Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (28)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Stiu ca e frumoasa perioada asta si o sa mi para rau dupa ea..dar sincer simt ca o iau raznacarat in brate toata ziua si macar noaptea daca as dormisa vedem cum o sa fie in seara asta

Si IAnis are gingia de jos tare si se vede ceva alb in interior..poate totusi o fi de la dintisori..nu mai stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Alinaoprea, wow ce bebe grasunica aveti! Sa va traasca! Foarte frumos ca i cantati 'multi ani traiasca'. Ma inspiri si pe mine.
In legatura cu refuzatul biberonului, ma gandesc ca pote nu i place marca aia de LP.


Miha si eu m-am gandit sa schimbam marca de LP dar pediatra a zis sa mai asteptam putin pana ies analizele ( cred ca maine ) si in functie de rezultate hotaram ce avem de facut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Stiu ca e frumoasa perioada asta si o sa mi para rau dupa ea..dar sincer simt ca o iau raznacarat in brate toata ziua si macar noaptea daca as dormisa vedem cum o sa fie in seara asta

Si IAnis are gingia de jos tare si se vede ceva alb in interior..poate totusi o fi de la dintisori..nu mai stiu

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


fii barbata, Zoe!
Poate o sa percepi perioada asta ca fiind cea mai grea, mie mi s-a parut cea de la 7-8 luni pana la un an si doua luni, cand a mers in picioare. Perioada de tarare, cand trebuie sa fii cu ochii-n paispe, casa a fost securizata, dar puteam eu sa jur ca nu gaseste vreo margica pe jos sa se inece? Ca nu musca din vreun cablu? Si statul in brate se mentine, doar ca are o greutate ceva mai mare. Eu, cel putin, nu o tineam de manute sa mearga, macar aici mi-am salvat spatele. Si apar caninii, ufff, si aia dor mai tare.
Dar...cand a luat-o in picioare a fost o completa relaxare, viata mi s-a usurat brusc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Stiu ca e frumoasa perioada asta si o sa mi para rau dupa ea..dar sincer simt ca o iau raznacarat in brate toata ziua si macar noaptea daca as dormisa vedem cum o sa fie in seara asta

Si IAnis are gingia de jos tare si se vede ceva alb in interior..poate totusi o fi de la dintisori..nu mai stiu

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


fii barbata, Zoe!
Poate o sa percepi perioada asta ca fiind cea mai grea, mie mi s-a parut cea de la 7-8 luni pana la un an si doua luni, cand a mers in picioare. Perioada de tarare, cand trebuie sa fii cu ochii-n paispe, casa a fost securizata, dar puteam eu sa jur ca nu gaseste vreo margica pe jos sa se inece? Ca nu musca din vreun cablu? Si statul in brate se mentine, doar ca are o greutate ceva mai mare. Eu, cel putin, nu o tineam de manute sa mearga, macar aici mi-am salvat spatele. Si apar caninii, ufff, si aia dor mai tare.
Dar...cand a luat-o in picioare a fost o completa relaxare, viata mi s-a usurat brusc

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Of mai Andra ce te-ai/te chnui(t) si tu ,dar se pare ca uitam si...mai vrem unul
Va pup dragelor si ....fi-ti barbate!!!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Fetelor, imi e mila de sanii vostri acum ca incep sa creasca dintisorii! Cate-o-mbratisare la fiecare sa mai treaca durerile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Salut!

Ilida, fara suparare, dar eventualele comentarii despre bjorn, nu sunt legate despre afinitatile noastre, ci despre faptul ca nu sunt bune pentru coloana copilului, si in ciuda acestui fapt, banii pe care ei ii investesc in publicitate, par sa fie mai importanti decat sanatatea copiilor. Daca il folositi ocazional e foarte bine. Eu azi am tinut-o pe Eliza de la 10 la 15 in manduca, si nu mi-am facut o secunda griji legat de coloana ei, iar ea nu a comentat o secunda... Dar bineinteles, asta nu inseamna ca Tudor o sa pateasca ceva, Doamne fereste! Doar ca astea ergonomice, sunt mai ok, si pt spatele purtatorului si pt cel al copilului.



Eu inteleg riscurile si dupa cum am spus l-am purtat doar in situatii extraordinare si mai putin de o ora. DAR ce nu imi place in discutii este ca este asa blamat de parca ar fi din start ceva deosebit de rau pt copii!
Eu le vad pe cele doua sisteme de purtat copii ca pe consumul de zahar si miere. Ambele nu tb consumate in exces, dar fiecare are o marja diferita de risc. Nu poti sa spui mancati numai miere ca veti fi slabi pe cand daca mancati chiar si putin zahar va ingrasati/imbolnaviti.
Sper ca acum m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Neata fetele.........un ceai, o cafeluta...?
Am fost si noi la doctor ieri, insa nu am mai intrat pe forum ca m-am simtit super nasol......exact ce nu-mi doream..."musafirii".

Mie imi trebuie ceva de genul.......ca nu mai suport durerile, de 1 an jumatate, am uitat cum e!


Deci... la 4 luni si 10 zile avem 6,600 kg, 62 cm, nasol e ca nu a asimilat suficient D3 din vigantol si ne-a schimbat cu viganttoleten (parca asa se scrie).........in schimb sa mirat de Luca cat a crescut, cum gangureste si cum a certat-o pe asistenta cand i-a facut vaccinul!
In loc sa urleeeeeeeeee de durere el o boscorodea pe saraca femeie...vreo 5 minute pana am plecat!

Ma duc in pat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Paula eu ii dau cu nivea pure&natural sau galbenele.

Pufi te inteleg perfect. Sunt chiauna. Azi am facut o gramada si n-am terminat.

Acum eu stau cu Petru in brate, sotul continua ce am inceput eu azi, iar copiii au rasturnat doua cutii de jucarii in mijlocul sufrageriei ca sa se joace cu...cutiile, evident

Si-au facut nava spatiala ca sa plece pe Luna

Eu sunt chiauna ...mi-e sooomn .

Maine avem prima serbare de Mos a Anastasiei !



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






E greu cu doi,dar cu trei e si mai si mai ales ca-s toti mici.Si totusi ,astea vor ramane cele mai frumoase amintiri legate de copilarie asa ca profitati cat puteti si voi si ei...au grija!!!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Sapataman viitoare, miercuri, avem si noi serbare, tre' sa fac o pelerina alba......si sa atasez niste...ceva, nu stiu ce care sa semene cu blanita unei capre....pt ca Maria va face parte dintr-o gasca de capre care merg la colindat in sat

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Buna dimineata

Maria mie mi-ar prinde bine o cafea Imi pare rau ca Luca nu a asimilat D3,cu siguranta va fi bine de acum

Babyblue nici Alexia nu bea suculetul din biberon,trebuie sa ma chinui cu lingurita si cand nu mai pot cu seringa de la Panadol,doar asa il vrea,ba chiar cand scot lingurita maraie si asteapta cu gurita deschisa pana la urmatoarea inghititura

Miha ai fost la cofetarie? Ce ai papat bun?

Mamut,Roberta si Andreea felicitari pentru strumfii vostrii puternici Alexia a ramas in urma a inceput in forta dar s-a oprit repede

Alexia_ada Felicitari pentru decizia de a lua scaunelul Eu sustin teoria conform careia barbatul este capul familiei iar sotia gatul Poate pui linkul cu scaunelul sa ma inspir si eu

AlyMih imi pare rau ca Ianis nu este ok,poate sunt dintisorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:


Sapataman viitoare, miercuri, avem si noi serbare, tre' sa fac o pelerina alba......si sa atasez niste...ceva, nu stiu ce care sa semene cu blanita unei capre....pt ca Maria va face parte dintr-o gasca de capre care merg la colindat in sat

Ana




Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003




ai putea sa pui niste catifea. Si eu am prestat ieri la rochita de zana iarna, ca avem luni serbarea.
I-mi pare rau ca au venit "musafirii", si mai ales ca-s durerosi
Cum si-a dat doctorul seama ca nu a asimilat suficient D3 din vigantol?
AlyMih imi pare rau ca Ianis nu este ok,poate sunt dintisorii. La nepotul meu i-au iesit la 5 luni jumatate, la Paula doar la 8 luni jumatate. Dar oricum la cat a fost de agitata, pana la 3 luni am zis ca-s colicii, iar apoi ca-i ies dintii si-am tot asteptat ...

mamicile care au avut o zi si o noapte grea

Mergi la inceput