Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

scuze de greseli tastarura mea a luat-o razna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Gabitza35 !
Noi nu mergem la cresa inca, eu lucrez de acasa de la inceput si ele au invatat sa se joace pa langa mine, la toamna vreau sa le dau la gradi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

laura25, copiii dorm chiar si cu fatza in cearsaf si nu au cum sa se sufoce. aia cu moartea subita si cu dormitul pe burta e mit/presupunere. urmareste un nou-nascut cu varsta de 3 saptamani, vei cedea cum isi muta singur capul. nu iti fie frica! absolut toti pediatrii si kinetoterapeutii mi-au spus asta, si am avut prematuri1 darmite cei nascuti la termen!

si noi am avut episod cu Ioakim care la un mom dat nu mai vroia sa adoarma in patut, nu ne-am lasat impresionati de fitze si dupa 3 seri de adormit cu sughituri de plans, s-a rereglat situatiunea.

alexa, pune 2 carti groase sub picioarele patului, unde dorm cu capul, sa nu regurgiteze/sa se aseze mai bine papa in burta. ai mei dormeau pe fratii karamazov:-D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

La multi ani porumbitzelor Mara si Ioana!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

si noi am avut episod cu Ioakim care la un mom dat nu mai vroia sa adoarma in patut, nu ne-am lasat impresionati de fitze si dupa 3 seri de adormit cu sughituri de plans, s-a rereglat situatiunea.


Adi, mami de ana si ioachim


aka l-ai lasat sa planga pana adormea de oboseala? Nu e o solutie pe mine, prefer sa merg in continuare pe varianta mutat copilul adormit in patut, chiar daca poate dura mult si bine. Poate la noi se va remedia de la sine chestia asta odata cu achizitionarea noilor patuturi

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mda, am auzit si eu ca pe planeta de unde vin bebelushii, inainte de a ateriza in casele noastre, fac un curs intens de terorism si santaj emotional. Dar luptati! Nu va lasati!

Eu ma intreb (retoric desigur) daca un batran ce nu se poate ridica singur din pat plange si striga dupa ajutor este lasat sa sufere, ca e fitzos si santajist, ca de fapt nu are nevoie de nimic, doar terorizeaza pe cei din jur.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ADIPAPAZI, eu te inteleg. Spunand asta, sa nu se inteleaga faptul ca sunt adepta lasatului bebelushului sa planga ore in sir. De altfel, sunt convinsa ca nici ADIPAPAZI nu e, vazand punctele ei de vedere din postarile de pana acum. Dar daca plange 15 minute, nu pateste absolut nimic!!!
Dar nici nu pot fi de acord cu parerile conform carora daca vrea copilul ceva, i se executa automat, pe principiul "lasa, ca poate maine uita de asta si n-o sa mai vrea".
Eu cred ca e important ca orice copil sa inteleaga faptul ca nu poate primi ABSOLUT TOT ceea ce cere. Altminteri, nu va fi niciodata multumit cu ceea ce are si i se ofera.

Insa, de asemenea, cred ca nu exista RETETA PERFECTA de crescut copiii, ca fiecare mama face ceea ce crede ca e mai bine pentru puii ei si ca noi, cele care mai postam pe aici NU avem ca tinta distrugerea emotionala a celor pe care ne-am chinuit, la propriu, ani de zile sa-i tinem in brate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si desigur educatia "nu primesti bratele mele cand le ceri, ca sa te inveti ca nu obtii tot ce vrei" trebuie sa inceapa cat mai deevreme, de pe la 1-2 saptamani asa. Mie se pare infiorator, mie personal, sa lasi bebelush de cateva saptamani/luni sa planga neconsolat si fara sa ii dai atentie (chiar si 2 minute) ca sa se invete ca "asa nu ii merge".



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza
Dar daca plange 15 minute, nu pateste absolut nimic!!!



probabil ca nu..... ai incercat sa plangi vreodata 15 min incontinuu si sa vezi cum e? cat de terminat fizic poti fi dupa doar 5 minute?


Iar mama perfecta nu sunt si nici n-am cum... am facut atatea greseli in nici doi ani incat m-am descalificat din start....
Pe cele de care devin constienta incerc sa nu le fac, dar sunt om si gresesc.... mult mai mult decat mi-as dori. Am si eu nervi, uneori dau pe afara.... Eva are o personalitate atat de puternica incat nici cel mai experimentat "dresor" nu ar reusi sa o stapaneasca. Dar asta imi place cu toate ca imi musc de mii de ori buzele si plec din camera pufnind a neputinta uneori.II va folosi mai tarziu acest lucru, nu va fi o mamaliga ca mine toata viata. Dragos se anunta un fel de mamaliguta, mamos, blegut...poete va prinde si el curaj la un moment dat si va fi mai vehement....


2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Adi, o sa pun si eu carti sub patut. O sa incerc cu Istoria Artelor volumele I si II. :) Ca tare le-am tocit si eu in facultate.

Cat despre ce vorbeati voi...
Pediatrul nostru mi-a zis ca un bebelus are voie sa planga 2 ore pe zi maxim.

Eu cred ca au o doza de terorism sentimental care se poate cultiva foarte usor inca din frageda pruncie. Mi se pare ca nu ar trebui sa ii subestimam deloc pe bebelusi, cat de mici ar fi ei.

Numai ca, in cazul nostru...nu stiu daca mi se rupe sufletul de mila cand le aud plangand de undeva din patutul lor, sau de fapt imi cedeaza neuronii creierului si urechea interna....dar eu nu ma pot abtine si le iau in patul mare. Cand observ ca dorm duse (desi ma insel uneori) le mut in patut la loc. Si daca se trezesc iar, le iau iar si tot asa.

Nu sunt experta in crescut copii...ba din contra...dar cred ca daca sunt foarte mici, ar putea sa mai beneficieze de caldura si mirosul corpului mamei...ca sa le fie si lor mai usoara tranzitia la viata asta pamanteana. :)

Mergi la inceput