FIV cu ovocite donate(6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Buna seara,
multumesc Irilac pentru calcule.
Eu nu am nevoie de icsi deci pentru mine e la fel Isida ca si in Cehia.
Am scris si eu la clinica si mi-au trimis tabelul cu analize si un chestionar cu istoricul medical.Cu traducerea asta eu nu prea inteleg , ca banuiesc ca vorbesc engleza , probabil traduc ce zice medicul din rusa in engleza, ca de romana niciun caz nu e vorba.
Mie mi-au raspuns ca rata de succes e 75 % , f mare dar cine poate verifica asta.
Va doresc succes orice ati alege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

A , si eu cred ca la blastociti nu se mai face AH , eu stiu ca doar la cei de 3 zile
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna seara fetelor...

Apalina imi activez mesajele private daca imi zici cum...??sunt blondina si nu vad de unde..

Looana nu te speria cu ciclul...poate e pe baza de stress in perioada asta...te pup

mami_vreau nu ai mai dat nici un semn...cum a fost vizita la dr.?

va pup fetele ... o seara buna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

He he...i-am dat de capat...apalina sa stii ca am reusit sa-mi activez mesajele private...poti sa-mi scrii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

da iubita am vazut ,deci chestia cu blondele e un mit ! scuze pentru glumitaduminica placuta fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna fetele...sa doresc o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Noi suntem bine; si vizita la dr mea a decurs bine... urmatorul pas - morfofetala de trimestrul 2...

Acum incerc sa recuperez partea cu cititul si cu raspunsul intrebarilor, chiar daca pentru unele dintre intrebari raspunsul vine cam tarziu!

In primul rand vreau sa va multumesc pentru cuvintele frumoase si sa va asigur ca acest forum exista datorita voua!!! eu nu am facut decat sa deschid topicul si sa impartasesc si altora experienta mea; dar faptul ca acum suntem un grup si ca ne sprijinim una pe cealalta nu este meritul meu ci al nostru, al tuturor...

Monaramona sa-ti traiasca bebelusul scump!!! e frumusel foc!!!

smaick eu am avut punctia donatoarei pe 18 august si ET pe 23 august... am facut injectia cu diphereline in data de 11 iulie si in data de 1 august am inceput estrimax-ul... asta-i perioada in care am inceput tratamentul propriu-zis...
si eu cred ca programarile se fac in functie de caracteristicile fizice ale "recipientilor" (cum ii numesc ei) si in functie de grupele sangvine ale acestora; eu, ca si tine, am AB IV pozitiv... donatoarea mea nu a avut pana la urma aceeasi grupa ca si mine ci ca a sotului si anume A II pozitiv...
da, cu parcarea e cam greu in praga... noi am gasit pensiune cu parcare iar in oras mergeam cu metroul... asa ne-au recomandat cei de la pensiune si chiar a fost foarte ok... bine, avantajul era ca pensiunea unde am stat era chiar langa metrou!

apalina in primul rand vreau sa te felicit pentru ca ai obtinut o programare la brno atat de repede! bravos!
nick-name-ul nu cred ca ti-l poti schimba... poti incerca sa trimiti mesaj unui moderator si iti va spune exact daca este posibil sau nu...
in legatura cu forumularul: eu l-am trimis doar completat si nesemnat; am semnat ce era de semnat cand am ajuns la ei la clinica; nu a fost nici o problema... sau poti face cum ai spus, il printezi, scanezi si apoi il trimiti pe mail...
legat de medicamente, da, ai dreptate, pot fi luate si de la noi... mai putin estrimaxul care nu se gaseste; la noi se gaseste doar climaval care este cam scump si cycloproginova din care puteti folosi doar pastilutele albe... asa ca mai bine va luati estrimax din cehia sau chiar din ungaria daca puteti ca este mai ieftin ca in cehia... din cehia sa va mai luati progesteron injectabil daca pe asta il veti avea in schema (eu pe-asta l-am cerut)...
vad ca veti face ca si noi... si noi am mers cu masina personala si am stat in praga si am facut "naveta" la clinica atunci cand a fost nevoie... a fost frumos... plimba-te acum ca pe urma o sa iti fie mai greu cu burtica.
in legatura cu dipherelinul de 3,75 stiu ca te-ai lamurit... chiar daca nu scrie pe el depot, este cu eliberare prelungita ceea ce este exact acelasi lucru... eu de-asta am facut!
se face intramuscular, in partea dorsala... nu va bazati ca stiu asistentele de la o clinica oarecare deoarece daca nu sunt specializati in fiv, multi nu cunosc aceste injectii...
legat de monitorizarea endometrului... mie mi-au spus sa fac in tara eco in ziua 15 de estrimax... si mie mi s-a parut cam putin si am mai facut o ecografie in ziua 10 si le-am scris pe mail cat a fost endometrul... iar pe cea din ziua 15 am facut-o la ei la clinica pentru ca eu m-am dus mai devreme...
inainte de procedura am luat vitex fruit care este un bun regulator hormonal si am baut muuult ceai de zmeura care cica este foarte bun pentru uter... am inceput vitaminele (femibion, vitamina c, b complex) din ziua in care am inceput si estrimaxul... si puteti bea si ceai de cretisoara de cand incepeti estrimaxul pentru ca ajuta la endometru...

miracol11 (frumos user-name ) bine ai venit!
dap, analizele nu sunt stralucite dar parerea mea sincera este ca ai o varsta la care iti permiti sa incerci o data cu ovocitele tale... nu dati cu pietre, stiu ca nu trebuie sa o "lalaim" dar eu traiesc cu convingerea ca fiecare dintre noi trebuie sa apelam la fiv cu donate atunci cand suntem sigure ca alta cale nu este... si nu as vrea ca tu, draga mea, sa te intrebi pe urma "cum ar fi fost daca?"...
in plus, la varsta ta, daca vei obtine chiar si un ovocit acesta sa fie de calitate si sa reusesti... asa ca eu te sustin sa iti cauti un continuare un medic care e dispus sa faca o incercare de fiv cu ovocitele tale... daca vrei si poti, incerca sa trimiti un mail catre peter kovacs de la clinica kaali din budapesta... eu am facut 2 fiv-uri cu el si e un om deosebit care iti va spune clar daca are sens sau nu sa incerci cu ovocitele tale...
daca vrei sa verifici trompele poti face histerosalpingografie, este o procedura de scurta durata prin care ti se va introduce un lichid de contrast pe trompe pentru a se vedea daca sunt permeabile...
histeroscopia nu verifica trompele, ci cavitatea uterina... este foarte bine sa fie facuta si aceasta inainte de fiv pentru a se vedea daca exista polipi sau sinechii si pentru a fi rezolvate insa nu se poate vedea daca trompele sunt infundate...
da, asa cum ti-a spus si roxana, daca ai mutatii de trombofilie risti sa pierzi sarcina in cazul in care nu ai tratament adecvat pentru acestea (clexane sau aspenter)

Looana faceti analizele in germania insa sotul sa nu faca si hiv + siphilis + hepatita b pentru ca oricum va trebui sa le refaca in cehia... asa prevede legea lor acum, sa fie facute in clinica, si nu are sens sa le mai faceti si in germania... aceste analiza costa 80 euro la clinica...
Da, RH-ul e bine sa fie pozitiv... daca nu stii sigur atunci mai bine faceti analiza (sotul, ca parca la el nu esti sigura)...
despre PICSI poti citi aici
trage tare sa faci histeroscopia ca daca ai si un polip mai bine sa il scoate ca sa pleci cu dreptul la fiv-ul cu donate.
aaa... si concediu placut, bineinteles!!!

blumoon bafta multa la fiv-ul cu ovocitele tale! iti tin pumnii!

roxana multumesc mult pentru urari! iti urez multa bafta la fiv si/sau adoptie... m-ai intrebat ce clinica as alege pentru fiv daca as avea donatoare... eu personal as alege clinica din sibiu... am mai mare incredere in mediile lor de cultura... desi nu am facut nici un fiv acolo, singurul fiv din tara l-am facut la giulesti, eu pentru sibiu as opta... albu imi place foarte mult ca medic insa stii si tu ca la medlife nu duc embrionii decat pana in ziua 2... insa este o parere personala si nu incerc in nici un fel sa denigrez nici o clinica... sau poti incerca in ungaria, unde ai mai facut, la kaali... in cehia nu cred ca fac fiv cu donate daca mergi tu cu donatoarea... legea le permita sa faca doar cu donatoare anonima.

roadetot eu zic ca nu se face transferul numai pe endometru de 9 ca eu am avut la ET endometru de 8,5 si bebe s-a prins... oricum, sa stiti ca endometrul mai scade putin in momentul in care incepeti si progestronul... la mine endometrul a crescut mai lent, mi-au crescut doza de estrimax la 5 pe zi, 3 orale si 2 vaginale... cica vaginal are actiune dubla fata de oral... asa mi-au spus de la clinica.
sunt extraordinare informatiile despre cazare! te-ai documentat, nu gluma... cu siguranta aceste informatii le vor fi de mare folos si altora!

aristica te pup dulce si te rog sa ma ierti pentru disparitie dar de data asta a fost motivata!!! ai vazut ca am fost ocupata cu bunica, spitalul, etc...
acum astept urmatoarea intalnire cu voi


irilac multumesc pentru urari. bine ai venit si sa te vedem cat mai repede cu burtica!
da, era cat pe-aci sa ne vedem in ungaria?
eu am stat la hotel herrmes din praga si mi-a placut foarte mult. nu am nimic de reprosat! www.booking.com/hotel/cz/herrmes.ro.html?aid=319855 label=herrmes-g9UwpNBLE_DSkIbLllNiRgS5207004917 ws=&gclid=CPT-sZ3t-qwCFUJItAodZBJrbg" target="_blank">herrmes
sunt ok preturile si la kiev... ma asteptam sa fie mai mult... nu stiu de ca am ramas cu aceasta impresie... ai adresa de mail si site-ul lor ca sa pot trece clinica pe prima pagina?
AH se face numai in cazul in care faci ET cu embrioni de ziua 3 din cate stiu eu... eu am facut transfer cu blasto si nu a fost cazul...

Teli bine ai venit. eu am auzit lucruri bune despre clinica din kiev, chiar stiu pe cineva (nu a mai postat acum) care a facut acolo si a reusit cu gemenasi... eu nu am mers la kiev din 2 motive:
1. deja ma hotarasem si platisem avansul la reprofit
2. pretul era mai mare la kiev

alina_alba imi pare rau ca ai trecut prin atatea!!!
nu poti face fiv cu ovocitele tale cu PGD?


Hai ca am scris o gramada... sper sa aveti rabdare sa cititi!

sper ca n-am ratat nici o intrebare... daca am facut-o, sa ma trageti de maneca.

Laura



18+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Mami_vreaucondoleante pentru moartea bunicii si imi pare rau ca nu te-ai simtit bine.Multumesc pentru raspuns,eu chiar nu stiu ce sa fac,si mie ii place mult de domnul doctor Albu,a fost foarte comunicativ dar stiu ca mediile de cultura nu permit cultivarea de blastocisti.De asemenea sunt foarte incantata de doamna dr.embriolog Sandu,cand ne-m intalnit cu ea imi stia dosarul de parca facuse ea FIV-urile mele.Parca n-as prea vrea sa ma mai plimb pe la clinici(Sibiu),sa dau bani(ca s-a cam cheltuit o suma frumusica)si sa n-am succes,as vrea sa ma duc undeva unde imi pot oferi chiar garantia succesului.Sora mea e de acord sa-mi doneze,de asemenea si o prietena.Sora mea traieste in America si sincer ma bate gandul s incercam acolo,dar ma gandesc ca poate costa mult mai mult decat in Europa.Multumesc mult si ma bucur ca sunteti bine si tu si bebelusul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

te inteleg roxana... din pacate stii ca nimeni nu iti poate garanta succesul... medicii isi fac treaba lor dar de la un anumit nu mai depinde de ei ci de sansa, Dumnezeu, etc...
decizia in legatura cu clinica este a ta... insa e foarte important sa mergi mai departe cu medici in care ai incredere, asa cum ai spus si tu... daca ai incredere in dr de la medlife, incearca sa ai o discutie deschisa cu ei legata de mediile de cultura, de avantajele si dezavantajele transferului de ziua 2... dar doar daca tu crezi ca iti vor raspunde sincer, repet...
in america stiu ca este foarte scump... avand in vedere ca sora ta locuieste in america si eu zic sa iei in calcul varianta fiv-ului cu ovocite donate de catre o anonima... gandeste-te cat vei cheltui... biletul de avion catre si dinspre america stiu ca nu este ieftin, pretul analizelor pentru sora ta, pretul tratamentului, pretul fiv-ului... fa-ti un calcul si vezi unde ajungi...

Laura



18+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna dimi....mami_vreau multumesc pentru raspuns...am citit tot tot!...esto o scumpa...ma bucur ca bebe e ok si ca sarcina inainteaza bine, se vede burtica??
si eu m-am gandit sa fac o incercare cu ovocitele mele...insa la ce medici am fost 2 la numar, nu mi-au dat nici o sansa si zic ca arunc banii pe fereastra...ma mai gandesc....oricum merci mult

Mergi la inceput