Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Buna seara la fetele...tare nevorbarete!!!


Banuiesc ca sunteti toate sanatoase insa sunteti prinse in pregatirilepentru Craciun!!...or oti fi plecate in cautarea Mosului???

Astazi pentru mine a fost o zi plina de curatenie...in gradina!!!..si inca n-am terminat!!
...dar, am facut o pauza de-o tigare si-am gasit o minunatie de melodie asa ca pun aici link-ul!!!
Auditie placuta si-o seara buna
http://youtu.be/KUolCOVK4OA

PS: Multumesc tare mult pentru urare Mamico!!..si tie sa-ti traiasca toata familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

bUNA fetelor
iata un link
http://www.seriale.filmesubtitrate.info/p/seriale-online-subtitrate-in-romana.html
Merita sa incercati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetelor eu am facut curatenie generala, ma pregatesc de drum. It-incet...trec zilele si uite ca maine vine tata si sambata plec. Fanu e argint viu, iar eu ma simt atat de obosita!!!! Pupici la toate fetele si pentru ca nu stiu cum voi avea net zilele-astea,vorbim din Romania. Pupici din nou la romancele mele frumoasa si la puiutii frumosi nazdravani si isteti !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

neatza fetelor,ce mai faceti voi?va pregatiti de craciun?eu m-am trezit cu noaptea in cap..n-am somn.liniste pe aici nu mai ziceti nimic?noi suntem bine,saptamana asta fac si eu o curatenie m-ai amanuntita,spal geamuri,perdele etc,api ineri ma apuc de pregatiri.aseara am fost la jumbo si i-am luat byei cadoul pt mos(un catel,un carut de piata cu niste legume plasticate,un om de zapada de plus si dulciuri)as vrea sa-i iau si ceva de imbracat,mai vad..

ioanoula,ai plecat in romanica?sa ai sarbatori fericite,bafta in afaceri si sa va aduca mosu tot binele din lume,pupici fanoulei!
anouk3,tu ce mai zici?ce gatesti de sarbatori?nick cel voinic ce mai face?ma tot tin sa-ti scriu cu petele acelea pe dinti,asa are si bya,doar sus si n-am ce-i face,ia apurut cam pe la 1 an,la dr nu o pot duc ca nu sta.imi zisese stomatoloaga la care am fost eu sa pun pasta de dinti pe un pansament infasurat pe degetul meu si sa-i frec dintisorii asa,dar nu dispare.
esthera,ei cu condusul si eu am tras pe dreapta,pt ca sotului i e teama sa ma lase sa plec singura cu masina ca daca fac vreo tampenie,el lucreaza pana tarziu si cand vine nici eu nici el nu m-ai avem chef de mers cu masina si uite asa...ei asta e.ai facut o groaza de pregatiri pt ziua grecului,gospodina mare nu glumapupici!!
mamica11,ce mai faceti voi?copiii sunt bine?v-ati pregatit de mos?tu ce pregatiri faci pt craciun?
theo,andreea,voi ce m-ai faceti?andreea cum e la dentist?ce se mai aude pe la voi?aici multii oameni au ramas fara munca,e jale mare.pupici la toata gasca,wekend placut incontinuare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

Buna ziua fete dragi!!

Noi suntem bine ne pregatim de sarbatori .Cu timpul stau mai prost ca alerg la Volos intruna.Am reusit si mi-am aranjat toti dintii adica ce mai mi-a ramas .Am ''ucis'' o gramada de nervi,mi=a construit 3 dinti pe ramasitele de radacini si ieri am fost la slefuit.Am crezut ca mor de durere ieri ,nu mi-am imaginat niciodata ca slefuirea doare asa tare,dar acum nu mai conteaza ,saptamana viitoare ma duc sa mi puna si o sa zambesc si eu insfarsit.Ieri am fost si la JUMBO si am luat cele necesare mosului,un trenulet Thomas, un crocodil si o super masina cu telecomanda gormiti cu zapada a fost mai greu dar am gasit ceva care seamana a zapadaAcum asteptam sa vina mosu'...Nu mai am loc de sot la calculator ca a descoperit pokerul pe fb si joaca intruna si pe contul meu si pe al lui Dupa ce imi pun dintii fac o poza zambitoare deabia astept.
Va pup pe toate de la mic la mare si ne ''auzim'' in curand in formula ''cu dinti''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata. Noi suntem bine, avem insa foarte multe serbari zilele astea doar pe Alexandru inca nu il duc in comunitate, desi nu mai are absolut nimic indicatia doctorului este de 14 zile asa ca cel cel putin anul asta a "sarit" serbarile.Fetele au avut insa si la scoala si la activitatile suplimentare sfarsitul asta de saptamana si inca nu am terminat iar Nicola are maine seara cu gradi iar astazi e proba dupa amiaza.
Carmen multumesc pentru link , o sa il iau acum.
Ioannoula, spor la impachetat si despachetat. E bine daca te lasa cea mica sa faci si curatenie inainte de plecare.
Mamitza Alex, nu stiu exact ce o sa fac , astept sa treaca serbarile si apoi ma concentrez pe mancare. oricum cumpar totul atunci inainte de Craciun. De obicei pasare mancam si multe salate. Cred ca o sa fac si o supa de pui pentru ca o mananca bine cei mici.Nu stiu, sotul are o idee nu stiu de pe unde cu miel la cuptor pentru ca se enerveaza defiecare data cand il trimit dupa curcan din cauza pretului extrem de urcat zilele alea, dar niciodata nu am facut miel de Craciun ci doar de Paste asa ca inca nu cedez.
Andreea, (asa vad la semnatura, sper ca nu te-am botezat:) sa zambesti cat mai repede iti doresc, foarte bine ai inaintat cu lucrarile din cate spui.
Astazi le fac macaroane cu sos alb pentru ca am o groaza de calcat si niste ciuperci la cuptor o sa pun langa si o salatta doar.
Pregatiri usoare si placute in continuare va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


LA MULTI ANI ANDREEA!

Sa fi sanatoasa!!..sa ai parte in viata numai de lucruri frumoase! Sa te bucuri de familie si de minunea de baietel! Sa fi vesela tot timpul!

......si sa zambesti...mai ales ca o sa ai si dintisori noi nouti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Andreea:
LA MULTI ANI ,fericire ,sanatate si un suris senzational!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Bonjour si ma scuzati ca m-am dat la fund zilele astea.
Sa incepem cu inceputul: LA MULTI ANI, ANDREEA! Sa-ti dea Dumnezeu multe zile frumoase langa oameni dragi si sa ai mereu sufletul plin de implinire!

Oana, esti deja in Romania presupun. Iti doresc sa-ti mearga totul ca pe roate! Ce fericita trebuie sa fii ca esti cu familia ta.. Ma bucur mult pentru tine. Asteptam sa ne mai zici de tine.
Andreea, vad ca si de la tine avem vesti bune: hai cu dintii cei noi! Faceti cotlete de Craciun ca sa-i incerci ? Stiu, tu zambesti amar dupa cate ai tras, dar gata, a trecut totul si aca ai grija de dantura te tine ani buni.
Cadourile pentru Lukas sunt pentru dimineata e Craciun? Ce stie el de Mos Craciun?
Esthera, ai terminat, fetita, cu curatenia? Ce planuri aveti de Craciun? Faceti masa mare sau ceva intim?
Alex, ce harnicuta ai fost si tu! I-a scris Bya lui Mos Craciun, adica i-ai luat ce si-a dorit sau ce ti-a placut tie?
Pacat ca nu mai conduci ca daca faci pauza mare ai toate sansele sa nu mai conduci deloc. Ceva de genul.. bate fierul cat e cald.
Iar cu dintisorii Byei, eu as zice sa o duci la dentist ca se curata petele alea. Mi-a zis dentistul ca solutia aia de periaj are gust bun si daca e si doctorul mai prietenos nu o sa se sperie. Eu sunt foarte atenta cu dintii lui Nicolas ca stiu ce am tras cu ai mei pana am ajuns la stadiul de intretinere (si nu reparatii!)
Mamica, o sa sterg numele copiilor la urmatorul capitol ca acum nu ma mai lasa. Imi cer scuze daca ti-am creat neplaceri, dar am presupus ca nu e ceva de ascuns din moment ce i-ai amintit in mesaj. Ti-am inteles apoi punctul de vedere si imi pare inca o data rau.
Bine ca a trecut Alexandru peste episodul cu varsatul. I-au ramas ceva semne?
Iar cu mielul de Craciun?.. Eu in general nu mananc miel, asa ca tot curcanul ramane in top.
Si pentru ca te intrebasem daca vorbesc copiii romana.. e foarte bine ca le stiu pe amandoua! Bravo ca i-ai invatat! La noi pentru nu prea apuc sa vorbesc romana.. cam tot in greaca zice cuvintele.

Despre noi.. eu am avut o gramada de activitati cu cercetasii si de-aia n-am mai putut intra pe forum.
Si ca mereu tre' sa ma dau eu mare cu realizarile plodului: a inceput sa zica cuvinte mai complexe de cateva zile! Pana acum totul se rezuma la po, pa, go, ghi. Acum zice inclusiv 'hamburger' (iese ceva ca 'abughe') Mi-e drag de el de nu mai pot.
In schimb trece printr-o faza (adica sper ca e doar o faza!) cand e extrem de lipit de mine! Nici la toaleta nu pot sa merg. Cum dispar din raza vizuala, chiar daca ma aude prin preajma, urla ca apucatul. De lasat cu altcineva.. nici poveste! Nici macar cu taica-su! Nu inteleg de ce, doar stam impreuna toata ziua, il iau peste tot cu mine, doarme cu noi..
Fetele, voi ati trecut prin asa ceva? Ca simt ca o iau razna. Nu stiu ce sa mai fac.

Theo, Miha, Carmaw, Hellen, va pup si pe voi!

Va pup, fetele, si o saptamana superba sa aveti!

d-ale lui Nica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

LA MULTI ANI! Andreea. Sanatate si fericire sa-ti dea Domnul.

Anouk, cu numele eu sunt de vina ca am tot uitat sa scriu, abia cand le-am vazut mi-am dat seama ca nu ti-am spus. La capitolul urmator daca poti, sa le stergi. Multumesc mult.
Cu semnele astea mult vestite nu stiu ce sa zic, eu personal pe vremea cand nu era vaccinul am prins trei ani tin minte in satul unde am stat in care toti copiii au facut varsat. In scoala noastra erau vreo 150 si in scoala nr. 2 alti 150 , in anii aia chiar nu a scapat nici unul fara sa ia, inclusiv Ioana mea ce avea 7 luni a luat de la sora-sa , si totusi nimeni nu a ramas cu semne.Ionica era mica si chiar si-a rupt desi am stat cu ochii pe ea non stop cateva cojite insa desi mai greu la astea a disparut orice urma.Am vazut si eu persoane adulte cu multe semne pe fata insa cred ca erau de la alta boala sau poate l-au facut adulti fiind varsatul de vant, nu stiu, oricum e ultimul lucru ce am auzit sa faca probleme pe viu vorbind chestia asta cu semnele. Ceea ce da probleme intradevar primele trei zile este posibilitatea de a urca febra si de a se deshidrata copilul, mai ales cand e bebe, asa cum orice virus poate face. Virus e si asta deci se manifesta diferit. Dar de semne chiar nu am auzit pe viu de la nimeni sa fi ramas nici macar atunci cand nu exista vaccinul si il treceau toti copiii asa cum au fost anii cand au facut fetele mele. Oricum, acum au imunitate pe viata , asta e sigur acum daca au trecut o data prin el.
Alexandru s-a umplut saptamana trecuta de bubite, i-au aparut foarte foarte multe chiar nu ma asteptam la atatea insa in trei zile s-au uscat deja si apoi au facut cojite si s-au dus.

Mergi la inceput