Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

www.romanialibera.ro/actualitate/fapt-divers/opt-lucruri-pe-care-barbatii-le-remarca-imediat-la-o-femeie-246725.html" target="_blank">Opt lucruri pe care barbatii le remarca imediat la o femeie
[quote]1. Cât de des este parul tau
2. Daca zambesti sincer
3. Marimea grupului in care esti
4. Tonul vocii
5. Proportia talie - solduri
6. Tenul
7. Ce este fals la tine
Nu este vorba despre personalitatea ta, ci despre elemente ca extensiile de par, genele false si asa mai departe. Pentru barbati, acestea înseamna ca esti greu de intretinut.
8. Ochii
Oamenii se uita la ochii altor oameni mai mult decat la orice alta parte a corpului. Un machiaj dramatic îl va face sa te priveasca si mai mult.



Si articolul asta inseamna ca incita la razboi impotriva barbatilor??

Uite, sunt voci feminine care sustin ca genul asta de articole fac o mare defavoare femeilor, in sensul ca considera femeia un obiect care trebuie sa arate intr-un anume fel si atat, pentru a capta atentia marelui barbat.
Sunt o gramada de articole din diverse reviste , de genul :
-cum sa-l satisfaci
-cum sa-l atragi
-ce se ascunde in spatele vorbelor lui
-etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata LadiJ Sunt o gramada de articole din diverse reviste , de genul :
-cum sa-l satisfaci
-cum sa-l atragi
-ce se ascunde in spatele vorbelor lui
-etc.

Cine scrie acele articole despre cum sa ...? Barbatii sau femeile care se considera feministe?
Eu consider organizatile de femei ca organizatii extremiste, pentru ca:
- sunt exclusiviste
- promoveaza metode de dominare sexiste
- privesc relatile cu barbatii din pozitii de confruntare. Considera ca barbatii le tin sclave si ca egalitatea trebuie castigata prin confruntare. Nu prin forta fizica, prin tehnici de seductie.
Femeile pledeaza pentru razboi intre sexe.

Si in politica sustin desfintarea organizatilor de femei sau de tineret, pentru ca existenta lor sugereaza ca exista probleme pe care le rezolva exclusiv femeile sau tinerii.
Este fals.
Problema tinereilor nu o rezolva tinerii, se rezolva numai printr-o colaborare intre generatii.
Problema femeilor nu o rezolva femeile, se rezolva printr-o colaborare cu barbatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Deceneus, mersi de pontul cu fasolea (iti dai seama ca glumeam ).

Sunt blindata din scoala de evitarea manipularii prin informare si sunt de acord, evident. O problema reala pe care o vad eu este fortza oralului si aici ma refer, evident, la folclor si traditii. Oricat ar vedea, auzi si pricepe o femeie informarile legate de abuz, daca din gura-n-gura aude ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului, ca barbatul e barbat si-asa e el, mai violent, mai betiv si mai c...var, asta e, femeia e cea care "tine familia", cel mai destept cedeaza si alte sfaturi utile si pretioase- ma tem ca scopul informarii si educarii nu prea e atins. Ce sper eu sa se intample- mai realist- este sa se dilueze din ce in ce mai mult transmiterea din generatie in generatie a acestor prejudecati. Cred ca mai avem mult, foarte mult de luptat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citata LadiJ Sunt o gramada de articole din diverse reviste , de genul :
-cum sa-l satisfaci
-cum sa-l atragi
-ce se ascunde in spatele vorbelor lui
-etc.

Cine scrie acele articole despre cum sa ...? Barbatii sau femeile care se considera feministe?
Eu consider organizatile de femei ca organizatii extremiste, pentru ca:
- sunt exclusiviste
- promoveaza metode de dominare sexiste
- privesc relatile cu barbatii din pozitii de confruntare. Considera ca barbatii le tin sclave si ca egalitatea trebuie castigata prin confruntare. Nu prin forta fizica, prin tehnici de seductie.
Femeile pledeaza pentru razboi intre sexe.

Si in politica sustin desfintarea organizatilor de femei sau de tineret, pentru ca existenta lor sugereaza ca exista probleme pe care le rezolva exclusiv femeile sau tinerii.
Este fals.
Problema tinereilor nu o rezolva tinerii, se rezolva numai printr-o colaborare intre generatii.
Problema femeilor nu o rezolva femeile, se rezolva printr-o colaborare cu barbatii.



E taman invers, Deceneus. Feministele desconsidera aceste articole, pentru ca ele considera ca femeia este promovata ca un obiect frumos care se da peste cap sa capteze atentia barbatului. Deci nu feministele scriu ´´cum sa il satisfaci in pauza de pranz´´.

Iar aceste ´´sfaturi´´ nu sunt metode de dominare sexista si nici declaratie de razboi intre sexe. Nu inteleg de ce le vezi ca fiind un atac la adresa barbatilor, dimpotriva! Citeste cu atentie, femeia este sfatuita prin aceste articole sa faca ceea ce barbatilor le place. Unde-i razboiul??

Ah, stai ca am inteles. Tu defapt crezi ca barbatul este usor de manipu-lat si crezi ca daca femeia se poarta frumos cu el, prin fluturare de gene, barbatul devine o carpa cu care mai apoi femeia spala pe jos??? Aaaaha!

Sa stii ca femeile ataca direct barbatii, daca vor. Nu le trebuie pudra pe nasuc. Si femeile(feministe sau nu) stiu vorbi, pot gandi, pot sa-si sustina punctul de vedere, pot da cu pumnul in masa ( ), pot asculta,samd.
Iar cand o femeie vrea sa seduca un barbat(natural, dea-altfel) o face pentru ca il vrea,il place, nu cu gandul ascuns ca dupa ce acesta cade lat de admiratie sa-i taie capul si sa-l duca trofeu grupului exclusivist de feministe.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citata LadiJ Sunt o gramada de articole din diverse reviste , de genul :
-cum sa-l satisfaci
-cum sa-l atragi
-ce se ascunde in spatele vorbelor lui
-etc.

Cine scrie acele articole despre cum sa ...? Barbatii sau femeile care se considera feministe?
Eu consider organizatile de femei ca organizatii extremiste, pentru ca:
- sunt exclusiviste
- promoveaza metode de dominare sexiste
- privesc relatile cu barbatii din pozitii de confruntare. Considera ca barbatii le tin sclave si ca egalitatea trebuie castigata prin confruntare. Nu prin forta fizica, prin tehnici de seductie.
Femeile pledeaza pentru razboi intre sexe.

Si in politica sustin desfintarea organizatilor de femei sau de tineret, pentru ca existenta lor sugereaza ca exista probleme pe care le rezolva exclusiv femeile sau tinerii.
Este fals.
Problema tinereilor nu o rezolva tinerii, se rezolva numai printr-o colaborare intre generatii.
Problema femeilor nu o rezolva femeile, se rezolva printr-o colaborare cu barbatii.



E taman invers, Deceneus. Feministele desconsidera aceste articole, pentru ca ele considera ca femeia este promovata ca un obiect frumos care se da peste cap sa capteze atentia barbatului. Deci nu feministele scriu ´´cum sa il satisfaci in pauza de pranz´´.

Iar aceste ´´sfaturi´´ nu sunt metode de dominare sexista si nici declaratie de razboi intre sexe. Nu inteleg de ce le vezi ca fiind un atac la adresa barbatilor, dimpotriva! Citeste cu atentie, femeia este sfatuita prin aceste articole sa faca ceea ce barbatilor le place. Unde-i razboiul??

Ah, stai ca am inteles. Tu defapt crezi ca barbatul este usor de manipu-lat si crezi ca daca femeia se poarta frumos cu el, prin fluturare de gene, barbatul devine o carpa cu care mai apoi femeia spala pe jos??? Aaaaha!

Sa stii ca femeile ataca direct barbatii, daca vor. Nu le trebuie pudra pe nasuc. Si femeile(feministe sau nu) stiu vorbi, pot gandi, pot sa-si sustina punctul de vedere, pot da cu pumnul in masa ( ), pot asculta,samd.
Iar cand o femeie vrea sa seduca un barbat(natural, dea-altfel) o face pentru ca il vrea,il place, nu cu gandul ascuns ca dupa ce acesta cade lat de admiratie sa-i taie capul si sa-l duca trofeu grupului exclusivist de feministe.




--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.




LadyJ, asta a fost tare rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citata XIO Asta este o prejudecata de-a ta, ca barbat, deoarece in opinia ta o femeie TREBUIE sa astepte ca barbatul sa o ceara in casatorie. Deci e la cheremul barbatului.
Asta e o prejudecata, trebuia sa o dai exemplu.

Nu am afirmt nicaieri ca o femeie trebuie sa astepte sa fie ceruta in casatorie.
Inititativa poate veni de la oricare din parteneri. Multe se despart de concubin daca el nu vrea sa incheie actul de casatorie, ceea ce dovedeste ca relatia tine atata timp cat ambii o accepta.

Actul acela care se spune ca este inutil este ca un contract comercial, o dovada de angajament ferm si pe termen lung. Si acte de comert poti face fara sa inchei contracte comerciale. De ce se recurge la contracte scrise? Pentru ca el reprezinta o garantie absolut necesara cand iti faci planuri pe termen lung. Cand vrei sa aduci pe lume copii, trebuie sa te asiguri ca acestia vor avea doi parinti. Sigur se pot creste copii si de un parinte, dar efortul este acelasi distribuit doar la unul din parinti, ca sa nu vorbim de efectul asupra echilibrului copilului.





Contractul ala dupa cum bine vezi este egal cu zero, ca nu promite si nu garanteaza nimic. Poti divorta si la o luna si la un an si la 7 ani dupa casatorie, tot ramai cu copii care traiesc doar cu unul dintre parinti.
Acum sa desfiintez si motuvul casatoriei pt. copil: daca parintii sunt amandoi maturi si responsabili atunci copilul nu va avea nici un dezechilibru si va creste alaturi de amandoi.
Parinti care nu-si mai vorbesc sau se barfesc la copil unul pe altul sunt si daca au fost si daca nu au fost casatoriti.
Contractul ala de care imi spui nu garanteaza decat ca femeia daca vrea ia numele sotului si este cunoscuta drept sotia lui. Atat.

Si da, sunt femei pt.care casatoria nu conteaza, si nu, nu spun asta din cauza ca nu le cere partenerul in casatorie ci chiar simt asta.


**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

?
[quote]Ele vor sa se marite"

GRESIT.Nu orice femeie isi face un ideal in viata din a se marita.Sunt foarte multe femei care prefera concubinajul,mai nou reglementat de Codul Civil,femei care isi fac copil fara sa aiba certificat de casatorie...femei puternice carora nu le pasa de gura lumii...


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


Concubinajul e tot o forma de convietuire in doi--- un soi de casatorie nelegiferata. Dar inafara acestui mic detaliu absolut totul decurge ca intr-o casnicie normala.
Cred ca Decenesu prin citat vroia sa zica ca femeia nu poate si poate nu vrea sa fie separata. Adica eu la casa mea si el la casa lui si ne vedem cand vrem. Dar eu sunt de parere ca o casicine/coabitare/concubinaj are si functie de unitate economica. Mai usor se supravietuieste financiar in doi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

In Suedia este o familie care nu au pus nume copilului lor, nu i se adreseaza cu el sau ea ci neutru(nu ma intrebati ca nu stiu cum :)), nu il/o imbraca ca si fata sau baiat...etc. Intr-un cuvant vor sa il creasca neutru. Voua vi se pare normal? Ca mie nu.

Adica e general ca fetele sunt asa si baietii altfel, ca le plac anumite jocuri. E normal sa fie si exceptii. Sora mea a fost cu pusti, bote, sabii si nu cu papusi, a jucat fotbal si joaca in continuare desi are 33 de ani. Nu e lesbi. Fata mea cea mica nu s-a jucat cu papusi, dar nici cu pusti. Ci cu animale. La ea toate jucariile au fost animale.




pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



In Suedia este o gradinita care asa ii educa pe copii, fara apartenenta la gen.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Cu subiectul de fata am testat prejudecatile de pe forum si am constatat ca exista.
Ieri am deschis un subiect in aria de politica si in 24 de ore a avut 30 de accesari, iar subiectul de fata in 8 ore a cules de zece ori mai multe.
In concluzie pe femei nu le intereseaza politica desi ne marcheaza viata.
Mereu auzim prejudecata "nu ma intereseaza pe mine politica".



Observ ca la barbat nu apare chestia cu "s-o aiba mare". E fix tranta daca are alura de gladiator si treaba mica.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Cine prefera concubinajul o face pentru ca nu poate obtine casatoria de la partener.



Ooo, nuuu. Eu am obtinut-o si am preferat concubinajul. Suntem impreuna de 5 ani. Si nu suntem singurii. Nici macar de pe forum.

Ai plecat cumva la drum cu idei preconcepute?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput