Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:



2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
22+ Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Neata fetelor
va servesc cu o cafea cu lapte
Multumesc pt felicitari
Eu m-am trezit pe la 4 de i-am dat laptele lui oliver si am cam ramas intepenita de spate.Cred ca am facut o miscare gresita cand mi-am luat prichindelu in brate.Sunt tare obosita iar prichindelu ma ia acuma ca odihnita!Daca stiti ce as putea sa iau astept sfaturi
Miha concediu placut
JDpupice lui Finn sa se faca bine
Jasmin26felicitari pt .Aceasi bucurie o impartasim si noi iar in alegerea numelui nu avem deloc inspiratie.Eu locuiesc in Auerbach/Vogtland la 15 km de granita cu Cehia.Nu am intalnit nici un roman pe aici si tare m-as bucura daca ati sta careva in apropiere.
pupice la burtici

21+
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Neata burtici,

Amy: multumim de cafea.
Ronina: La multi ani !!!! pentru ieri. Sa fii fericita si implinita!
JD: greu cu puiutii bolnaviori. Pupici lui Finn.

Eu as vrea sa se ingrase al meu sotior odata cu mine. Dar la el asa ceva nu se poate . in 12 ani am reusit sa il aduc de la 57 de kg la 62 si asta la 1m 83 cm.

Crina: felicitari pentru fetita. Tin pumnii sa nu fie nevoie de internat. Si apropos, de aia ne povestim aici: ca sa ne spunem ofurile si bucuriile
Miha: vacanta placuta!
Monna: multumim de capitol nou.
Irina: ce dragut e micutul tau . Am ras si mi-am amitit de vremurile alea de demult.
Marci: felicitari pentru vestile bune si pentru printesa.
Tala: ai grija de tine. Cum te simti azi?

Eu azi ma alint cu pitica ca are liber de ziua nationala si e fericita ca e acasa.

Intrebare: va ganditi sa faceti recoltare si stocare de celule stem? Medicii vostri ce parere au despre asta?
Medicul meu considera inutila procedura, dar mie imi e groaza sa nu ajung intr-un moment al vietii in care sa regret enorm ca am avut sansa si nu am profitat de ea. So?

In rest la noi toate bune daca suntem cuminti. Se simte ca Toma a crescut ca are miscarile tot mai viguroase si mai putin haotice. Abia astept eco sambata dimineata sa vedem cum evolueaza si probabil sa programam cezariana.

Va pupacesc,


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma 27 s
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:


La multi ani Romania!!!

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina


Intrebare: va ganditi sa faceti recoltare si stocare de celule stem? Medicii vostri ce parere au despre asta?
Medicul meu considera inutila procedura, dar mie imi e groaza sa nu ajung intr-un moment al vietii in care sa regret enorm ca am avut sansa si nu am profitat de ea. So?



Exact pe ideea asta am mers la Andra... si cred ca(90%) o sa recoltam si acum. Nu mi-as ierta-o niciodata sa stiu ca la un momentdat am avut sansa sa fac ceva pt viitor si am dat cu piciorul.

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anda, Strumfy, si eu la fel gandesc cu recoltarea. Acum se trateaza 3-5 boli, dar sunt in studiu inca 30-50. Nu-mi place ca se recolteaza "pentru 20 kg", "pentru 36" kg, dar eu sper ca in viitor sa fie suficiente si cantitati mai mici sau sa suplinim cu recoltarea si din sangele placentar, care-i mai noua.
Cu firma am dileme inca, nu stiu cu care. Cand i-am zis doctorei mele de una, mi-a zis ca 'mai sunt si altii', dar nu mi-a zis de vreunii anume. Oricum cei de pe forum, de ex., cord blood center, am vazut ca ofera 185.000 eur pt operatie in strainatate in caz ca e nevoie sa se foloseasca celulele recoltate. 15.000 parintilor si restul clinicii. Sper ca asa sa fie in caz ca e nevoie, dne fereste. Ca stiu doctori care ziceau ca 'nu se folosesc in Ro' - pai si ce daca, las' ca le folosesc afara. Ma rog, sigur ca sper sa nu fie nevoie.
So, daca va decideti la vreo firma, ziceti-mi si mie, please.



20+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat si nemetilat, Magnerot*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Dara cine ti-a zis ca se recolteaza pentru 20-30 kg? Depinde de medicul care recolteaza si de pacient.

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Stiti ca acelasi lucru l-am mai intrebat eu intr-un capitol mai vechi. E atat de controversata discutia asta ca mai rau ma da peste cap. Stiu ca e alegerea fiecareia dar ideea e ca sunt totusi niste bani si nu-s putini.

Cumnata mea a dorit sa recolteze caci sotul ei are hepatita b fara riscuri , doar purtator sanatos. Se gandea in viitor ca sa nu aibe nevoie de vreun transplant la ficat. Firma unde a vrut sa recolteze si sange si tesut i-a spus ca persoana pentru care se foloseste proba sa nu fi fost bolnava la momentul recoltarii. Adica daca stia de boala nu-i acorda cecul respectiv. Niste tampenii ca poate sunt cazuri intre frati cand unul e bolnav si nu stii inca iar de la celalalt prelevezi proba.
Si eu stiu ca sunt cazuri in strainatate de parinti care au dat nastere unui alt copil pt a-l salva pe celalalt.

Asa ca , inca nu stim nimic, vom mai cerceta...




2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
22+ Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dragelor multumesc de intrebare, sunt bine acum. Desi ieri am plecat de la birou la 2 am ajuns acasa la 8 (a avut puiul meu un curs si apoi am fost in vizita la verisoarele lui , dar mi se rarisera junghiurile, sau contractiile ce-or fi fost). Azi nu le-am mai simtit. Am tras insa o concluzie: nu mai trebuie sa spal vase
M-am cam speriat si de fenomen in sine si de ideea ca nu mai pot sa fac chiar tot ce-mi propun (si eu imi propun multe)
J.D. au dreptate fetele, e cam grea perioada asta pt puiuti pt ca fac cunostinta din plin cu virusii si microbii. Ii dorim lui Finn sa se faca bine repede
Eu chiar ma gandeam ca inainte sa nasc cu 2-3 saptamani sa nu-l mai duc pe David la gradi si sa-l tin acasa inca o luna sau 2 dupa. Din 2 motive: sa nu ma imbolnavesc eu de ceva (de la el de la gradi) inainte sa nasc si sa merg bolnava la spital si apoi acelasi motiv pt bebita mica plus ca nu vreau sa interpreteze el ca cu surioara stau toata ziua acasa (visul lui de-o viata) si pe el il trimit la gradi. Apoi oricum il voi trimite doar la program scurt, dar ma gandeam sa facem treptat toate schemele astea.
Carina, legat de celule stem eu nu cred ca vom recolta. Acum sunt si posibilitati de a recolta si mai tarziu si din pacate si nesansa ca ce a fost recoltat sa nu fie viabil sau sa nu trebuiasca (in caz de boli genetice e de preferat se pare sa se gaseasca donator strain compatibil). Mai am timp sa ma gandesc, inca nu e o hotarare definitiva.
Jasmin felicitari pt mica printesa si sper sa te faci si tu bine repede repede
Marci, orice faci sa nu te ungi cu antiinflamatoare. Sper sa-ti treaca repede, stai cumintica (atat cat te lasa Oliver) si o sa-ti treaca. Am inteles ca sunt niste...suspensoare (nu stiu cum sa le spun) pt burtica. Din cauza ca ea creste si se schimba centrul de greutate al corpului noi, gravidutele nu stim in cele mai multe cazuri cum sa ne reglam si pozitia corpului si de aici apar problemele cu coloana (ce pot degenera destul de rau). Exista niste cursuri (eu din pacate n-am reusit sa le gasesc decat pe net pt ca atunci cand am sunat nu se mai faceau) care te invata ce pozitii sa adopti. Din proprie experienta am vazut ca statul la orizontala si lasatul mai moale cu efortul ajuta.
Miha concediu placut!

merg sa pregatesc masa de pranz


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Si pe mine tot asta ma cam convinge sa recoltam celule stem, faptul ca daca, Doamne fereste!!!!!, se intampla ceva, asa o sa am un punct de plecare. Am vazut ca sa pot face chiar si asigurari (70 euro/an) care vor acoperi eventuale interventii care, probabil, sunt foarte scumpe. Nu m-am prea documentat in ceea ce priveste subiectul asta, e drept, n-am luat nicio decizie clara bazata pe ce am citit, doar va spuneam. Inca nu stiu la ce se mai pot folosi in afara de leucemie, dar o sa ma pun pe citit. Pe de alta parte am mai auzit cum ca celulele ar fi viabile doar in primii 3 ani, degeaba ti le tin 18 ani. Trebuie sa documentez, sa stiu exact care e treaba.

26+ Natalia

Mergi la inceput