Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Laura, la fetita ma refeream...ca baietelul clar la aproape 3kg nu era cazul. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

A stat o singura zi la incubator, dupa ce s-a nascut. Apoi inca 3-4 zile intr-un patut incalzit. A respirat singura de la inceput.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

:) SUPER! Sper sa nu avem nici noi nevoie sa stam.

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

A stat o singura zi la incubator, dupa ce s-a nascut. Apoi inca 3-4 zile intr-un patut incalzit. A respirat singura de la inceput.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Alexa, fii optimista! Cum spune si Laura nu greutatea e cea mai importanta. In plus diferenta de greutate dintre ele e mica. Intre ai mei a fost o diferenta de 995 g, fetita fiind mai mica si daca mai aveau rabdare cateva zile incheiam si noi saptamana 36. Fetita, prima la iesire, a fost cea care a declansat de fapt nasterea si a vrut afara.
Nici ai mei nu au stat la incubator, ci in patut incalzit vreo 2 zile, iar dupa 3 zile ni i-au dat in camera cu noi fara nici o monitorizare. Mami si tati au primit ajutor si sfaturi apoi cum sa ii ingrijim, alimentam, face baita etc.

Anahadasa, tin pumnii sa fie totul bine. Mai ai un pic si iti tii puii in brate. Ai stabilit daca vrei sa fii treaza cand te opereaza? Pt. mine a fost cel mai frumos moment cand i-am auzit tipand intai fetita si la 3 minute pe baietel. Mi i-au adus la cap pt cateva secunde si apoi a plecat tati (care a asistat la operatie) cu ei la neonatal.

In rest e o placere sa citesc mesajelor mamicilor de gemeni mai maricei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Salmida, am stabilit sa fie rahianestezie pt ca vreau sa le aud primele vocale Si sa le vad mutrisoarele !!!
Alexa, trebuie sa gandesti pozitiv, trebuie sa-ti repeti mereu ca vei reusi! Crede-ma, psihicul conteaza foarte mult! Vei ajunge cu bine si crede-ma ca in ultima perioada mi-a fost mai usor decat pe la 33,34 de sapt, cum am mai scris... Vei reusi, ma rog pt tine! Doamne ajuta!
Nu mi-a mai facut ecografie, doar setul complet de analize de sange si urina, monitorizeaza tensiunea mea si pulsul copiilor si cred ca in zilele urmatoare voi face si ultima ecografie, inca n-a pomenit medicul nimic de asta. Oricum a zis ca burtica a crescut considerabil de o sapt jum de cand sunt internata si el spune ca in mod sigur vor avea o greutate buna. Acuma sper sa aiba dreptate...

AMR: 5 ZILE

Ana, mami de doi strengari si 36+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

alexa, stai linistita, nu ai niciun motiv de ingrijorare, copiii sunt barosani, diferenta e mica, 200g in 10 zile e foarte bine, un copil single ia intre 200 si 300g, asa ca pt gemeni esti super!pfuaiiiiiiii, cand au fct ai mei 2 kg am dat kef si am desfacut sampanie, in viata lor extrauterina, ca ai mei au fost f mici. asa e, varsta gestationala e mai importanta decat orice altceva!

anahadasa, 27 decembrie! de SF.STEFAN! tre sa bagi numele asta neaparat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata leidiz,
Am ajuns cu bine la Tg Mures. Au facut ceva tarantele pe drum, insanu atat de rau cum m+am asteptat. Mai rau a fost ca am avut eu un rau de masinaaa...ca in copilarie. Eva nu a stat o secunda in scoica, se punea pe burta in ea si cu capul intre scaunele noastre din fata, in rand cu noi, admira peisajul. Fabi a fost mai cuminte, a dormit si stat legat in scoica mai tot drumul )5 ore!.
Alexa, eu i+am nascut exact cu greutatile despre care spui tu, la 34 saptamani. Nu au stat la incubator, ci doar in patut incalzit vreo 2yile Fabi si Eva vreo 4. Au respirat singuri de la inceput. Eva era cea mai mica si e cea mai sprintara acum. Nu am avut cu ea nici macar vreo raceala . Nu+ti face griji pentru greutatea lor.
Va pupam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

BUNA DIMINEATA!

Nici nu stiti cat ma ajuta sa citesc incurajarile voastre. Ce ma bucur ca am descoperit forumul asta. Si sa stiti ca pe viitor, voi veni si eu cu fetele mele identice la intalnirile voastre.

Faptul ca a mai fost cineva in situatia mea si a trecut cu bine...ma linisteste.

E adevarat ca varsta gestationala este cea care conteaza. Dar ma sperie cand stiu ca eu sunt in saptamana 33 +3 zile si dr. la ecograf zice ca fetele au 32 de saptamani.

Promit sa rezist si sa le tin pe fetite in burtica inca aproape 3 saptamani si sa nu mai fiu asa plangacioasa!

Ana, ce binecuvantare sa nasti in a treia zi de Craciun. :) Abia astept sa vad poze.

Va doresc o zi buna alaturi de gemenasii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

monas, asa am ajuns eu la moeciu asta-vara, cu raul in gat si asta dupa ce mai si vomasem intr-o punga, atat se frichinisera astia in scoici. apoi am bagat reeducare de stat in masina, in fiecare seara plimbare de 30 min, apoi 35, 40 pana i-am mai domolit. cand am trecut de la scoici la scaune, parca s-a mai remediat treaba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

http://elfyourself.jibjab.com/view/8Oncg74jefoFeMR8FfyO

Am gasit un site foarte dragut, de unde poti trimite pe mail felicitari de Sarbatori.

Aici sunt eu si Alexandru, sotul meu...:) Voi cele cu bebei, puteti sa ii puneti si pe ei.
Enjoy!

Mergi la inceput