Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

La multe lunite Eduard de Pufy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

la multe lunite EDUARD!!!!!!!!


este minunat!! deja jumatate de an!!!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Salutare la toata lumea.

La multe lunite, sanatos si fericit, Edu! Vrand nevrand, fiind primul nascut al odiseei, imi starneste niste sentimente aparte. Pup puiu!

La multe lunite si sarbatoritilor de ieri! Eu am o perioada in care nu prea apuc sa scriu, citesc cand am un ragaz.

Miha merci de urarari (ne-au cam uitat de data asta)

Am fost si noi la evaluarea de 5 lunite, am luat doar 300 de grame dar cica tot e in parametri, arata bine, e foarte activ si e multumita de el. Deci are 68 cm si 6800g e mai atletic, dar e proportionat bine, nu arata slab.
Ne-a zis sa papam marut copt incepand cu cate o lingurita si marind progresiv si apoi supica, cam atat luna asta. Cred ca o sa incep sa ii dau totusi, cu toate ca ma tenteaza tare sa mai astept pana la 6 luni, ca nu pare ca nu s-ar satura cu lapticul meu, doar ca nu mai ia asa bine in greutate. Daca nu ar fi luat ff bine in primele luni nu ar mai fi fost in parametri.
Pe 30 cand a facut 5 luni, a inceput sa se intoarca si de pe burtica pe spate si sa se joace cu piciorutele. Cam atat la noutati. Asteptam cu interes si mometul cand o sa reuseasca sa stea in fundulet, cand o sa vrea el, nu ne grabim, oricum a fost grabit cu miscarile in general. Ne-a zis dr ca si din cauza ca nu sta deloc locului nu i-a mult in greutate. Nici la dr nu a avut stare, el trebuie tot timpul sa faca ceva.
L-am tuns putin ca ii intra parul in ochi.

Va mai cade parul? Jale. Zicea cineva de lipsa de calciu, la mine sunt analizele perfecte, nu am nicio carenta. Eu stiu ca e de la hormoni. Si eu iau vitamine zilnic.
Bun venit noii mamici.
Sanatate Elizuca!
Si nu mai stiu ce am mai citit si ce mai vroiam sa spun. Va pup, pe toti cu mic cu mare




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din
...........
Vreau sa va intreb daca a patit cineva...de o luna jumate am dureri cumplite de articulatie la mana dreapta (mai putin stanga). Am fost la medicul meu si mi-a dat niste unguente dar tot degeaba.Doctora mi-a spus ca este de la cel mic ca este foarte greu.Ma doare cumplit,uneori, si nu stiu ce sa mai fac, cu ce sa mai dau.


In primul rand bine-ai venit printre noi!

Da, eu am patit si inca mai am mult de tras. A durat mult pana mi s-a pus diagnosticul: "de Quervain's disease" sau sindromul de Quervain ( i se mai spune si tenosinovita). Este o problema a tendoanelor, gasesti mai multe informatii pe ent.
Trebuie sa te vada un doctor ortoped si sa iti faca un anumit test. Unguentele sunt frectie la picior de lemn, plus ca daca alaptezi sunt complet interzise. Ajuta terapia si anumite injectii locale - dar la care poti apela tot dupa alaptare. Iti doresc recuperare grabnica!



din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

La multi ani cu sanatate Eduard! Sa cresti sanatos, voios si norocos!
Deja e momentul sa numaram varstele bebelusilor odiseei noastre in jumatati de an...ce a trecut timpul!


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Eu sunt tare necajita si nervoasa de cateva zile.
Mi se pare ca de cand au venit socrii si se ocupa de copil bebe al meu nu ma mai iubeste. Pur si simlu urla cand ma vede de parca as fi un strain! Iar eu ma umflu de plans. Nu am mai stat nonstop cu el in brate, e adevarat, pe de o parte din cauza mainii si apoi pt ca mereu aveam ceva de facut, fie si doar sa stau sa-i scot la pompa lapte. I-am mai dat si ranitidina sirop care nu-i convine si poate acum am asociaza si cu starile alea gretoase...habar nu am. Dar pur si simplu sunt frustrata si f necajita. Cu ei rade si gangureste nonstop iar al mine tipa. Cum naiba am ajuns sa nu ma iubeasca propriul copil?
Voi ati patit asaceva?



din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roberta, ce frumos ca ai fost fericita cand ai mers la scoala!!! Si eu tot asa am patit, am vrut sa merg la scoala la 6 ani jumate inaintea tuturora! Si eu eram tare mandra!

Naviculamultumesc de raspunsul cu ceaiul de fenicul!Macar tu poti sa te mai gandesti daca vrei sa o dai pe Paula la 6 ani si 11 luni sau la 5 ani si 8 luni. Dar aici nu poti negocia!!! Toti incep in anul cand fac 5 ani, fie ca fac la inceputul, mijlocul sau sfarsitul anului! Deci, eu din pacate trebuie s o dau la 4 ani si 1 luna jumate!

Adra, e vorba de an scolar. Deci in Anglia, copii nascuti intre septembrie 2010 si august 2011 sunt in aceeasi clasa. Scoala incepe in jur de 1-2 septembrie in fiecare an. Deci copii care fac 5 ani in septembrie vor fi in acelasi an cu Imi care va face 5 ani din pacate la sfarsitul anului scolar. Tin sa mentionez ca in UK, vacanta de vara e DOAR de 6 saptamani (oribil!!! caci eu imi amintesc cu drag de vacanta de vara de 3 luni!!!!!!!) si incepe in jur de 26 iulie si se termina in jur de inceputul lui septembrie! Deci UNFORTUNATELY Imi trebuie sa mearga la 4 ani si 1 luna la scoala. Si mie mi se pare mic pentru un scolar, darnu fac eu regulile in tara asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

La multi si fericiti ani pentru Eduard la implinirea celor 6 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Alina_din da si eu am probleme cu articulatia la maini!!!!Felicitari pentru ca reusesti sa-l impartasesti in fiecare duminica. Eu nu mananc fasole, caci ma baloneaza. da sunt ovo-lacto-vegetariana. Dar oua manac foarte rar! Nu prea ma atrag! Eu peste nu mananc deloc.

Gliana, da intru in panica cand plange Imi! Si ma panic asa de tare, incat devin nebuna!!!Multumim pentru linkul cu dezvoltarea lui bebe.

Lori

Anaemi felicitari pentru bebe grasun!! Imi pare rau ca a marait dragul de el! Sper sa fie in curand mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Miha, nu-ti face griji de pe acum, Eva mea abia a implinit 4 ani si stie sa numere, sa socoteasca cu cifre mici si recent a devenit interesata si de litere. Nu merge la gradinita, iar eu nu sunt nici pe departe genul de tiger mom, facem numai ce vrea ea si in directia in care e interesata.
Sunt sigura ca si programa scolara e mai aerisita acolo, probabil e echivalentul grupei pregatitoare de la noi.
Si eu am fost mereu cea mai mica de varsta din clasa si n-am simtit asta ca un dezavantaj. Si Imi se va descurca admirabil, acum o vezi mica si neajutorata, dar la 4 ani deja o sa fie fetita mare, ai sa vezi.

Mda, nasol tare cu vacanta asa de scurta, si pentru copii dar si pentru parintii lor

Mergi la inceput