Strugurasi de sept-oct 2011 **11*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellena_d

buna seara fetelor, sau ...buna noapte
Lali, ma poti suna pe nr meu, l-am recuperat In cazul in care nu raspund sunt cu Petru ocupata si sun eu dupa

Daca va spun ce am facut, presimt ca iau bataie de la voi
M-a mancat undeva si am facut-o lata! Puteam sa declansez o tragedie, numai D-zeu ne-a ajutat!
Obsedata ca Petru NU MANANCA!!!!! cat trebuie (sau cat vreau eu?!!!) am zis sa incerc sa largesc putin gaura de la tetina, ca poate daca curge mai mult, cat tocaie el 10 min,termina bib si nu ma mai chinuie cu 40 ml/masa ca asa a ajuns sa bea ! App, Racheel, esti fericita mami cu fata care-ti bea 80-100 ml/masa si un total de 700 ml/zi, Petru de cand cu vaccinul de 2 luni (poate-i doar coincidenta ) a inceput sa-mi bea 40-50ml si STOP
Buuunnn, zis si facut. Am marit eu gaurica si i-am facut 120 ml de laptic. Ma duc sa i-l dau, ii era foame ca trecuse cam 3 ore 1/2. Se mufeaza pe tetina, incepe si trage, si trage, si trage (mai dadea si p-afara) si bea asa pana la 80 ml. Eu happy.
Dupa 2, hai un 4 minute maxim, il vad mai intai rosu ca racul, vomita in jet o parte din lapte, dupa care nu mai respira, se albeste ca varul la fata, mai vomita insa fara vlaga, curgea asa din gurita, isi da ochii peste cap, alb la fata in continuare, nu respira, eu innebunesc, ma ia un plans dupa care lesin
Am stat asa inconstienta cateva secunde, ma trezesc, tata cu el in brate....isi revenise mititelul! Tata il schimba de body, se duce si ii face baie, revine cu el, papa el singurel ca a vrut saracul cam 50 ml din bib de la tata si se culca.

Nici pana la ora asta, si au trecut 3-4 ore de atunci, nu mi-am revenit! Daca murea copilul meu muream si eu! Timpul s-a oprit pt mine in momentul ala, nu-mi revin, fac efortul sa ma opresc din tremur si NU POT! N-am sa adorm noaptea asta, sunt o nemernica!

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !



Desi trebuia sa reapar pe aici intr-un alt mod....vazand ce ti s-a intamplat, nu m-am putut abtine sa nu ...tare tare , cel putin virtual. Mi-au dat lacrimile citind. Inteleg prin ce ai trecut...asta patim noi mereu din cauza refluxului. Bebe nu moare asa de usor, daca nu te pierzi cu firea. Mamica scumpa si panicoasa ...altadata intareste-ti inimioara pentru frumusetea de bebe pe care o tii la piept.

Acum, sa te cert un pic. Sa nu mai faci asa ceva niciodata. Copilul stie cat sa manance. Si Razvan a facut la fel dupa vaccin. Inca ne mai chinuim dupa aproape 2 saptamani de la vaccin cu dereglatul lui din cauza asta. SI mie mi-a mancat si doar 30 ml la 3 ore si ceva, de credeam ca o iau pe aratura, ca imi moare copilul de foame...dar am zis , ca cere el, daca ii e foame. Si asa a fost. Mi-a ajuns de imi manca 180 ml de LP la o masa...5-6 mese in 24h.Cat crezi ca a durat minunea? Exact 3 zile ca in povesti.....ca nah...am vrut si eu pauza si i l-am pasat intr-o seara sotului sa ii dea sa pape....si.....aud:"habibti, vino sa ma ajuti".....eu vin intr-o fuga si ce vad? Copilul din cap pana in picioare plin de lapte , langa el lapte, pe sot lapte, pe canapea lapte..... Sa fac infarct nu alta...Copilul alb ca varul....Iau un servetel, sterg una bucata copil, una bucata mana sot si incep calm sa imi schimb copilasul de hainele ude leoarca si sa il intreb ce a facut cu tati? Ce crezi ca face copilul? Incepe si rade si gangureste ..parca incercand sa imi povesteasca ce i s-a intamplat, chiar daca pana in acel moment era cu privirea aiurea in cucuruz.....


Oricum, un mic sfat: urmareste-l...daca tot nu dormi.... pe Petru si vezi daca fornaie pe nas....sa nu-i ramana laptic...si aspira-l putin.Asta poate sa ii creeze un strop de discomfort si sa iti verse din nou la urmatoarea masa....Si o sa te sperii iar.


Asadar...calm...si cum spun fetele mereu: zeennnn....(ce o mai fi insemnand si asta..??habar n-am , dar suna fain)


P.S. O sa revin....sa va spun despre noi. Promit. Nu aruncati cu rosii, pentru absenta.
Sei, de ce crezi ca nu va iubesc?

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

O oaie, doua oi, trei oi....

Hellena aia cred ca afost coicidenta atunci cand am cantarit-o in acea zi.Nu stiu daca ai citit postarea ma ca mi-a luat 250g in 5 saptamani si apoi am cantarit-o mai multe zile si am constatat ca imi mananca si 40 si 50 ml.
Ma bucur enorm ca nu a patit nimic Petru

Asta pentru ca l-ai fortat sa mance.Am patit-o si eu.Am spus aici.Mi-a mancat de la san 60 ml si am vrut sa-i mai bag pe gat cu biberonul inca 40 sa fie 100. Si ea saracuta plange si eu ii turnam cu bibe in gurita laptic.Am terminat cei 40 ml si eram happy si apoi....mi-a vomiat bineinteles.Am inceput sa o pun mai des la san,Cum se agfita un pic cum o pun la san.



Stefy, bine ai revenit
De cateva zile ma doare si pe mine ovarul stang.Si eu am crezut ca este operatia dar nu e .De fapt ma inteapa nu ma doare.Eu nu am mai fost la control,In ianuarie ajung.



ABmariana, azi am fost cu ea in brate pentru prima data 2 ore la plimbare si cand am venit acasa am murit si inviat de durere de spate.Sia cum ma doare.Dar ce sa facem?

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.

la multe lunite sarbatoritilor.
dbunny, imi pare rau de verisoara :(

eu o tin in brate aproape non stop cand e treaza pe asta mica... ca altfel avem scandal. deci vreo 6 ore pe zi minim sunt cu ea in brate, ca mai presteaza si mamaie. si are peste 5 kile jumate si eu am si sciatica. cateodata nu mai pot sa ma misc. ca nu sta numai in brate, trebe si leganata...
imi pun centura de aia la mijloc mereu... si mai dau cu diclofenac.

helena bine ca a fost tatal tau, de acum fii pregatita si incearca sa nu mai lesini daca se mai intampla
si mie mi se mai ineaca bibi ca baga lacom la inceput si incepe asa sa se chinuie sa ia aer, dar o iau o arunc repede pe umar, o bat pe spate si isi revine. de vomitat nu-mi vomita.

azi noapte a avut mancarici in fundulet. s-a trezit la 2, la 4 si la 6 jumate. ea se trezea la 4 si la 8. nu stiu ce a avut. i-am dat tzatzi de fiecare data si a adormit dupa vreo juma de ora.
acum am intrat in pauza. ma duc sa dorm un pic



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

rach , ma bucur pt voi
sa luati mobila frumu de ei

seidana , nici mie nu mi place cora
voi real aveti ?

buny , ce mi place de voi ca aveti viata sociala
mereu mergeti /primiti vizite
bravo voua

_


de T 3+





Jade.. da avem real, insa nu imi place.. au un personal tare nepoliticos, mereu ai impresia ca ii deranjezi cand mergi sa platesti...
Prefer carrefourul si kaufland si lidl si auchanul..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Abmariana.. eu privesc partea optimista si umoristica: fac sala fara abonament e frumos e Anton si maree..

Stefy imi pare rau pt probleme, nu stiu ce sa zic...

Hellena..mami tu trebuie sa fii puternica pe puiutul tau, ai dreptul sa lesini si sa plangi.. insa numai dupa ce ii stim in siguranta.. data viitoare (desi sper sa nu mai existe).. trage aer in piept si actioneaza cum stii stangaci sau nu, sigur o sa faci bine ceea ce faci..
Nu esti rea, ai gresit din dorinta de a face bine.. uneori noi mamale astea, lipsite de experienta si cunotinte la disciplina de "mama" incercand sa facem bine, si in speranta ca facem ceva ce e bun, dam gres.. insa invatam din greseli, invatam sa ne cunostem puii si sa devenim mame cu "diploma".. toate gresim sau calcam stramb, insa important e sa stim ca drumul nostru e drept , desi mai ocolim cateo pietricica... Petru o sa te iubeasca si pt micile greseli si pt marile satisfactii si cunostinte pe care o sa i-i le dai...
MA bucur ca ai gasit in tatal tau un spijin, si sincer te simn mai linistita, mai fericita daca pot sa zic asa, si am o vaga impresie ca si tatal tau e implinit cu voi langa

HAYAT.. pai nu vrei sa mai intri in casuta.. imi e dor de tine. .. sa pove cum o faceam.. insa stiu ca sincronizarea e proasta , si ca bebeii ne cer atentia toata..Sa stii ca nu am primit nimic , am fost si la P si nimic.. nu stiu ce s-a intamplat..
Cate kg mai are Razvanel?haide si ne mai povesteste de el, de voi, de tine..

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

neata'

am intrat sa va urez un weekend placut. E prea frumos afara si cred ca nu o sa stau prea mult in casa.

va pup !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Neatza..

HAYAT.. pai nu vrei sa mai intri in casuta.. imi e dor de tine. .. sa pove cum o faceam.. insa stiu ca sincronizarea e proasta , si ca bebeii ne cer atentia toata..Sa stii ca nu am primit nimic , am fost si la P si nimic.. nu stiu ce s-a intamplat..
Cate kg mai are Razvanel?haide si ne mai povesteste de el, de voi, de tine..

...........................................................................
Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)
...........................................................................


Iti spun eu ce s-a intamplat. Si pentru asta, trebuie sa imi cer si scuze ca nu ti-am raspuns la telefon ieri...insa, s-a nimerit chiar atunci sa intre sotul pe usa si sa imi inmaneze instiintarea de retur. Asta m-a intristat foarte tare si nu m-am simtit in stare sa vorbim.Asta e, imi pare rau ca te-ai dus prea tarziu.....oricum, era ceva atat de modest,dar realizat cu toata dragostea si trimis din tot sufletul.. care am vrut neaparat sa ajunga in timp pentru cele 3 lunite ale lui Elena.Insa, imi dau seama ca nu ar mai fi contat, la ce jucarioare primeste printesa de la mami.

Imi pare rau, dar nu mai am puterea sa il mai trimit inca o data....si cred ca ar deveni inutil....fata creste ca din apa si ....:(

Sa nu intelegeti gresit. Nu e vorba ca nu mai vreau sa intru in casuta....ci e vorba de faptul ca eu am fost( mai sunt)intr-o stare de depresie adanca.Ma simt foarte singura, dar nici nu caut compania oamenilor(si da, asa cum imi spunea si Zubi, trebuie sa ies singura din asta). Il am pe Razvan 24/24 langa mine si imi umple fiecare clipa cu frumusetea lui....si totusi....simt ca ceva imi lipseste.....NU am vrut sa intristez pe nimeni de pe aici....sau sa supar cu vorbele mele....asa ca am preferat sa stau pe margine, chiar daca v-am citit ..... De cele mai multe ori, nu-mi gaseam locul nici macar aici si nu aveam nici un cuvant pe care sa il impartasesc cu cineva...nici macar cu sotul meu. Am N nopti, in care plang....si nici eu nu stiu de ce....Poate m-a ajuns din urma depresia renumita de dupa nastere.....POATE...Dar cel mai sigur e ca mi-e dor, un dor nebun...de ....ea.....Ar fi fost acum la mine, mi-ar fi umplut zilele cu verva ei.

Lali, Oana, Hellena...in dramele voastre am fost de pe margine alaturi de voi cu tot sufletul....Am spus o rugaciune de imbarbatare in gand pentru voi si mi-am intors privirea de la monitor ....

Simt ca, desi sunt un om puternic, sunt atat de firava si ma pot sparge in orice moment.....Ma simt la marginea abisului...si nu as avea motive sa ma simt asa.....sunt fericita, am tot ce si-ar fi putut dori o femeie la 30 ani...insa.....Anyway....sa trecem peste(zic eu)....cea care se lamenteaza.....

Razvan nu stiu cate kg are...insa sunt sigura ca creste...pentru ca nu ne mai incap hainutele.....noroc cu colegele sotului, care i-au facut un cadou lui Razvan de 3 body-uri de la 3luni+, care ne mai sunt bune....ca in rest, sarim direct in hainute de 6 luni.....Se face mare si tot mai vorbaret, si mai atent la ce vorbeste mami cu el, puiul de om.

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

hayat hai mami, capul sus. si mie mi-e dor de ai mei. ii tot visez si nici n-am reusit sa ajung la cimitir sa aprind o lumanare. dar acum trebuie sa privim spre viitor ca avem niste sufletele dependente de noi.

sei, cum mai stai cu kk? tot cu supozitor?

stefy, pe mine ma doare operatia cand si cand. dar ovarele nu. si nici cand alaptez/mulg nu ma dor. cred ca ai o anexita sau de la chisturi te dor.

ce liniste e pe aici. voi aveti sotii acasa in weekend, eu tot singurica. dar mai e un pic pana pe 23 cand vine

fetele, cu ce si cum curatati urechile la bebei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

hayat capul sus mamica, fa-i asta pentru Razvanel

May, eu le curat cu betisoare d eurechi cu opritori de la chicco.Am auzit ca pot face infectie, otita de la ele...dar eu tot le folosesc


Azi pitik mea a prins singurica jucaria de jos ai a dus-o la gurita

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

hellou

Hayat

Rach, eu chiar am facut otita de la betele asta, cumparate din farmacie, acum multi ani..am patit-o rau de tot, nici nu vreau sa imi aduc aminte, dr de atucni mi-a zis ca pot sa bag betele in orice gaura vreau io dar nu in ureche..sincer asa mi-a zis, si daca simt io ca mai am apa in urechi dupa baie, sa folosesc coltul prosopului si atat; apoi, dr lui Ayu mi-a zis sa il spterg asa pe langa urechi cu prosopelul, si in urechi sa ils terg usor cu degetul infasurat in prosop

Hayat nu stiu ce sa-ti zic, doar ca nu vreau sa te vad asa

Mergi la inceput