Prietene la bine si la greu - 148

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

mai, o data am facut taiteii aia si n-am avut parte de norocul incepatorului si mi-au iesit incleiati. s-ar putea sa nu fi fost bine uscati, insa soacra-mea mi-a zis (ulterior) ca trebuiau fierti in apa dinainte, asa face ea si ii ies.

vreau si eu placinta...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz


Buna ziua!!!

Si eu fierb taiteii separat. Eu as vrea sa pot face "zdrente de taitei", da nu-mi ies cum erau la gradi.....mancam acolo o ciorbita de rosii cu zdrente de muream de placere

Cat despre placinta.......va invit eu , la placinta cu dovleac

Fimea TURUIE toata ziulica.....nu exista zi sa nu retina macar un cuvant nou.Cel mai mult imi place cand spune cum o cheama"coietz maya andea".....sa nu ma intrebati numele de fam.....poate vi-l amintiti de la jocul ala cu recolta de cafea cand va intrebati "cune-i .."coietz"???

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pirelia spune:

Salutari, am citit tot din urma, asadar:
Cu intarziere spun La Multi Ani! micutelor Chiara, Ariana si Maya.
La Multi Ani! Dankuta si fie ca dorinta sa ti se implineasca repede.
Licu, imi pare rau de probleme voastre cu apa calda, caldura, etc. Doamne, nu stiu ce sa mai spun. A, ba da, rabdare de otel poate se vor rezolva pana la urma si aceste probleme. Daca incercati sa montati o centrala termica?
Smaranditza - eu aleg doua bluze pentru Oana si apoi o las pe ea sa aleaga, dar nu intotdeauna.
Legat de rufe Oana are alt obicei: dupa ce le strang de pe culme, inainte de a le calca se catara pe ele si incepe sa le mute dintro parte in alta (o imita pe mama ei cand le separa in rufe de calcat si rufe de pus direct in dulap). Apoi cand pun masa de calcat incepe sa mi le dea la rand. Ma mai ajuta la spalatul vaselor si la maturat. Nu va puteti imagina cate comentarii a starnit aceste obiceiuri din partea soacrei.
Monis, multumesc de lectura, m-a induisat enorm. M-a facut sa-mi dau seama ca nu am fost o mama buna asa cum as fi dorit, ca nu am profitat la maxim de aceasta perioada, dar si ca pot schimba acest lucru.
Stanucel - micuta o sa vorbesca atunci cand va dori ea. Sotul meu nu a vorbit pana la 3 ani si jumatate si atunci a vorbit cursiv si corect, probabil din lene a preferat sa-si ingrijoreze parintii. Mi-era teama ca si Oana va capata obiceiul tatalui ei, dar spre fericirea mea, de cand a inceput sa mearga la cresa este vorbareata, atenta si ma surprinde uneori cum isi pune jucariile la locul lor inainte de culcare.
Accept ambele placinte, multumesc pentru ele si ma reapuc de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Simina eu fac in loc de taietei(nu pot sa intind foaia subtire) turnatei... Acu la noi zdrente se zice la altceva...deci nush ce mancai tu. Dar cand am taietei facuti de mama ii pun direct in supa...dar dak ii fac cu lapte atunci ii fierb inainte si apoi ii pun in lapte.

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Te ref la colarezi???? cred ca si aia din ciorbita de la gradi tot colarezi erau..........daca stau sa ma gandesc.....
Am inercat sa fac si eu colarezi cu lapte da mi-a iesit o mare varza

Am zis "zdrente" pt ca asa era afisat la meniu"ciorba de rosii cu zdrente".
Eu spun drente la oul bagat in ciorba

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Te ref la colarezi???? cred ca si aia din ciorbita de la gradi tot colarezi erau..........daca stau sa ma gandesc.....
Am inercat sa fac si eu colarezi cu lapte da mi-a iesit o mare varza

Am zis "zdrente" pt ca asa era afisat la meniu"ciorba de rosii cu zdrente".
Eu spun drente la oul bagat in ciorba

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Acu is in ceata totala... n-am auzit de colarezi niciodata...
Zdrentele sunt din ou batut si turnat in supa...iar turnateii sunt din ou batut amestecat cu faina pana ajunge la consistenta unei smantani fluide... si se toarna in supa prin palnie sau pui compozitia intr-o punga si ii rupi coltul prin care treci toata compozitia. In functie de gaura care o faci la punga iti ies mai grosi sau mai subtiri.

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12

Acu is in ceata totala... n-am auzit de colarezi niciodata...
Zdrentele sunt din ou batut si turnat in supa...iar turnateii sunt din ou batut amestecat cu faina pana ajunge la consistenta unei smantani fluide... si se toarna in supa prin palnie sau pui compozitia intr-o punga si ii rupi coltul prin care treci toata compozitia. In functie de gaura care o faci la punga iti ies mai grosi sau mai subtiri.

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata
[/quote]
.............astia ai vroiam

Cand eram mici, ne facea mamaia la tara www.culinar.ro/retete/dulciuri/creme/colarezi-sau-frecatei-cu-lapte/46/2/15475/" target="_blank">colarezi cu lapte...........am crezut ca asa se fac si taiteii-zdrente-turnatei
Acu dc tot ne-ai zis reteta de turnatei , da-ne te rog ex si de o ciorbita la care ai pui...(parca nu-i vad sa se potriveasca la clasica ciorbita de pui)

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

multumesc fetele de raspuns vad ca mai sunt copilasi care nu vor sa vorbeasca

Monis sanatate multa si incepe un tratament sa nu se agraveze







carmen mami de adelina ioana 16.04.2010 si adolescent paul florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Hello fete.

La multi ani tuturor sarbatoritilor. Scuze ca nu am fost pe faza.
Stanucel, bine ai venit.

Ema trage un pui de somn si mami se da putin pe forum. Trebuie sa citesc din urma...

Am trecut si noi la operatiunea olita/WC...e grele neica. Dar nu ma las si atat duminica cat si ieri a facut kk la wc La kk e mai usor ca-mi dau seama cand vrea sa faca dar la pipi vine la mine uda toata si-mi spune "mami, pipi". Aseara si azi am prins-o cand a inceput sa faca pipi si repede pe olita. S-a scapat si pe ea dar a facut si la olita. Era asa mandra. Imi tot spune sa-i zic "bravo" si vrea ceva "bu"(bun).
Cand am culcat-o acum, ii cantam si ea ma opreste si-mi spune: "mami, ebese". Asta inseamna ca ma iubeste.

Si Ema e fan cand aude sa scot rufele din masina. Imi da una cate una, si spune ca si Timi, Ema chilo, Ema ticou, Ema babaia(pantaloni)

Licu, deci m-am bucurat degeaba , chiar ma gandeam ca s-a rezolvat la voi cu caldura. Mai ceva tot trebuie facut, ce nesimtiti.
Ma intrebai daca ii e dor copilului de mamaie...pai cateodata imi spune ca da, cateodata ca nu. In schimb mereu imi cere albumul cu poze de la botezul ei si acolo imi arata pe mamaie, tataie si matusa. Oricum e f fericita ca e cu noi mai ales ca aici are si unde sa mearga. La bunici e orasul mic si primarul in loc sa faca un loc de joaca mai bine papa el banii Aici mergem in parc si hranim ratele, ne plimbam cu metroul, autobuzul etc

Simina, noi am fost in IOR si ieri si azi. Dar a fost si f frumos afara. Cand vreti sa ne intalnim da-mi un semn. si mult succes cu afacerea.

Legat de taitei eu nu prestez dar mama face o ciorba super buna, cu taitei de casa pe care ii pune la fiert direct in oala cu ciorba. Ema s-a invatat cu mancarea facuta de mamaie, si tot ce gatim noi e cah.

Fug sa citesc din urma.



A inceput concursul VARA 2011 ,ne puteti vota:www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=10" target="_blank">AICI daca va plac pozele fk1& fk2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

http://www.youtube.com/#8203;watch?v=mN7LW0Y00kE

Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei(8 nov '09) si 37+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Simina eu turnateii ii folosesc in loc de taietei la supa de pui. Nu cand pun si bors...(nush cum se acreste ciorba la voi...noi folosim bors)


Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput