Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Sugubina, nu stii nimic de Alexa? Am intrat special sa vad daca a nascut, Doamne ajut-o!!!
Alina, sa ajute Dumnezeu! Stiu prin ce treci ca si eu, toata sarcina m-am rugat ca puiutii sa fie bine si sa aiba peste 2.500 kg si a ajutat Dumnezeu! Lasa ca si la voi va fi bine, mai ales daca esti in repaus, ei se dezvolta mai bine. Ce astepti, doua fetite, am inteles bine?

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)

Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mersi mult Anahadasa si da 2 fetite asteptam Patricia si Ceciliasi avem repaus la pat stam toata ziua la tv sau sau cautam jucari si restul de ce avem nevoie pt fetite
Alexa iti dorim numai bine si sa fi sanatoasa cu bebei sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Camelia inseamna cam 4 masuri dinalea de LP.

Noi in jur de ora 18 mancam cam una din urmatoarele variante:
- piure fructe (ele nu mai au masa de fructe dimi ca se scuala la 10-11 si atunci beau lapte)
- iaurt
- gris cu lapte
- orez cu lapte
Cereale nu am dat niciodata asa separate facute cu apa la castronel. Doar am pus cateodata in fructe o masura doua..Orcum ele manca in lapte cam doo masuri dimi si seara.
Aveti cam 8 luni poti baga cu incredere orezul. Despre cartofi parerile sunt impartite. Multi zic ca da gaze si ca se baga dupa un an. Eu am dat, da nu dam prea des ca nu are prea multe beneficii nutritionale-doar amidon, deci ingrasare..Nu fibra sau vitamina deci nu pierd mare treaba. Instinctul iti va zice cum sa faci mai bine.

alina257 eu stiu ca epi se face doar la nasterile normale..La ceza rahie sau totala. Eu am facut rahie

Alexuto eu zic sa te apuci sa urci si sa cobori scari...dc incepi si tu cu contractii, poate ceva dop pierdut s-o indupleca de tineee!
Pabale se cheama fiola aia de miscorat uteru nu? si mie mi-a facut-o sa stii, e eficient.

V-am zis ca am dus Puficele la Mall? cine vrea povestea pe larg e aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Neata!
Da, Pabal se numest fiola de medicament pt micsorarea uterului mai repede.

In rest nimic nou sub soare. Poate doar ca am ajuns.la 92kg. Nu stiu ce asteapta doctorita. Ori sa ajung la suta ori poate sa atingem pragul de 37 de saptamani ca sa nu mai fie considerate premature buburuzele. E mai plauzibila varianta a doua.

Laura, da, poate mamicile care s-au chinuit sa tina sarcina nu ma intelg. Si eu pana acum 1saptamana asta am facut, dar cand deja dai semne ca iti ca pica tot sistemul de operare si devii o mare umflatura ambulanta cu dureri peste tot, incepi sa iti cam doresti sa nasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

'Neata, fetele!

ALEXA, sa stii ca sunt cu gandul la tine! De cate ori iau laptop-ul in brate, zic "hai sa intru sa vad daca nu a nascut Alexa ". Ce sa zic...nu ti-e usor...roaga-te sa rezisti. Eu cred ca mai bine stie dr. si sunt convinsa ca ii vei multumi la final ptr. aceasta prelugire.

SUGUBINA, ai niste minuni de fetitze... Sunt formidabile! Si ce frumos le-ai imbracat...Sunt convinsa ca a intors lumea capul dupa ele Dupa cum am inteles, puficele sunt tare dormicioase. Ptr. asta ! Pai daca le dai laptele la 10-11 dimi, apoi legume cu carnitza, apoi la 18 fructe/orez/gris, iar la culcare iarasi lapte, inseamna ca au doar 4 mese/zi? Daca da, asta incepand de la ce varsta?
Ai mei au 9 luni si in continuare 5 mese/zi. Avand in vedere ca la unele mese mananca mai putin, ma gandeam ca ar fi ok sa trecem la 3 mese + 2 gustari...Dar nu stiu exact de la ce varsta se face asta...Medicul mi-a spus ca doar atunci cand ma voi putea intelege destul de bine cu ei (deci doar dupa 1 an)...Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Alexa, inteleg perfect prin ce treci... Cu toate ca eu nu am luat decat 9 kg in greutate, ajunsesem la 72, pur si simplu ma durea orice miscare... Pielea era atat de intinsa pe burta incat era deja "sclipicioasa" practic la soare. Asta se intampla inca de pe la 34 de saptamani...si doctoreasa imi tot spunea ca ar fi excelent sa-i ducem pana pe la 37 de saptamani, daca tot ajunsesem pana aici...chiar daca era intredeschis deja colul... Deja nu mai puteam merge decat cu mari dureri, imi tineam burtoiul in maini... La sarcina cu fetita eram in stare sa sar intr-un picior oricand in a 9-a luna. Totul a fost diferit acum la sarcina gemelara...
M-am internat in spital intr-o zi de luni, aveam deja 37 saptamani pline si urma sa nasc a doua zi, dar auzind ca in acea zi sala de operatii era libera am implorat doctoreasa sa nasc in dimineata internarii. Norocul meu era ca nu mancasem nimic din dupa-amiaza anterioara... Simteam cum deja se imping in burtica unul pe celalt de parca si ei isi doreau sa iasa. Si doctorii au ramas siderati cand le-au vazut greutatile...3.4, respectiv 3.3 kg...
Inca "putintica rabdare" si ai sa-ti vezi in sfarsit minunile dragi...
Tinem aici multi pumnisori stransi pentru tine...!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alexa, tinem pumnii si scoatem motatele cum zic fetele de pe la odisee.
Te cred ca nu mai rezisti, pe mine de acum ma mananca burta, dar mai ai asa putin si gata, scapi...Oricum ai rezistat eroic....

Vali, esti un fenomen, nu am mai auzit pe nimemi sa faca niste bebei asa mari, cu trombofilie si cu doar 9 kg luate (eu deja am luat 4, nu stiu cum ai reusit....). Bine ca sunt sanatosi si ai scapat de chinul burticii si oricum, sa stii, povestea ta m-a incurajat, ca la atatea probleme, o luasem pe calea depresiei....

Amary 16+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mmammarutza merci mult te pupez!

Ai ghicit sunt dormicioase..si multumesc Cerului pentru asta zilnic. Asa avem mesele la 10-11 lapte, apoi cam la 14 felu principal, apoi la 18 gustarea fructe orez gris. Si seara iar lapte. Dimi cand merem spre parc mai baga cate-un biscuite, covrigel ca sa le tie pana la praz.

Singurele si-au scos masa aia de fructe de dimi..Ca ce era sa fac daca se scoala la 10-11 erau prea multe mese aglom, si de ex fructe sa dau la 1h dupa lapte nu prea e ok ca digestie zdai seama. Probabil treptat vom ajunge la tri mese doo gustari, da docamdata e ok.

vali79 ai descris precis prin ce am trecut si eu in ultimele saptamani..Si eu am trombofilie,fost la Uscateasca.. da nu atatea sarcini pierdute, doar una..Ai facut clexane si in timpu si dupa sarcina nu? GRASANI ai tei SUPER TAREE! cat un bebe normal singur.

Cikas ALEXA naste diseara la 21 ! sa ne gandim la ea. Ma bucurez ca s-a induplecat dr de ea sa o opereze! uraa! sunt curioasa sa vedem ce greutati or sa aiba bebelinele.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

hai Alexa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, cred ca deja a nascut ALEXA! Doamne ajuta sa fie totul ok! Sa fie toate 3 sanatoase!!!
Asteptam vesti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, dar pe la cat le culci pe pufice?
Ai mei se culca pe la 20.30, dar ultima masa de lapte o iau i somn, pe la 23.00 si se trezesc pe la 08.30-09.00.

Mergi la inceput