Prietene la bine si la greu - 150

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


La multi ani, Andrei!
La multi ani, Matteo!
La multi ani, Laura!
La multi ani,Matei!


Sa aveti o viata linistita,frumoasa, presarata de multe bucurii si multa iubire!

Va multumesc pt urari, dragele mele. Va invit la niste piscoturi si un pahard de sampanie

La multi ani celor cu numele de Cezar/ Cezara!

Stanucel,nici noi nu am trecut niciodata prin iritatii, dar spun ca si fetele: las-o fara pampers un pic, ai grija sa fie uscata tot timpul, si nu o spala cu sapun. Si spun ca si Ramonika: daca ai inceput cu un anumit tip de scutece si i-a mers bine, nu mai incerca sa le schimbi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

multumesc frumos fetele

nu am probleme cu caldura,am sa o las in funduletul gol prin casa...
asta cu sapunul chiar nu am stiut ca nu ar fi trebuit sa o spal
iar in legatura cu scutecele, de cand am nascut-o nu am aavut probleme cu ea niciodata,folosind doar pampers,acum schimband firma am fost sigura ca asta este cauza, vom vedea...

multumesc frumos inca odata si o zi buna va urez



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Saluti,

LA MULTI ANI MATEI, LAURA sa cresteti mari si frumosi si sanatosi

Draga Lumi sa ai parte numei de lucruri frumoase, sa va fie de bine excursia, vazut poze

Stanucel eu ma inteleg fff bine cu sudocrem si cand am avut asa o buba mare am folosit o cantitate f mica de cutaden si s-a rezolvat. In rest asa cum au zis si fetele fundul gol si fara sapun.

Cezar al meu este Ioan

Eu tot naspa sunt, asera am chemat salvarea, a venit dupa 3 ore jumate, tocmai cand o anulam au sunat la poarta. Nici macar nu a pus mana pe mine acel "medic" a luat de bun diagnosticul pus de mine. Ce a zis simplu, fara alaptare 3-5 zile si mi-a dat o lista de medicamente, am refuzat evident.
Am gasit acum niste plasturi cu menta, am lipit la locul cu pricina, poate or functiona. In rest ii dau cu diclofenac, dar nu pot mult si asa avea nevoie in loc de 100 mg cam de 200.
Nu mai stiu exact despre ibuprofen, oare era permis in alaptare?

Simina fugi la doctor nu mai sta.

Asteptam superpedi sa vina sa vada baiatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

stanucel, eu i-am reparat curucelul lui Timi mai mult cu apa si aer. Mult aer. Stiu ca e cam greu acum de lasat prin casa in curucelul gol; totusi...cat se poate la voi (5-10 minute...) in cateva reprize pe zi, spalat doar cu apa calduta si se va trece incet-incet. La unguente, dupa cum vezi, parerile sunt impartite, ca la fiecare curucel a functionat altceva mai bine.
Inainte de iritatia asta tot marca Pampers foloseai? Nu ati avut probleme? Eu am folosit doar la inceput (cu Timi) si mi s-au parut tare cauciucati (nu lasau pielea sa respire) asa ca am trecut pe Libero la Timi si pe Pufies la Teo.


monis, sunt bestiale desenele alea. Mai ales daca stii si putina rusa... Dar oricum se intelege si fara.
Mersi tare mult de pontul cu testoasa. Cum e Iulian? Tot asa incantat de ea? Chiar nu stiam ce sa-i luam lui Timi de Craciun.
Am cautat-o initial aici la noi, si era sa-mi pice fatza: 60 de leva (aprox. 30 de euro una! ). Am intrat pe ebay si am luat-o cu 5,50 lire.



dankutza, si lui Timi ii place tare mult carnea. Daca ma vede gatind sau mancand, vine langa mine si ma trage de pantaloni zicand intruna: mama, cane (carne)!
Mie mi se pare totusi mult cum ii dau eu de 3-4 ori pe saptamana carne (pui, curcan, iepure sau vita) amestecata printre legume.

De combinatia carne-ou in aceeasi zi nu am mai prea tinut cont dupa ce a trecut de 1 an - 1 an si cateva luni parca...

Ciuperci i-am dat o singura data pana acum, dar o cantitate mica, amestecate cu orez si alte legume. Am vazult zilele astea pe bebster.ro (parca?!) niste retete cu ciuperci si vreau sa le incerc pt Timi. Dar la fel, nu era ciulama de ciuperci, ci amestecate cu alte kestii-trestii.
(edit: acum mi-am amintit ca Simina intrebase de ciuperci, nu tu. )



raluci, sa stii ca si eu am ramas cu o durere...intre picioare (ca nu stiu cum sa explic). Am avut-o si in timpul sarcinii si o am si acum. Nu inteleg de ce, dar o simt mai mult noaptea; ca si cum mi-ar da cineva cu ciocanul intre picioare. Groaznic! Cand am fost la medic pt PAP i-am spus si de durerea asta, m-a intrebat de urinari dese si alte simptome, dar nu am nimic din ce insira el. M-am uitat si la simptomele sindromului asta de care zici ca ai tu. In afara de durerea aia tu mai bifezi si alte cele pe lista?
edit: ibuprofen stiam ca e permis in alaptare. cred ca voi incerca si eu sa iau, ca azi-noapte am avut niste dureri....


Licu, chiar vorbeam cu sotul zilele astea despre cat de repede trece timpul si ce repede ne-au crescut copiii.
Cand il vad pe Timi ca nici nu mai sta la pupat si doar imi spune: teau (ceau), mama cand pleaca (bine, il intoarce tati din drum sa imi dea pupic ), cand vad ca doar seara - si rareori ziua se mai cuibareste la mine in brate, ma apuca jalea. De aceea, incerc sa profit din plin de timpul asta.
Desi am dureri groaznice de spate si coloana, fac km cu pisicuta in brate prin casa, pt ca stiu ca peste vreo doi ani mi-as dori sa o mai plimb asa, sa o pup si sa o smotocesc cat vreau eu, dar nu va mai sta ea.

Si apoi, chestia asta cu lasatul copilului sa planga si sfaturile "binevoitorilor" ma exaspereaza de-a dreptul! Problema e la fel ca si in cazul alimentatiei sanatoase: consecintele nu sunt masurabile si interpretabile intr-un esalon de timp dat (o saptamana/luna/an). Cand mai aud pe cate unii ca zic: eheee, pai eu i-am dat cartofi prajiti la 8 luni si a mancat cu o poftaaaa si nu a mai avut nimic.
Sau: eu l-am lasat o saptamana sa planga in fiecare seara si apoi s-a invatat sa doarma singur, nu a mai plans dupa noi. BLEAH!

La astfel de oameni, le raspund cat de politicos sunt in stare, ca eu imi pregatesc copilul fizic si psihic pentru cursa lunga. Nu stiu cati ani ii va da Dumnezeu, dar vreau ca atatia cati va avea, sa nu ii traiasca prin spitale bolnav de stomac, fiere, ficat, rinichi si alte cele. (pt ca, consecintele "grijii" parintesti se vor vedea doar in timp, peste ani...)
Si la fel, vreau sa fie un om echilibrat emotional si psihic, sigur pe el si pe dragostea si ajutorul nostru neconditionat.
So, bucura-te de falcosul tau, tine-l in brate cat mai poti si inca sta , pupa-l si smotoceste-l o tura si din partea mea.



Mai vreau sa spun ca ma bucur tare mult pt voi, Lumi!
LA MULTI ANI FERICITI si o viata implinita in casuta noua, alaturi de Richard si Annabelle.


Andrei

Matteo

Matei

Laura


Mesajul asta l-am inceput de dimineata, am scris la el tot cate un paragraf, cu pauze de alaptat, facut curat, pus la spalat, intins, calcat, spalat vase. Ma duc acum sa-mi fac ceva de papa pt amiaza, ca azi sunt iar la odihna si tratament. Se vede dupa placintoi, nu?



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:


Cu intarziere La multi ani de Sf. Nicolae!

Andrei

Matteo

Matei

Laura

Lumi , la multi ani mamica frumoasa, multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi!!!


Dana, mami de 2 minuni David (2.11.2009) si Lucas (23.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Raluci, off, imi pare rau ca ai probleme...sper sa treaca cat mai repede.


Dana, mami de 2 minuni David (2.11.2009) si Lucas (23.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna ziua fetele
La multi ani Cezara by Dancu si Cezar by Raluci!!

La multi ani mamica Lumi

si la multi ani fulgusorilor sarbatoriti astazi, Matei Andrei si Laura!!!! Sa cresteti mari si sanatosi!!!

Raluci imi pare tare rau ca treci prin asa probleme!Sa dea dd sa scapi mai repede!!!Sanatate multa!

Mie mi-a trecut durerea de ieri dupa-amiaza.Am mai lasat roboteala si m-am mai odihnit , cu sticla de apa calda la burta.De azi dim am alta problema......m-am stricat la stomac.....am baut ceai de menta, si cred ca mi-a fost de folos ca am 1 ora de cand nu am mai fost la baie

Floricikule sa nu crezi ca asa cant mananca fimea mereu.Asta a fost exemplul cel mai "consistent"........dar in general este o mancacioasa, daca ar fi dupa ea ar manca non-stop

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Smara Auzi, cum se face comanda pe ebay. Sunt tare necunoscatoare.

Doamna i-a facut o ciulama de ciuperci, pe care a mancat-o Cezarica cu mamaliga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

raluci, sa stii ca si eu am ramas cu o durere...intre picioare (ca nu stiu cum sa explic). Am avut-o si in timpul sarcinii si o am si acum. Nu inteleg de ce, dar o simt mai mult noaptea; ca si cum mi-ar da cineva cu ciocanul intre picioare. Groaznic! Cand am fost la medic pt PAP i-am spus si de durerea asta, m-a intrebat de urinari dese si alte simptome, dar nu am nimic din ce insira el. M-am uitat si la simptomele sindromului asta de care zici ca ai tu. In afara de durerea aia tu mai bifezi si alte cele pe lista?
edit: ibuprofen stiam ca e permis in alaptare. cred ca voi incerca si eu sa iau, ca azi-noapte am avut niste dureri....


ai zis bine cu ciocanul, nu am altceva decat aceasta durere crunta. se pare ca se intampla la ff multe femei. de fapt este o disfunctie a simfizei pubiene. adica o inflamare a cartilagiului.

sper sa nu-i fac rau copilului, dar dau inainte cu diclofenac, pt ca altfel inebunesc, cica poate dura si 3-4 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

raluci, e permis in alaptare ibuprofen. Nu depasi doza de pe prospect. Ai grija ca unele mamici semnaleaza scaderea lactatiei( nu oprirea, scaderea) si papa bine, somn, lichide multe.

Mergi la inceput