Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

buna mamici!
am reusit si eu sa mai intru, scriu cu natalia in brate pt ca urla de numa' din cauza colicilor! se aduna toata si se linisteste numai cu burtica lipita de mine... i-am dat ceai de colici din plante si sab simplex. Alte leacuri mai stiti???
si eu am reusit sa-i alaptez pe amandoi, dar numai de 3 ori, pozitia descrisa de adipapazi. Dar la mine e alta problema: fata papa doar la san si cred ca se satura, ideea e ca apoi doarme f mult, si 4,5 ore si pana acum n-am trezit-o, dar ma ingrijoreaza ca nu a prea luat in greutate, fata de baiat care mananca la 3 ore si a luat aprox 400 gr in 3 sapt. Ea doar 300...(asta fata de greutatea de la nastere ca nustiu cat au pierdut si recuperat in spital) astazi ii cantaresc iar si vreau sa sun medicul sa vad ce ma sfatuieste... voi ce ziceti? s-o trezesc nu prea reusesc, am schimbat-o de pampers si tot nu s-a trezit, iar alteori se trezeste si adoarme imediat la san...
In rest suntem bine, ma ajuta sotul noaptea, ziua ma descurc binisor.

Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Anahadasa: la mine mancau amandoi la aceleais ore, insa fata tot asa lua in greutate mai putin decat el. De la o diferenta intre ei de 300 gr am ajuns acum la 1200gr:(. Dr mea mi-a spsu ca asa asimileaza ei. Acum doar ca gluma iti spun: daca ar dormi unul din ai mei, nu l-as treziiii:). Glumesc dar vezi ce spune dr ta. Ca alte remedii pt colici am folosit si colief si Bonisan. carpa calda pe burtica lor...si multa rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

si copiii mei aveau la nastere 200 grame diferenta, acum, la 7 luni, baiatul are 1500 grame mai mult. Cred ca totusi e normal, am vazut la un moment dat niste grafice de crestere a copiilor si baieteii cresteau mai repede. Fiecare cu organismul lui, eu zic sa lasi fetita sa doarma, pe urma o sa te rogi de ea sa faca nani si ea NU:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

elenacatalin iesim cu fetele de la odisea de nov.
Asa-i ca e plicticos cu unu singur? Sanatate puilor!

anahadasa eu la colici le dadeam alternativ de tuate si sabsimplex, si bonisan, si infacol
Cu luatu in greutate eu zic ca e bine docamdata. Fetele sunt mai delicate nu te astepta sa iti ia la fel amandoi. Usor usor totusi sa incerci sa ii sincronizezi sa reusesti si tu sa dormi..

PS despre colici au la DM pernita cu samburi de ciresi. Niste fete de la odisea mea ziceau ca le-au ajutat mult.

Monas zice bine ca daca ar dormi nici eu nu as scula bebe-ul..Somnu e binecuvantat, cresc in somn, se refac, se dezvolta creierasu, ei asta tre sa faca la 1luna cat au ai tai sa doarma mult, se scoala putin, papa, caca si reluam ciclu. Si e bine si pt mamica daca dorm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Viss si eu am ajuns aseara la Budimex cu Dragos cu bransiolita si amigdalita pultacee. Am cautat flixotide pana am luat-o razna, am facut cateva sedinte doar cu adrenalina. Astazi am gasit taman in Dristor (eu stau pe Sebastian/13 sept) si am luat o cutie. Daca mai ai nevoie da un telefon sa vezi daca mai au. Si se pare ca exista si la Tei 1 si 2 al aceluiasi lant ....Blu de farmacii
Sanatate tuturor

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor. scriu repede, ca vine sedinta de aerosolida, a 2-a zi dupa ce n-a gasit sotul decat 2 fiole flixotide, am intrat si eu seara pe net- nu am incredere il el- e grabit, nu are rabdare sa caute pe net- in magazine pe rafturi nici atatasa ca am gasit la farmacia tei si grigore alexandrescu- la tei am sunat -tocmai primisesera 11 cutii,in acea seara, asa ca dim.s-a dus sotul sa ia-suntem aprovizionati acum ptr toata iarna ca a luat din greseala doza dublamultumesc oricum ptr oferte, sunteti sublime- asa am afacut rost de niste pregnyl ptr inseminari/ FIV-uri, de niste hormoni si celestone ptr maturarea plamanilor.pe ultimele mi le-a adus la scara o fata super draguta, ca eu nu aveam voie sa mai ies din casainimoase fetele de aici, de la FIV/inseminari..cum am mai zis o lume in alta lume- dar o lume mult mai deosebita
- suntem mult mai bine, dar mult mai bine
- pe baiat il operez de uretero-hidronefroza stanga, un rinichi mai dilatat,bla-bla..cred ca treb sa scoata ureterul-conductul care face legatura intre vezica urinara si rinichi ,si sa-l reimplanteze in alt loc din vezica..bla- bla..dar am niste nervi in stomac..sper sa trecem cu bine de acea perioadava pupicesc- ma duc la treaba-aerosoli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor,
revin si eu, v-am tot citit,dar nu prea am avut timp sa scriu

felicitari anahadasha si alexa, ce bebei mari aveti;
ale mele au fost 2 pisoiasi: Eva 1500 si Ema 2450g; dar acum la aproape 2 luni au cam 3200 si 4200g si sunt f bine

acum ca fac 2 luni duminica, n-ar trebui sa stea si ele treze ziua?
ca ele cam dorm ziua si apoi fac scandal seara si noaptea; si acum baga la somn de pe la 9, s-a mai trezit numai Ema pt o gustare pe la 12

adipapazi, sa stii ca in chiuveta le-am facut baie pana cama cum 2 sapt; imi amintesc ca asa ma sfatuiai tu, m-am descurcat asa si sincer imi era mai usor decat in cadita, unde treb sa mai am pe cineva care sa puna apa, sa dea cu dusul ca sa le limpezeasca apoi

apropo, eu de multe ori le fac baie dimineata ca ma ajuta mama, seara ori nu am cu cine ca sotul vine mai tarziu, ori este prea tarziu sa le mai fac baie; nu cred ca fie vre-o problema, nu?

le-am luat colacei de inot de la Mirela, dar nu am apucat sa le bag in cada; ar trebui sa o fac, ca tot nu le scot afara pe frigul asta, dar nu se mai trezesc; si inainte de masa nu prea pot sa o fac ca urla de foame, iar dupa, iar nu prea pot ca adorm sau au reflux - Eva-mi cam vomita dupa masa si dc o agit e si mai rau...cred ca mai astept pana pe la 3 luni asa, voi ati folosit?

si inca ceva, le-ati facut cumva screening auditiv? mie mi l-a recomandat pediatra, dar nu stiu dc sa-l mai fac; le-am facut in schimb eco de sold, abdomen superior si inferior, cardio, transfonatneala

voi ii mai scoateti afara pe vremea asta? mi se pare cam frigut azi, cred ca a treb sa fie cam 5 grade asa ca sa le scot, ce ziceti?

si un link cu poze daca aveti timp
https://picasaweb.google.com/102616061272914522884/EvaEmaDec111Month?authkey=Gv1sRgCIvpjYK6mtPiMA#








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

gabitza35 sanatate puilor sa treceti repede peste boli!

viss sanatate si voua!

anna
- te sfatui sa le pui la colacei inainte de papa, o sa vezi ca chiar daca latra inainte se vor linisti subit in apa! asa faceau si pufele. Dai dupa papa si sa vezi ce o sa iti duarmaa! pentru ei e ca in burta la tine, ca e cald si bine in cada.
- cu statu treze o sa inceapa usor usor da perioade din ce in ce mai lungi.
-screening auditiv ne-au facut la maternitate cam in a doua zi
- de scos ii poti scoate afara, sa nu fie vant vantos sau sub -7gr,umezeala. LE infofoli bine in salopete de fasi si e totu ok.
Am vazut pozeleee sunt superbe!

Alexa a ajuns acasa azi, a zis ca intra sa ne pove una alta..ca e obosita. Asteptam cu drag pozeee! eu le-am vazut intr-un mms si sunt rozalii, frumoase si grasucineee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:


Buna fetelor, eu am racit rau si n-am ales cu o tuse groznica de nu mai pot sa scap de ea, nu mai stiu ce sa iau beau ceaiuri si sirop de patlagina si nu a lasa deloc. tot pe fondul raceli mi-a scazut si imunitatea adica tombocitele 84000 .... se pare ca am o trombocitopenie.nu in ultimul rand fac perfuzie cu fier ca am luat pe pastila si nu se asimileaza.
Ce a-si putea sa iau de tuse cu expectoratii, ca am ciiti si poate sa mi dea contractii tusea si sa grabeasca nasterea si nu vreau am deabia 33 saptamani si vreu sa rezist pana la 37.
multumesc
ps : la mine a inceput anul cam prost dupa cum vedeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Geo, poti sa incerci si cu STODAL, pe mine m-a ajutat mult. Si multe ceaiuri de lamaie, infuzii, OCCILOCOCINUM si vit C cu propolis.
Fetelor, multumesc pt sfaturi, asa ziceam si eu ca ar fi bine s-o las sa doarma, imi convenea ca ma ocupam de baietel, dar am inceput de ieri sa-i dau cu biberonul lapte muls de la mine, la trei ore, si i-am lasat dormitul asta mult pentru noapte, si am reusit, a dormit asta-noapte 6 ore! Doamne ajuta sa ramana asa!
Acuma astept sa-i cantaresc si sa vad daca da roade noua metoda aplicata.


Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput