Gravidute cu trombofilie - capitolul 6

Gravidute cu trombofilie - capitolul 6 | Autor: danezza

Link direct la acest mesaj

Incercam sa mai facem un capitol nou ca deja ala e cam plinutz!
Rugam moderatorii sa ne mai aduca si noua informatiile pe prima pagina.
Multumim anticipat!

Sa speram ca vom avea numai vesti bune si puiutzi multi, frumosi si sanatosi!



in 29+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot
Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Musette te asteptam cu vesti bune la capitolul nou.
Dana, vad ca te-ai apucat de cumparaturi inainte de 1 decembrie Eu inca lucrez la lista, de fapt nici nu prea m-am pucat de ea.
Ma duc sa ma mai bucur de 2 zile de servici.


MTHFR C677T Homozigot
+29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Musette te asteptam cu vesti bune la capitolul nou.
Dana, vad ca te-ai apucat de cumparaturi inainte de 1 decembrie Eu inca lucrez la lista, de fapt nici nu prea m-am pucat de ea.
Ma duc sa ma mai bucur de 2 zile de servici.


MTHFR C677T Homozigot
+29

nu am cumparat, l-am primit (daca te referi la carucior)
cred ca si eu de saptamana viitoare abandonez serviciul.


in 29+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

una fetelor
Si eu la eco de 22 sapt. placenta mea era de gradul II iar dr nu a spus nimic probabil daca era ceva nasol imi spunea.
Am fost ieri dimineata la Fundeni pt analiza AntiFxa si mi-a iesit ok, dr U a spus ca raman cu aceeasi doza de Innohep momentan si ca sa ma prezint peste 2 sapt cu o noua eco plus ca mai imi face alte analize.
Fetelor vedeti ca in perioada 18 decembrie 2011-20 ianuarie 2012 dr nu va fi la spital asta mi-a cf chiar dansa ieri.


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Incearca sa intri in prenatal cu luna intreaga, cica da bine la inemnizatie :). prenatalul se plateste cu procent din brut si se iau in calcul numai lunile intregi. Asa am auzit si eu, oricum dupa 01.12 o sa mai merg sa mai ajut la una alta, sunt unele chestii pe care la faceam doar eu.


MTHFR C677T Homozigot
+29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Si noi vom primi carucioarul asa ca am mai taiat dupa listuta.
Fetelor am fost ieri in Dragonul rosu neavand ce sa facem pana la ora 10 pana am luat rezultatul de la fundeni si am vazut fff multe hainute faine pt fetite pe care le vedem noi in marile magazine mult mai ieftine am ramas socata dar asta este, am vazut si patut de la baby care mult mai ieftin decat cele din magazin dar nu am luat nimic si nici nu vom lua decat dupa ce se va naste pitica, sotul si socrela se va ocupa de tot cat timp sunt eu in maternitate binenteles eu o sa-i arat cam ce vreau .

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

habar n-aveam ca se iau in calcul lunile intregi dar daca zici tu ..
gabi - multumim de info, poate ar trebui sa postezi si la trombofilie, in partea cealalta
e de luat in calcul si varianta cu dragonul ..
Musette - sper ca ai ajuns cu bine acasa si asteptam sa ne spui ce ai facut

in 29+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Multumim de noul capitol, Dana!
Gabi, multumim de informatie. Nici nu stiu ce sa fac in cazul asta (daca dna dr U nu e timp de o luna). Stiam ca dansa iarna isi ia concediu, nu vara. A picat cam aiurea acum pt mine ca este exact in perioada in care voi naste si perioada de dupa nastere. Am scris aseara un mail dnei dr in care o intrebam cand sa ma mai prezint la dansa si daca ma mai prezint inainte de nastere...Acum voi vedea. Cred insa ca am sa incerc sa ii fac o vizita in saptamana 12-16 decembrie, inainte de conc dansei, daca am sa mai pot sa ma deplasez. M-as duce mai mult pt a vedea daca marim doza si daca nu, sa vad cat injectez din doza de 0.40 . Offff, exact cand spuneam ca nu tb sa ne stressam, iata ca apare ceva nou!


33+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Neata fetelor,
Ce harnicute ati fost, am avut 4 pagini de citit si ati deschis si capitol nou Sa fie numai cu vesti bune!
Am vazut ca ati scris despre palpitatii, si eu am, uneori fara sa fac efort simt cum o ia inima razna parca ar vrea sa iasa din piept. Culmea e ca stau bine cu tensiunea, am 12 cu ceva mereu. De preeclampsie mi-e teama si mie, dr mea m-a avertizat sa manananc nesarat si fara mezeluri pt ca trombofilia predispune la preeclampsie, dar nu pot chiar fara gram de sare...Eu cred ca daca ne monitorizam cum trebuie, nu o sa avem probleme din astea.
Referitor la aspenter, eu il luam la pranz, acum il iau dim, pt ca seara fac clexanul si am vazut ca la multe ore de la ultima doza de anticoagulant IR-urile pe artere incep sa creasca, cum am patit eu la un echo si mi s-a zis sa le repartizam cumva la 12 ore unul de altul, ca sa fie mereu in corp. Acuma ca studiile au aratat ca seara face mai bine...nu contrazic, dar impreuna cu clexanul seara, parca nu prea se pupa.
Iar despre patut, si eu m-am hotarat la un model tare dragut, din lemn, de la http://bebedesign.ro/pat-sertar-clasic.php sau http://bebedesign.ro/pat-transformer-140x70-clasic.php care sa aiba si leganare neaparat, ca la cat danseaza acum mogaldeata prin burtica, sigur o sa vrea sa fie leganat si dupa ce se va naste Si am dat comanda de o comoda mai maricica, verde, pt hainute, inca nu ne-a venit. Patutul in dec. cred ca o sa-l comandam.
Si in incheiere, va zic ca sunt racita de ieri, ma doare in gat si ma inteapa o ureche si ma doftoricesc cu oscilococcinum si ceaiuri cu miere si mi-e somn mai mereu
Sanatate burticilor, va
27+

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.
Tratament sarcina actuala: Clexane 0.6, 1 aspenter, 2 acid folic 5 mg, 2 magne B6, 2 no-spa, 1 ovul arefam 200 mg, 1 elevit, 1 cetebe 500mg, 1 capsula ulei de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dana, multumim de capitol nou!
Gabi, multumim de info!
Cu Musette m-am intalnit ieri la Fundeni, este OK, analizele sunt bune, a ramas pe aceeasi doza de anticoagulant, in rest mici schimbari in tratament. E bine! Ne povesteste ea mai multe cand ajunge acasa!

_

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E primele 10 zile ale cm
pentru
http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

V-am vazut ca discutati despre patuturi, foarte frumoase si eficiente astea cu roti si sertar. Si eu am unul la fel, l-am primit, chiar l-am impodobit cu o masa de infasat confectionata de mine dintr-un placaj mai gros, impodobit corespunzator (sa nu mai ocup spatiul, foarte util).
Acum vine si partea proasta, copilul nu a vrut sa stea decat pana la 3 luni acolo, l-am luat in pat cu mine, ma capiase de cate ori ma ridicam cand plangea...

Amary 10+ de


Mergi la inceput