Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Bunaaaaaa....Am putin timp sa scriiu si eu cate ceva ..suntem in tara in vacantza la bunici ..Strunfi foarte mofturos...cred ca o iau razna ....lam dat la cresa dupa 3 ore de adaptare sa imbolnavit ..cu viroza respiratorie si cum nu era deajuns ca nu manca a mai facut si un herpes in guritza...3 saptamani de chin si cu febra 40..Am zis ca si inebunesc..in care a mancat numai gris cu lapte rece ,ca doar asa putea sa pape..Ia trecut a inceput sa manance iar...pana co o zi inainte sa plecam in vacantza cand a inceput iar.dearre si refuz total sa manance.........simt ca nu mai pot.......Cand vede lingura urla..pur si simplu sunt epuizata..nu mai stiu ce sai fac..nu are febra ,a tusit dar foarte putin...cred ca are rosul in gat ...Avea 10kg cand a m plecat acum nu mai stiu...iam dat smecta si iam bagat orez in lapte ca macar asa sa si mai revina..in rest e vesel....se joaca ....si cand ii este foame urla dar nu vrea sa pape...Ma simt asa de neputiincioasa.......Din mai iar il duc la cresa sa vedem cum ii merge ..ca acasa nu mai pot sa fac nimik..pur si simplu nu am cum..e peste tot si se catara ca o mainutza.......nu sta un minut linistit..e ca argintul viu..nici bunica lui nu ma crezut ....pana am ajuns la ea de si a baricadat tot prin casa sa nu strice:))))).......Si eu imi doream gemeni dar acum cand vad cum e cu unul ,e bine asa..daca aveam doi ca el cred ca eram de mult plecata cu sorcova:))))))Sper sa mai intru si sa citesc postarile voastre...doar daca ma lasa piciu..va pup pe toate si daca nu mai intru ...Va doresc un Paste fericit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

multumesc pentru primire...sunteti dragute foc!Noi suntem relativ bine, cand cu muci cand cu colici. I-am repetat analizele de sange si nu sunt minunate. Fosfataza alcalina s-a dublat (1502) de la iesirea din spital si fosforul e crescut. Poate fi o intoxicatie cu vitamina D3 (ia de 2 luni, in ultima luna 5 pic/zi), poate fi de la faptul ca in spital primea 3 doze de fortifiant/masa + Calciu gluconic iar mie mi s-a zis sa nu-i mai dau ca nu mai are nevoie... nu stim sigur. M-am linistit cat de cat ca cica nu e de ordin hepatic. Asa ca acum am trecut pe tablete vigantolette si calciu gluconic iar in curand vom primi si cutia de fortifiant. Ma gandesc ca lipsa de calciu poate fi si vina mea. Dupa tratament cu heparina 9 luni (inteleg ca iti cam consuma calciu) am dureri de oase foarte mari, abia reusesc sa merg dreapta, coboratul si urcatul scarilor e chin si mai am sangerari din doua in doua saptamai (pt care mi s-a recomandat 2 calciu lactic/zi). Cred ca laptele meu e cam de kko, de unde si piticoata mea ia greu in greutate, asa ca de cateva zile ii dau 70 ml de la mine si 30 ml lapte praf. Si....avem 3040 gr . A doua vizita la oftalmolog a fost ok, "super" cum s-a exprimat d-na dr, dioptrii +5 la ambii ochi. Ce inseamna asta nu stiu...nici "super" nici dioptriile. E super ca nu va avea nevoie de ochelari sau e super ca putea fi mult mai rau . Peste o luna mergem iar si am sa intreb atunci. Hai ca m-am lungit dar doarme piticoata la mine in brate si am avut ceva timp.Va MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tonirro,ce strumfita superba ai la avatar!!
ce ochi imensi are!

sa dai datele,ca sa fie trecuta pe prima pagina, la listuta esentelor noastre.

e de bine + 5.
se poate corecta.

mai,mai ce domnisorica faina!
cu lapticul tau, incearca galafor.
a dat super rezultate.

loys,of si noi am patit la fel cu cresa.
ni s-a recomandat o imunizare puternica inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Bune ati venit Tonirro sa ti traiasca printesa si sa va bucurati de ea.....Of Histamina...al meu e rautacios cand e sanatos ..dar cand are un rosu in gat e si mai si......Am fost aici la dr. si pentru un rosu in gat ia dat antibiotic..pe cand dincolo doar supozitoare dacav face febra sau pt durere.........bine ca e numai pt 3 zile si o data pe zii...ca cu medicamentele e greu ca si asa mai are de luat vitamine si pt reflux se acumuleaza cam mult......Din luna mai oricum il duc la cresa iar asa ca ma astept iar la viroze si ce a mai lua..trebuie doar multaaaaaaaaa rabdare.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

loys, nus tiu daca are legatura cu prematuritatea, dar sis trumf bate cam tot ce vede si nu e niciodata in avantaj fizic,ca sa zic asa.
daca vede o jucarie la un copil,e a lui, punct.nu exista negociere.
lupt cat pot,dar e f greu.
se tranteste,tipa, urla.aseara a urlat 30 de min pt ca nu vroia nici papuceii de casa, nici sosetutele cu platic pe talpita, nimic.vroia in ciorapi prin casa.atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Nu sunt rautaciosi, sunt foarte iubiti, rasfatati si primesc tot ce vor. Asa devin egoisti. Si noi am trecut prin episoadele astea....cu varsta trec. Mai avem si acum momente cand nu vrem sa dam cate ceva pt ca "e al meu" dar trec.
La cresa/camin/gradinita va contacta diverse chestii, dar e bine sa ii faci o imunizare. Noua doctorita ne-a recomandat Ribomunyl si ma pot lauda ca a fost foarte bine acest prim an de gradinita. Am avut ceva raceli usoare dar nimic care sa ne darame.
In rest echinaceea, vitamina C, propolis si toate chestiile astea naturiste care ne intaresc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ca achizitii noi:sta intr-un picior, da sa bea apa lui ham si lui pogo, recunoaste exact masina lui mami si lui tati si bea peste zi, exclusiv din canit cu pai.
mai papa singurel si e f mandru de asta.
pt un an si 8 luni,eu sunt multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am citit ce ati scris si parca m-am mai linistit .Si eu ma intreb citeodata daca nu e prea mult rasfatul si incerc sa ma potolesc .....pentru o ora doua , ca pe urma nu ma pot abtine.
Poate ca odata integrati intr-o colectivitate, vor invata sa fie putin mai disciplinati.
Mie sincer imi e si mai greu, trebuie sa cert cind pe unul cind pe altul.S-au invatat deja, cind incerc sa le explic ca e urit sa faca diverse lucruri, sa loveasca, sa se impinga unul pe altul incep sa plinga si brusc imi dispare orice dorinta de a-i certa, siimi vine sa ii iau in brate si sa imi cer eu iertare.
Noi alergam toata ziua, avem muci aproape continuu, vizitam cateii din curte( care sint de doua ori mai mari decit ei si carora Carina le duce flori sa le miroasa) si sint fascinati de cocos, stau si cite o jum de ora si il privesc, au observat cum da din cap cin maninca, cum da din aripi.Au un simt de observatie uimitor, lucruri care mie imi scapa, ei le tin minte.
Va dorim tuturor mamicilor si piticilor, un Paste Fericit cu multe bucurii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Sarbatori fericite!
Lumina Invierii sa va reverse pace si bucurie in suflet alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Paste fericit!!! Hristos a Inviat!

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput