Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

buna fetelor,
revin si eu, v-am tot citit,dar nu prea am avut timp sa scriu

felicitari anahadasha si alexa, ce bebei mari aveti;
ale mele au fost 2 pisoiasi: Eva 1500 si Ema 2450g; dar acum la aproape 2 luni au cam 3200 si 4200g si sunt f bine

acum ca fac 2 luni duminica, n-ar trebui sa stea si ele treze ziua?
ca ele cam dorm ziua si apoi fac scandal seara si noaptea; si acum baga la somn de pe la 9, s-a mai trezit numai Ema pt o gustare pe la 12

adipapazi, sa stii ca in chiuveta le-am facut baie pana cama cum 2 sapt; imi amintesc ca asa ma sfatuiai tu, m-am descurcat asa si sincer imi era mai usor decat in cadita, unde treb sa mai am pe cineva care sa puna apa, sa dea cu dusul ca sa le limpezeasca apoi

apropo, eu de multe ori le fac baie dimineata ca ma ajuta mama, seara ori nu am cu cine ca sotul vine mai tarziu, ori este prea tarziu sa le mai fac baie; nu cred ca fie vre-o problema, nu?

le-am luat colacei de inot de la Mirela, dar nu am apucat sa le bag in cada; ar trebui sa o fac, ca tot nu le scot afara pe frigul asta, dar nu se mai trezesc; si inainte de masa nu prea pot sa o fac ca urla de foame, iar dupa, iar nu prea pot ca adorm sau au reflux - Eva-mi cam vomita dupa masa si dc o agit e si mai rau...cred ca mai astept pana pe la 3 luni asa, voi ati folosit?

si inca ceva, le-ati facut cumva screening auditiv? mie mi l-a recomandat pediatra, dar nu stiu dc sa-l mai fac; le-am facut in schimb eco de sold, abdomen superior si inferior, cardio, transfonatneala

voi ii mai scoateti afara pe vremea asta? mi se pare cam frigut azi, cred ca a treb sa fie cam 5 grade asa ca sa le scot, ce ziceti?

si un link cu poze daca aveti timp
https://picasaweb.google.com/102616061272914522884/EvaEmaDec111Month?authkey=Gv1sRgCIvpjYK6mtPiMA#








Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011


anna, welcome!
las ca te obisnuiesti tu sa le speli tuta sola in cadita. ia-ti cadita onda cu suport pt cada tot onda (carrefour), dai 150-200 roni pe amndoua, dar crede-ma, isi fac toti banii. suportul ala e adaptabil la cazile dein baie si nu te mai cocosezi in cada jos, nici nu stai pe ciuci, nici nu mai cari ape in camera. e cea mai tare varianta. eu le-am fct in baie fara radiatoare si alte kestii si nu mi-au racit vreodata.
scosul afara: i-am scos si la minus 5 grade asta-iarna, la 2-4 luni, numai ceata/umezeala sa nu fie. nu zic sa exagerezi asa, dar zic sa profiti ca a fost nitel ger si a mai inghetat virusii si sa le infofoli si sa le scoti azi 5 minute in balcon, maine 10, poimaine 15, apoi 20 si uite asa pana faci 30 minute -45 min-1 ora.sau daca e prea frig, le pui in fashuri si in scoici, deschizi larg geamul de la camera si le leasi acolo in aer, eu faceam treaba asta absolut in fiecare zi.
le puneam 1 pantalon grosut, sosete flausate, o salopeta de bumbac, 1 puloverel peste body, fashuirle si la revedere, mai aveam niste saculeti cu polar de la carutz si faceam piatza, ma plimbam vreo 2 ore in total.
daca le vei scoate afar, fa-le baia seara. eu le faceam in jur de 8 seara, intotdeauna inaine de masa.
cu colaceii nu mai stiu cand am inceput, nu-i aveam la varsta asta frageda.dar tot inainte de masa. pui apa in cada, la 37 grade, bagi copiii, apoi pui dusul pe rece si il bagi in cada, sa mai scazi nitel temperatura, ca altfel le creste tensiunea si le scoti rosii rau si blegi si te apuca panica, noi asa am patit.
am fct aceleasi echo, le-am repetat la 5 luni, nu am fct screeningul auditiv, mare vax albina cremapuca, a venit si la noi la spital, dar erau urechile prea mici si nu s-a putut. nu am revenit pt asa o porcarie. ti-as mai recomanda la fete, macar celei nascute cu 1500, control la oki la 3 luni, la burloiu (suni si te primeste cand vrei, ai prioritate ca esti cu copil mic, dureaza 5 minute controlu dupa ce pune picaturile cu vreo 15 minute in oki inainte), pt cercetarea retinopatiei de prematuritate. daca ai la vreuna, relax, te cheama peste 1-3 luni si vei vedea ca se rezolva. citeste si la prematuri ca am scris acolo eu ce controale se fac, la ce varste si la ce dri.
neurologi buni, tre sa faci programare din timp: dana craiu/dr iliescu la medlife, carmen burloiu (nevasta aluia cu okii) la sanador.
bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anna, m-am uitat si la poze, sunteti dementiali, cu barbitele alea cu nume! daddy cu paharul de vin, alea cu biberoanele, sunteti very simpatici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anahadasa, da-mi voie sa iti explic ceva: fata va scoate mesele de noapte prima, va suge mai bine, se va diversifica mai usor, va adormi singura, te va lasa sa iti faci din treburi, ca doar te intelege ca de la femeie la femeie!baietoiul va face totul cu vreo luna intarziere.pupam mama eroina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

poate ar trebui sa facem o prima pagina cu dri/investigatii obligatorii pt prematuri?
gen: control oftalmologic - dr adrian burloiu si ileana vatafu.
neurologi: carmen burloiu(sanador), dr poppa(gr alexandrescu), dana craiu si dr iliescu de la medlife.
echo de sold/transfontanelara - dr stamate, medlife.

spitale cu sectii bune de terapie intensiva prematuri: polizu, municipal.

foarte bune pt apetit sunt picaturile POLYVITAL, care costa 8 lei sticluta, contin acid folic si complex de b-uri.

pt kinetoterapie: dr ligia robanescu, cabinetul ina therapy (in sebastian), care are o echipa excelenta de kinetoterapeuti. 50 lei ora de kineto.

interzisa folosirea premergatoarelor la prematuri.

daca imi mai amintesc sfaturi esentiale, va mai adaug.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

m-am intins ca o placinta, am dat copy paste la ce scrisesem la prematuri pt anna.
mai stiti oracolele alea cu STOP PAGINA MEA? ete asta am fct io aci.
va pupez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

ana, de ce te chinui tu cu fetele sa le faci baie in cada/caditza, cand ele sunt asa micute si le poti face baie in chiuveta??

pui un prosop in chiuveta si apoi ti fata pe mana ta si o speli fara sa te chinui, sa stai aplecata ....si doamne fereste exista riscul sa ramai blocata de spate......eu le am facut baie in chiuveta pana hat tarziu..cu toate ca aveam si ditai vanita si suport anatomic si cada....

Robi a avut probleme cu regurgitatul laptelui dupa supt...asa ca dupa ce ii dadeam laptic, nu l mai miscam din locul lui, ca......tot laptele era peste tot numa la el in burta nu

se va regla cand va intra pe mancare solida, asa a fost la Robi

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Hei,de noi va aduceti aminte?Avem 8 luni,ridem cu lacrimi,incepe distractia!Ce a fost mai greu a trecut ,zic eu,optimista fiind:)Primele 6 luni sint criminale,cred ca toate mamicile de gemeni sint de acord cu mine.Cel mai greu,zic eu,e epuizarea fizica datorata lipsei de somn.Dar si asta trece!
Felicitari noilor mamici si succes viitoarelor mamici de gemeni!Nu uitati,sintem niste eroine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Ei , buna draguta Rayuela! Vazusem ca ai cautat bona din Romania si ma intrebam ce mai faci. Esti singura cu copiii nascuti in mai cu ai mei.
Si la noi primele 6 luni au fost f grele, nici nu mai vreau sa-mi amintesc si abia de la 8 luni parca e mai usor .Te pup si te mai asteptam!

Mami de taurasi gemenasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Camelia,da da,noi eram simultam cu burtile la gura:))Doaaamne ,prin ce am trecut!Tragind linia,acum totusi inclin sa cred ca sarcina a fost cea mai dificila perioada,mai ales ultimele saptamini!
Imi pare rau ca nu se vede poza de la profil,ca erau si piticotii.Trebuie sa umblu la profil sa vad ce s-a intimplat!



P.S.-acum vad ca se vede poza cu cei 3 muschetari ai mei:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Camelia,am uitat sa-ti raspund:)Nu ,nu am gasit,am avut citeva incercari pe siteuri de aupair,dar din pacate,donsoarele de acolo par as cauta un sot nu sa aiba grija de copii,tinind cont de pozele lor numa cu decolteuri si buze in forma de pupic:))Am renuntat la idee,deocamdata.Ma cirpesc ca sa zic asa mai cu mama,mai cu soacra,dar nu prea se inghesuie sa stea prea mult,nici una nici alta.Pe la un an jumate ii dau la gradinita,program scurt,pentru ca am posibilitatea sa lucrez numai part time,pina fac copii 8 ani.Asta ca sa nu am prea multe mustrari de constiinta ca-i dau prea mici la gradi:)

Mergi la inceput