACIUN FERICIT tuturor! Sa va aduca Mosul tot ce e mai bun!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Va doresc si eu Sarbatori linistite, bucurie in suflet, multa sanatate si Pruncul nascut in ieslea Betleemului sa va inunde vietile, sa va dea pace, intelegere, protectie si sa va pazeasca de rau!


AMR: 3 ZILE

Ana, mami de doi strengari si 36+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Buna mamici,e bine ca aveti timp sa intrati,pe mine ingerasii imi ocupa tot timpul,mai au si colici amandoi,sau cam invatat si in brate,doar au bunici care sar cam repede cand aud ca moraie un pic si uite asa nu mai am timp de aproape nimic.Sanatate tuturor viitoarelor mamici si actuale mamici alaturi de craciuneii vostri.Noi avem 4sapt,iar de cand am iesit din maternitate am pus 600gr cate unul,eu zic ca e bine.Va citesc nu zilnic,dar va citesc mesajele.Nu ma pricep sa pun poze sa vi arat.VA DORESC SARBATORI FRUMOASE SI FIE CA SEARA SFANTA SA VA ADUCA NUMAI SANATATE,BUCURII SI MULTA PUTERE SI RABDARE IN CRESTEREA MICUTILOR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor!
-Sarbatori fericite!!!!!- in continuare, alaturi de cei dragi!
- asa cum multe dintre voi ati scris, si ati descris, reiau si eu un pic- este primul carciun alaturi de copilasii nostripentru mine este primul craciun alaturi de gemeni!!!! este un vis devenit realitate, este o nebunie frumoasaeste prezent, nu trecut- cand ma gandeam la ce nu am avut, si nici viitor- cand ma gandeam la ce nu am -si imi doream.este prezent, si un prezent frumos, dar frumoas rau
- de-abea vineri seara am montat bradul-tati adica, eu am taiat legumele ptr salata boef,dupa 23 cand au adormit ei am amestecat ingredientele, sambata dim. am impodobit bradul,apoi am facut o negresa,iar sambata seara, inainte de baia lor- a venit mosul-au fost invadati de pungi, pungulite cu cadouri fosnitoare, lucitoare, muzicale, hainute si jucarii.la final, isi scoteau ochii cu degetele de cat de obositi erau de invazia de nou din jurul lor
-ieri am petrecut in familie-toti 4.am mancat ei, noi, ne-am jucat, au dormit ei-si noi.de 3 ori pe zi.a fost linistit, calm, frumos.clar un craciun cu copii e altfel.ne dau ocazia sa ne retraim copilaria, sa ne bcuram de lucrurile simple, sa zambim mai dessunt fericita ca ii am pe ei langa mine, langa noi, si sper sa nu pierd acest sentiment mult timp
- va doresc inca o data, sarbatori fericite alaturi de puiutii vostri din burtica sau de langa voi, din patuturi-cei mici, sau de prin cotloanele casei, cei care misuna in cautarea de noi aventuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Craciun Fericit tuturor mamicilor, si bebeilor, si taticilor!

Ana, maine pentru tine e ziua pe care ai asteptat-o cu atata nerabdare. Sper sa poti dormi in noaptea asta macar putin. :)
Eu iti tin pumnii si iti doresc o nastere usoara, o recuperare rapida iar puisorilor tai le doresc sa vina pe lume sanatosi si pufosi.
Sa citim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici dragi,
Sper ca ati petrecut toate frumos. Noi ne-am aventurat cam departe ce-i drept insa am avut part si de zapada si de frig de iarna. Copiii au fost inconjurati de muulte jucarii si unchi si matusa in plus pe langa noi. Au misunat peste tot si s-au jucat bine dupa ce s-au acomodat cu locul. La intoarcere a fost greu..ne-am kkrisit de cate 3 ori fiecare...unul s-a constipat altul s-a derajnat la stomac, au urlat, s-au framantat...a fost un pci cam iad. Prea curand nu mai repet figura asta. Nu au vrut neam sa doarma in masina..cate 15-20 minute la un drum de 6 ore!!! Bine ca am ajuns acasa cu bine...
Fabi ne cam urla noaptea, cred ca de la dintii de sus. Azi noapte din juma in juma de ora plangea. Ne-a terminat. De dimineata sora-mea a ras de noi si mi-a spus ca daca avea actele pregatite, si venea la noi atunci in toiul urletelor, era sigura ca le semnam ca sa i-l dam pe Fabi .
Cam atat deocamdata, stam sa ne revenim. Cel mai bine e acasa cu puii pe langa noi.


Mergi la inceput