Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

mi-am facut album picasa,sper sa reusiti sa vedeti pozele.
ies ca mi s-au trezit papuselele mele.



https://picasaweb.google.com/102893190872616247452/ScrapbookPhotos#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacomsa spune:


Buna tuturor,

Este prima data cand scriu pe acest forum desi l-am citit cu destul de multe atentie. Sper ca o parte din experientele impartasite de voi aici o sa ma ajute si pe mine in perioada urmatoare deoarece si eu sunt o viitoare mamica de gemeni (mai avem +/- 1 saptamana)

Acum sunt in saptamana 37 si am luat 16 kg in greutate. Vom avea 2 baieti iar saptamana trecuta, la masuratori, amandoi aveau peste 2.700 gr (unul chiar se apropia de 3.000 insa ........ inteleg ca este o marja de eroare de +/- 20%). O sa vedem. Tot ce-mi doresc este sa sa fie sanatosi!

Roxy, am vazut albumul tau si sunt superbe fetele. Sa va traiasca, sa fie sanatoase si sa va aduca numai bucurii! Am vazut ca unele fotografii le-ai facut imediat dupa nastere, in spital si as vrea sa te intreb cate kg au avut la nastere? Am vazut ca sunt destul de dolofane ................ ma tot intreb cum vor fi ai nostrii. Mi-e teama ca nu o sa stiu cum sa ma port cu ei ...... ma tot gandesc ca-mi va fi frica sa-i iau in brate, sa le fac baie, etc .....
Sper sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi


daca un copil care plange inceteaza imediat ce l-ai luat in brate, inseamna ca singurul motiv pt care plange este rasfatul. sunt momente cand au nevoie de caldura/afectiune, de acord sa il iau in brate, dar cand treaba e doar rasfat si dependenta de prezenta mamei fara alt motiv, cred ca invatul are dezvat, pt ca altfel ajungi sa te neglijezi pe tine si casnicia, se acumuleaza frustrari, mai un scandal, mai un divort, mai o depresie etc. desigur, fiecare alege cum isi creste copilul. aici impartasim doar experiente, nu judecam ce fac ceilalti, nu dam retete general valabile. cred ca mamele de gemeni stiu cel mai bine ca, desi aplica exact aceleasi chestii cu ambii copii, ei reactioneaza diferit, in functie de personalitate.asadar, sa ne bucuram ca avem copii sanatosi, restul e total insignifiant.si oricum ii crestem, oricum suntem niste eroine ca facem munca la dublu, asa ca avem scuze la orice!important e ca fiecare mama sa se simta bine/confortabil psihic ca face ce crede si simte ea ca e the best pt copiii/familia ei.ce reteta aplica x sau y n-are nicio relevanta daca avem convingerea ca facem ce si cum trebuie.

in alta ordine de idei, voi nu va uitati noaptea la ei cum dorm? nu plangeti si ii multumiti Domnului ca avem minuni la dublu?
eu mi-am fct un ritual din asta.

o , ba nu, un buchet de pt toate mamele din gemenie!

PS: am fost cu sugubina la destrabal vinerea trecuta fo 5 ore!pan s-a inkis crasma, la 2 noaptea! baute, barfe, tort, ea mojito, eu limonade ca eram sofer! viatza!

Adi, mami de ana si ioachim


Eu cred ca atunci cand un copil ce nu poate vorbi (ca astia erau in discutie, beblusi de cateav zile/saptamani/luni) plange si se linisteste cand e luat in brate nu e vorba de rasfat, ci de comunicare. Bebelushii nu pot spune "bai, mama, ia-ma in brate ca ma doare spatele de cat stau pe spate in patut, vrau sa vad lumea mai de sus, vreau sa iti simt mirosul, vreau sa stau lipit de pielea ta fina", asa ca plang. Asa comunica ei. Asta nu inseamna ca sunt niste santajisti, ci ca asa stiu ei sa se exprime. Cand esti mare ai niste nevoi, cand esti mic ai altele, mai simple si mai directe: papa, caldurica, afectiune.

Scuza ca se supara barabtul ca e neglijat mie nu mi se pare plauzibila. Sotul ala se presupune ca e dita' handralaul de adult, care poate sa isi cenzureze /managerieze frustrarile si dorintele. Daca nu e in stare sa fie alaturi de sotia lui care a devenit mama si nu mai are disponibilitate pt el 100%, ghinion! Drum bun, carare batuta! La copiii aia a contrinuit si el cu niste celule, sunt si datoria lui. De ce sa avem atata grija sa nu se supere barbatul, dar sa refuzam copiiilor atentia noastra? Adica e ok sa lasi bebelushul sa planga 15-20 de minute ca sa se invete ca tu nu vii daca nu ai chef, dar barbatul nu care cumva sa adoarma singur, ca e jale, divorteaza! Pai ia sa lasi si pe domnul sot sa planga dupa tine vreo 5-6 ore (proportional cu varsta asa) si tu sa stai in camera copiilor sa sa ii strigi de dupa usa ca e un rasfatat si terorist sentimental, sa isi puna pofta'n cui.

Faptul ca avem gemeni nu cred ca scuza mare lucru. Sunt femei care au 4-5 copii, facuti la diferenta mica intre ei. Ele au adica scuze si sa ii lase flamanzi, nespalati, aiurea pe drumuri, ca doar sunt prea multi si ea nu are timp de toti, mai are si un sotz de multumit ?!?

Sunt parerile mele, desigur, nu e musai sa fiti de acord cu mine. Dar pentru mine cele 20-30 de minute din fiecare seara cand ma cuibaresc in pat, intre copii si le citesc povesti, stam de vorba si apoi ii simt lipiti de mine cum adorm linistiti si senini sunt printre cele mai frumoase din toata ziua. Nu mi se pare ca jumatatea aia de ora 'pierduta' in fiecare seara langa ei mi-ar afecta dramatic casnicia.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si daca tot am scris o gramada, am deschis si un capitol nou: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169983



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput