Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(110)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

Tunde zi-mi si mie ce e uleiul acela caramiziu pt bebelusi?scrie pe sticluta calendula bad...e pt baie,masaj...sunt in dilema
merci mult

www.facebook.com/media/set/?set=a.196760250402336.49917.100002050865534&type=1&l=02a4ec60dc br / " target="_blank"> poze Tudor 9 luni



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Neata! Beau si eu cafea cu voi.

Sunt mai activa pe forum de cand am ramas singura

Simo, e f bine ca vrea indiferent de rezultat, daca va fi un esec o sa invete sa piarda, daca va reusi un loc bun va capata incredere in ea. Faci f bine ca o sustii. Tin minte ca inainte de fiecare examen, socrul meu ma incuraja la modul: tu poti, esti cea mai buna, o sa reusesti. Cuvintele astea imi ridicau moralul in cer intotdeauna. Scriind lucrurile astea mi-au dat lacrimile...el s-a dus acum 7 luni... Ce vroiam sa spun e ca trebuie incurajata. Felicitari pt casuta care a inceput sa capete forma. Visez si eu cu ochii deschisi la vremea cand vom incepe si noi sa lucram la casuta mult visata.


Zumzu, subscriu la tot ce au spus fetele. Esti talentata. Fa ceva in privinta asta, serios. Ai participat la vreun concurs de fotografie?

Tunde, ma uitam ieri in magazin si am vazut cremutele tale O gramada de bani!!! Serios ca ar trebui sa te apuci sa faci stocuri si sa vinzi cu un mic adaos.

Anka, ma sparg de ras. Nu repet ce au spus toate fetele, sunt sigura ca si tu stii ca au dreptate. Esti delicoasa.

Multumesc fetelor pt cuvintele bune... Inca ma simt ca o idioata pt cazatura lui. Astept sa uit. Lori esti o mica enciclopedie cand vine vb de boli, bube si alte asemenea

Ma duc sa bucataresc. Peste la cuptor si ostropel de pui. Pt bebe cred ca tot peste azi. Mi-ati facut pofta de hummus...

Pupici cu sclipici




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Neatza si de la mine

Aseara, baiatul meu statea cu spatele la mine si il striga pe tac-su cat il tinea gura "mammmaaa" Acum ma striga si pe mine. Deci suntem mammmaaa si mammmaaa.



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)


World all details Wallpapers on view

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Simo, acum vre-o 7 ani, pe astia de la mine de la servici i-a apucat evaluarea personalului. Profesional si psihologic. "Psihologicul" era mai mult "Logicul". Pentru examinare ne-am antrenat cu cartile de matematica ale copiilor colegelor - clasele 2-4... Deci grele rau. Mai grele decat alea din revista "Psihologia"

Am o problema cu neuronul, nu stiu daca am zis sau nu, dar daca zic de doua ori sigur nu va suparati. Asa ca...

Simo, felicitari pentru casuta, sa va fie de bine, sa fie repede gata si sa aveti in ea doar amintiri frumoase.

Ocsanica, sarcina usoara, bebe la termen, sanatos si mancacios. Te asteptam cu detalii pentru listuta.



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)


World all details Wallpapers on view

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Da, da, Zumzu. F. frumoase pozele. Si bebeii deasemenea.

Si mie imi place Milan Kundera. Am citit cateva carti, dar pe cele zise de Vanilia nu, asa ca mi le-am notat.
Nici eu n-am citit mai nimic de cand il am pe bebe. Adica am citit o carte de J. Salome, juma de carte de parenting, un sfert de Alimentatia copilului. Iar in sarcina am citit d-alea usurele gen Sophie Kinsella, ca sa ma amuze si sa treaca zilele mai repede fara sa ma gandesc la riscuri si prostii. Si incepusem ceva de Saramago - Intermitentele mortii, dar nici acum n-am reusit s-o termin, desi imi place si nici mare nu e.

Si...buna dimineata!



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Neata!

Zumzu, si pe mine m-ar interesa o sedinta foto pt noi trei. Ca asa tot avem poze, dar cred ca nici una in care sa fim toti trei.

Copilu meu escaladeaza jucariile din tarc. M-a pacalit ca ii este somn si cand colo nu a adormit.... Bine macar ca ma lasa sa-mi beau si eu cafeaua.

Azi mergem la un dr, ca T are degetelele de la picioruse incarligate. Si pana acum toti doctorii ne-au spus ca e OK, ca nu avem ce-i face si sa-l lasam in pace ca nu are nimic. Ca cica s-ar aseza ele cand incepe sa mearga. Acum mi-a venit mie sa mergem totusi la un ortoped, sa vedem ce zice si ala... Asa ca azi la 2 avem programare.

Am primit si manduca azi la testat, asa ca o luam la plimbare.

zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Citat:
citat din mesajul lui angieangie

Tunde zi-mi si mie ce e uleiul acela caramiziu pt bebelusi?scrie pe sticluta calendula bad...e pt baie,masaj...sunt in dilema
merci mult

Lotiune de baie galbenele.
Pui in apa de baita.Eu daca face in covatica ii pun o treime,daca fac in vana cu Mario ..e multa apa..pun o sticluta intreag.Nu face spuma deloc..Ramane pielea asa mumoasa si catifelata dupa

Mirelush;
crema de zi iris/crema de noapte iris 5 lei
crema de zi wildrose/crema de noapte wildrose 5 lei
crema de zi migdale 5 lei
crema de ochi wildrose si rodie 5 lei
ulei levantica 100 ml 9 lei
ulei de masaj cu galbenele 100ml 9 lei
ulei de rodie 100 ml..9 lei
ulei galbenele-bebe 1 leu
lotiune baie galbenele bebe-1 leu
crema bebe galbenele 30 ml 5 lei/50 ml 9 lei
crema mica migdale/rodie/wildrose 2 lei
masca wildrose mica 2 lei
astea le-am gasit astazi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Neata!
pt mamici.

Multumesc gabrielaromt de raspuns.
Andutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Mneata buna!
Am intrat sa pup comoarele si sa scriu reteta de foietaj, poate vreti sa o incercati curand. Sper sa descriu bine si sa va iasa, altfel imi asum rosiile.

Primul aluat
: 1 pahar ulei, 1 pahar apa minerala, un praf de sare, faina. Se amesteca uleiul, apa, sarea si faina pana se desprinde de pe castron. Nota: el se va desprinde destul de repede, dar inca va arata ca si cum ar fi "taiat", deci sa adaugati faina pana arata ca un aluat, adica poate fi intins, nu trebuie sa fie chiar ca la cozonaci.
Impartiti aluatul in doua.

Al doilea aluat
: 1 pahar ulei, faina. Se amesteca incet, cu faina in ploaie, pana se face o pasta asemanatoare cu mierea zaharisita, un pic mai legata, sa se intinda. Cumva, o combinatie dintre mierea zaharisita si caramelul.

Se ia prima bucata de aluat, se intinde o foaie, sa fie subtire, se unge cu al doilea aluat, se ruleaza, apoi se impatureste in trei. Se intinde iar si se pune pe fundul tavii (ca sa transportati usor, il puteti rula pe o sticla-facaletul e prea subtire- si derula in tava). Nu trebuie unsa cu nimic tava (nici eu n-am crezut, dar chiar nu s-a prins niciodata).
Se face la fel cu a doua bucata de aluat, care se va pune deasupra, peste compozitie. Se fac gaurele cu furculita, sa se aeriseasca.
E posibil sa nu va dati seama daca e facut, ca nu-si schimba aspectul in cuptor, cand e gata. Incercati sa radeti cu furculita si veti vedea ce frumos se desprinde.

Fug la taskuri, ca umi urla de pe birou. Revin!


Andutza- de bebelusa fericita Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Fi-r-ar ma-sii de treaba, ca nu poci sa stau si io linistita, tre' neaparat sa am un morcov in fund. Aseara cand ma pregateam sa-i transmit barbatului cat de tare il apreciez io pt. ca-i baiat de casa, mi-a zis ca vor astia de la firma sa-l trimita 3 sapt. In Taiwan!!!
I-a refuzat de 3 ori pana acum si la ultima discutie intelegerea a fost ca o sa accepte "de la anul". Si tampitii au facut deja aranjamente pt. sapt. 2,3,4. Nici nu venim bine din Ro si el cica trebuie sa plece.
Le-a spus ca mai mult de 2 sapt. nu pleaca de langa familie, sa vedem ce zic astia. Of, ce ma fac io atata timp singura....o sa mor de urat....
Si sa stiti ca treaba cu jobul meu chiar era incurcata, in sensul ca io i-am zis lu' sefu de vreo 2 ori ca io vreau sa plec din departament, ca nu sunt multumita de cum decurg lucrurile in proiect. Am avut chiar si cateva situatii cand mi-am bagat picioarele si am facut pe nebuna, convinsa fiind ca oricum am stricat relatia, macar sa-mi fac damblaua. Tocmai ce venisem de la cusul din munti unde invatasem io ca-s foarte puternica si pot sa urc si canapeaua . Deci "it could have gone either way" .
Culmea este ca al meu manager a trecut peste toate, m-a evaluat pt. munca mea (pe care a judecat-o obiectiv), mi-a dat marirea de salariu si taskurile noi si mi-a zis ca i-ar parea rau sa plec. Acuma imi dau seama ca a fost o strategie foarte buna, ca m-a impresionat si chiar nu mai stiu daca vreau sa plec. Pare ca vrea sincer sa rezolve problemele semnalate de mine. Sau poate e doar un actor foarte bun.....sunt confuza....
Si nu vreau sa stau 3 sapt. singura cu bubu


Mergi la inceput