Pufi de 2010 (52) LMA Ale1212xa!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Neatza!

sondaj... suzi nu si n-a servit niciodata olita la fel niciodata n-a facut, gradi da din ianuarie, doar ca stam mai prost cu banii si apropo de bani vroiam sa va intreb daca ies din concediu in 21 ian, pe 17 ian imi intra ultima indemnizatie, nu?


--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Neatza, nu cred ca este logic ce spui tu, cel putin mie nu mi-ar conveni. Indemnizatia o primim la fel ca si salariul cu o luna in intarziere, gen pe 17 ianuarie primesti indemnizatia pentru luna decembrie, right? Eu ar trebui sa ies din concediu pe 25 ianuarie si ma bazez pe faptul ca primesc ultima indemnizatie pe 16-17 februarie (primesc in februarie indeminizatia pe ianuarie). am inteles ca cei care au nascut dupa 15 ale lunii primesc indemnizatie intreaga pentru luna aceea. Corectati-ma daca gresesc....


F tare Kay al tau. Si Yannis la fel face cu deschisul dulapurilor (frigiderul inca nu-l deschide). La fel riposteaza si face isterii daca incerc sa il iau de acolo. Apoi, din razbunare imi deschide usile de la toate dulapurile cu o viteza de nu am ucm sa ma proptesc repede in fata tuturor.
De regula incerc sa tratez problema cu calm si responsabilitate. Gen...sa ii dau ocazia sa se faca util, deschide de ex usa de la un singur dulap cad am de strans ceva de pe jos si il rog sa-mi aduca aspiratorul mic de mana, se duce frumos, deschide usa, ia cu grija aspiratorul si nimic altceva interzis de pe langa, inchide usa, imi aduce aspiratorul, ma priveste cum aspir resturile de la ceva cereale/covrigi/ biscuiti de-ai lui , apoi ia responsabil aspiratorul, il pune inapoi in dulap, inchide usa etc. Tot din dulapurile de jos ii mai cer hartie igienica cand trebuie inlocuita la baie sau sulul cu saci de gunoi, etc Lucruri care nu se sparg. El e in felul asta incantat ca ma ajuta si are si ocazia sa deschida usile fara sa tip la el pentru ca face un lucru util. Atunci cand merge la isterii sa le deschida ii repet frumos ca nu avem nevoie de nimic din dulap acum si ca le va deschide atunci cand trebuie sa o ajute pe mami , ca Yannis e baiat cuminte, bravo Yannis, etc si de cele mai multe ori functioneaza si-mi lasa usile inchise si se intoarce la ale lui.

de Yannis




ce bravo e Yannis! mda, cu usile avem de lucrat... dar cum toate erau noi pt el, il lasam sa le deschida sa-si satisfaca curiozitatile sau placerea de a le deschide si usor tranti (ca poate ii place cum functioneaza mecanismul)... pana se acomodeaza cu toate si stabilesc si eu un loc pt toate (ca inca n-am, tot tatonez unde ar fi mai comod de pus uleiul dar otetul unde ar incapea tavile dar cratitele sau condimentele si tot le schimb locul de le innebunesc)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

fetele, mersi de lamurirea cu banutii! noi ne faceam calculele de buget cu minus 2 indemnizatii de-ale mele... care erau bani importanti si vitali...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Neata fetele,

Exasperata ca progenitura nu vorbeste, am facut impreuna cu sotul lista cu vocabularul lui Dani la 1 an si 10 luni.
Sunt si onomatopee, nu numai cuvinte, dar au destinatie precisa.

01.Mama (mai zice si mami)
02.Tata (mai zice si tati)
03.Biba (sau inversate silabele -babi = bunica)
04.Bubu (bunicul)
05.Apa
06.Caca
07.Pipi
08.Ata (asta)
09.Pis (pisica)
10.Cius (sus)
11.Gata
12.Buba
13.Alu (alo la telefon)
14.Doi
15.Boy - cand cere sa vada la laptop cd-urile educationale
16.Pita (pizza, el pronunta cu t de la "tort")
17.Cutu (aer conditionat, pronuntat cum se scrie)
18.Alu alu (alarma)
19.Ou
20.Pou (ploua)
21.Gigi
22.Cah (fier de calcat)
23.Chichi
24.Tu-tu (masina)
25.Tu (eu)
26.Papa (mancare)
27.Pa
28.Baie
29.Mi (mie)
30.Tic tac (ceas)
31.Bibi (bebe)
32.Nani
33.Iha iha (cum face calul)
34.Da
35.Nuuuu
36.Maaa (mare)
37.Gaga
38.Adi (numele sotului)

Deci are oarecum 38 de cuvinte si onomatopee. Nu vrea sub nici o forma sa zica ham sau miau, vaca sau alte cuvinte simple. Cand il rog sa repete dupa mine zice ca "nu" si vine in brate la mine. Asta vara mai zicea "minie" la "minge", dar acum nu mai zice.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Ca sa raspund la sondaj:
Nu a avut suzeta niciodata
Olita, de curand, se duce la olita dupa ce face kk, o ia in camera, cere sa se aseze pe ea, sta 2 minute, se ridica, o rastoarna in toaleta - desi nu e nimic in ea - si vine mandru inapoi in camera. Nu a facut decat 1 singura data in viata lui un pis mic in olita. Nu insist. O sa faca la un moment dat.
La gradi merge cu titlu experimental, 3.5 ore pe zi, azi am aflat si pretul. 500lei pe luna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Ca sa raspund la sondaj:
Nu a avut suzeta niciodata
Olita, de curand, se duce la olita dupa ce face kk, o ia in camera, cere sa se aseze pe ea, sta 2 minute, se ridica, o rastoarna in toaleta - desi nu e nimic in ea - si vine mandru inapoi in camera. Nu a facut decat 1 singura data in viata lui un pis mic in olita. Nu insist. O sa faca la un moment dat.
La gradi merge cu titlu experimental, 3.5 ore pe zi, azi am aflat si pretul. 500lei pe luna.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Si cum ti se pare evolutia la gradi? Chiar voiam sa te intreb ca n-ai zis nimic. E mai obosit seara, isi consuma si energia etc. Adica este effcetive pentru ce ti-ai propus.

Am vrut sa fac ei eu lista aceea, dar nu mi le-aduc aminte cand stau sa scriu. Asa ca trebuie sa deschid una in casa si cum zice ceva, sa notez.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

BF, exasperata ca nu vorbeste??? cum ar fi sa zica doar 3-4 onomatopee in total?

si apropo de povesti cu zane si alte fantasmagorii... stii ca 99 la suta din literatura pt copii e cu astfel de personaje inventate... si alea cu personaje reale gen catelusi sau pisici sunt si alea niste minciuni sfruntate, in ele catelusii si pisicile vorbesc sau se comporta ca niste fiinte umane! Nu insist, doar zic o parere...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Ca sa raspund la sondaj:
Nu a avut suzeta niciodata
Olita, de curand, se duce la olita dupa ce face kk, o ia in camera, cere sa se aseze pe ea, sta 2 minute, se ridica, o rastoarna in toaleta - desi nu e nimic in ea - si vine mandru inapoi in camera. Nu a facut decat 1 singura data in viata lui un pis mic in olita. Nu insist. O sa faca la un moment dat.
La gradi merge cu titlu experimental, 3.5 ore pe zi, azi am aflat si pretul. 500lei pe luna.






Si cum ti se pare evolutia la gradi? Chiar voiam sa te intreb ca n-ai zis nimic. E mai obosit seara, isi consuma si energia etc. Adica este effcetive pentru ce ti-ai propus.

Am vrut sa fac ei eu lista aceea, dar nu mi le-aduc aminte cand stau sa scriu. Asa ca trebuie sa deschid una in casa si cum zice ceva, sa notez.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun






Mai, nu are ce evolutie sa aiba dupa 4-5 zile de gradi. Dar da, e mai obosit la pranz , adoarme cam cum zicea Alex, in 10min dupa masa....cica vorbeste cu ei in engleza acolo....eu habar nu am ce face el acolo...o sa stau intr-o zi de vorba cu fetele alea pe acolo.
Azi dimineata a marait f putin dupa mine, i-au adus orga sa cante, l-a luat in brate o tipa de acolo si a mai zis el mami, mami, eu eram in hol cu proprietare gradinitei...dar s-a potolit cam in 2 minute.
Nu a plans tare, doar marait.

Lista cu cuvinte am facut-o pe telefon, cum ne mai aminteam un cuvant, cum mai auzeam ceva, mai scria sotul....

Seara adoarme mai repede si nu mai plange. Nu stiu daca e legat de gradi sau nu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

apropo de du-te te rog si du aia sau adu aia... il trimite taica-su sa-si duca biberonul in bucatarie la chiuveta... si dupa aia il verific daca a dus si unde l-a pus... si nu-l gasesc... il gaseste Ela ceva mai tarziu aruncat in buda... si uite asa am scapat de ultimul biberon!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)







Yannis, spre surprinderea mea, la apartamentul asta in care abia ne-am mutat s-a comportat perfect normal ca si cum locuia acolo de cand lumea, fara curiozitati, fara inspectat, fara deruta. El a stiut din prima zi exact in ce dulapior erau cerealele lui cheerios, unde era apa, unde era aspiratorul in timp ce eu inca bajbaiam

"Gaura neagra" gen buda voastra de care mi-e mie frica este cosul de gunoi. la WC-uri nu are acces, usile sunt mereu inchise si inca nu deschide singur usi de camere, nici macar nu incearca si sper sa mai ramana asa o vreme. Din fericire aici sunt clantele f sus asa ca suntem safe pentru o perioada.
Sa va zic cu cosul de gunoi. La fosta casa aveam un cos de gunoi metalic de la Ykea pe care il tineam mereu pe balcon (la usa dinspre bucatarie) si balconul inchis tocmai pentru a nu-si face Yannis de cap cu el deoarece pare atras de a arunca la gunoi diverse. Aici insa gunoiul este pe usa de sub chiuveta de la bucatarie, cand deschizi usa se deschide si gunoiul. E incantat dupa ce il schimb sa-si arunce singur pampersii la gunoi, fuge fericit ca are o indatorire de dus la capat si arunca constiincios pampersu' la gunoi.
La fel cu servetelele umede sau uscate, de multe ori ia servetele, se face ca-si sufla nasul, sufla acolo energic scoate sunetele specifice, apoi fuge repede sa arunce servetelul la gunoi.
Mai nou l-am invatat ca cerealele/covrigii whatever ii cade pe jos trebuie aruncat la gunoi si culege constiincios in urma lui si le arunca singur la gunoi fara sa ii spun.
SI uite asa a luat initiativa copilul meu cu gunoiul...Am primit de ziua mea flori (si in ghiveci si buchete) cum careau frunze/petale Yannis le culege si le duce la gunoi.
Aseara a aruncat o bucatica de hartie pe care a gasit-o pe jos (s-a rupt cand am rupt o foaie dintr-o agenda) si a dus-o la gunoi.

Imi sta inima cand vad cum fuge la gunoi din proprie initiativa si mai vine si de prin nu stiu ce colt al casei ca nu am idee ce poate cara cu el si mereu sar ca un uliu supraveghez atent ce arunca. ii place atat de mult faza asta cu gunoiul incat mi-e frica ca ar fi in stare sa arunce orice numai de dragul deschisulu/inchisului usii etc.
Pana acum sunt foarte surprinsa de capacitatea lui de a discerne, de multe ori din proprie initiativa, ce este gunoi si ce nu.
Cu biberoanele/paharele/castroanele de mult le pune singur unde trebuie: daca sunt goale pe bufetul de la bucatarie pentru refill sau spalat (daca vrea refill le pune langa sursa de refill, daca trebuie spalate le pune langa chiuveta sau le arunca direct in chiuveta). Daca inca mai au continut si le pune pe diverse masute/mobile care-i sunt la indemna in zona in care-si desfasoara activitatea pentru a mai ciuguli sau bea din ele.

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

BF, exasperata ca nu vorbeste??? cum ar fi sa zica doar 3-4 onomatopee in total?

si apropo de povesti cu zane si alte fantasmagorii... stii ca 99 la suta din literatura pt copii e cu astfel de personaje inventate... si alea cu personaje reale gen catelusi sau pisici sunt si alea niste minciuni sfruntate, in ele catelusii si pisicile vorbesc sau se comporta ca niste fiinte umane! Nu insist, doar zic o parere...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Da, stiu :(
O sa fie greu.
Trebuie sa ii invatam diferenta intre real si imaginar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Ca sa raspund la sondaj:
Nu a avut suzeta niciodata
Olita, de curand, se duce la olita dupa ce face kk, o ia in camera, cere sa se aseze pe ea, sta 2 minute, se ridica, o rastoarna in toaleta - desi nu e nimic in ea - si vine mandru inapoi in camera. Nu a facut decat 1 singura data in viata lui un pis mic in olita. Nu insist. O sa faca la un moment dat.
La gradi merge cu titlu experimental, 3.5 ore pe zi, azi am aflat si pretul. 500lei pe luna.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Si cum ti se pare evolutia la gradi? Chiar voiam sa te intreb ca n-ai zis nimic. E mai obosit seara, isi consuma si energia etc. Adica este effcetive pentru ce ti-ai propus.

Am vrut sa fac ei eu lista aceea, dar nu mi le-aduc aminte cand stau sa scriu. Asa ca trebuie sa deschid una in casa si cum zice ceva, sa notez.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun






Ma bag si eu!
La inceput era intr-adevar mai obosit.
Cu somnul ajuta mai ales pentru cei care au probleme si fluctuatii cusomnul de pranz, isi stabileste un program mai bun si mai stabil la nap-ul de amiaza.
Dar....sa stii ca uneori dimpotriva, este foarte "excited" din cauza activitatilor de la gradi si a informatiilor acumulate. Yannis dupa ce s-a integrat si a inceput sa ii placa am inceput sa am probleme cu el la culcatu de seara deoarece e plin de energie, plin de lucruri noi pe care stie sa le faca, cred ca si imaginatia lor se dezvolta si petrece mai mult timp singur cu jucariile, jocurile etc devine mai independent si se poate intretine singur la nesfarsit, se raporteaza un pic diferit la lucrurile din jur si nu mai e asa willing to switch off...
Cand m-am plans diminetile pe la gradi ca Yannis iar a adormit la 12, ca la 12 jumate canta sau etc mi-au mai raspuns destul de multe mamici cum ca asa e cu gradi ca din cauza experientelor traite acolo devin un pic mai agitati, mai entuziasmati si e mai greu sa ii slow down si put to sleep...

Editez:

Cand il luam de la gradi la 2, pica lat instant il puneam direct in pat sau daca aveam vreo treaba de facut, vreun shopping scurt sau incercam sa ne vedem cu Mara, nu era chip, adormea instant in masina, carutz, bratze.
Acum il iau la 4jumate-5 si imi spun ca intotdeauna la pranz adoarme lemn si repede fara nici un fel de probleme. Ei la gradi au programul de activitati inainte de pranz, adica ce invata, canta etc o fac pana-n masa de pranz (de la 9 la 13), dupa-masa au somn si apoi program de voie gen se trezesc, papa gustarea si se joaca liber sub supraveghere pana vii sa ii iei. Dar sunt mai obositi dupa activitatile instructiv-educative de dimineata care-i solicita mai mult. Dupa-masa sau in weekend de ex cand sta acasa nu e la fel, in week-end de cele mai multe ori adoarme de amiaza pe la 3-4 si nu pica lat ci il pun eu repetat la nani si pan la urma cedeaza....trebuie solicitati cumva intelectual si seara ...eu incerc, carti , cuvinte, jocuri ...se pare ca nu-s tot una cu educatoarea

de Yannis

Mergi la inceput