Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata eumada Da` ce treaba au bancile cu feminitatea?

Au treaba cu prejudecatile si era un exemplu referitor la ce efect are ignorarea prejudecatilor.
Citat:
citata eumada
mai deschide un subiect la Femina intim,ceva de genul"pro si contra femeia la conducere,barbatul la cratita"..o sa fii surprins ca putinii barbati de aici se vor revolta mai mult decat sutele de doamne cu copii acasa,care mai fac si smotru,mai cresc si copiii,mai fac si mancare si se duc si la munca....ce zici?

De ce la femina intim? Nu-i un subiect de intimitate!
De ce sa se revolte daca multi chiar se ocupa de copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Cum comentati ce spune Jung ?

Citat:
La femeie , dragostea nu este un sentiment: la femeie dragostea este dorinta de viata"
(dragoste biologica- sex, nu dragoste spirituala ca in cazul barbatilor)
"Femeia care face ceva important din dragoste pentru o cauza este o rara exceptie.
Femeile nu doresc aventura. Ele vor sa se marite"

Asta nu-i prejudecata este opinia unui psihanalist.
sau Adler
Citat:
"Orice sentiment care implica dragostea este considerat un sentiment feminin, un sentiment de supunere si este imediat contrabalansat cu un sentiment de ura, ca expresie a protestului viril, caruia i se da aparenta adevarului."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

?
[quote]Ele vor sa se marite"

GRESIT.Nu orice femeie isi face un ideal in viata din a se marita.Sunt foarte multe femei care prefera concubinajul,mai nou reglementat de Codul Civil,femei care isi fac copil fara sa aiba certificat de casatorie...femei puternice carora nu le pasa de gura lumii...


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata eumada GRESIT.Nu orice femeie isi face un ideal in viata din a se marita.Sunt foarte multe femei care prefera concubinajul,mai nou reglementat de Codul Civil,femei care isi fac copil fara sa aiba certificat de casatorie...femei puternice carora nu le pasa de gura lumii...

Am auzit explicatia asta de n ori dar nu cred in ea. Este tot o prejudecata cultivata de cei-cele care vor sa-si justifice statutul.
Cine prefera concubinajul o face pentru ca nu poate obtine casatoria de la partener.
Concubinajul este un fel de provizorat. Cand se supara unul din parteneri isi ia "jucariile" si pleaca, ceea ce demonstreza ca e o relatie pe care o considera "de vreme rea", pana gaseste altceva mai bun.

Un profesor le-a spus elevilor ca fiecare om are un ideal despre calitatile pe care trebuie sa le aiba partenerul(a) de viata, si ca fiecare om elimina cate o calitate pana gaseste in lumea reala modelul lui mental.
"La care un elev il intreaba si cu ce a mai ramas" (idealul profesorului care era castorit) ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Tine cont ca aceste carti ale celor pe care i-ai pomenit mai sus sunt scrise in perioade in care locul femeiii chiar era la intretinut casa,la facut mostenitori...pe la 1900 si ceva cand Jung s-a apucat de scris...inca se aplicau femeilor depresive dupa nastere socuri electrice....

Gandeste-te ca,indiferent de cat era de destept,nascut in 1875,nu putea sa-si faca studiile si sa scrie decat concluzii ale vremurilor de atunci..anii 1900 erau cumva...inceputul emanciparii femeii,dar prea putin....


Nu se potriveste cu situatia ultimilor ani....deloc.

Si chiar Freud mi se pare deplasat..rezumarea tuturor relelor la impulsuri sexuale.....lumea a evoluat asa ca...
Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citata eumada GRESIT.Nu orice femeie isi face un ideal in viata din a se marita.Sunt foarte multe femei care prefera concubinajul,mai nou reglementat de Codul Civil,femei care isi fac copil fara sa aiba certificat de casatorie...femei puternice carora nu le pasa de gura lumii...

Am auzit explicatia asta de n ori dar nu cred in ea. Este tot o prejudecata cultivata de cei-cele care vor sa-si justifice statutul.
Cine prefera concubinajul o face pentru ca nu poate obtine casatoria de la partener.
Concubinajul este un fel de provizorat. Cand se supara unul din parteneri isi ia "jucariile" si pleaca, ceea ce demonstreza ca e o relatie pe care o considera "de vreme rea", pana gaseste altceva mai bun.

Un profesor le-a spus elevilor ca fiecare om are un ideal despre calitatile pe care trebuie sa le aiba partenerul(a) de viata, si ca fiecare om elimina cate o calitate pana gaseste in lumea reala modelul lui mental.
"La care un elev il intreaba si cu ce a mai ramas" (idealul profesorului care era castorit) ?




Ei, si am revenit la celebrul "eu stiu mai bine cum iti traiesi tu viata".

Dar de unde stii tu, Xulescu, daca eu vreau sau nu sa ma casatoresc?
Si de unde stii tu daca Mariuca Ionescu din Gura Humorului vrea sa se casatoreasca sau sa stea in concubinaj?
Asta este o prejudecata de-a ta, ca barbat, deoarece in opinia ta o femeie TREBUIE sa astepte ca barbatul sa o ceara in casatorie. Deci e la cheremul barbatului.
Asta e o prejudecata, trebuia sa o dai exemplu.
mai era pe forum o fata care era cu partenerul ei de Z ani, locuiau impreuna, si a spus foarte clar ca nu vrea sa se casatreasca, dar ca o va face atunci cand vor vaea un copil, pt. a nu avea atatea probleme legislative mai incolo.
Nici eu nu vreau sa ma casatoresc deoarece consider ca inca nu mi-a sosit ceasul asta.
Si zau ca ma obosesc cei ca tine, cu stereotipul intr-o mana si eticheta in cealalta.
Este o gluma folosita atunci cand oamni casatoriti ii freaca pe ceilalti la cap cu casatoria : vreti sa se nenoroceasca si altii, nu doar voi, nu? :))))))
Si referitor la casatorie, mi se pare dea dreptul suspect ca un om casatorit ii tot bate la cap pe cei care traiesc in concubinaj si incep cu afirmatii ca ale tale, dar eu de exemplu nu m-am dus niciodata la cineva casatorit sa il tot obosesc cu intrebari "da de ce te-ai casatorit? Doaaaamne, chiar asa, sa vrei sa te legi de cineva? Te-a presat sotia, nu? Din cauza ei, ca daca nu te batea la cap precis erati tot necasatoriti". Samd.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Oooo, dna. Saftoiu are stomacul extrem de tare...a reusit sa sara gratios dintr-o barca in alta, fara prea multe procese de constiinta E drept ca numai boul e consecvent, dar totusi...

mda, nu stiu de ce la noi nu e posibila o miscare de genul Solidaritatii sau a celei care l-a propulsat pe Havel (imi scapa numele). Avem oare vocatia tradarii?

Personal, cineva care mie imi inspira incredere (deocamdata) e Monica Macovei. Dar nu stiu in ce masura ar fi capabila sa declanseze o miscare noua, ceva diferit de tot ceea ce a fost pana acum.

Oops, scuze de off-topic...cred ca pana la urma ajung si eu la politica.


Later edit:

Citat:
"Femeia care face ceva important din dragoste pentru o cauza este o rara exceptie.


Corect. Nu toata lumea poate fi Charlotte Corday...sau vaduvele negre din Cecenia.

Chestia cu maritatul nu mai e 100% valabila in zilele noastre, cum s-a evidentiat si mai sus.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata XIO Asta este o prejudecata de-a ta, ca barbat, deoarece in opinia ta o femeie TREBUIE sa astepte ca barbatul sa o ceara in casatorie. Deci e la cheremul barbatului.
Asta e o prejudecata, trebuia sa o dai exemplu.

Nu am afirmt nicaieri ca o femeie trebuie sa astepte sa fie ceruta in casatorie.
Inititativa poate veni de la oricare din parteneri. Multe se despart de concubin daca el nu vrea sa incheie actul de casatorie, ceea ce dovedeste ca relatia tine atata timp cat ambii o accepta.

Actul acela care se spune ca este inutil este ca un contract comercial, o dovada de angajament ferm si pe termen lung. Si acte de comert poti face fara sa inchei contracte comerciale. De ce se recurge la contracte scrise? Pentru ca el reprezinta o garantie absolut necesara cand iti faci planuri pe termen lung. Cand vrei sa aduci pe lume copii, trebuie sa te asiguri ca acestia vor avea doi parinti. Sigur se pot creste copii si de un parinte, dar efortul este acelasi distribuit doar la unul din parinti, ca sa nu vorbim de efectul asupra echilibrului copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu esti de acord cu asta?
Citat:
Se refera la razboiul sexelor la care incita revistele de moda, la armele prin care sa cuceriti si sa dominati barbatii.
Autoarea amintita mai sus considera, egalitatea intre femei si barbati nu se poate obtine prin confruntare, pentru ca prejudecatile sunt in mintea ambelor sexe, si ca numai impreuna eliminand prejudecatile se pot rezolva tensiunile si divergentele generate de ele.




Nu sunt de acord pentru ca eu nu cred ca revistele de moda incita la razboi sau iti dau cursuri despre cum sa domini barbatul.
Revistele pe care le citesc eu au alte teme, inofensive pentru barbati, totusi.
Tu mi-ai dat un fragment din ce scrie doamna asta, este deci o rupere din context, probabil daca as citit toata cartea as intelege altfel mesajul si mi-as schimba parerea. Sau poate nu, nu stiu.

Cu totii avem prejudecati, unele fascinant de prostesti, altele mai usurele.

Ai citit link-ul pe care l-am pus? Ce parere ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.romanialibera.ro/actualitate/fapt-divers/opt-lucruri-pe-care-barbatii-le-remarca-imediat-la-o-femeie-246725.html" target="_blank">Opt lucruri pe care barbatii le remarca imediat la o femeie

Citat:
1. Cāt de des este parul tau
2. Daca zambesti sincer
3. Marimea grupului in care esti
4. Tonul vocii
5. Proportia talie - solduri
6. Tenul
7. Ce este fals la tine
Nu este vorba despre personalitatea ta, ci despre elemente ca extensiile de par, genele false si asa mai departe. Pentru barbati, acestea īnseamna ca esti greu de intretinut.
8. Ochii
Oamenii se uita la ochii altor oameni mai mult decat la orice alta parte a corpului. Un machiaj dramatic īl va face sa te priveasca si mai mult.


Citat:
LadyJ Ai citit link-ul pe care l-am pus? Ce parere ai?

Am citit si sunt de acord ca exista tensiunile de care se aminteste, generate de conflictul intre prejudecati si obligatii.

Mergi la inceput