Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *17*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Ooka,sotul pleaca la servici dimineata la 5 si vine seara la 5 . A incercat acum sa-i dea cu biberonul si nu vrea,plange,are o guraaaa ii este foame ,sunt sigura !!!



Lena ce face bulanasul Maiei?

Am sunat moasa si a zis sa ma duc la spital cu ea
M-am certat si cu sotul acum




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna



Hellena,multumesc intr-adevar e greu si incerc sa ma mentin pe linia de plutire.Tu ai renuntat la alaptat cand a fost in greva suptului??? Cum papa acum ? Ati inceput diversificarea parca,nu? Sau ai renuntat? Cat v-a tinut greva ?
Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Stiu cat e de greu insa trece, ei nu sufera atat de mult cat suferim noi, trebuie sa ne remontam si sa mergem mai departe...pentru ei, numai pentru ei!
1.Nu am renuntat la alaptat cand Petru era in "greva suptului" (cum am mai zis, mai in gluma, mai in serios, el e in greva mereu ) ci am pierdut laptele din mai multe motive, mai devreme de luna a 3-a, motive de stres in special. Mi-as fi dorit tare mult sa alaptez insa...nu am mai avut lapte
2.Cum papa acum? Mai bine decat in greva, adica papa Nici nu mai stau sa calculez cat, la cate ore, in ce fel, important pt mine acum e ca papa.
3.Am inceput diversificarea si NU, nu am renuntat (Lali, ziceai ceva de niste retete pt diversificare, ceva idei )am spus ca renunt si o incep mai tarziu (5-6luni) daca mananca MINIM 650-700 ml/24 ore insa, cum asta nu s-a intamplat....
4.Greva aia nasoala in care nu manca nimic, a tinut 3-4 zile maxim, insa greva "usoara" tine de vreo 3 sapt, poate chiar 4...coincide oarecum cu mutarea mea cat si cu vaccinul de la 2 luni.







Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Eu ma mulg de la bun inceput. Micuta mea intr-o prima faza a refuzat total sanul, dar ulterior, am vazut ca daca o puneam la san tragea (greu, insa daca insistam mai mult sunt sigura ca se obisnuia), insa eu am ales sa ma mulg, sa am control cat ii dau sa pape.
Trebuie sa recunosc, insa, ca am momente cand regret ca nu am cunoscut senzatia de a-ti tine puiutul la san,sa il vezi si auzi cum suge cu pofta, sa-ti atinga cu fatzuca pielea, etc.

Eu sunt cred cea mai satula de pompa aia afurisita, dar atat de folositoare in cazul meu . Tot imi zic ca dupa 3 luni nu ma mai mulg asa constiincios, sa-mi scada lapticul, dar acuma ca sunt aproape de 3 luni, ma gandesc ca poate as mai putea sa ma mulg pana pe la 4-5 luni, pentru papusa mea si pt. ca ar fi pacat, pt. ca am laptic multisor, am mai scris cat, 900-950 ml/zi. Mi-e plin congelatorul, am litri de lapte.

Eu nu stiu INCA ce inseamna greva laptelui, ca a mea mananca foarte bine, nu am avut pana acuma probleme, sper sa nici nu am. Imi pare tare rau pt. cele care au problemute cu greva.

Acuma mi-s suparici ca a mea nu mai doarme ziua ca inainte si mi se pare tare ciudat sa stea treaza ore bune.
Stiam
ca va veni si perioada asta, mai ales ca noaptea doarme f bine.
Eh, atata paguba sa fie.

Mamica de ANTONIA (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh

Hellena...ma mananca degetele sa spun multe, dar ma abtin ca am zis destule. Pot spune doar atat...este copilul grupului...care acum invata sa se maturizeze si sa devina mama cu adevarat pentru puiul ei. Apreciez puterea ei de a se remonta, desi este atat de usor de doborat. Mai are multe de lucrat cu ea insasi, dar viata abia a inceput pentru ea...cand Petru s-a decis ca trebuie sa o cunoasca.


Cand te mai mananca degetele, da-le drumu' sa scrie oricat si oricum, stiu ca ,virgula, cuvintele vin dintr-un strafund al sufletului tau atat de pur si de frumos
Copil da, si cred ca am sa fiu toata viata. Am sa ma dau in leagan impreuna cu Petru, am sa construiesc castele de nisip si am sa trag cu prastia tinindu-i isonul copilului meu in ciorapii de dantele ale cucoanelor Si zodia mea (varsator) cred ca-mi influenteaza destul de mult personalitatea, sunt o mama atipica
Ohooohooo aici m-ai ghicit la fix, viata mea a inceput odata cu sosirea lui Petru in ea. Traiam si inainte, dar doar asa...cum ii ziceam Seidanei in msj-ul de ieri, doar ca sa traiesc...

Hayat, pentru mine forumul DC cat mai ales familia strugurasilor semnifica mult. Mereu cand intru aici am sentimentul apropiat la ceea ce simteam pe vremea liceului, parca suntem o clasa mare, o gasca, numai noi cu noi si pentru noi, unite in tot, privim spre aceeasi raza de soare, copilul din noi si mai ales, copilul de langa noi


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

May, eu lui Petru ii dau direct in gurita Vigantolul. Sunt zile (nu putine) in care uit , dar cand nu uit, 2, cateodata scapa si 3 picaturi direct in gurita

Lali poza poza poza cu Petru, hmmmm trebuie sa ma hotarasc care Ti-o trimit pe mess, dupa ce ma hotarasc, oki?

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

al meu are 6 kg la 6 sapt. crezi ca e si pentru el valabila informatia?

Unii copii au nevoie si la 18 luni de un supt noaptea... si e normal!!!!
Dar da, daca el nu cere... e ok atat timp cat e sanatos
EDIT: Un bebe nediversificat ( si chiar dupa ce incepe diversificarea, chiar la inceput) poate manca pana la 30% din hrana de pe parcursul a 24 de ore noaptea.



Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Ionela, daca-ti zic ca noi papam 50-60% din cantitatea de lapte/24 ore noaptea ce zici?

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

alayna tu mananci lactateż oare n-o fi ceva intoleranta la lactozaż

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

alayna, da-i lapte in somn, incearca asa, ca sa nu se deshidrateze. Crede-ma ca te inteleg extrem de bine. E greva suptului, o sa treaca. Pana atunci, calmeaza-te si nu renunta in a o hidrata, repet, in somn incearca mai mult. Ma gandesc la voi, va pup

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Sei, pe unde esti, mamico?

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Eiii, Hellena, le mai nimeresc si eu din cand in cand.....

Alayna, din cate imi amintesc , tu ai mai avut perioade de-astea cu Noura. o atasezi corect la san? Ai incercat si alte pozitii de alaptat?
Intoleranta la lactoza nu cred ca e, cum spune Bunny,pentru ca atunci ar si voma rau si ar avea diaree si alte multe simptome.Si....mamiiii, trebuie neaparat sa te calmezi...pentru ca eu sunt sigura ca si sotul tau este stresat si de-asta plange si la el, cand incearca sa ii dea sa pape. Ea simte saracuta atmosfera incarcata din casa.Si, cum spune Hellena, in somn trage la san? Sa incerci si asa? Ceva de colici ii dai? Razvan urla in halul asta si facea la fel, cand avea colici puternici. Nush , zic si eu, ca ma consum in fel si chip, in rand cu tine si incerc sa gasesc solutii.
Si , nu, eu am nascut normal,fara epidurala....etc...

May, eu pana acum vreo 2 saptamani, ii dadeam Vigantolul lui Razvan in lingurita cu putin laptic, pentru ca altfel isi facea greata si voma, dar acum ii dau alea 2 picaturi direct in gurita.

Mah, stii ce mi ciuda la tine??? Ca esti de atata vreme in RO si nu te-am mai vazut deloc...ca stai asa departe in VL......ufufuufuf...ca tu daca ziceai ca vi, apai veneai.Esti asa pe mintea mea...(numa` ca io nu ma arat )

Lali.....tztztz...motiviii...motiviii...

Oricum, mie si lui Razvan ne plac piesele astea doua:

http://www.youtube.com/watch?v=pRpeEdMmmQ0

siiiii

http://www.youtube.com/watch?v=G2RCCDSBEGk&ob=av2e

Poti sa ma dantzuiesti pe oricare dintre ele sau pe amandoua.

Numai ca .....sa stii ca Razvan o sa ne faca o concurenta serioasa la dans si cantat mai ales ...

Btw....foarte zambareata si hazlie felicitarea......

Iris_K , felicitari pentru crestinarea frumusetii mici.


Ionela, mio tezoro... , multumesc pentru ajutor.De abia astept sa imi vina fata acasa si sa imi povesteasca cum a fost....ce impresie si-a facut, etc.

Lena M-am ingrozit rau citind articolul acela....
Pai eu, ma tem cel mai tare de asa ceva..... Oh Doamne, tine-ne copiii sanatosi!

Ahhh...stii ce am uitat sa spun in descrierea ta? Ca m-ai innebunit cu talentul tau la tricotat/crosetat si ca as vrea tare tare mult sa iau cateva lectii de la tine....Can I???? Can, can??? Pleaseeeee.....

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput