somaj

somaj | Autor: adria.bh

Link direct la acest mesaj

buna,acum imi fac actele pentru somaj, in perioada contractulul am fost in concediu pentru crestere copil,imi trebuie ceva adeverinta pentru ani in care am fost in conc.pt. crestere copil?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai spus la AJOFM ca ai venit din CIC si au zis ca este OK?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

adica, dupa venirea din cic am mai lucrat 10 luni,si acum vreau sa stiu daca imi trebuie ceva documentin in plus la dosar,
pt ani in care am fost in cic,si ce fel si de unde se elibereaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Pe adeverinta care ti-o da angajatorul, se specifica, pe pagina a doua si acea perioada de CIC.
Cate luni ai lucrat dupa CIC, pt ca trebuie sa ai preavizul ca vei intra in somaj.. Diferenta pana la 1 an, ca perioada lucrata, se trece cea dinainte de CIC.

Intreaba detaliile la somaj. Posibil sa-ti ceara si o adeverinta ca ai fost in CIC si in ce perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Acum vad ca esti din Oradea. La AJOFM Oradea au un birou de informatii legate de tot ce tine de somaj, someri.
Daca ai lucrat dupa CIC 10 luni, pe adeverinta se vor trece acele 10 luni+ 2 luni dinainte de CIC.
Ai fost cu norma intreaga?

Ai grija ca pt depunerea dosarului la somaj cu toate actele ai termen scurt (mi se pare ca 10 zile de la data desfacerii contractului de munca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

nu stii de unde se elibereaza adeverinta pt anii de cic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Posibil de la ASCO ORadea. Dar nu stiu daca e obligatorie.
Eu am lucrat in contabilitate, am facut adeverinte pt somaj, am avut cazuri cu persoane aflate in CIC, dar de la angajator n-au cerut o adeverinta separat pt acea perioada de CIC.
Cum spuneam se trece perioada pe pagina a doua a adeverintei pt somaj...dar de restul dosarului s-a ocupat omul in cauza.

Din pacate nu mai lucrez in domeniu, asa ca nu ma pot interesa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Oricum ar trebui sa ai o copie dupa actul aditional la contractul individual de munca prin care acesta se suspenda la data intrarii in CIC
+
o copie dupa actul aditional la CIM prin care inceteaza suspendarea CIM, la revenirea din CIC.

Asa se vede si data intrarii in CIC si data revenirii din CIC.
Dar cum spunea si Marius, du-te la AJOFM si intereseaza-te. Ei stiu exact ce iti trebuie la dosar in cazul tau.
Obligatoriu sa pui la dosar si o copie dupa desfacerea contractului de munca + Cartea de munca completata pana la 31.12.2010
Lista completa a actelor tot de la ei o obtii.

Mergi la inceput