Aspirante optimiste (744)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gina85 spune:

Buna fetelor!!!Am o mare nelamurire,daca pana luna asta cm mi a venit la 27 zile iar acum in dec la 25, cum fac sa imi socotesc zilele fertile?????Tin cont de cm din trecut sau din ultima luna fiind la 25 zile??????Chiar nu stiu cum sa fac!!!!!!!
Sa imi cumpar teste de fertilitate?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gina85

Buna fetelor!!!Am o mare nelamurire,daca pana luna asta cm mi a venit la 27 zile iar acum in dec la 25, cum fac sa imi socotesc zilele fertile?????Tin cont de cm din trecut sau din ultima luna fiind la 25 zile??????Chiar nu stiu cum sa fac!!!!!!!
Sa imi cumpar teste de fertilitate?????


Pai poti sa faci teste de ovulatie incepand cu ziua 10-11 la asa cm scurt. Le faci dupa amiaza spre seara, dupa ce ai facut pauza de ~3-4 ore de pipi si de lichide. (eu le faceam dimineata ca nu stiam ca este recomandat sa se faca dupa amiaza . Mie mi se pozitivau ca la carte de obicei in jurul zilelor 16-17 (eu am cm de 30-32 zile teoretic); am folosit de obicei teste de ov Minut si mai rar Oview)
Poti sa iti iei temperatura bazala (cu acelasi termometru intotdeauna) si s-o notezi intr-un grafic FF. (tb se ia dimineata , la trezire, fara sa te dai jos din pat, aproximativ la aceeasi ora). Metoda asta a esuat lamentabil la mine, pentru ca uitam mereu sa pun termometrul la indemana.
Pentru rezultate sigure 100% poti merge la eco, dar e scump si e de umblat pe la cabinet.

Wishing for rainbow baby dust !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia85 spune:

Buna fetele! si cate o pentru fiecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia85 spune:

Gaby scz dar am adormit. Eu sunt la a doua stimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

buna fetele

Bob deci titele inainte sa se vada ca avem si noi, abia astept sa fie si la noi pline cu lapte

Luci, gina85, MOni, Gaby, Flavia,MIky si pe toate fetele pe care le asteptam mai des

Anne marie, Ca MIlla, MeAlexpupam burticile sa se ia si la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

Hello, fetelor! M-am intors si eu de la socrii si acum ne pregatim de Craciunul nostru cu ceva decoratii, mancare nu prea multa ca vom manca la prieteni si pe 24 si pe 25 Decembrie.
Noi ne cumparam brad natural in fiecare an, maaaaare pana la tavan. :)Si pe vremea lui Ceausescu luau parintii mei natural, nu renunt niciodata la obiceiul asta. Oricum sunt special crescuti pt Craciun in ferme, asa incurajez si oamenii din zona sa castige un ban cinstit. Anul asta crescatorii de brazi naturali ofera 40% reducere daca le duci bradul de plastic cand cumperi unul natural. Au convins multa lume sa renunte la plastice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

Am uitat sa declar ziua 3 astazi. Daca totul meurge normal pe 27 decembrie ar tb sa ovulez, pe 11 Ianuarie sa fac un test...de s-ar intampla totul conform planurilor mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Eu's cu tzitzi inapoi, ca stau/merg cocosata...dupa ce ca n-am mare lucru...of offf

Fetelor, m-am decis, am cerut la Personal adeverinta de salariat si am sa merg la Fundeni sa-mi fac analizele. Nici macar nu stiu ce analize se fac, am sa le cer sa-mi faca tot ce pot ei face gratis. Ma tot indeamna o prietena de-a mea care are ceva experienta in domeniu sa merg, mai ales ca la Bob am avut desprindere de placenta si apoi am avut indici de rezistenta crescuti pe o artera uterina. Si cica astea sunt suficiente sa ridice semne de intrebare. Asa ca, imi astept adeverinta, am sa sun acolo sa intreb daca e neaparat nevoie de trimitere de la med de familie (mi-e super sila sa merg si dupa aia, offf), iau o cutie de bobo si-o cafea si ma infiintez la usa lor pe la 6 jumate dimineata, corect? Nemancata, nebauta...daca isi face cineva mila de mine sa-mi dea si-un nr de telefon sa sun pentru lamuriri, o pup daca nu, gugalesc :P

Wishing for rainbow baby dust !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bob_Pixel

Eu's cu tzitzi inapoi, ca stau/merg cocosata...dupa ce ca n-am mare lucru...of offf

Fetelor, m-am decis, am cerut la Personal adeverinta de salariat si am sa merg la Fundeni sa-mi fac analizele. Nici macar nu stiu ce analize se fac, am sa le cer sa-mi faca tot ce pot ei face gratis. Ma tot indeamna o prietena de-a mea care are ceva experienta in domeniu sa merg, mai ales ca la Bob am avut desprindere de placenta si apoi am avut indici de rezistenta crescuti pe o artera uterina. Si cica astea sunt suficiente sa ridice semne de intrebare. Asa ca, imi astept adeverinta, am sa sun acolo sa intreb daca e neaparat nevoie de trimitere de la med de familie (mi-e super sila sa merg si dupa aia, offf), iau o cutie de bobo si-o cafea si ma infiintez la usa lor pe la 6 jumate dimineata, corect? Nemancata, nebauta...daca isi face cineva mila de mine sa-mi dea si-un nr de telefon sa sun pentru lamuriri, o pup daca nu, gugalesc :P

Wishing for rainbow baby dust !


Bob, ti-as da eu dar n-am
m-am dujs mereu asa, la risc
am nr. dr. asistente Viorica dar e acasa ca acu' il scoteam si ti-l scriam daca-l aveam p-aici

Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Nu-i nimic, mi-l trimiti diseara intr-un pm, te rog? Ca sa-l am sa sun maine. Nu e graba. Sper doar sa nu fiu inoportuna cu telefonul, dar oricum sun, ca nu rezolv nimic cu rusinea

ma gandesc ca am ceva concediu in decembrie si poate-l rog pe tata sa ma arunce din masina intr-o dimineata acolo si apoi sa pot sta in pat sa ma refac, ca eu mereu sunt varza dupa ce mi se recolteaza sange

Vreau doar sa imi scot si cuiul asta din inima, ca e nitelus bagat acolo si e pacat sa raman cu dubii, daca am sau nu ceva probleme. Si daca tot sunt gratuite analizele si as avea timp la dispozitie sa merg, e si pacat sa nu rezolv acum, cat pot, nu?

Wishing for rainbow baby dust !

Mergi la inceput