Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Am facut si noi 1 an!!! A trecut 1 an in care am experimentat multe, si bune si rele, dar cele bune au ramas in sufletul nostru :). Pot sa spun ca dupa 1 an in "gemenie"(asa cum spune prietena noastra sugubina :P) mi-am data seama ca cea mai frumoasa meserie din toate este cea de mama, mai ales de gemeni.

Baietii mei sunt veseli, au crescut frumos, se joaca frumos...binenteles ca au si momente de crize cand iti vine sa te arunci pe geam, dar lucrurile rele se uita....

La mot am ales asa: Radu - banii, ciocanul (a fost dorinta mea - sa se faca judecatori :D) si cheile de la masina, iar Tudor - cheile de la masina, seringa si pieptanul.

Alexa, nu te invinovati pentru starea pe care o ai...imi aduc aminte ca si eu avea stari dinastea, ma apuca plansul si simteam ca nu mai pot. Nu mai suportam sa vad patul, nu mai suportam sa stau intr-un loc...a fost crunt, dar a meritat! Incearca sa gandesti pozitiv si sa te gandesti ca mai ai un pic si scapi :).

Va pup fetelor si gasiti mai jos foto cu piticii :)
https://picasaweb.google.com/100373684167556137606/RaduSiTudor1An#
https://picasaweb.google.com/100373684167556137606/MihailSiGavril#

Elena mami de Radu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Elena, LA MULTI ANI! pt puiutii tai, sunt adorabili, m-am topit uitandu-ma la pozele lor, au niste ochi...Doamne, cat de frumosi pot sa fie asa grasunei! Si in privirile voastre, ca parinti, se vede atata implinire! Dumnezeu sa va dea sanatate si sa va pazeasca de rau!

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Alexa: imi permit sa glumes cputin: dupa ce nasti, o sa-ti vina sa palngi cand te uiti la pat, numai ca din cauza ca nu o sa mai ai timp sa dormi:). Sa nu te superi pe mine, insa sunt dupa o nopate in care au urlat manadoi din ora in ora..nu vroaiu mancare, nu stiu ce doreau. I-am leganat , au dormit insa asa pe bucati. Iar de azi dimineata ne freaca ca pe ridichii. Am trecut si eu prin staarile tale, stiu ca e greu . Partea buan este ca le vei uita instantaneu dupa ce nasti.
elenacatalin: i-ama dmirat pe flacai! ce frumosi sunt, s ava tariasca si s afie cuminti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Elena, LA MULTI ANI cu multa sanatate si bucurii intregii familii. Ai niste copii foarte frumosi!
Mona, nu ma supar, iti dai seama. Probabil ca o sa fie cum zici tu...dar pana ajung si eu acolo, eu tot voi considera ca de mine e cel mai nasol. :P Sper ca puiutii tai sa doarma linistiti. Azi am umblat vreo 4 ore prin oras...sper sa dorm si eu bine.

Va urez tuturor somn usor la noapte!

P.S. - Am bagaj! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Asta e si stressul meu...sa nu nasc in noaptea de Revelion. Nu ca ar fi vreun eveniment important si ratez vreo petrecere, dar mi-e ca cine stie cine mai e la spital atunci. Ma refer la personal.
Eu cred ca daca stai cuminte in pat si pleci sigur de la premisa ca nu nasti mai devreme...vei ajunge la 38 de saptamani.
Dar in acelasi timp cred intr-o oarecare masura ca nasterea tine si de niste factori genetici si naturali pe care nu ii poti modifica sau controla...plus ca 38 de saptamani...wow....eu sper sa ajung macar la 35.



Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Salexa, miscarea e buna pt nasterea naturala (cand nu sunt contraindicatii), insa la cezariana nu te prea ajuta... Iar la sarcina gemelara e clar ca e nevoie de repaus, mai ales in ultimul trimestru, asa ca asculta-ti doar medicul. Si mie imi tot spun ca nu e bine sa stau atata la pat (am aproape o luna ), dar eu am invatat sa-mi vad de treaba si sa respect doar spusele doctorului.
Sapt viitoare avem si noi programare la medic, abia astept , mai ales ca vom discuta detaliile internarii, nasterii...
Fetelor, din experienta voastra, daca am colul lung si inchis (cel putin pana acum asa a fost) si stau cumintica la pat, am sanse sa duc pana la 38 de sapt? Ca tare mult imi doresc sa nasc in ianuarie si nu de sarbatori...


Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:



Fetelor va multumesc tare mult pentru sfaturi. Am sa ma mai calmez si eu si nu voi mai depune prea mult efort.
Din cand in cand am pofta de bere, oare am voie sa gust?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna seara tuturor!
Nu va stresati cu nascutul de sarbatori! Eu am nascut in duminica Floriilor, neprogramat .
Cand ma gandeam la nastere, avand in vedere ca 37 de sapt. se implineau in prima jumatate a lunii mai, imi tot spuneam ca trebuie sa rezist pana dupa Paste (dupa 24 aprilie). Ma ingrozea gandul ca in spital vor veni toti cu groaza la serviciu, stiind ca familia acasa ciocneste oua rosii si bea vin .
Insa n-a fost deloc asa! Mi-au spus ca ei sunt obisnuiti cu petrecerea sarbatorilor la serviciu si ca odata intrati in tura, uita ce sarbatoare e .
ELENA, sa-ti traiasca picii cu sanatate! LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Am uitat sa precizez ca am stat in maternitate 16 zile si in Vinerea Mare am facut febra, care nu mi-a trecut decat dupa Paste. S-au comportat super medicii de garda atat in Vinerea Mare, cat si in noaptea de Inviere si in ziua de Paste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

elenacatalin, frumosi mai sunt!
PS: avem si noi camasa cu grena de la H si M si body-ul ala alb cu dunga albastra si cu un desen de la kiabi. si avem si noi, desigur, putza asa frumoasa (cum zice nepotica mea, putza "indesata").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Elena Catalin, La multi ani copiilor tai ! Ce bine ca a-ti avut de unde sa le luati motz ... amandoi cu par din belsug si scumpi foc !!! Sa fie sanatosi si norocosi !
Adipapazi, ce mult imi place sa te citesc ... tare mi-ar place sa te cunosc.
Gravidutele, starea asta naspa cu mult plans am avut-o si eu o perioada, cam cu doua - trei saptamani inainte sa nasc, cred ca era de emotii, nerabdare, plictisire ca doar nu faceam nimic. A durat cam 3-4 zile. Ei, de atunci si pana acum nu am avut probleme cu plansul, dar de vreo 2 zile plang si ma consum din orice, m-am saturat sa fiu mereu compatimita ca stau singura cu copiii. Si pe strada, necunoscutii ma opresc si-mi zic ca le e mila de mine ca sigur mi-o fi greu cu 2, ca doar e greu cu unul .... deci placa asta incepe sa se zgarie la mine si ma termina pe creier. Copilasii mei au acum 8 luni jumate, incep sa misune pe jos, Ianis in 2 minute viziteaza tot apartamentul in 4 labute, Luca se uita doar din dormitor in sufragerie, ca de ajuns nu are cum s-o faca ca se misca ca pestele pe uscat, inoata in gol, doar daca ocheste ceva, incepe sa se tarasca. Ideea e ca eu intradevar sunt din ce in ce mai ocupata cu ei in timpul zilei,si am inceput sa uit de mine, deci sunt mai tot timpul fara manichiura, pedichiura facuta, necoafata, nu mai zic de machiat, ca nu a mai vazut tenul meu o pudra si-un rimel de asta vara din august ....
Pana la urma mi-as face timp, cu ei printre picioarele mele, dar simt si o delasare din partea mea. In plus, parca nimic nu-mi convine, mi se pune pata pe toti cei din jur. V-ati confruntat cu asa ceva mamicutelor ? M-a ajuns oare stresul si pe mine ???
Multumesc lui DD ca noaptea dorm bine, de la 8.30 seara la 8 dimineata, cu o trezire de papa pe la 6.
Viss, tu cum mai esti ? Ce mai fac dragalasii tai ?
Mirela, pupici, se apropie si la voi anisorul.







Mergi la inceput