Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mianna tonul tau e adorabil...cata persuasiune...de ce nu ai citat si faza cu "tu esti medicul?"


trimit o lupa prin posta, o bloduiesc si-o scriu cu rosu, sau crezi ca reusesti s-o vezi si fara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata viviana Nu am inteles asta: Cine nu participa mai mult la mitinguri pentru protectia batranilor noi ca cetateni, sau noi (ele) ca femei?

Si noi cetatenii, si femeile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hopa si ce te face sa crezi ca interesul nostru e mai mic pentru copii si mai mare pentru politica?
Spunea cineva mai sus ca probabil daca gandesti asa....du-te pe alte forumuri.
Tocmai pentru ca ne iubim copiii incercam sa le facem viata mai buna,dar asta nu presupune ca ne bagam in politica.
Tu stii cum se depun candidaturile?
Cine cotizeaza mai mult la partid,da parale cu ghiotura,ala e pus pe lista.Nu e cineva convins ca vrea sa faca ceva..se duce in politica ca sa-si scoata inzecit banii investiti.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
cand mianna si eumada erau pe punctul de a se parui.



e doar a doua oara de cand sunt pe forum cand caut omuletul rostogolindu-se de ras (sugestie: facem o petitie sa fie inclus in lista rapida?)

cand ma va amuza politica la fel de mult, o sa dau click si-acolo (in campania electorala, presupun). pana atunci ma informez si altfel decat din topice in care juma' de posturi n-au cap si coada - crezi ca reusesti sa faci diferenta, sau (inclin a crede) consideri forumul asta o sursa de informatie vitala? si daca tot e asa, promiti sa dai un link la prima ninsoare? nu de alta, dar gandindu-ma la traficul din Bucuresti, e o informatie mai importanta decat ultima perla a vreunui politician.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata eumada - Hopa si ce te face sa crezi ca interesul nostru e mai mic pentru copii si mai mare pentru politica?
Spunea cineva mai sus ca probabil daca gandesti asa....du-te pe alte forumuri.
Tocmai pentru ca ne iubim copiii incercam sa le facem viata mai buna,dar asta nu presupune ca ne bagam in politica.
Tu stii cum se depun candidaturile?
Cine cotizeaza mai mult la partid,da parale cu ghiotura,ala e pus pe lista.Nu e cineva conins ca vrea sa faca ceva..se duce in politica ca sa-si scoata inzecit banii investiti.

Ce-am scris si ce-ai inteles!
Am scris ca aversiunea pentru politica va intuneca ratiunea si va submineaza interesul.
In al doilea rand ca nu m-am referit la implicare in sensul de participare la alegeri.
Ne putem implica pentru o intitativa legislativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Lumea se retrage, femeile se retrag, multi nu sunt implicati in politica asa cum poate ar trebui. Nu suntem buni cetateni pentru ca zici tu nu prea ne implicam social.
Nu exista implicare pentru ca apar alte tentatii si alte sfere de interes.

Uiti insa, un lucru esential: politica, implicarea sociala, trebuie privite ca orice produs.
Si ca orice produs are nevoie de asta:
1. sa atraga atentia
2. sa provoace dorinta de cumparare/implicare
3. sa stimuleze acea dorinta
4. sa convinga
5. sa promoveze actiunea.

Nimic din toate asta nu exista in perioadele dintre alegeri. De aceea societatea pare ca stagneaza. Dar numai pare. In timpul asta cantareste si la un moment dat va cumpara.

Si ca sa ma fac mai bine inteleasa, un exemplu stupid:
"Un barbat isi sarbatoreste a 92-a aniversare" un titlu care nu este rau, dar nu tenteaza, nici nu informeaza, nu intereseaza.

"La 92 de ani, Deceneus, priveste inca spre viitor"
De asta ce zici? E altfel nu? E tentant? OAU, oare cine e Deceneus asta? Deja lumea isi doreste sa-l cunoasca pe Deceneus.

Asa este si cu diversele manifestari. Unele atrag, altele nu. Unele sunt bune produse de marketing altele nu.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

"La 92 de ani, Deceneus, priveste inca spre viitor"
De asta ce zici? E altfel nu? E tentant?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


La 92 de ani, Deceneus isi schimba numele in Proctus, se insoara cu Bianca Prabusanu si candideaza la primaria Romaniei. Campanie: la liber, promotie pe vot, la fiecare stampila primiti o periuta de dinti + lipici pentru proteza de la firma Proctus si Gablelmtd.

Later edit: now, that's a story!

Later super edit: nu-i nicio greseala, periuta e pentru dinti, lipiciul e dupa ce va cad dintii, din cauza de superoferta politica.
Later super later edit and supper included: :)) wow, Proctus!92 and still young!
To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Dece scumpule,vad ca nu se poate discuta cu tine....atata varza faci din tot ca desi sunt in stare sa cern o informatie,chiar nu-mi mai consum neuronii pe confirmari si negari ale acelorasi cuvinte(ale tale)Devii greu de urmarit.

Cea mai mare prejudecata a ta se vede din fraza aia cu paruiala.....
Obligatoriu cerere sa fie inclus in lista rapida emoticonu` de ras.E din ce in ce mai des folosit.Ce te face sa crezi ca eu m-as cobori la nivelul de tzatza cu care (poate esti tu obisnuit).PREJUDECATA,DESIGUR.Daca eu consider ca merita suficienta implicare sunt in stare sa fac din vorbe pe oricine si sa intorc orice vorba in favoarea mea.Persoane care vor sa para imteresante si inteapa exact ca albinutele ...nu ma afecteaza foarte mult....La chestii serioase insa e prudent sa nu-mi stai in fatza...incepand de la copilul meu adica.
Nu e indicat si o sa-ti spun de ce: deoarece pot sa-ti trimit scanate niste diplome obtinute la concursuri de lupte si box,niste pasapoarte sportive,plus am in dotare ani de tras la fiare(pentru urechi delicate:sala de forta).Deci eu nu ma paruiesc draga, astea-s pentru pitzi si/sau femei isterice.Eu nu ma lupt decat in ultima instanta si cu persoane care pot sa-mi faca fatza sau sunt chiar mai puternice.Ca daca ti-am scapat un upercut sau un sut....e nasol...zau.
Asta am zis-o fiindca veni vorba de paruiala si chiar tu ai spus-o.
Legat de subiectul tau..zau ca esti atat de incalcit incat ti-o repet, devii greu de urmarit..si asculta aici la baba:
Dupa ce vor aparea albinutele si vor roi cateva pagini citandu-ma.....se va pierde subiectul tau.O sa trebuiasca sa-mi multumesti ca datorita mie mai castigi cateva pagini la subiect......
Si imi erai simpatic,da` uite ca.....zau ca a avut dreptate Daniela cu babidup,babidup.. cam asa ceva....
Si uite aici prejudecata....tipic barbatesc..nu vedeti padurea din cauza copacilor..........
Eu stiu pe de rost emoticonu` care rade ,rade si iar rade.

GO FOR IT GIRLS.....



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Asa privesti un produs care nu-i de strincta necesitate

Citat:
citata viviana Uiti insa, un lucru esential: politica, implicarea sociala, trebuie privite ca orice produs.
Si ca orice produs are nevoie de asta:
1. sa atraga atentia
2. sa provoace dorinta de cumparare/implicare
3. sa stimuleze acea dorinta
4. sa convinga
5. sa promoveze actiunea.


Daca peste doi ani creste cursul de schimb la 5,5 sau 6 lei si ai credite la banci pe care nu le mai poti onora, si pierzi masina, sau se scoate casa la vanzare, sau cursul ramane la 4 lei dar pierzi serviciul si ajungi in aceeasi situatie, ce spui?
Oaau ce fraiera am fost cand s-a indatorat guvernul ca nu i-am intrebat care vor fi efectele pentru viitor!
Parca-i scenariu asta e mai plauzibil si mai dureros decat cel descris de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Of, Deceneus!
Ce vorbesc eu si ce vorbesti tu!
Sunt lucruri total diferite.

Insa, indiferent ce spune cineva tu intorci vorba tot acolo unde vrei sa ajungi.

Ce scrii tu acolo sunt scenarii care nu mi se potrivesc si habar nu am ce as face. De 21 ani valutele si leul nu fac altceva decat sa fluctueze, bancile sa se retraga sau sa dea faliment. Asa ca never de nevere nu am facut niciun imprumut.

Mai mult de atat consider ca acest imprumut al statului trebuia facut si am incredere in Mugur Isarescu ca nu va lasa sa se ajunga pana la scenariile apocaliptice descrise de tine.

Nu pot continua o discutie pe baza unor astfel de "puneri in scena". Numai fii-mea joaca "ce-ar fi daca"


PS: ce am scris eu acolo nu este un scenariu este o realitate.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput