Here I am, mopping like a hurricane (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

ah, viviana, multumim pentru extractul despre cucuvele de ieri!

eu personal traiam cu impresia, eronata de altfel, ca se poate pune semnul egal intre bufnita si cucuvea.
din cate inteleg de la tine avem urmatoarele propozitii logice cu valorile de adevar asociate:

cucuvea => bufnita : ADEVARAT

bufnita => cucuvea: FALS (deoarece exista cel putin un element in multimea bufnitelor care nu apartine multimii cucuvelelor!!)

deci afirmatia "bufnita = cucuvea" e complet falsa, caci pentru asta ambele propozitii enuntate anterior ar trebui sa fie adevarate

QED!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

once upon a time, pe vremea motului Pittis, era altceva, dar imi place si-acum.

am fost la mult concerte de-ale lor, la vreo doua dintre ele am reusit sa dau din coate si sa ajung in primul rand, de aveam impresia ca se uitau in ochii mei cand cantau faina senzatie.

in seara asta nu se pune problema de dat din coate, stau cuminte in scaunul meu din randul 5 de la Sala Palatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:


mianna, la concertul colibri la care am fost eu era un microfon liber :). cand a aparut persoana in plus pentru microfonul cu pricina am zis ca zbor peste scaune
iti dau niste hint-uri, roacker mai varstnic cu coada carunta, bine facut asa, impozant, si a compus unele din cantecele colibristilor, alea mai vechi




kari, te-am citit si pe la alte subiecte, pe asta o stiai?

bine, e o situatie extrema, dar sunt multe trepte pana acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Bre,ce-am vazut eu sub nick-ul lui Tanti?Olala da` la ce sectiune bre?Cumva te-au facut sefa peste mopuitoare si maturatoare?

Felicitari!

Nu am timp sa va citesc,chiar ca aveti viteza de hurricane,nu doar la manuit mopul,ci si la scris.Sau a pus Tanti coada maturii pe voi?Va da peste deshte daca nu faceti prezenta,asa-i?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra


mihaela, succes cu petrecerea si la multi ani mamzellei, frumoasa varsta



Vacanta cu Laura in Romania


Multzam fain! Sunt in plina actiune, trec diseara sa va spun cum fu.

si sanatate Alra, sper ca esti mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Po' sa ma plang?

-ieri am fost la munca!eu termin concediul de crestere pe 29.11.2011, cand e ziua fetei!pe 30 ar fi trebuit sa intru in campul muncii!Am facut la Personal(MRU) cerere de repunere in functie..incepand cu 30..oficial sunt la munca!Apoi am fost la medicul de familie al meu-din unitate(aka IPJ) pentru concediu pre si postnatal, mi-a dat incepand cu 30.11.2011 pana pe 04.04.2012, concediu pre si postnatal-toate 126 zile!

Ce e bine: in aceasta perioada voi fi platita 100% pentru ca-s in concediu...

Ce e rau

1.A venit o lege prin care cei care sunt in concediu crestere/ cu contract munca suspendat, adica cei care nu primesc calificative anuale(la noi asa se apreciaza munca, prin calificativ la sfarsit de an)..nu vor primi gradul!!Deci eu la anul trebuia sa imi primesc gradul..insa acum mi-l va amana 3 ani...cele care au fost in concediu crestere pana la emiterea acestei legi..au primit gradul!
Voi fi singurul agent din generatia mea..care nu va fi promovat la un grad superior

2.Voi lua indemnizatie de crestere mai mica decat iau acum deoarece voi lua 75% din veniturile realizate pe unltimul an de munca si eu in ultimul an de munca am fost in concediu cu Rebecca-de crestere!Adica voi lua 75% din indemnizatia pe care o iau acum..adica 75% din 1200 lei

3.Angajatorul nu mai asigura, conform noii legi, decat un an postul de munca!Dupa un an ma poate muta, da afara...

Deci numai esecuri profesionale..renuntari..lume care m-a hulit/barfit/aruncat cu rosii in mine!

Sunt asa intr-o pasa proasta existentiala

Plus ca atunci cand am intrat cu Rebecca in concediu crestere, s-a reorganizat activitatea(disparut functii)..si eu dintr-o functie superioara...am ajuns(fara a ma intreba nimeni) intr-o functie inferioara!Mi s-a luat din salariu-normal, m-a lovit si in banii care i-am luat pe timpul concediului cresterii

Deci la noi treaba e asa

-gradul profesional e crescator(liniile alea de pe epoleti).Adica un agent cu 5 linii pe tresa e mai mare in grad cu unul cu o singura linie.
-gradul de functie e descrescator..adica un agent I va fi mai mare in functie decat un agent III-spre exemplu.

pe mine m-au scazut in functie( de la agent I la agent III)..iar gradul profesional..imi va fi amanat inca 3 ani!Asta-s eu!


Dati-mi un mop, sa ma sinucid

Glumesc..sa nu fiu chiar la acest subiect

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



29+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Lady a ajuns si multumesc .

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !


Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gusta

Lady a ajuns si multumesc .

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !


Marilena si Mara Augusta


Si eu multumesc pentru cuvintele frumoase ale surorii tale..e o persoana asa de calda!

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



29+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

my_lady, mai bine privesti jumatatea plina a paharului: esti sanatoasa, ai un acoperis deasupra capului, ai ce pune pe masa, ai un sot iubitor, o fetita minunata si inca una pe drum. incearca sa nu mai pui la inima rautatile altora. lasa, ca si profesional te vei "reabilita". important acum e sa te bucuri de sarbatorile care vin, alaturi de cei dragi, in asteptarea micutei din burtica.
cand ar trebui sa nasti ? si v-ati decis pana la urma in privinta prenumelor pentru fetita ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

lady , se poate si mai rau, si asta la case mai mari.

cum ar fi sa te intorci la servici la 3 luni dupa ce ai nascut cu lapte'n tzatze, frunze'n buze, malaies in calcaies, si cu ochii umflati de nesomn si jale ca ti-ai lasat odoru la nu's ce tanti.

Mergi la inceput