Prietene la bine si la greu - 148

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neatza

Lumi foarte bine faceti cu procesul. prea multi constructori isi bat joc de clienti. daca toti ii trateaza tolerant, de aia si-o iau in cap si fac ce vor. bafta!

shtephy am incercat si eu sa fac o data taitei de casa, insa am gresit cand i-am pus la fiert direct in supa. cica trebuie fierti inainte in alta oala cu apa, apoi se pun in supa. eu i-am pus direct la fiert in supa si nu-ti spun ce incleieala a iesit de am aruncat tot la urma...

smara eu cred ca iti faci prea mari idei cu hainutele alea. e cam devreme pt. gusturi la imbracat, asorteuri etc. mai ales la baiat.

licu naspa tare cu caldura si cu apa calda. nu mai bine va mutati voi la Roman?

stanucel nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi. vezi ca sunt folgusori care nu zic mai nimic, nici "da" nici "nu" si sunt mai mari ca fetita ta. asa ca asteapta ca sigur va veni momentul cand te vei satura din plin de auzit "nu"

AMR 3 zile pana merg la munci...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Buna dimineata,

Monis, foarte fain articolul. Era bine daca aveam o Margarita care sa ne spuna asta in perioada sarcinii. Pacat ca ne dam seama de asta numai la finalul celor doi ani.

Desi am acordat toata atentia lui Andrei in acesti doi ani, parca totusi nu am facut suficient. Nu stiu cum au trecut, si ma gandesc cu groaza ca peste 10 zile incep serviciul.

Smara, sa sti ca si eu fac ca si tine. Aleg hainele, le pun pe pat:" cu asta se imbraca Andrei". Isi recunoaste hainele cand sunt "la gramada", desi nu pot sa zic ca am insistat in acest sens.

Mai nou vrea sa faca tot ce fac eu: spalam vase impreuna (ia un scaun si se catara pe el langa chiuveta), spala/matura, daca fac mancare si el langa mine, haine punem impreuna in masina, le scoatem/intindem amandoi.

Am ceva urgent de lucru, asa ca va urez o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

eu o tin cu taiteii mei , Ramon, eu ii pun direct in suopa / ciorba cand e spre gata si ii fierb max 10 min. daca nu sunt prea multi, nu vad de ce s-ar incleia

pe Iulian il imbrac cu ce-mi vine mie si e totul ok. Sigurele suparari sunt la incaltari pe care vrea sa si le aleaga el si la caciula, ca o vrea tot pe aia de 2 luni . Am iesit cu el din casa acum 2 zile fara sa-i pun caciula si am luat-o cu mine pe cea noua pe care daca i-o puneam in cap in casa, urla ca din gura de sarpe. Si el tot imi arata "peru" (parul) si ca nu are caciula. I-am pus-o abia in lift, unde de obicei e ocupat cu usile, butoanele etc si de atunci are copilul caciula noua .




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Sa va spun si voua ce este urgent, poate ajuta pe careva:

Am ales ca de Mos sa fac calendare personalizate pentru bunici. Asa ca acum am de cautat poze pentru fiecare luna. Calendar de perete A4, cu 2 poze / pagina, 12 pagini.

Ramonika, eu fierb taietei de casa direct in supa. Sigur erau bine uscati?

Andrei este cu muci de aseara, si ma termina cu "brate mami".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Andra desi are dulapul in camera ei nu o atrage...mai degraba isi baga nasul in dulapul nostru si mai scoate din haine afara. Nici eu nu am incurajat-o cu alesul hainelor...dar cand eu nu ma pot hotari cu ce sa o imbrac(adik sa aleg intre 2 articole) ii zic ei sa aleaga, cateodata alege cateodata nu. Nu stiu de unde dar are o "iubire" pentru un tricou cu un peste pe el...cum vede tricoul cum mi-l cere.
Referitor la intinsul rufelor...Andra ma ajuta mult...si acum imi prinde foarte bine...ca nu ma aplec eu dupa fiecare rufa. Totul a inceput din joaca... ea lua rufele ude ca sa se joace cu ele, iar cand i-am zis dak vrea sa imi dea mie hainutele si apoi sa ne jucam... a fost asa incantata incat a prins o viteza de nu reuseam eu sa le asez pe suport. Acum e regula...ea se apleaca dupa rufe eu doar le intind. Singura a inceput sa imi zica ce fel de hainute imi da...pantaloni, sosete, etc...si a cui sunt.
Licurici imi pare rau ca toate relele trag la voi...si tin pumnii sa se rezolve repede toate problemele.
Raluci tu cum te simti? Ceva simptome de nastere...medicul si-a revenit?

Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Strumfy multam sunt bine, am cand si cand contractii, de doctor inca nu stiu nimic, sper sa aflu sambata cand merg la cabinet

Si eu tati tot ca monis facem taiteii, direct in supa fara probleme, doar ca ii scuturam bine de faina

Stanucel ce sa zic eu despre Da si Nu, cand al meu copil nu zice nimic

abia astept sa merg cu el la super pedi sa vedem ce zice, poate-mi da trimitere la un psiho ok

va las la servit lapte cald prospat muls si placinta cu branza si stafide

Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei(8 nov '09) si 37+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

am auzit de placinta calda si am venit repede

sunt in urma tare cu cititul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Normal ca neuronul meu de gravida a uitat sa spuna cateva.
Lumi tin pumnii sa terminati repede procesul...si normal ca in favoarea voastra... sper sa ne tii la curent.
Monis am cateva tab-uri deschise cu linkurile de la tine...dar vad ca nu prind rand la citit....sper sa nu le pierd pana le vine randul la citit...
Stanucel nici strumfitza mea nu vb prea multe...dar pe DA il zice... mai rar cu nu... dar e bine sa auzi DA la cam tot ce intrebi si cate un NU pe ici pe colo...Dar tu tre sa stai linistita ca fiecare copil are ritmul lui dintoate punctele de vedere...si sa nu faci comparatie cu baiatul tau... ca generatia de acum e total diferita de generatia lui.
Trimit ca sunt invadata...


Mami fericita de strumfita si 26+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Hello ,hello !

Multumesc pentru lecturi , Monis . De asemeni si pt reteta de taitei . Sper sa ma descurc ,cred ca-i dificil taiatul lor .
Eu am avut mereu taitei ,mi-i facea matusa sotului meu ,dar din pacate acum e tare bolnavioara . Eu ii fierbeam separat ,ii bagam sub jet de apa si apoi in supa . Fierti direct in supa am observat ca se cam tulbura ,cred ca iese ceva faina din ei sau ceva de genul asta
Multumesc inca o data

Licu imi pare rau de situatia asta urata ,,nici nu stiu ce sa mai zic ...

merg sa culc un pici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mai, o data am facut taiteii aia si n-am avut parte de norocul incepatorului si mi-au iesit incleiati. s-ar putea sa nu fi fost bine uscati, insa soacra-mea mi-a zis (ulterior) ca trebuiau fierti in apa dinainte, asa face ea si ii ies.

vreau si eu placinta...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput