Strugurasi de sept-oct 2011 **11*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Hayat, PENTRU MINE esti un exemplu orice ai spune tu sau oricine altcineva! Si nimeni si nimic nu-mi poate sterge asta din minte, eu asa simt si mereu cand imi e greu cu Petru ma gandesc la tine, la cat de puternica esti tu
Da, am citit mesajul Seidanei, are perfecta dreptate, si implicit dindu-i ei dreptate iti dau si tie, exista aici mamici cu experienta mult mai vasta ca noi (mamici de primul bb) insa.....exista un insa....eu pe tine te percep o mama extrem de curajoasa, care a trecut prin atat de multe si care tine capul sus! EU MA INCLIN IN FATA TA!

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

May, asa-i, trebuie sa gasesc putere sa nu mai lesin alta data. Numai doctor nu ma puteam face eu
Este tare scumpa Bea in poze si subscriu si eu la ce spuneau fetele, e picatura din tine 2 frumoase

Racheel, ai o fetita tare tare frumoasa si simpatica foc, mie imi place mult de ea si am sentimentul ca iti seamana, adica o sa fie finuta si micuta ca tine (asa te percep din poze, ceva gen Kyle Minogue
Pt o fetita e ok si greutatea pe care o are la 3 luni, si poate si cum papa, dar Petru e baietel si ma gandesc ca o sa ramana rau in urma cu dezvoltarea fizica, mie de asta mi-e mai frica. Ca-i un nazuros si jumatate! Sper cand incep diversificarea sa pape mai bine.
Oricum, n-am sa mai fac ce am facut, asta e clar. Sper sa nu-mi mai vina vreo alta idee creata Glumesc

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci, Helena

hayat, suntem aici daca ai nevoie.

camady, insanatosire grabnica. nu te baza pe imunizare ca a mea a luat raceala de la ta-su la 2 saptamani si a durat o luna sa-i treaca. deci mare grija pe langa ea.

multumesc de raspunsuri.
eu pana azi nu i le-am curatat ca ii dadea mamaie dupa baie cu degetul si cu prosopul de finet. si mi-a zis ca e de ajuns. si azi am vazut ca era plina de ceara. am facut cum zice dr clucer dar asa de capul meu. nu vazusem inainte, acum m-am uitat la filmulet. n-am bagat inauntru.
ma gandeam ca nu fac bine ce fac, dar vad ca am facut bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Gata .. tezitul copilul la 20.30 din somnul de la 17 ( adormita de tati in masina - a facut sotu 100 km sa fie sigur ca ii doarme fata bine ) ,hranit printesa somnoroasa si mofturoasa, iubit copilul sa se trezeasca, jucat putin , facut baita, masaj, imbracat,dat iar papa, pus la somn...

Deci Hayat.. , pfiuu ma bucur ca nu te-ai suparat si nu m-ai inteles gresit... ce sa zic.. as dori sa o trimiti din tot sufletul, dar acelasi suflet imi zice ca sunt oarecum egoista sa iti zic sa o trimiti atata timp, cat stiu ca va sfarsi initial in dulap sa o vad zi de zi si apoi in cutia pt lucruri de bebe insa mici, tinute in speranta ( sau ideea) de fetita .. ce sa zic.. ufff ..daca ai o prietena cu fetita mai mica zic sa o dai ei, si noua ne dai din suflet o poze cu Razavanel dedicata pt noi (promit sa o pun in albumul bebeblusului langa Elena, drept cel mai bun prieten la aceasta varsta (oricum ea nu stie , decat din filmuletul cu broscuta Razvanel si din ce ii mai zice mami)).. daca nu ai prietena atunci trimite-o..
Ma repet umarul meu e mereu langa tine, da-mi un hint sa te scutur nitel (pana iti ies fulgii, si ii schimbi cu aceia de fata zambareata pe care o cunosc).. si apoi sa te pup sa-ti treaca..

nerg la nani lana puiutul meu scump si drag...

Fetelor voi va adorati puii? (PS: intrebare retorica).. mie imi vine sa o strag uneori ( sa iasa tot kk din ea- gluma neagra-) si sa o scutur si sa o musc.. cu greu ma abtin...
Si o ador cum miroase dimineata a cel mai fin parfum, si cum imi zice din prima privire cat ma iubeste, iar cand ii vad ochisorii zambindu-mi simt ca am murit si am vazut acele minunatii promise in Rai.. eu una nu am auzit glas mai perfect si fiinta mai frumoasa.. si cand o vad ca ma urmareste cu privirea oriunde prin camera cum as fi singura in universul asta, si cum imi cuprinde mana cu care ii tin tita, si cum o mangaie, si cum ma striga cu moa-moa, imi vine sa plang de fericire, sa imi las sufletu sa explodeze in mii de cioburi cu iubire ..Ea e un izvor nesfarsit de fericire.. il asemui cu apa albastra ca cerul senin dintr-un varf de munte in maramures unde imi petreceam copilaria alaturi de EL..
Offf.. hai ca devin sentimentala....

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

MAy - Bea si Andrei au sac de dormit la fel:)

Jade
- si socrela mea mi-a spus ca e bine ca varsa ca alege laptele. "Il da afara pe ala care nu e bun"...
Mai spune ca poate ii e sete si are mereu impresia ca ii e foame. Daca a marait putin, verdict clar: ii e foame sau (dupa un minut) sete ca el de unde sa bea micutul lapte. Sa nu uit de vestita caciulita si sa fie bine imbracat baiatul - ultima o are chiar si mama.

Nanna, Kora, Pinky - unde ati facut abonamentul? Vreau si eu piscina.

Sei - ma bucur tare mult ca ti-au disparut temerile si ca ai confirmarea ca Ela este bine.

camady - multa sanatate! Andrei a avut raceala la 5 saptamani luata de la mine, eu am dobandit-o de la tasu.

Am facut vaccinul aseara. A plans micutul meu, noroc ca l-a tinut tati ca mami era terminata de emotie si mila. Cand am ajuns acasa si i-am pus comprese cu apa rece a plans ca din gura de sarpe de ne-am speriat amandoi. Se inrosea, se ineca...vai...pana nu i-am bagat sanul in gurita nu s-a linistit. Mi-a dat preventiv novocalnim 1/2 supozitor la 12 ore pana luni dimi.
Avem 5400 gr si 61 cm la 2 luni si o saptamana. Ne-a dat gluconat de calciu, fe, vit C si debridat (ultimul pentru ca l-a vazut cum dadea afara si mi-a spus ca da prea mult...in fine mie nu mi se pare ca da mult...doar regurgiteaza nu vomita). Ce stiti despre debridat?
S-a uitat si la piciorus (laba piciorului era putin spre exterior la nastere - de la pozitia din burtica, dar am aflat pe la 5 sapt ca ar trebui sa-i facem masaj) si ne-a spus ca ea crede ca nu ar trebui sa mergem la kineto. Eu as vrea sa merg la un ortoped la control sa vedem el ce ne spune.

Si inca ceva, ne-a spus dr. ca trebuia cand il pune pe burtica sa duca mainile in fata, iar el nu le duce si ca ar trebui sa ridice capul mai sus. Asa ca ne-a spus sa-l punem mai mult pe burtica, chiar daca nu-i convine. Sa-l mai ridicam sa se calmeze si sa-l punem iar. M-a cam speriat ...

Eu il sterg cu bete cu opritor in urechi, este adevarat ca nu e bine. Mi-a spus un dr orl-ist cand am avut ceva probleme cu urechile. O s-o intreb pe dr. pediatra sa vedem.

Eu mananc foarte mult si sunt disperata dupa dulciuri. Cred ca nu voi mai ajunge la kg din tinerete. Oare e normal sa papa asa mult...



21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Anndreea.. de ce Fe , Ca, Vit C... tu ii dai LP?de ce atatea vitamine? ati facu analizele?nu ma bag insa desi a mea ar fi suspecta de anemie , pana nu facem analizele nu ii da dr nimic.. apreciez asta , stiu ca e mai buna lipsa decat excesul (daca as putea zice asta)Si debridat pt ce? noi am luat debritat cam 10 zile, pt colici.. insa nu a avut efect bun.. am inteles ca s-ar mai da si pt reglarea tranzitului, dar sincer nu m-as mai baga la asa ceva.. la Ela l debridatul i=-a provocat scaune apa, si deshidratare .. facea kk mereu, mereu insemnand pierdea kk in mod continuu.. nu de 10 ori pe zi ci non stop..
Ca nu a dus manutele sau capul, asculta la baba, poate Andrei nu a avut chef sa faca asa ceva in om respectiv.. La neuro .. Elena nu s-a ridicat cum o face cand a traz-o de manute, si nici nu a vrut sa prinda jucaria din prima.. desi acasa se ridica fara pb si prinde orice jucarie ii arat..
Nu te panica, fa ce zice dr insa sa fi calma pt ca Andrei e perfect sanatos...
Piciorusele ciuruite..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Fetelor am intrat sa va zic noapte buna!

Helena, vai prin ce ai trecut ma bucur enorm ca Petru e bine! Va pupam si eu si Dani Sa aveti grija de voi!

Hayat

Camady, multa sanatate, sa te faci bine repede!

Seidana, asa imi vine si mie sa-l strang tare tare, sa-l pup de numa numa ... e un dragalas! Acum zambeste des si gangureste si eu nu mai pot de dragul lui

Andreea, noi mergem la Diamon, hai si tu cu noi!
Edit: e in parcul Tineretului

Nu am foarte multe vesti acum... a fost asa de bine cu sotul acasa! acum merg la somn ca ma doare putin capul...

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Andreea, nu te panica mami! Andrei e bine! Lui ii place sa stea pa burtica? Poate nu i-a placut ca l-a pus doctorita pe burtica.

Si noua ne-a zis sa-i dam calciu si din a treia luna Fier, nu am facut analize si sunt cam sceptica... nu-mi vine sa-i dau asa

Am o intrebare, bebeii vostri transpira mult? Am observat ca Dani trenspira f mult atunci cand il alaptez, e ud si la incheieturile manutelor poate e prea cald la noi ( avem si 25 de grade )... ca dau astia o caldura de tampesti am dat caloriferele mai incet dar parca tot transpira si tot cald e. o sa incerc sa fac 22 de grade sa vad atunci cum ii e. sper sa nu fie altceva si doar de la caldura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Sei - si eu m-am mirat ca ii da. M-a intrebat pe mine ii dam astea...si eu, pai dvs. stiti. Mi-a spus data trecuta ca e o schema de imunizare pe care ea o recomanda.
Eu sunt de aceeasi parare cu tine legat de vitamine. Ea a insista pe Fe pentru ca eu nu am luat in sarcina...dar na daca nu am avut nevoie...

Nu i-am dat inca nimic. E drept ca Andrei regurgiteaza dupa fiecare masa aproape, dar eu cred ca face asa pentru ca e calic, mananca rapid si mai mult decat ar avea nevoie. Tot 10 zile ne-a dat si noua. Nici nu stiu ce sa fac...

A mai luat cineva debritat? Pentru ce v-a recomandat?

Pinky
- as vrea sa merg si eu, dar nu stiu cum sa procedez cu bebe, cu alaptatul...Voi cum faceti? Ce tipuri de abonamente au si cat costa?




21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Si noi frumusete de Ela.

Ii dau san. Nu am facut analize.

Hayat -

21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput