Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

adriana, pfiu bine ca e ok... ai trantit-o si ai fugit

coteasca, apa am pus o singura data ca mergea robotul de nebun si numai nu se taia smantana , dar nu se pune de obicei. o ceasca mica parca am pus.

Deci nu aveti retete testate? Raman fara de fursecuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

In primele luni de sarcina am slabit 1kg juma'. Tu daca ai rezerve inseamna ca are si bb de unde sa creasca.
Intr-o emisiune spunea o gineco despre greturi ca uscaturile gen covrigei sunt f bune dimineata pe stomacul gol, nu fructele.

Raducu nu vroia sa manance sub nicio forma carne, asa ca mamica lui si-a dat tot interesul sa-i asigure necesarul de nutrienti din alte surse.
Saddie spunea f corect, vaca nu e fabrica de Ca, e valabil si pt altele.

La noi in tara oricum se mananca f prost si ff mult!
Nu cred in veganism, nu pt ca cei care sunt au vreo lipsa, desi am auzit nutritionist vorbind despre gradul de absorbtie din sursele animale. Spre ex, LV are o cantitate anume de Ca, dar si de vitD. In mai multe discutii nu ma bag pt ca nu am fost niciodata hotarata sa imi schimb atat de mult stilul de viata.
Din pacate, netul asta e plin de porcarii si de tot felul de bloggarasi care nu au nici studii in domeniu si sursele lor sunt din nou discutabile.
Dar cred ca un regim echilibrat, dar bazat pe vegetale, asigura unui om normal cu un buget normal o stare de normalitate. Mai un post, o detoxifiere si cred ca e ok si sanatos.
Tine mult si de educatie, de preferinte, dar si de buget. Pt ca un amarat oricum nu-si poate pune problema de vegan numai cu fasole si cartofi si nici nu ar fi sanatos..



Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

si mai e ceva fff important.
nu poti fi veganist dintr-o data,cand ,de generatii ai fost omnivor.
pt populatiile hindi e relativ normal,desi au o speranta de viata cu mult sub a europenilor,dar pt un omnivor e f greu sa devina veganist.pur si simplu chestia asta se face treptat,pe parcursul mai multor generatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Fetelor noi nu putem sa venim in weekendul asta la intalnire , mi-ar fi placut mult copilasii au crescut si acum le place sa socializeze si ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

daca se intampla ceva, imi dati si mie de stire la 0724364344.
eu nu am tv acasa, nu mai am nici net.tv nu am de 10 ani,net de vreo saptamana,ca mi-a luat gemenuta laptopul ei .deci ca un neaderthalian adevarat, mananc precum in epoca primitiva.sper sa socializez altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

ainotna, roxana, alice, crissteo, anca_vlad, cris2010 nu veniti maine la ora 10:30 in cismigiu?????
histamina nu are ce sa se intample, ramane cum am stabilit,noi o sa venim sigur, numai sa nu ploua!
tanti, imi pare rau ca nu puteti ajunge!
crissy, ms
btz, am facut aseara reteta de cartofi frantuzesti, au iesit tare buni
ludmila tu ai facut reteta? cum ti-au iesit????


Corina, fericita mamica de TUDOR ANDREI
Poze Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Laurika sa nu te superi ca iti spun dar ai folosit un ton destul de agresiv si putin sarcastic . Eu nu sunt vegetariana, am spus-o,doar ca mancam f putina carne .(ma refer eu si copiii cu sotul nu am sanse). Dar despre ce face Pufescu si altii care adopta regimul asta sa stii ca nu e usor. Laptele de soia facut manual nu e tare simplu de ex..Trebuiesa pui oleaginoasele la inmuiat cu o zi inainte daca faci ceva din ele(lapte de migdale),deci trebuie toate gandite,planuite. La fel trebuie curatate de pielite etc...Nu se pun hop-top in tigaie si in 10 min e gata sa ziceam(ca snitelu sau altceva) Deci nu comoditatea le face pe unele mame sa dea seminte si germeni la copii, ci o alegere bazata pe informatii de regula si dorinta de detoxifiere. Nu inteleg nici eu de ce nu isi poate spune fiecare parerea fara sa fie atacat. De ex postarea mea de azi noapte se referea strict la Pufescu.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Laurika sa nu te superi ca iti spun dar ai folosit un ton destul de agresiv si putin sarcastic . Eu nu sunt vegetariana, am spus-o,doar ca mancam f putina carne .(ma refer eu si copiii cu sotul nu am sanse). Dar despre ce face Pufescu si altii care adopta regimul asta sa stii ca nu e usor. Laptele de soia facut manual nu e tare simplu de ex..Trebuiesa pui oleaginoasele la inmuiat cu o zi inainte daca faci ceva din ele(lapte de migdale),deci trebuie toate gandite,planuite. La fel trebuie curatate de pielite etc...Nu se pun hop-top in tigaie si in 10 min e gata sa ziceam(ca snitelu sau altceva) Deci nu comoditatea le face pe unele mame sa dea seminte si germeni la copii, ci o alegere bazata pe informatii de regula si dorinta de detoxifiere. Nu inteleg nici eu de ce nu isi poate spune fiecare parerea fara sa fie atacat. De ex postarea mea de azi noapte se referea strict la Pufescu.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar


Nu am vrut sa spun ca ar fi usor ci ma refeream la cu totul altceva.Ideea era ca fiecare e liber sa aleaga, doar ca sa alegi un regim vegetarian pentru un copil de 1 an mi se pare un pic cam mult. si cu atat mai mult sa fie vorba de detoxifiere.Nu vreau sa atac pe nimeni, dar sa stii ca fac parte din categoria mamelor care cred ca un copil nu ar trebui privat de anumite alimente.si eu gatesc la 2 zile pentru fi-miu, cate 2 feluri de mancare, si nu sunt de acord cu dulciuri in exces, dar fiecare lucru are rolul lui.Cum spuneau si fetele, cand omul e obisnuit de generatii cu un anumit stil de viata,mai greu sa faci sa fie altfel. Eu una personal nu sunt de acord cu soia si doar mi-am dat cu parerea, nu am vrut sa sune a atac si nici macar sa fiu agresiva.Eu una gandesc ca echilibrul in toate si mai ales in alimentatie e cheia catre o viata sanatoasa si cat mai lunga.

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

intalnire nu venim wee are alt program! pomana de 7 ani a socrului si Vlad are examen de centura la karate!

alimentatieeu am incercat vreo 3 ani regim lacto vegetarian m-am simtit bine si a fost ok, recumosc iti trebuie multa vointa in prima faza dupa merge de la sine!
copiii vor alege, eu nu sunt fan carne mananc ff rar, dar fara lapte nu rezist nici macar o zi....cat despre soia-nu imi place gustul nici sa ma omori!
ce incercam sa spun intr-un post anterior se refera la calea de mijloc si nici un studiu aparut in presa media in general nu este faut la foia intamplarii fara a fi comandat de cineva cu un scop anume!

ideal este sa ai o ferma a ta si sa iti produci tot ce ai nevoie undeva in creierul muntilor ca poate poluarea nu e asa accentuata si produsele sa fie bio cat de cat!
raman la parerea mea-solul e primul afectat de tot felul de factori nocivi si de aici lantul continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

ps le-ati dat salata de vinete!? azi am facut s nu am scapat de Maria pana nu a mancat o felie de paine cu vinete (fara ceapa fara maioneza) doar cu ulei!
vinetele sunt puse de mine la congelator din toamna!

Mergi la inceput