Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Alina si Sara mananca cam 120ml la o masa si mananca cam de 6 ori pe zi ...uneori ii mai dau noaptea in somn inca un bibe...per ansamblu papa cam asa: de dimi pana seara 120 si la ultima masa 180...si eu sunt fff stresata ca mananca putin mai ales ca mai da si inapoi si oricum masa e un chin...manaca mai intai 50-60 ml pe nerasuflate si apoi ma rog de ea cu restul...in schimb mananca f bine cu lingurita cerealele
In plus nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezze greutatae...Sara are 6 kg la la 4 luni jum
Ma chinui de ceva vreme sa ii recoltez urina sa fac o analiza dar nu am reusit
Imi pare tare rau pt patania cu colacul

Am bagat-o si noi pe mandra in apa...tare mult i-a placut...o sa incarc filmulet pe fb

Eu ma tot chinui cu un ochisor...cica are canal infundat...i-am facut masaj cu tobradex dar de 2 zile curge din nou rau si de azi am inceput iar cu netacin si comprese, servetele iridium si masaj ...mai stiti vreo tehnica ceva? Se mai confrunta cineva cu asa ceva??
Nu as vrea sa ajung la obstructie pt ca e o procedura dureroasa si mi se re sufletul de ea :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ruxi, au mai vorbit fetele in paginile anterioare de lapte de mama in ochisor. Pot sa confirm ca si mie mi-a spus ca are canalul infundat, si il masam de cateva ori pe zi, insa dupa ce am pus lapte de vreo 3 ori, a trecut de tot. Aaaaaa, voi sunteti pe LP, nu? Complet, sau mai poti stoarce o picatura?


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA

Buna seara si de la noi.
Vreau sa va intreb si eu ceva : ai vostri bebei (cei care sunt pe LP) cat mananca la o masa si cam cate mese pe zi.
Am impresia ca Maria mea mananca prea putin.
Inainte cand o alaptam habar nu aveam cat mananca dar de 3 saptamani de cand e pe LP tot socotesc si nu-mi da bine de loc.
Am o prietena cu un baiatel mai mic decat Maria cu 10 zile care mananca 180 la o masa iar grasuna mea abia mananca 120.
Pe cutia de NAN scrie ca ar trebui sa manance 7 mese a cate 210 ml pe zi in luna a 5-a...
Toata lumea imi zice sa stau linistita ca arata f bine, e chiar grasuta pt varsta ei (8,300 kg la 4 luni) dar stiti voi cum sunt mamele .....
Pupici la mamici si bebici !

Alina de Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani




5mese/zi a cate 120ml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

felicitari fetelor pentru progresele bebelusilor, intorsul si statul in fundulet !! printre primele lucruri facute de ei singurei.
Noi azi ne-am descoperit picioarele, nu am putut sa ii pun sosete sau pantaloni pe ea ca urla, cum ii dadeam jos tacea si se uita uimita la picioare si "aplauda" din talpi . sunt fenomenali !
Mihaela nasol cu iritatia! noi folosim colacul cam 1 data/satamana deci nu chiar la fiecare baita. Sper sa ii treaca repejor bubitele .

va pup si o noapte linistita la toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

In sfarsit, am reusit si eu sa mai intru!

Miha, imi pare rau ca micuta Imi a racit, sper sa se faca bine cat mai repede.Sa nu fii trista cu greutatea ca o sa recupereze, si in plus conteaza ca e sanatoasa!Bebelina mea in a doua luna a luat doar 300 de grame, iar acum in a 4-a a luat 900.Felicitari pentru intorsul pe burtica.A mea nu da niciun semn...in schimb o mai pacalesc sa stea pe burtica cu jucarii, sper sa ne rostogolim si noi cat de curand.

MihaelaV m-a tentat si pe mine sa-i cumpar colacel, dar m-am gandit ca se poate irita de la plastic si nu i-am luat, insa ma tot gandeam sa-i iau...acum dupa ce ai scris tu sigur nu-i voi lua.Imi pare tare rau si sper sa scapati cat mai repede de bubite.

Bebelina mea isi ridica capul si umerii de la orizontala sa se ridice in fundic, ca tare-i place, insa nu reuseste si se enerveaza.Dar cand o ridic eu, e toata un zambet si rade de mi-mi vine sa o pap.

Sunt atat de dragalasi bebeii nostri acum, insa eu din pacate pierd multe momente neajungand decat seara acasa
Cred ca am mai scris ca bebelina mea se trezeste de ceva timp in fiecare noapte la 3, la 6...oare nu se satura?Sa-i introduc masa de cereale seara? Ea cereale primeste la ora 10.

Va pupp si sper din tot sufletul sa fie bebeii nostri sanatosi, ca tare ma intristez cand citesc de un bebic bolnavior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

AlyMih, felicitari pentru nota mare cu care ai terminat anu universitar! Bafta in continuare, am inteles ca anul asta ai licenta! Ce studiezi?

Eu tot citesc din urma si vad prin ce ati trecut voi, ANAEMI si PUFI cu bebeii can plangeau pe la inceputul lui octombrie! Am avut atunci o perioada cand am lipsit. Va pup si va admir ca ati fost tari!
Pufi, tu m ai facut sa rad de am murit cum il decriai pe Eduard: 'face ca un cal cand ii dau bibe, da din picioare, necheaza'
Asa ma amuzam si cand Ramona il descria pe Iustin cand plangea. Stiu ca atunci cand esti langa ei nu e amuzant, dar limbajul folosit e super amuzant!!!!
A propos Ramona, ii mai zici hiena?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.



nu i mai zic, ca nu mai face asa.;))desi mi-e dor de momentele alea.:)

acum cand plange face ma-ma-muaa=maa si ma termina, ca desi stiu f clar ca nu spune mama si nu pricepe sensul,faptul ca suna a mama, ma face sa tremur si sa ma duc repede sa l iau in brate, impresionata pana la lacrimi.:)

iustin e un hotz de inimi si un smeker. rade ff des si cu hohote si tipete. in rest, se uita la mine si zambeste cu coltzul gurii. ma topesc dupa el.
plange de foame, de somn si cand il mai doare burtica. dar per total, plange f putin. mananca rar si mult, ceea ce e f confortabil pt mine.

m-am apucat acum sa citesc tot felul de carti de psihologie, despre cum sa ti cresti copilul. dupa ce ma luminez, va impartasesc si voua concluziile.:)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA

Buna seara si de la noi.
Vreau sa va intreb si eu ceva : ai vostri bebei (cei care sunt pe LP) cat mananca la o masa si cam cate mese pe zi.
Am impresia ca Maria mea mananca prea putin.
Inainte cand o alaptam habar nu aveam cat mananca dar de 3 saptamani de cand e pe LP tot socotesc si nu-mi da bine de loc.
Am o prietena cu un baiatel mai mic decat Maria cu 10 zile care mananca 180 la o masa iar grasuna mea abia mananca 120.
Pe cutia de NAN scrie ca ar trebui sa manance 7 mese a cate 210 ml pe zi in luna a 5-a...
Toata lumea imi zice sa stau linistita ca arata f bine, e chiar grasuta pt varsta ei (8,300 kg la 4 luni) dar stiti voi cum sunt mamele .....
Pupici la mamici si bebici !

Alina de Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani





alina, iustin mananca 180 la fiecare masa. uneori si 260-280, dar doar la o singura masa pe zi. preponderent seara.
dar la 4 luni are 6500g, l=am nascut la 2700. eu cred ca la 8 kg nu ai niciun motiv sa ti faci probleme.

nu stiu dc are 7 mese, sa le numar: la 7 dim, la 10, la 13-14, la 6-7, la 10-10.30. deci are 5 mese pe zi.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

colacelul- eu il folosesc cam o data pe saptamana.

imi pare rau mihaelav pt iritatia lui bebe. sper sa ii treaca cat mai curand.

mihah, multa sanatate lui imi, sa se faca bine cat mai repede!

dya, felicitari pt bebe cel istet si vesel!!!

cu totii sunt minunati.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

Alina, al meu bebe papa intre 120 si 180 ml de laptic, cam de cinci ori pe zi, si noaptea o data (al meu acum incepe sa se trezeasca noaptea, depinde si la ce ora bea ultimul laptic seara).
Daca ia bine in greutate, nu cred ca trebuie sa iti faci griji.
O seara buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Buna dimineata mamici de pitici!!

Poftiti la cafea!!

La multi ani Anca!!!

Citat:
citat din mesajul lui MihaelaV

Neata, mamici

Nu am avut timp sa recuperez tot pt ca de cateva zile o tragem cu o alergie facuta de la plasticul din care e facut colacul pentru bebelusi



Imi pare rau...Daca nu esti sigura de parerea dermatologului mai cere una..Sper sa treaca bubitele repede..Noi nu am avut probleme cu colacul..Mai nou incearca sa si-l scoata..Noi facem baie in fiecare seara cu colacul si ii place sa faca pe titirezul..pe uscat nu se intoarce asa des ca in apa..

Citat:
Ianis al meu azi sa ridicat singur in fundulet..am ramas masca cand am vazut ca a reusitsa chinuit pana a reusit sa se ridice si la un moment dat statea pe o parte intr un cotoff nu mi vine sa cred ce repede cresc


Bravo Ianis!!Ce baiat mare!!

Al meu mananca minim 150 ,maxim 250 la o masa (in general seara mai mult)Lapte cu cereale nu ii dau in fiecare zi si cand ii dau tot cu biberonul ii dau..ii pun cantitatea mai mica de cereale ca sa treaca prin tetina..Deci majoritar suntem pe LM ,ocazional papa LP..asa ca nu cred ca din cauza asta doarme bine..

Si al meu zice maaaamaaa cand plange si buubuu dar vorba Ramonei el nu stie ce inseamna ..sunt doar niste sunete ..si eu ma topesc cand il aud..

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput