Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-buna dim. fetelor.
- hai sa va povestesc ceva misto- acum vreo 10 zile, mergem noi sambata in carrefour- trecem cu carutul pe langa raionul copiilor, si o tipa se opreste in fata carutului langa bebici-zice soptit- ce frumusei sunt! apoi exclamand- vai, ii stiu!eu- cu gura cascata.ea- de pe forum.eu mai activez si in alta parte la mamici de martie-aprilie,zice esti viss, nu-i asa? da..de la gemeni va stiu.zic eu- si dvs cine sunteti-tipa tanara, dar dc mi-a vb asa,i-am raspuns si eu tot cu dvs.am si eu gemeni in burtica.dar nu am activat online niciodata, doar citesc mereu. ii urez si eu multa sanatate,sarcina si nastere usoara, si cand sa plecam imi spune- foarte frumos scrie-ti!!!
- normal ca m-am imbujorat si mi-a tresaltat inima de bucurie. tocmai ma porcaisem de cateva zile pe celalalt forum cu o tipa, care ma ameninta sa mai tac din gura, ca sfaturile si ceea ce scriu eu e de cacao..asa ca tipa asta a intervenit la momentul care treb..a fost un moment frumos rau

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)


Viss, ce experienta faina!

Fetelor, voiam sa va intreb si eu daca voi ati dat jos verigheta inainte sa nasteti pt ca eu am omis sa fac asta, mainile mi s-au umflat binisor si medicul imi tot spune ca ori reusesc s-o dau jos, ori trebuie sa mi-o taie... Ce sa fac? Am incercat cu ulei, cu sapun, sa tin mana in apa rece ca poate se mai desumfla degetul, dar nimic... Cand incerc s-o fortez, parca mi se invineteste degetul.

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Salmida, MULTA SANATATE! Felicitari tie pentru bebelusii frumosi si pufosi, si LA MULTI ANI lor, sa fie sanatosi!

Ana, am remarcat si eu ca nu prea mai sunt gravidute. La un moment dat ma gandeam sa nu mai scriu nici eu...ca mi se parea ca postez prea des si mi-e jena...tot forumul e plin de posturile mele.
Ma bucur ca te odihnesti la spital. Adevarul e ca si eu am stat in vara o saptamana internata fara tv, fara telefon mobil, si am plecat alt om acasa. Ca dupa o vacanta la sanatoriu. Acasa oricat ai zice ca te odihnesti...ba mai te duci pana la mega image, ba mai cureti niste cartofi, mai faci putina ordine..mai speli o chiuveta ca vine nu stiu cine in vizita...cel putin mie asa mi se intampla. Si vorba ta...pana ma imbrac, pana ma incalt...
Ce ti-a mai zis dr.? Faci monitorizare din-aceea cu benzile pe burta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Ana, CUM? Nici eu nu am scos-o desi intentionam si recunosc ca deja ma strange serios scum si nu mai pot sa o scot, ca deja am incercat. Si cu ulei, si cu creme si cu tot....
E musai sa nu ai verigheta? :(((

Sugubina, da...citesc tot de cand erai insarcinata. Mai stau sa rad de "sugubeasca" in care scrii. Si ma regasesc in aproape tot ce ai parcurs tu cu sarcina. Inca de cand ati aflat ca sunt 2. :)) Sper sa ma regasesc si in continuare si sa tin fetitele la caldurica pana dupa Revelion. Pupici!

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Citat:
citat din mesajul lui viss

-buna dim. fetelor.
- hai sa va povestesc ceva misto- acum vreo 10 zile, mergem noi sambata in carrefour- trecem cu carutul pe langa raionul copiilor, si o tipa se opreste in fata carutului langa bebici-zice soptit- ce frumusei sunt! apoi exclamand- vai, ii stiu!eu- cu gura cascata.ea- de pe forum.eu mai activez si in alta parte la mamici de martie-aprilie,zice esti viss, nu-i asa? da..de la gemeni va stiu.zic eu- si dvs cine sunteti-tipa tanara, dar dc mi-a vb asa,i-am raspuns si eu tot cu dvs.am si eu gemeni in burtica.dar nu am activat online niciodata, doar citesc mereu. ii urez si eu multa sanatate,sarcina si nastere usoara, si cand sa plecam imi spune- foarte frumos scrie-ti!!!
- normal ca m-am imbujorat si mi-a tresaltat inima de bucurie. tocmai ma porcaisem de cateva zile pe celalalt forum cu o tipa, care ma ameninta sa mai tac din gura, ca sfaturile si ceea ce scriu eu e de cacao..asa ca tipa asta a intervenit la momentul care treb..a fost un moment frumos rau

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)


Viss, ce experienta faina!

Fetelor, voiam sa va intreb si eu daca voi ati dat jos verigheta inainte sa nasteti pt ca eu am omis sa fac asta, mainile mi s-au umflat binisor si medicul imi tot spune ca ori reusesc s-o dau jos, ori trebuie sa mi-o taie... Ce sa fac? Am incercat cu ulei, cu sapun, sa tin mana in apa rece ca poate se mai desumfla degetul, dar nimic... Cand incerc s-o fortez, parca mi se invineteste degetul.

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ai mai, alexa, cum sa nu mai scrii? ca doar si noi, mamicile, am fost gravidute candva , nu? si tocmai zisesei si eu in urma cu cateva pagini ca retraim si noi emotiile acelea, ca ne bucuram de ceea ce scrie-ti ptr ca acele momente raman alaturi de noi, o perioada lunga pana cand se estompeaza, dar parca amintirea caldurii acelei perioade tot ramane..fara voi, nu am fi noi.musai trecem, si pe acolo, asa ca eu va citesc dc nu zilnic, la 2 zile, si nu sar nici un rand de la gravidute, chiar dc nu am timp asa incat sa si raspund.
-va doresc sanatate tuturor burticilor si bebicilor mititei din burtica, sarcina usoara,nastere frumoasa, fara peripetii, si binenteles revenire in randul nostru treptata, cu povesti despre noua si interesanta viata de familie!
- felicitari tuturor celor care au nascut recent ! sanatate, bucurii multe si dese, si va steptem alaturi de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Salmida, felicitari, ce grasunei! Sa va traiasca, multa sanatate tie si la puiuti!
Anahadasa, cum rezisti acolo la spital, mai ales ca familia e departe, nu ti-e greu?
Alexa, bine ca mi-ai zis de hormonii de tiroida, evident ca m-a palit si pe mine hipertiroidismul, nu-i de gluma mai ales ca am si alte semne (am slabit, puls putin mai mare). Trebuie neaparat sa merg la endocrinolog, cunosti unul bun, sau te-a trimis dr. la cineva anume?
Ieri am repetat eco la 4D, au iesit bine masuratorile de DT, si....surpriza, domnul dr. a gasit o...."putzica" la una din fetite, era destul de sigur... M-as bucura sa ramana asa (cred ca toate mamicile isi doresc pereche cand afla ca dunt 2 diferiti) si mai ales cumva, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa-i aduc sanatosi pe lume... la cate probleme mi-au aparut pana si eu uneori cred ca e un vis frumos....
toate viitoarele si actualele mamici de gemenasi si pe gemenasii lor....

Amary 12+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-apel urgent:
- mamici de gemenasi frumosi , destepti si dragalasi- punem de intalneala? duminica la 12? monas, mirela2, adipapazi, gabitza?
- haideti fetelor ca treb sa ne organizam!!!!

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



salutari

eu am inceput serviciul, acasa ajung cel mai devreme la 18 si sunt fresh pt mucosi.... de citit pe Dc o fac de la serviciu, acasa nu mai apuc.... asa ca intru pe forum cand imi permite programul

in principiu eu sunt de acord cu intalneala duminica, e ok si ora pt noi... stabiliti voi detaliile si mai intru eu sa aflu ce s-a hotarat

va spuneam demult de programul infernal de somn pe care il avem si una din mamicile mai proaspete (sau o viitoare mama-nu retin) spunea ca nu mai credea ca de la 2 ani se mai schimba programul de somn al copiilor. in principiu nu se schimba decat daca intervine in viata lor un eveniment major care ii bulverseaza... la noi a fost gradinita si odata cu ea au constientizat ca poate disparea si mama din peisaj. acum lucrurile s-au asezat in normal,una-doua treziri nopatea (cu tot cu cea de la 5-6 pt LP)


citesc in urma sa vad ce s-a mai scris..... am luat-o hoteste de la coada...

tot noi,mai noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Offf...imi pare tare rau. Dar nu iti fa griji majore. E usor de tinut sub control situatia. Plus ca, mi-a explicat endocrinoloaga la care merg ca, cu cat ai mai multi hormoni tiroidieni cu atat mai destepti vor fi bebelusii. Hipotiroidismul e o problema. Oricum...va trebui sa faci periodic analize.
Eu merg la Sanador la dr. Dana Dinu-Draganescu. E si la Parhon. Eu am evitat spitalul ca mi-e greu sa stau pe la usi. A mai monitorizat/tratat cu succes femei insarcinate (deci are experienta)si e foarte amabila si de treaba. Iti raspunde la toate intrebarile si chiar simt ca ii pasa. E unul din putinii medici la care am fost in viata mea, si stia cum ma cheama si ce problema am dupa vreo 2 intalniri. Inclusiv pe mail am ajuns sa comunic cu ea, pentru orice paranoia a mea.
Asa ca ti-o recomand...alti medici nu prea stiu.
Oricum...nu-ti fa griji! E importanta "igiena" psihica in reglarea hormonilor.
Sanatate!

Citat:
citat din mesajul lui amary09

Salmida, felicitari, ce grasunei! Sa va traiasca, multa sanatate tie si la puiuti!
Anahadasa, cum rezisti acolo la spital, mai ales ca familia e departe, nu ti-e greu?
Alexa, bine ca mi-ai zis de hormonii de tiroida, evident ca m-a palit si pe mine hipertiroidismul, nu-i de gluma mai ales ca am si alte semne (am slabit, puls putin mai mare). Trebuie neaparat sa merg la endocrinolog, cunosti unul bun, sau te-a trimis dr. la cineva anume?
Ieri am repetat eco la 4D, au iesit bine masuratorile de DT, si....surpriza, domnul dr. a gasit o...."putzica" la una din fetite, era destul de sigur... M-as bucura sa ramana asa (cred ca toate mamicile isi doresc pereche cand afla ca dunt 2 diferiti) si mai ales cumva, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa-i aduc sanatosi pe lume... la cate probleme mi-au aparut pana si eu uneori cred ca e un vis frumos....
toate viitoarele si actualele mamici de gemenasi si pe gemenasii lor....

Amary 12+ de

MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Pai nu vezi ca eu sunt cea mai prompta si ne-concisa? ...o sa credeti ca n-am ce face.
Auzi...da' ce "caldura a acestei perioade"??am picioare de elefant si abia mai umblu prin casa. Vreau si eu bebelusi...nu mai vreau burtica!
Multumim pentru gandurile frumoase! Asemenea tuturor!

Citat:
citat din mesajul lui viss

-ai mai, alexa, cum sa nu mai scrii? ca doar si noi, mamicile, am fost gravidute candva , nu? si tocmai zisesei si eu in urma cu cateva pagini ca retraim si noi emotiile acelea, ca ne bucuram de ceea ce scrie-ti ptr ca acele momente raman alaturi de noi, o perioada lunga pana cand se estompeaza, dar parca amintirea caldurii acelei perioade tot ramane..fara voi, nu am fi noi.musai trecem, si pe acolo, asa ca eu va citesc dc nu zilnic, la 2 zile, si nu sar nici un rand de la gravidute, chiar dc nu am timp asa incat sa si raspund.
-va doresc sanatate tuturor burticilor si bebicilor mititei din burtica, sarcina usoara,nastere frumoasa, fara peripetii, si binenteles revenire in randul nostru treptata, cu povesti despre noua si interesanta viata de familie!
- felicitari tuturor celor care au nascut recent ! sanatate, bucurii multe si dese, si va steptem alaturi de noi

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici si burtici,
Dragi burtici, profitati acum cat mai puteti scrie, ca apoi..mai greu in primele luni:). Asa ca nu incetati sa scrieti!
Dragi mamici, referitor la intalnire, parca spunea cineva ca ma Unirea sus acolo ar fi propice. Nu stiu, ca eu una nici inainte nu ieseam, acum, nici atat. Ma bazez pe voi pt punctul de intalnire si pt ora.
Viss: cum fuse drumul la Tulcea? Ca noi ne cam pregatim s aplecam la Tg mures si mi-e teama de drum..de fapt de copii cum vor face. Ai vazut ce frumos e sa intalnesti pe cineva "cunsocut" pe forum? Eu am recunoscut-o pe o alta mamica de la fluturasi insa acum nici ea nu mai scrie pe acolo. Insa imi era asa de drag sa o vad..numai ca nu am avut curja sa o abordez.
Mamici, puii mei nu mai vor decat pe jos prin casa. Se agata sa se ridice si mai aiu si trante, si-mi e teama pt capscoarele lor. Imi vine s ale pun casti dar stiu ca nu stau cu nimci pe capete .
Noi nu am facut nicio pregatire de Sarbatori (adica pom sau alte podoabe).Am eu unul gata gatit in debara insa parca nu-mi vine sa fac nimic, nu stiu ce am..o stare de delasare din nou.
Le-as lua niste jucarii, insa cand vad cat costa iar ei sunt interesati de ele maxim juma de ora... (le-am luat niste chestii de vreo 130 lei fiecare si acum sunt superplictisiti de ele). Voi imi recomandati ceva mai interesant? Nu telefaone mobile, cabluri electrice, telecomanda (numai cea care functioneaza ca ailalta nu prezinta interes) .
Va astept cu sugestii
PS Am uitat sa urez bun venit pe lume noilor bibici! Ce greutati frumoase au! Salmida, cat timp sta si tati acsa sa creasca bebeii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alexa, tu ai luat ceva medicamente sau a fost bine si fara? Mi-e teama sa nu fac rau bebeilor, mai ales daca trebuie sa incep acum....

Amary 12+ de


Mergi la inceput