Administratorul nu vrea sa fie verificat de cenzor

Administratorul nu vrea sa fie verificat de cenzor | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Locuiesc intr-un bloc nou iar administratia e facuta de cei care au construit (exista un contract de 2 ani semnat la cumparare).

Iar administratia nu pune la dispozitia cenzorilor documentele - cheltuieli, facturi etc. Costa si o gramada de bani.

Cum pot fi obligati sa puna documentele la dispozitie pentru control?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmm exista legea 230/2007 art. 33 in care se specifica atributiile cenzorilor si art. 56 unde se specifica contraventiile.
In afara de acestea aveti un Statut si prevederile acestuia sunt obligatorii. Sunt convins ca scrie si de presedinte si de cenzori si de control si de darea de seama si de aprobarea bugetelor de venituri si cheltuieli si de modalitatea de numire si revocare in si din functie a presedintelui, cenzorilor samd.

Daca sunt suspiciuni de fraudare exista si modalitati de control externe Asociatiei de prop.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai legea la mine pe site.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Marius, nu scrie pe nicaieri explicit ca ei trebuie sa puna la dispozitie cenzorilor ceva si ce se intampla daca nu vor sa o faca

Am incercat sa intru pe site-ul tau legislativ si nu merge.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

dar aveti statut nu? Acolo scrie precis si este obligatoriu

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am gasit legea



Art. 33. - (1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari are, in principal, urmatoarele atributii:
a) verifica legalitatea actelor si documentelor, a hotararilor, deciziilor, regulilor si regulamentelor;
b) verifica executia bugetului de venituri si cheltuieli;
c) verifica gestiunea financiar-contabila;
d) cel putin o data pe an, intocmeste si prezinta adunarii generale rapoarte asupra activitatii sale si asupra gestiunii asociatiei de proprietari, propunand masuri.
(2) Cenzorul sau cenzorii alesi ai asociatiei de proprietari pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli.
(3) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociatiei de proprietari raspund personal sau in solidar, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.


Art. 56. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a) neluarea de catre proprietari, de catre asociatia de proprietari sau de catre comitetul executiv al asociatiei de proprietari a tuturor masurilor necesare pentru repararea si mentinerea in stare de siguranta a cladirii si a instalatiilor comune aferente (ascensor, hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, de canalizare, de incalzire centrala, de preparare si distribuire a apei calde, instalatii electrice si de gaze, centrale termice, crematorii, instalatii de colectare a deseurilor, instalatii de antena colectiva, telefonie etc.) pe toata durata existentei acestora;
b) neindeplinirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;
c) neexecutarea de catre proprietar a lucrarilor de intretinere, reparatii sau de inlocuire a elementelor de constructii si instalatii aflate in proprietatea sa individuala, daca aceasta este de natura sa aduca prejudicii celorlalti proprietari;
d) schimbarea de catre proprietar a destinatiei locuintei fara autorizatiile si aprobarile legale;
e) modificarea aspectului proprietatii comune, precum si a elementelor constructive ale cladirii fara aprobarile si autorizatiile legale;
f) neaplicarea sau nerespectarea prevederilor prezentei legi de catre functionarii publici si personalul angajat al autoritatilor publice locale si centrale, inclusiv personalul regiilor ori al societatilor furnizoare de servicii publice de utilitati, daca fapta nu a fost comisa in astfel de imprejurari incat sa constituie infractiune.
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) faptele prevazute la lit. a), b) si c) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;
b) fapta prevazuta la lit. d), cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei;
c) faptele prevazute la lit. e) si f), cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei.
(3) Sanctiunile pentru contraventiile prevazute la alin. (1) lit. a)-e) se aplica persoanelor fizice constatate vinovate, iar cea prevazuta la alin. (1) lit. f) functionarilor publici sau personalului angajat al autoritatilor publice, inclusiv personalului regiilor ori societatilor furnizoare de servicii de utilitati publice.
(4) Constatarea contraventiilor prevazute de prezenta lege, facuta la sesizarea oricarei persoane interesate, precum si aplicarea sanctiunilor corespunzatoare se fac de catre persoanele imputernicite de Inspectoratul de Stat in Constructii si de Ministerul Internelor si Reformei Administrative, de primari sau de imputernicitii acestora.



Eu nu am deloc pregatire juridica si nu inteleg unde scrie ce se intampla administratorilor daca nu pun actele la dispozitie la control. Scrie ca sunt eu in contraventie in calitate de cenzor daca nu controlez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

art. 56 lit. b - chiar tu ai extras mai sus

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

si eu sunt interesata: cine aplica amenzile alea? unde mergem sa ne plangem? Numai in instanta?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

ART. 56 ALIN 4.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

OK eu inteleg asa.

Exista art 56 aliniat b care spune ca e contraventie:

b) neindeplinirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;

Se sanctioneaza cu

a) faptele prevazute la lit. a), b) si c) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;

Mai exista si:

(3) Sanctiunile pentru contraventiile prevazute la alin. (1) lit. a)-e) se aplica persoanelor fizice constatate vinovate, iar cea prevazuta la alin. (1) lit. f) functionarilor publici sau personalului angajat al autoritatilor publice, inclusiv personalului regiilor ori societatilor furnizoare de servicii de utilitati publice.

Dar nu se specifica daca sanctiunile se aplica firmelor care fac administratie (si sunt persoane juridice). Inteleg ca se aplica presedintelul firmei de administrare ca persoana fizica?

Tot in art 56 mai spune ca

(4) Constatarea contraventiilor prevazute de prezenta lege, facuta la sesizarea oricarei persoane interesate, precum si aplicarea sanctiunilor corespunzatoare se fac de catre persoanele imputernicite de Inspectoratul de Stat in Constructii si de Ministerul Internelor si Reformei Administrative, de primari sau de imputernicitii acestora.

Asta inseamna ca eu pot sa fac plangere contra administratorului la primaria de sector sau la ministerul de interne. Cum asta de obicei are sanse zero de reusita mai pot doar sa il dau in judecata pe administrator? Daca da, ce sanse am sa castig?

Mergi la inceput