Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Amelia sunt excelente caisele!
Multumesc mult!

Spre rusinea mea nici nu stiu cam cat ia(daca ia)Sandra in greutate.Stiu ca are peste 9kg,mananca binisor,arata bine deci nu-mi fac griji
Revin,sper,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Ana, ce destrabalare pe tine... Auzi, 10 zile babysitter!!! Mama, sunt verde deja de invidie!!! Glumesc, iti dai seama, ma bucur pentru tine ca iesi un pic din griul de aici si mai ales ca sunteti cu totii acolo. Se pune ceva la cale ? N-ar fi rau, sa stii .


Letzy, ma bucur ca ti-au placut caisele. Nu te-am mintit cand am zis ca-s foarte multumita.


Martutza, sanatate multa si tie si puilor! Ce frumos povestesti despre ursulina . Abia astept sa vad si eu primii pasi, ca deocamdata batem kilometri intregi prin casa de manuta. Printesa mea e fricoasa, dar nici nu ma grabesc, ca n-am unde alerga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui letzy81

Spre rusinea mea nici nu stiu cam cat ia(daca ia)Sandra in greutate.Stiu ca are peste 9kg,mananca binisor,arata bine deci nu-mi fac griji
Revin,sper,


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

Mami de Sandra



Pai daca arata bine, e vioaie, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Printesa mea arata binisor, de luat in greutate ... hm... recupereaza, cred, ca aseara avea 7.7 kg, deci cantarul meu difera de cel al pediatrei, asa ca nu zic nimic. Iaca, avem aproape 1 an si inca nu are 8 kile, ca sa-i fac, ca de mancat mananca, e vioaie, vesela, na, are episoade de maraieli cu dintii, dar asta e... o sa creasca ea daca o vrea...
Noi am zis sa-i facem analize la primavara, sa fie mai cald afara, sa poata si tati sa-si ia ceva concediu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bebelu86: Multumim pentru capitol, dar ne-am bucura sa ne mai dai si vesti despre voi.

AnaO: Cam cate ursoaice au fost la intalnirea de duminica, ca daca au fost la fel de multe ca data trecuta, nici nu trebuia sa mai vina si altcineva, ca era full locul de joaca.

Amelia: A mea are un an, o luna si jumatate si are in jur de 7.500, in niciun caz peste, poate sub... dar toata lumea imi spune sa nu imi fac griji, ca asa ii e felul, ca doar e "produsul" nostru si va spuneam ca nici eu nici sotul nu suntem prea mari. :) E fan carne, sotul imi spune sa ii dau multe proteine, sa las fructele si legumele, daca asta ii place ei, dar eu tin sa ii dau de toate, asa mi se pare sanatos.

Letzy: O sa vad cum evolueaza, dar sunt tare trista. Smaltul la ambii incisivi centrali superiori e spart si vad ca spartura se mareste pe masura ce trece timpul. E posibil oare sa se fi innegrit de la fier? Dupa ce smaltul s-a spart, a intrat fierul si a colorat dentina sau cum se numeste materialul de sub smalt? Sotul zice chiar ca i se tocesc dintii, asa i se pare lui, dar eu nu cred, sunt mai mici, ca nu au crescut complet, dar nu cred ca se tocesc. Oricum, nu am ce face, o sa astept sa ii cada si sa ii apara cei definitivi. Ma gandeam zilele trecute ca poate smaltul i s-a crapat cand a cazut din carucior in cap. Atunci nu am observat nimic, dar poate a fost o simpla surpare de smalt si de atunci incoace s-a extins. Avea foarte putin sange in gura, noi ne-am gandit ca dintii au lovit putin falca si de-aia a aparut putin sange. Cu spalatul pe dinti facem progrese, ma lasa sa bag degetarul jos si pe o parte si pe alta a dintilor, iar sus doar pe interior, adica spre cerul gurii. Pe exterior inca tine buza perfect intinsa peste dinti, dar incetul cu incetul o pacalesc eu sa o lase moale. Sper! Nu am mai incercat cu pasta de dinti, ci doar cu degetarul. Cand coopereaza trecem si la pasta de dinti.

In plus, ca tot are dintii cum stiti, vrea sa roada tot ce prinde, dar TOT. Scapase de acest hobby si de o vreme ia in gura cantul de la masa, de la dulap, vaneaza tot ce are in jur, temandu-se sa nu i le iau inainte sa le "guste". Un banal exemplu: papucii mei. Sau daca am nevoie la baie o iau cu mine, ca o stiu mai in siguranta. De vreo saptamana nu prea mai pot sa fac asta, ca baga in gura tot: dopul de la cada, sticlele de gel de dus, sampon...

Mi-e tare draga sa vad cum evolueaza, cum intelege tot. Si cum spuneati voi de copii care vorbesc, asa vad eu la biserica o fata care acum are 1 an si vreo 7-8 luni, dar o stiu de la 1 an si 4 luni si si atunci vorbea bine. Am intrebat-o pe maica-sa cand a inceput sa vorbeasca altceva in afara de mama, tata si zicea ca nu mai tine minte exact, undeva pe la 1 an si 1-2 luni, dar atunci a rabufnit, spunand in scurt timp vreo 30-50 de cuvinte. Acum ziceau ca ii uimeste in acelasi ritm cu propozitiile. Invata poezii acum! Si nu e doar gura de ea, chiar am auzit-o, si nu numai ca spune multe, dar pronunta si foarte corect: minge, cheile, masinuta (aici spunea matinuta), miruire, ii spunea maica-sii sa ii dea batul (referindu-se la lumanare). Si e singura la parinti, nu a invatat de la fratiori mai mari. De necrezut ce diferente pot fi intre copii! A mea arata multe, dar nu spune multe. Pentru ca am luat-o incetul cu incetul, ne-am axat pe ochi si acum arata ochii la toate cele. Merge prin camera, o intreb unde sunt ochii elefantului, se intoarce din drum si mi-i arata. La calut la fel, calareste si la un moment dat o intreb, imediat mi-i arata. Am depus eforturi sa mi-i arate pe amandoi, ca imi arata unul si gata. I-am tot spus "si celalalt ochi"? Si de cele mai multe ori ii arata pe amandoi. Si e tare haioasa cand iubeste jucariile: le strange asa de frumos in brate, inclina capul pe ele si rade. Asta cred ca a copiat de la mine si sotul, ca am prins-o facand singura, nu a invatat-o nimeni... Dar cand ne vede pe noi imbratisandu-ne si pupandu-ne, se uita la noi si rade. Probabil ca asa a invatat. Iar acum cum ii spunem "iubeste ursul", cum il ia in brate si aplica :) De mers a inceput sa mearga fara probleme, nu se mai tine de nimic, ca inainte mergea ce mergea, dar daca avea de ce sa se tina in jur, se sprijinea, fiind mai sigura. Acum a prins stabilitate, e tare haioasa.

Gata, ca m-am intins la vorba! Va pup dulce pe toate, ca tare dragi imi sunteti, atatea cate am ramas pe forum!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

neata feti

ana-o mama viena vleau si eu ,dar ma bucur nespus pentru voi si vacanta de vis pe care o sa o aveti asteptam impresile


amelia da sie u cred ca fratele mai mare influenteaza foarte mult evolutia mezinului

marutza sanatate tuturor va urez sa va afceti bine!

elfica imi place tare mult cum ne povestesti de ursuleata


noi nu plecam pe nicaieri poate pe la strabunicii[bunicul meu e in faza terminala cucancer generalizat si vrem sa il mai prindem in viata,mai ales ca e ca tatal meu mai ales ca el ne-a cescut de pe la 9-10 ani] lui anto si dimi in ajun de craciun si sa ramanem acolo si de craciun,iar de anul nou home sweet home mai ales ca e si ziua lui ionu si cam atat.

stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

dragelor, noi punem maine seara de o intalneala....numai fete (fara soti, fara copii )...sa ne destrabalam un pic la o barfa, un cocktail, o tigare...stiti voi. locatia e undeva in zona pta alba iulia. va bagati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Eu n-am cum, n-am pe cine sa las cu bebe, plus ca incerc sa pregatesc casa de sarbatori (a se citi curatenie...). Si cum numai seara mai pot face una-alta prin casa, asta este.

Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Seara buna!

Eliza, multa sanatate strabunicului! Lasa, petrecerea sarbatorilor cu cei dragi e cea mai importanta, nu locatia, neaparat. La mine ASA s-a nimerit anul asta, daca veneau ai mei in tara, faceam la Tg Jiu. Important e sa fim sanatosi, sa fim împreuna cu cei dragi si sa ne bucuram de sarbatoarea Craciunului cu totii.

Amelia, cred ca la anul se va intampla treaba aia. Daca totul va fi bine!
Îmi pare rau ca nu poti veni maine seara la bauta. Poate data viitoare!

Elfica, mi-era dor de scrierile tale! pup Iulia mica si energica!
La baneasa au fost multe fete, insa spre rusinez mea, nu le Mai stiu id'ul de pe forum...Anya, anymona, sorinaalex, msymo, danaint, plus Andreea si cristina. O sa ma uit pe FB, sa le vad id

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Sashenka si Crisuletzul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Letzy, de care caise ai comandat? Deshidratate natural sau doar deshidratate? Si mie imi plac mult, chiar acum merg sa-mi iau cateva. Aveam pofta de ceva dulce si nu stiam ce sa mananc.

Va pup, poate vrea cineva la intalneala de fete, Maine seara, Ora 20, cafeneaua Logout, langa restaurant Galonero. Dinspre Piata Alba Iulia, spre Piata Muncii, pe dreapta.

Mergi la inceput