Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (21)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Anca, te admir sincer. Eu nu fac asta, si am doar un copil, si nu am munca.



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)

Multumesc de aprecieri, eu prefer sa le dau cat mai multe mancaruri facute in casa, si imi place mult sa gatesc dar nu am timp sufiecient sa fac tot ce as vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaruxi


Ilida, daca vrei iti pot da nr. de telefon de la cel de pe Torontal. Dupa mine, ei fac cea mai buna ciorba de burta din TM. Ce mi-a mai placut e ca in ziua botezului fierbeau sarmalele si restul, deci totul e proaspat. Cartofii sunt cartofi, nu congelati ca in marea majoritate a restaurantelor. Cu asta am un fix pt. ca Maria cam asta mananca la restaurant.

Maria (27 nov. 2007) si Matei (27 iunie)


Da, vreau nr. de tel te rog. Poti sa-l pui pe PM? Merci mult!!!!


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dya27

Anca mi-ai facut o pofta de mamaliguta cu branza si smantana..

Iti multumesc Doamne pentru cel mai minunat cadou Ianis-Stefan (4 iulie 2011)

Azi am facut , e foarte buna si usor si repede de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Citat:
citat din mesajul lui dya27

Anca mi-ai facut o pofta de mamaliguta cu branza si smantana..

Iti multumesc Doamne pentru cel mai minunat cadou Ianis-Stefan (4 iulie 2011)

Azi am facut , e foarte buna si usor si repede de facut.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Mmmm mi e pofta si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Natalia in sfarsit a adormit(ca de 2 ore se chinuie) si e treaza de la 5. Ma duc si eu la . Noapte linistita tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Suntem mai rau ca in sarcina! Cum zice una de ceva de mancare, cum salivam toate ca nebunele :))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Da,stiu ca se prepara super rapid ,si eu faceam des acasa..e nasol ca aici nu este branza de vaci ca in tara si imi lipseste. Faceam cu ea si macaroane la cuptor, o mancam si simpla asa cu zahar sau faceam papanasi. Eu cred ca ma ingras numai gandindu-ma caci un ultima sapt chiar daca stateam cu un mar sau un morcov pe zi tot 60 imi arata cantarul

Adevarul e ca nu ma asteptam ca sarcina/ alaptarea sa lase atatea urme, sa modifice atat corpul. Sper ca intr-un viitor apropiat sa ma pot uita cu alti ochi in oglinda..dar pt asta tre sa ma mobilizez cu sportul abdomene in special.

Imi zic si eu oful,puteti sari peste postarea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Si mie mi-ar fi bune niste abdomene, dar stiu ca zicea Michelle dc nu ma insel, ca mai avem pana putem face...Ideea e...cat sa mai stau? Nu ca m-ar fi apucat vre-un chef de ala fantastic, da sa stiu cat timp mai am scuza cu cezariana :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara fetelor!

Am fost astazi la controlul de 3 luni. Avem 66cm si 6900 g. In rest toate bune cu noi, suntem in grafic!
Gliana, voiam sa-ti raspund despre manduca, dat fiindca avem copiii de varsta apropiata La inceput lui Stefan i-a displacut, insa de 2 sapt iesim numai asa afara. La inceput se lasa cu scandal, cred ca ii displace sentimentul de a sta lipit de mine si fara prea mare libertate de miscare. Dupa ce incep sa ma plimb, se linisteste si in final adoarme.
In fas nu cred ca poate fi pus in manduca. Eu il imbrac asa: strampi, un pantalon mai grosut (material dublu), body, un pulovar (tricotat de mama ) si o gecuta cam subtirica (are materialul dublu). Evident caciula si in picioare sosete si niste botosei imblaniti de la C&A. Pana acum nu i-a fost frig. Cand va scade temperatura drastic, nu stiu cum iesim, caci sigur geaca nu va mai face fata.

Mariaruxi, parca tu intrebai de cum astezam copilul in pozitia M. Eu il asez pe genunchii mei, ii departez picioarele de-a lungul taliei mele, incerc sa ii flexez genunchii (nu merge intotdeauna pt ca face scandal la pozitia pe spate), si apoi ma ridic cu el, ridic si manduca, fug repede in fata oglizii si acolo imi pun bretelele si ii aranjez picioarele.
In rest, cand merge Razvan cu el, i-l asez eu astfel: el il ia in brate, si eu aranjez picioarele copilului.

La intalnire nu cred ca vin. E cam departe Afi de mine si in plus, noi inca mai iesim pe afara. Daca se face intalnirea in parc + cafenea, imi surade

Si pentru ca tot se vorbeste atata despre mancare si kilograme, vreau sa reamintesc si eu fetelor care inca alapteaza ca nu este momentul de restrictii. Mancati cat vreti (dar sanatos, daca se poate). Infometarea duce la scaderea lactatiei.

Lulusor, imi pare nespus de rau de Eric. Nu te invinovati, nu te ajuta cu nimic. Cred ca fiecare dintre noi face greseli in ceea ce priveste copilul, si avem tendinta sa ne simtim vinovate si cu constiinta incarcata. Insa asta nu ajuta cu nimic. Mai degraba te mobilizezi si intaresti sa rezisti fizic si psihic oboselii (mai ales pentru laptic).

Eu azi de ex il tineam pe Stefan pe burta, asezat pe genunchii mei. Si nu stiu cum am facut ca i-am tras cu cot in cap A inceput sa planga saracutul. Vaaaaai, mi-e asa de mila de el cand plange. Alteori ma pufneste rasul, dar ma abtin de dragul lui, cand il vad cum suspina sau pune buzita. Ce haiosi sunt ei, cand te gandiesti ca unele chestiute sunt pentru ei probleme mari si importante Sunt atat de dragi...

Pe unde mai umbla Burtocika?




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, eu am dat-o pe Eva cu capul de usa si i-am prins gusita cu fermoarul la o geaca de i-a dat sangele. Asa rau m-am simtit, ultima mama din lume.
Pentru iarna sunt coveruri speciale pentru babywearing, eu am avut unul la testat odata cu Manduca, dar a fost cald si n-am apucat, iar cand a fost frig batea vantul prea tare. Materialul era f moale, pufos si calduros, dar si pretul mi s-a parut mult prea mare. Cred ca se poate face lejer unul din fleece, pana la urma era doar o paturica cu snururi.

Oana, pai nu prea mai ai scuza cu cezariana:D Pe de alta parte, nu te stresa, eu am slabit la Eva fara s afac nimic, nici regim n-am tinut, cand avea copila cam un an jumate, aveam si eu 60 de kile, desi plecasem in sarcina de la 58, am zis ca la inaltimea mea 2 kile nu se vad. Alaptatul slabeste, adica la mine a functionat



Mergi la inceput