Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

buna fetelor si burticilor din pacate nu prea am scris in ultima vreme ,am lucrat ceva mai mult si m-a simtit si putin rau din cauza oboselii:( in rest toate bune, astazi am ceva emotii mergem la morfo-fetala Doamne ajuta sa vin cu vesti bune
La multi ani Romania! La multi ani romani! Acum ma bag la urmarit protv am vazut k au un program frumos azi multa multa sanatate va doresc voua si bebelusilor vostri

17+ Maria-Simina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Firma cu care recoltezi iti transmite raspuns dupa ce analizeaza ce le-ai trimis, la modul "din proba recoltata s-au putut extrage celule suficiente pentru o greutate a copilului de 20 kg" sau "pentru maxim 36 kg". Verisoara mea si una din prietene asa au primit raspuns de la CBC. Eu stiu ca daca nu-s deloc viabile celulele, CBC iti da banii inapoi. La alte firme nu stiu inca, dar nu apuc sa studiez ofertele tuturor.



20+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat si nemetilat, Magnerot*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Fetelor, multumim! Finn va intoarce pupicii! Ai lui sunt nitel muciosi, sper sa nu va suparati.
Eu sper sa ia acum ce o mai avea de luat de la gradi si sa termine pana vine bebe 2. oricum il trec pe echinaccea si oscillococcinum cum termina cu bronsita asta. de altele sper sa fie ferit pentru ca aici toti fac vaccine peste vaccine.

noi nu recoltam celule stem. am vrut la Finn, dar cord blood avea probleme cu cehia la vremea aceea asa ca am renuntat. iar faza cu recoltam doar pt. 20 kg, 30 kg nu/mi suna prea bine. nici nu am incredere in aceasta firma. toate firmele de acest gen sunt puse pe facut bani, nu le sta capul la ajutat oameni care au nevoie. si ca sa va dau un exemplu. de aici de la banca din cehia pleaca mereu celule stem pentru diverse persoane persoane care deja aveau celule prelevate. cel mai normal este ceea ce se face in Finlanda, prelevare de celule de la fiecare nou nascut, gratis, cu stocare gratis.

Finn Constantine 15.10.2009 si 18+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Firma cu care recoltezi iti transmite raspuns dupa ce analizeaza ce le-ai trimis, la modul "din proba recoltata s-au putut extrage celule suficiente pentru o greutate a copilului de 20 kg" sau "pentru maxim 36 kg". Verisoara mea si una din prietene asa au primit raspuns de la CBC. Eu stiu ca daca nu-s deloc viabile celulele, CBC iti da banii inapoi. La alte firme nu stiu inca, dar nu apuc sa studiez ofertele tuturor.



20+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat si nemetilat, Magnerot*

Dara cand am recoltat pt Andra CBC erau cei mai siguri...mai erau 2 firme cam ciudate...iar toate persoanele care stiu ca au recoltat au facut-o cu CBC(atunci). N-am auzit pe nimeni sa primesca raspuns prin care sa le zica ca mai putin de 50kg...pana si dr meu mi-a zis ca media e de 60-70...iar mie mi s-au recoltat pt 110kg. Acuma am auzit ca CBC a ramas in urma... si ca sunt alte firme care recolteaza celule si din cordon...si ca le separa... n-am apucat sa ma interesez de diferentele dintre firme.

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Pup pe toata lumea ...vad ca au aparut si fetele care scriu mai rar... ma bucur ca toata lumea este bine .
Vad ca am ajuns la subiectul recoltarii.. aceasi dilema am avut-o si cand l-am nascut pe Bu ... m-am sfatuit cu tati ce sa facem si am decis sa lasam totul in mainile lui Dumnezeu si sunt absolut sigura ca am luat decizia potrivita pentru noi . Acum nu s-a intamplat nimic care sa ne schimbe decizia deci nu vom recolta nici la bebe2.

J.D. imi pare rau ca Finn tot culege diversi monstrii urati ...ti-e iti urez multa putere stiu cum e sa te simti neputincioasa cand se simte copilul tau rau.
Marci imi pare rau de durerile de spate pe care le simti... te rog fereste-te de orice antiinflamator fie pe baza de steroizi sau nu si foloseste pe cat posibil caldura... dusurile calde...si odihna
Jasmin feleicitari pentru fetita strengarita.
Miha sper sa te distrezi in miniconcediu si sa apuci sa gasesti ceva hainute si cadouri la reduceri
Carina ma bucur ca bebe Toma este bine ..m-am gandit mult la voi
MONNA ca de obicei esti o scumpa mereu ne salvezi cu un nou capitol si pentru asta o sa-ti fac o promisiune..in vreo 1 luna cunoscandu-ma o sa dea insomnia in mine deci noaptea vei avea cu cine sa vb pe forum .. caci vom depasi fusul orar .
Dara e bine sa studiezi serios problema recoltarii daca asta este cu adevarat ce isi doresti.. nu toate firmele sunt serioase si beneficiile difera de la una la alta .
Nelli ma bucur ca sunteti bine ..usurel cu munca pe cat se poate ca sa nu-l deranjeze pe bebe ..stiu cum e cu asteptarea pana la urmatoarea morfologie .

Pup fetele si strengarii

Mamica de Bu minunat si de strengar +20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

La multi ani Romania,la multi ani romani!


J.D.-multa sanatate micutului
nelli-sa vii cu vesti bune
Tala-trebuie sa acceptam ca nu mai suntem ca inainte,ia-o mai usor .....si eu accept greu ca nu le mai pot face pe toate
Va multumim pentru urari,noi ieri ne-am serbat si la scoala si acasa iar astazi fac curatenie....n-am chef ,dar asta e situatia.Sper ca incet, incet sa termin.
Despre kg. nu prea vreau sa vorbesc...am luat deja 7 kgsi nu stiu cate vor fi pana la sfarsit.
Am vazut ca vorbeati despre celule stem,noi nu vom recolta sau cel putin asa cred acum.
Spuneti-mi si mie ,va rog, ce folositi impotriva vergeturilor?Astazi am vazut ca au aparut cateva pe burtica....la prima sarcina nu m-am confruntat cu asa ceva.E adevarat ca pana acum nu am folosit crema speciala impotriva vergeturilor ci doar crema normala de corp si uleiul Johnson baby dar...vad ca nu aste suficient

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Da, din pacate ambele exemple cu 20 kg si 36 kg max. pt. celule sunt cu CBC (depinde si de ginecolog, probabil sau de cate celule pot aduna ei din ce le-ai dat). Acu' o sa vad cu studiatul firmelor, pe-afara la toti pare totul frumos, dar eu inca lucrez 12-14 ore pe zi si reorganizez si casa cand amortesc la lucru si inca nu am gasit timp de studiat oferte si ce mai zic oamenii despre firmele de recoltare. Faptul ca ginecoloaga in care am incredere nu era asa convinsa de CBC ma face sa ma gandesc, de ex. la aia de stocheaza celulele in Danemarca.



20+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat si nemetilat, Magnerot*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LGabiL spune:

Buna

Scriu si eu dupa ceva vreme, dar de acum sper sa am mai mult timp de forum. Stiti cum e : servici, copil, casa, seara mai citesc, dar nu mai apuc sa si scriu.

[quote]citat din mesajul lui carina


Eu as vrea sa se ingrase al meu sotior odata cu mine. Dar la el asa ceva nu se poate . in 12 ani am reusit sa il aduc de la 57 de kg la 62 si asta la 1m 83 cm.

Si la noi e la fel, cu exceptia faptului ca au trecut doar 9 ani
Dar mie imi convine mai mult asa decat sa fie in extrema cealalta

Eu recoltare de celule stem n-am facut nici la primul copil si nu cred ca o sa fac nici acum. Pur si simplu incerc sa gandesc in mod pozitiv. In plus nu-mi ofera nici o siguranta ca daca ar fi nevoie de ele, chiar ar fi utile, in cantitate suficienta pt nr de kg.., asta ca sa nu mai vb de cate boli exista, sau ce tehnici noi vor aparea mai incolo care sa nu necesite celule proprii..

Carina asa repede programati ceza? Hmm, parca se apropie mai tare momentul cand vb de asta..

Neli tin pumnii pt morfologie. Sa vii cu vesti bune. Eu mai am de asteptat pana pe 12 dec.

JD sanatate puiului! Si la noi a fost la fel. Pana la 2 ani toate bune si frumoase! Dupa aceea, de cand a mers la gradi a cules tot ce-a putut. Acum la 4 ani jum, culege considerabil mai putin. Sper ca la voi sa dureze mai putin imunizarea..

Emmaella eu impotriva vergeturilor folosesc acum Lineance. La prima sarcina am folosit alte minuni, ulei de migdale,si nu am facut deloc. Sper sa tina si de data asta si sa scap.

Pup toate fetele.



18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Am fost si eu la doctor astazi din pacate nu sunt numai vesti bune. Vestea buna este ca deocamdata pitica este bine.
Vestea proasta este ca din cauza virusului herpetic genital care este activ in prezent ar putea sa fie probleme cu bebele, malformatii, probleme de auz vedere si cine mai stie ce. Sansele sa se intample asta sunt de 25%. Tot sanse de 25% sunt si sa treaca la bebe in timpul sarcinii.
Trebuie sa repet analiza pt ca medicul banuieste ca ar fi fals pozitiv intrucat eu nu am avut semne de herpes. Si eu vreau sa cred ca este fals pozitiv dar nu am sperante sa fie asa. In schimb sunt optimista ca totul va fi bine ma gandesc la cele 75% care spun ca se poate sa nu fie nici o problema.
Sper ca din urmatoarea analiza medicul sa inteleaga mai multe si sa ne lamurim cand m-am infectat in decursul vietii. Herpesul acesta se ia prin transmitere sexuala si eu si sotul meu nu am avut alti parteneri inainte de casatorie, ne cunoastem de la 17 ani. Dzeu stie cum de am virusul asta.
Doctorul tocmai a avut o pacienta care a nascut acum 3 zile si la care era evident virusul herpetic genital, a recidivat de 4 ori dc am inteles bine iar copilasul este sanatos. Doctorul a spus ca se va vedea mai incolo daca ar putea sa fie alte probleme, sa nu vada, sa nu auda.
Mi-a zis insa ca nu a mai avut un caz ca al meu, probabil pt ca nu am semne de herpes, de aceea spera ca este fals pozitiv si m-a trimis la un medic bun care sa refaca analiza. Oricum a fost echilibrat in argumentatie: nici nu m-a speriat, mi-a spus ce probleme ar putea sa fie dar totodata mi a zis ca el este optimist si ca asa ar trebui sa fiu si eu.
Tratament in sarcina nu este din pacate, mi-a dat doar vitamina C si E. Tratamentul care exista este foarte puternic si ar putea afecta fatul.
Ce va rog este daca ati auzit sau citit pe alte forumuri de cazuri asemanatoare sa imi spuneti orice m-ar putea ajuta.
Va multumesc.


20+ Karina, comoara noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

La multi ani Romania!!
Chito ce tare esti . Eu sper sa scapi de insomnii dar daca totusi vin aici sunt
Nelli te asteptam cu vesti bune de la eco
emmaella imi pare rau de vergeturi, la mine n-au aparut, sper nici sa nu apara. Acum folosesc o lotiune de la Palmer's. Nu stiu daca asta ajuta la ceva dar sa fie acolo .
Kovacsc imi pare rau de vestile pe care le-ai primit. Sper ca bebita ta sa fie sanatoasa tun si sa n-o afecteze virusul. Eu auzisem ca e nasol daca apare virusul pt prima data in sarcina, daca l-ai avut si inainte nu e risc. Deocamdata (pana primeste rezultatul nou de la analiza) eu te rog sa fii optimista si sa ai incredere ca procentul ala de 75% se va aplica si la tine

De celule stem (asa cum am mai spus) noi nu vom recolta pt ca inca nu stim unde vom ramane. Inca nu suntem 100% siguri ca vom ramane in US si nu stiu cum s-ar putea proceda cu transferul de celule de la o banca de aici la alta din lume. Oricum noi tragem speranta in Dumnezeu ca nu va fi nevoie de asa ceva.

Pup fetele si piticii

Monica, fericita 24+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput