Administratorul nu vrea sa fie verificat de cenzor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Se aplica firmei ca entitate juridica.
2. La Politie pe scurt - serviciul economic. Ei sunt obligati sa faca control.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. Se aplica firmei ca entitate juridica.
2. La Politie pe scurt - serviciul economic. Ei sunt obligati sa faca control.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Exact aceeasi problema o am si eu,si saptamana trecuta am facut o sesizare la primarie referitor la doamna administrator care nu e semneaza cheltuielile si nu avem semnatura nici la cenzor nici la presedinte...

Sa inteleg ca trebuie sa depun o reclamatie la politie? la Directia Fraude sau la Economic?

de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am cerut oficial si au promis ca imi pun la dispozitie documentele. Astept cu interes desi nu stiu exact ce trebuie sa verific.

Eu am cerut asa: "As dori sa verific gestiunea asociatiei ( registrul de casa, extrasele de banca, materiale si obiecte de inventar, mijloace fixe), modul de calcul al listelor de intretinere si documentele care au stat la baza intocmirii acestora, notele cotabile, balanta lunara.
"

Mi s-a raspuns ca imi pot da "modul de calcul al listelor de intretinere si documentele care au stat la baza intocmirii acestora"

Ei nu au registru de casa, extrase de banca etc? Asociatia s-a infiintat tarziu, fiind un bloc nou.

Nu ar trebui sa verific si incasarile pe care le fac ei? Ce incasari au ei - intretinerea si fondul de rulment de la locatari, mai e si altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

si eu sunt interesata: cine aplica amenzile alea? unde mergem sa ne plangem? Numai in instanta?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


da numai in instanta, nu e nimeni si nimic care sa poata interveni, am caz concret administratorul blocului in care am locuit, a "furat" ceva banuti, a tinut actele sub pres cativa ani, timp in care toata lumea tragea de ea sa scoata actele (afisa lista cu intretinerea de plata si alaturi sumele din facturi cu modalitatea de repartizare), totul parea corect, dar ea nu platise facturile : gunoiul neplatit pe ultimii 2 ani, la radet "gaura" de 69mii ron (astia contineau si penalizarile la facturile neachitate), buba a iesit la suprafata in momentul in care radetul ne-a dat in judecata si a cerut sechestru pe apartamente...in fine s-a schimbat echipa de conducere si cu chiu cu vai au angajat un expert contabil din primarie...cu chiu cu vai dupa vreo 3 luni a dat si doamna ceva acte expertului, facturile si chitantele pe ultimii 5 ani insa lipsa pe motiv ca "le-a mancat gandacii", motivatia ii apartine si este reala, doamna a declara asta in scris sub semnatura

s-a achitat suma ceruta de expert, expertiza nu a fost realizata nici la ora asta (s-a achitat suma in noiembrie 2010, in conditiile in care spunea ca jumatate din suma se achita la receptia lucrarii...)

intre timp a veit cineva cu ideea sa platim noi locatarii cate 100lei lunar timp de 4 luni pe an ca sa acoperim penalitatile radetului si in cativa ani poate reusim sa recuperam banii de la "furacioasa", s-a votat in adunarea generala, dar desi au fost mai putin de jumatate plus 1 voturi pentru masura a fost adoptata si din luna imediat urmatoare au inceput sa ne potcoveasca pe toti cu restanta 100lei la un asa zis fond de rezerva

impotriva administratorei nu s-a intreprins nimic, ce icare au tras pentru fondul ala de rezerva au spus ca e vina tuturor locatarilor, ca e neglijenta lor si daca se merge in instanta ca si asociatie tot buni de plata suntem si ca prin urmare cine vrea sa incerce recuperarea prejudiciului sa o actioneze in instanta...dar

1. doamna avea o conventie civila pe care nici nu o semnase
2. procesele verbale ale sedintelor si adunarilor generale de pe vremea activitatii doamnei s-au pierdut si ele mancate de gandaci
3. cei care erau membri ai comitetului si cenzorii se jura ca au demisionat cu 8 ani in urma
4. doua administratie nu poate raspunde pentru ce s-a intamplat in administratia anterioara
5. de cate ori se incearca fortarea unei decizii in sensul actionarii doamnei in judecata se schimba presedintele, administratorul etc. (toata sleahta - e un grup de vreo 15 familii care isi rotesc functiile astea - 15 din 44...e un cosmar)

Mama a vandut apartamentul, nu i-au restituit banii din acest fond, am trimis intrebare la primarie si mi sa raspuns ca nu exista reglementari privind acest fond si prin urmare au dreptul sa nu il restitutie.
Fondul de rulment iar nu i-a fost restituit pe motiv ca nu exista bani si desi ea are chitante fondul nu exista fizic.

In plus pentru a-i elibera adeverinta necesara vanzartii au conditionat-o cu plata in avans a unor intretinerii imaginare (a platit 2 intretineri in plus, suma stabilita estimativ de presdintele de bloc) plus sumele aferente fondului de rezerva 200lei.

In Romania cei ce locuiesc la bloc nu sunt protejati de lege impotriva ilegalitatilor comise de administratorii de bloc sau de comitetele de bloc.
Legea care exista nu are aplicabilitate, nu o aplica nimeni, prin urmare nu o respecta decat cei f cinstiti sau cei carora nu le inca f clar ca o pot incalca linistiti.

In cazul vostru cu administratia asigurata de constructor stiu ca e si mai nasol, am vazut un documentar acum vreo 2 ani, nu prea aveti scapare, incercati in instanta, dar ei sunt acoperiti de contract..

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Eu am cerut oficial si au promis ca imi pun la dispozitie documentele. Astept cu interes desi nu stiu exact ce trebuie sa verific.

Eu am cerut asa: "As dori sa verific gestiunea asociatiei ( registrul de casa, extrasele de banca, materiale si obiecte de inventar, mijloace fixe), modul de calcul al listelor de intretinere si documentele care au stat la baza intocmirii acestora, notele cotabile, balanta lunara.
"

Mi s-a raspuns ca imi pot da "modul de calcul al listelor de intretinere si documentele care au stat la baza intocmirii acestora"

Ei nu au registru de casa, extrase de banca etc? Asociatia s-a infiintat tarziu, fiind un bloc nou.

Nu ar trebui sa verific si incasarile pe care le fac ei? Ce incasari au ei - intretinerea si fondul de rulment de la locatari, mai e si altceva?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog



incasarile sunt conform listei de intretinere, problema e la achitarea facturilor, daca ar avea registru de casa acolo trebuie sa vezi si cum au iesit banii, la noi asa s-a produs furaciunea, madame lua banii de la locatari si elibera chitante, fapt expus apoi in lista de intretinere, sumele din lista erau justificate cu valoarea facturilor si cu modalitatea de repartizare a cheltuielilor pe apartamente...dar din lista nu reiese ca acele facturi au fost achitate catre furnizori.
Apoi notificarile de la furnizori le-a ascuns si/sau distrus. A durat mult pana sa fie descoperita pentru ca intre timp ea a cerut la radet niste reesalonari ale datoriilor, apoi radetul i-a cerut semnatura presedintelui asociatiei si din acest moment ea nu a mai cerut reesalonare si nici nu a mai platit nimic catre radet, in faza asta radetul ne-a dat in judecata, adevarata situatie iesind la suprafata cand ne-au lipit citatia pe geamul usii de la intrare.
Departamentul din primarie nu are atributii de control si nici de executie de acolo puteti primi doar informatii. La politie daca mergeti vor spune aveti nevoie de dovezi pe vorbe chiar sustinute de un numar "n" de cetateni nu putem face nimic, dovada o veti avea in urma expertizei contabile. Expertiza contabila se face in baza documentelor, daca acestea lipsesc total sau partial...intelegeti si voi.
In cazul nostru expertul contabil (omul primariei) a luat banii si nu se stie clar daca a facut sau expertiza, la o luna dupa achitarea sumei catre expert i-am cerut presedintelui raportul de expertiza si ne-a spus ca e la verificat la "avocatii" fostei administratore, dupa inca doua luni a spus ca de fapt nu exista nici un raport ca expeetul nu a putut intocmi un raport din lipsa de documente...dar banii i-a luat bine merci...
Nu zic ca in tribunal e imposibil sa obtineti o hotarare favorabila voua, dar nah eu as fi tras-o pe madame la rapundere insa raspunsul primariei m-a dezumflat total, nu pot sa trag la raspundere o "administratie" care nu mai exista pentru acel fond de rulment (in cazul nostru cca 350lei), nu am niciun document doveditor al componentei acelei "administratii", caa hartiile doveditoare nu mai exista, iar membrii comitetelor nu recunosc ca au facut parte din acele comitete pe perioada neregulilor...e o hora.

Mergi la inceput