Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *16*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela superbi picii tai.. Mihnea seamana mult cu tati.. Tudor e un grasan...
Multu de site

Anca T.. mda stiu delegatiile alea, ai uitat sa zici si de papa buna.. a meu a fost sapt trecuta la team building, hotel 4 stele, vizite la mon istorice in ungaria, distratie la spa si parc din ala de aventuri mancat ca porcu... acum e la Bucuresti nu are lux dar mancare la restaurante si program de voie... il urasc.. ca eu mananc orez si paine cu sunca!

Irinush.. tare dulce printul tau.. imp e ca ati gasit solutia ideala pt colici, e conteaza ce si cum.. si azi tot linistit?

SIMMO.. am citit mesajul.. ma bucur ca sunteti bine, desi putin raciti.. stiu ca e greu cu 3 pici, insa mai hai pe la noi si povesteste-ne de grasanul Adiel, si de celalti 2 strumfi...

JADE.. sa stii ca eu vb mereu cu Natalia, si cam e la zi cu pozele , cel putin.. intreaba de voi, de ce se mai intampla.. insa e mereu pe fuga, mereu intre activitatile fetelor, mereu pe drumuri... si imi zice dupa ce a slabit la 53 kg (2 sus mom ramanerii) ca mai are de dat jos..

V-am zis ca in prima zi , seara cand am mers dupa Elena, fara sa stiu ca e a mea, ii ziceam asistentei ce copil frumos are in brate.. cand am vazut ca mi-o pune in brate nu imi venea sa cred, colega de salon se tot mira de ea si zicea ca nu a vazut asa copil frumos.. ( ei fiica-sa era mai deformata ca expulzia ei a durat vreo 4 ore pt ca nu stia impinge).. Saraca mititica mea era asa buhaita dupa anesteziucul moasei si travaliul ala de 4 ceasuri cu contractii la 1 min jumate , dyrata de 1 min, int maxima , dilatatie 2, membrane nerupte .. cred ca toata viata o sa am regretul asta

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

May, Mikka, Sei, Jade si celorlalte fete - va multumesc din suflet pentru grija, urari si ca sunteti alaturi de mine.

Cele care dati la bebei debridat va rog eu sa studiati si sa-l dati doar daca e chiar necesar.



21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!






sper ca nu ati patit ceva de la debridat!!!

a reactionat urat Andrei.. pana la urma la aproape nimeni nu a facut bine?

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Buna seara!
Am si eu putin timp sa scriu, ca rar gasesc timp liber, dar acum gata am culcat copilul, am facut mancare, sotul e cu meciurile asa ca am intrat sa scriu si eu, ca de citit citesc la noapte cat papa dulcica multumesc fetelor ca scrieti mult pe forum ca altfel cred ca as adormi cu ea in brate.
Sei ramasesem datoare ca nu am explicat prea bine cu spalatul in cada, uita-te pe youtube ca sunt niste filmule cu ana culcer, exact asa o tin si eu in cada cu mana mea stanga de axila ei stanga si capul sta pe mana mea, iar tati o tine cu o mana de sub fundulet.
Hellena pt tine vreau sa scriu mai mult si imi cer scuze fetelor ca ocup mult loc in pagina. Vreau sa iti povestesc de o prietena de a mea care cand avea fetita ei o luna a avut f mari probleme, a trecut prin 2 procese cu sotul, unul de divort si unul de agresiune fizica, a trecut printr-o perioada teribila in conditiile in care dobitocul, care pana la 1 luna cand a plecat ea si s-a hotarat sa divorteze nici nu s-a uitat la copil pt ca e fata, dupa aceea vroia sa ii fie incredintat lui copilul si o ameninta tot timpul cu asta. Ea stiind ca el este un om f influent (si cu f multi bani) era absolut terorizata de gandul ca o sa ii ia copilul, mai ales ca la noi justitia este asa cum este, era intr-o stare psihica deplorabila si evident ca nu mai manca,laptele a scazut si ea a renuntat la alaptare. Cand avea fata 3 luni jumate cand nu mai rezista sa isi vada copilul plangand non stop si f f agitata, nu lua in greutate s-a hotarat sa relacteze. Si a si reusit, a luat nu stiu ce pastile, ceaiuri....si nu stiu ce a mai facut dar s-a documentat f mult si si-a canalizat toate fortele pe asta (ceea ce a ajutat-o sa nu se mai gandeasca asa mult la probleme), si mi-a spus ca a fost cel mai maret lucru pe care a reusit sa il faca vreodata, a ajutat-o f mult si sa repuna pe picioare pt ca trebuia sa aiba mai multa grija de ea si sa manance bine si de asemenea alaptatul ajuta f mult mamicile in cazul depresiilor. Ca sa nu mai spun ca copilul s-a linistit si l-a alaptat pana la 1 ani si 4 luni cand nu a mai vrut fetita.
Stiu ca probabil ti se pare foarte greu sa relactezi, dar nu este imposibil, iti trebuie insa f multa daruire si vei vedea ca intr-o luna vei putea sa alaptezi exclusiv si vei avea cea mai mare satisfactie si ii vei face cel mai mare bine lu Petru.
Gata ca m-am intis prea mult, stiu ca nu prea ne cunoastem ca nu am fost prea activa pe forum, ignora-mi mesajul daca ti se pare o nebunie, dar gandeste-te bine ca inca nu este prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana .. asa o tin si eu la baita normala insa in cada cu apa multa?

pt ideea Cu relactarea ti-as da un 10 cu felicitari, si 100 de

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

oanabsuperba povestea cu relactarea( nu si prima parte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Noi i-am scris lu mosu sa ne aduca scaunel pt masa (buni adica) si cum am fost f cumintele abia il asteptam, eu m-am tot uitat si m-am gandit la asta http://www.tookie.ro/scaun_de_masa_happy_snack.html mi se pare bun si ca pret, singurul inconvenient e ca nu se regleaza pe inaltine, da nu-i problema.
Am facut in seara asta mancare indiana (chicken masala zubi ) si am bagat in mine ca sparta dupa care m-am gandit ca poate nu ii face bine micutei, m-am cam obisnuit sa mananc orice si sa nu protesteze dar de data asta cred ca am facut-o de oaie ca e f condimentata , sotul zice sa stau linistita ca doar si indience alapteaza, vedem maine cum se comporta.
Maine vine dr sa facem vaccin, stiu ca voi nu prea sunteti de acord cu vaccinurile, nici eu nu le iubesc prea mult dar am hotarat sa facem si optional rotarix, asta pt ca am avut in familie la nepotica blestematul de rotavirus si s-a chinuit copilul 1 sapt in spital. Nu sunt f incantata ca facem inca un vaccin bine macar ca asta i-l da in gurita nu o mai inteapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

tot eu, nu scriu, nu scriu si dupa ai nu ma mai opresc.
Ionela am vazut pozele ai o familie superba, sunt atat de dulci amandoi baieteii, vreau si eu un baietel... in curand mai intai trebuie sa ma duc dupa sarbatori sa ma operez din cauza complicatiilor de la nastere, dupa care probabil 6 saptamani de refacere si abia apoi o sa avem si noi liber la .
Ma ingrozeste gandul ca o sa trebuiasca sa stau in spital 2 zile fara sufletelul meu , de sarbatori o sa ma apuc de colectat lapte la congelator pt alea 2 zile sper sa fie bine si sa nu sufere prea tare, ea bea din biberon, dar iubeste tata tare de tot, aseara am ras sa mor de sotu ca si-a pus perna in cap sa poata dormi ca mica geme tare de tot cand papa, ea asa haioasa face immmmm immmm.
Gata ma duc la nani, somn linistit tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Sei, am dat doar 2 doze a cate 1 ml si in afara de firicele de sange din kk care nu stim nici acum de la ce au fost (cel mai probabil de la supozitor) nu am avut nimic, dar nici nu am mai continuat cand un medic neonatolog si pediatru (care a salvat multi prematuri) ne-a spus ca poate ataca sistemul nervos central.

Supararea mea are legatura cu oamenii care atunci cand le este bine cauta si gasesc sa strice armonia prin ceva rau.



21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

Sei, am dat doar 2 doze a cate 1 ml si in afara de firicele de sange din kk care nu stim nici acum de la ce au fost (cel mai probabil de la supozitor) nu am avut nimic, dar nici nu am mai continuat cand un medic neonatolog si pediatru (care a salvat multi prematuri) ne-a spus ca poate ataca sistemul nervos central.

Supararea mea are legatura cu oamenii care atunci cand le este bine cauta si gasesc sa strice armonia prin ceva rau.



21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!






Despre supararea ta imi pare tare rau. Nu vei pierde insa lapticul. Tu esti puternica si nu ai sa te lasi doborata fiindca ai sa-ti privesti puiul in ochi si vei sti sa opresti timpul in loc pentru el. Calm si rabdare.
In orice caz lapticul nu seaca brusc la suparare. Supararea poate inhiba occitocina ( nu total) si sa curga greu lapticul ( poate tu sa nu poti scoate nimic). odata blocat acolo incet incet scade lactatia si dispare. daca simti ceva bebe la san non-stop.... lichid mult, bai fierbinti somn.... si asa n-ai sa lasi sa dispara lapticul...
Indiferent ce e, puiul mic iti poate da forta sa muti muntii din loc. Pentru copiii ei orice mama poate deveni o leoaica, un urias.... o zana.... orice au ei nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Si acum partea a doua,cam nepotrivita discutiilor recente,dar na,daca tot am inceput macar sa termin(mai ce m-am obisnuit cu emoticoanele astea,ca le caut si la messenger ).
Nu iau chiar pe toata lumea din lista la puricat,ca desi despre unele dintre voi imi formasem o parere la un moment dat, mi-au disparut din memorie datele pentru ca nu ati mai dat pe aici des si nu mai stiu cine cum era.
Abmariana tu esti printre cele mai "proaspete" la noi in casuta, imi place cum scrii ,si imi pare rau ca am fost rea la un moment dat si am scris cam rastit ,si te-am maisi confundat cu Simmo. Imi place cum scrii si imi e ciuda ca stii sa inoti. Eu desi stau la malul marii imi e teama de apa si nu reusesc sa ma imprietenesc cu apa neam.Decat cu aia de baut si cea de la dus/baie.
Irinush ce faci mami? Imi pari asa micuta si lipsita de aparare,nu stiu cum sa explic, te vad ca pe o copilita cu ochi mari si patrunzatori,plini de "de ce"-uri , curioasa ,care vrea sa stie tot ce-i in lume.
Hellena. Off ,la tine e greu. S-ar putea sa nu iti placa ce scriu. Eu tin mult la tine,ca multe alte fete de aici de altfel. Mi-ai intrat la suflet poate pentru ca esti cam singurica pe lume,aproape ca si mine(eu totusi ii am pe sot si surioara mijlocie care imi sunt tare,dar tare apropiati) ,sau poate pentru ca adun pe langa mine suflete care au nevoie de o vorba buna,de o incurajare,de un cuvant sincer spus la nevoie,poate ai nevoie de cineva care sa iti spuna cum mai spunea cineva(nu am retinut cine) ,care sa iti spuna ca rochia rosie nu ti se potriveste, sa iti spuna pentru ca tine la tine si nu vrea sa te faci de ras,si nu te periaza spunandu-ti ca te prinde minunat culoarea si croiala. Tu esti inca o copila la minte,inca traiesti din amintirile de la 15 ani cand ii dezvaluiai tatalui lui Petru ce simti pentru el,esti poeta,scrii frumos,scrii ce ar vrea fiecare sa auda .Ai sufletul credul,prea naiv pentru lumea de acum si o sa suferi mereu din pricina asta. Te agati de ceva ce nu exista si iti faci rau. Nu vreau sa imi dai dreptate,nu vreau nici sa imi spui ca nu am.Sincer am fost dezamagita de raspunsurile tale din ultimele doua zile,ma asteptam la altceva. Jade a spus bine, am rupt din timpul meu ca sa ti-l dedic tie,ti-am scris din suflet pentru ca pentru mine chiar sunteti o familie ,ia tu nu ai luat in seama nimic. Spui ca nu te-ai hotarat,dar ai ales deja din momentul in care ai dat primele 7-8 lingurite de piure. Noi ti-am spus daca tot o faci,fa-o treptat,tu ai luat-o iar cum ai vrut si ai exagerat.Vii ,spui "of,am facut ceva groaznic,imi pare rau,nu mai fac,o sa fac bine data viitoare!" si a doua oara faci altceva,intradevar,dar la fel de gresit ca prima data,si mai faci odata ...si vii si ne ceri sfatul,ne ceri solutii, noi dam si tu spui ca nu empatizam cu tine, lovesti indirect in noi,care ne spunem parerea pana la urma virtual, dar venit de la suflet. Petru nu iti va mai bea lapte niciodata cum a baut pentru ca acum va astepta piureul de fiecare data. Noi ti-am oferit solutii,nu le-ai bagat in seama, cum sa iti mai dam altele? Mai bine iti dam retete de papica pentru Petru,desi e foarte devreme,dar mi se pare mai fair play asa. Nu vreau sa imi raspunzi ,vei spune " ai dreptate,dar eu nu am spus asa,ai inteles gresit" ,si nu mai vreau. Prefer sa vorbim sincer,ca eu chiar vreau sa iti fiu prietena.
Pinkysor hi,hi, nick-ul tau mi se pare tare amuzant,si te vad asa copilita,imbracat in roz,cu rochita cu volanase,si topaind bucuroasa..
Andra unde esti? Tu esti dintre persoanele despre care mi-am pierdut parerea pe drum. Mai vino pe aici .
Anca-Tom nu stiu daca ti-am urat "bun venit" printre noi. Mai am de lucrat la parere.
Hayat tu imi esti printre cele mai dragi. Suflet bun si cald ce esti,te vad asa sensibila si pura la suflet ca si cu tine as sta ore intregi la telefon.Cred ca se simte cat sunt de nevorbita cand vorbim ,ca sar mereu de la una la alta.
Nanna despre tine nu stiu ce sa spun,decat ca te simt calda si buna la suflet.

Oanab04 tu unde stai in Cta? Poate iesim la un suc odata,unul care sa nu dea colici la bebei. Mi-a placut mult finalul povestirii despre prietena ta . Urasc barbatii care vor copilul la divort numai ca sa ii mai dea o lovitura viitoarei foste sotii.
Oanaiasi pe tine sper sa nu te ratez cand vin in Iasi,cu siguranta odata si odata voi ajunge si acolo,ca am toate rudele tatalui meu in oras.
Marina mamica de gemenasi,ce mai faci? Cum cresc puiutii? Eu mereu am visat ca am o sora geamana si ca ne-au despartit in maternitate. Cred ca mi-a placut prea mult "Secretele nisipului...
Alex2011 mi se pare ca esti printre cele mai frumoase mamici ale odiseei.Tu si cu Ionela. Si fetita iti seama bine de tot.
Mikka imi place mult de tine, ma bucur ca imi raspunzi mereu la mesaje ,ma simt bagata in seama,asa vad ca nu imi scriu doar mie si inca la vre-o cateva fete. Pe mne chiar ma doare cand scriu cuiva ceva si mi se sare mesajul.
Andreea_t curaj mami,si arata celor care au indraznit sa va strice bucuria ca nu te lasi,si ca iti vei recapata linistea. Sper sa nu fie ce cred eu . Numarul meu e pe grup, pot vorbi oricand cu tine,daca ai nevoie de o ureche care sa asculte si o gura care sa iti spuna ceva incurajator .
Elly mamica frumoasa cu piscina mare si periculoasa,imi e dor de mesajele tale.Cand mai vii ep la noi?
Kora mamica frumoasa si vorbareata ! Cand mai vii in cta sper sa ne mai intalnim sa mai sporovaim,mi-a placut mult de tine si Camady. Poate vara viitoare ne intalnim cu Mikka.
Stefy mamico, si pe tine te vad sensibila in sensul bun,te pup tare.
Klau si pe tine. Desi intri des, nu stiu de ce nu te vad clar inca. Dar si pe tine te iubesc.
Inutsa ce faci mami? Cand va intoarceti la voi acasa? Pupici printesei frumoase si printului si mai frumos.
May hihi, ce parere imi facusem la inceput de tineee,te vedeam aroganta si fricoasa,acum nu mi se mai pare deloc asa. Acum te iubesc .si pe Beatrice la fel. De cate ori ma gandesc la tine n uiti vad decat gropita si ochii mari.
Iris sper din tot sufletul ca nu te-am suparat atat de rau atunci cand am intrebat cine esti pe fb ,ca de atunci nu ne-ai mai scris. Te rog daca eu sunt pricina pentru care nu mai scrii.
Dbunny tu ma termini cu mancarurile tale,mereu balesc in fata monitorului cand citesc ce ai mai gatit.Imi place mult cum scrii.
Anilansa parere inca in formare.
Annare la fel.
Lena cand ma gandesc la tine vad doar botoseii si bentita verde,cele crosetate de tine,si im iamintesc ce ai declansat aici cu croseta ta si manutele tale magice.
Ancaroro pe tine te vad ca pe supernany,cu parul strans,cu ochelari,desteapta foc. Ne-ai scos pe toate din icnurcaturi cu legislatiile privind drepturile gravidelor .
Alayna suflet drag ,asa rau imi parea de tine cand erai insarcinata si mergeai la dobitocul ala de ginecolog.Iar acum vazand ca esti atat de deprimata ,of,nici nu stii cat de rau mi-a parut,si cat de mult ma rog sa iesi din depresie. Daca te pot ajuta cu ceva sunt la un click distanta,sau un tar de telefon.
Broomes bun venit intre noi , imi plac mesajele tale .
Ionela cred ca esti cel mai de pret dar al odiseei. Atat de mult ne-ai ajutat cu sfaturile tale incat cred ca datorita tie o mare parte dintre noi alaptam .Ne-ai incurajat atat de mult si ne-ai sfatuit pana la epuizare asa ca iti daruiesc un mare buchet de flori,macar virtuale.Cand vin in Iasi ,sper sa nu te ratez.De fapt ma voi tine de capul tau pana ne intalnim macar o data.


Si acum...
Ingeras nici eu nu cred ca au inteles fresit fetele,si nici una nu s-a referit la faptul ca ai da lp din comoditate.Si eu am inteles acelas lucru,ca sfatuiest isa se dea o masa de lp deoarece crezi in mitul ca laptele de mama nu r fi intotdeauna bun. Paul a fost hranit cu lp de la 3 saptamani,dar s-a trezit la fel de des pana spre un an( de 2 ori pe noapte) ,ca si imediat dupa nastere,deci n ucred sa aiba vre-o legatura.


Probabil va intrebati ce caut pe forum la o ora asa tarzie,sau mai bine zis,la o ora asa mica. Ei bine,nu am somn. Dar acum o sa ma duc si o sa inchid ochii fortat. Nu mai stiu cine ma intreba daca nu ii face rau celei mici cand beau cafea normala,nu decofeinizata. Eu zic ca nu, pentru ca are zile si zile cand e mai agitata sau o doare burtica,dar nu cand beau cafea.Eu am copii defecti. Paul in loc sa imi planga cand iesim de pe raionul de jucarii in hipermarket,el plange daca trecem pe langa aspiratoare si masini de spalat si nu il las macar sa le faca "mai-mai" la toate,daca nu si sa le apese nitel pe butoane,sa deschida ce este de deschis... Iar fata nu face colici decat de la lapte si mere crude,inca... Desi am tinut-o in brate muuult dupa nastere,nu imi adoarme in brate,vrea singurica in patut sau pe picioare,dar mai mult in patut.
Legat de apetitul sexual...Hmmm, la doua luni dupa nastere nu aveam nici eu chef,si ma uitam urat la sot numai daca clipea mai des din gene,cu a;uzie la ,acum , adorm repede copiii sa ma cuiobaresc langa el.Si recunosc ca si in timpul zilei uneori ne mai cuibarim unul in bratele celuilalt.





Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput