Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary1975

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

mary1975 - la mine marul copt merge de minune

Merci, voi incerca si eu marul copt cu legumele. Tu cum il coci ? In cuptor de aragaz ? Eu de cateva ori am copt marul la microunde.


Mami de 2 baietei Luca-Mihai si Ianis-Gabriel ( 18 martie )







eu coc merele in cuptorul aragazului, le tin cam o ora, dupa ce opresc aragazul le mai las in cuptor.
la inceput coceam cate unul, acum pun 4 - 5 mere intr-un vas de sticla cu capac, dupa ce se racesc le bag la frigider

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:


Merci ptr raspuns, Mariadan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

normal ca asa fac oamenii normali, au bagajul gata pregatit. am zis io sa nu va faceti bagajul? numai o dementa ca mine a nascut fara bagaj. pt ca eu nu am fost gravida bipeda si husband ma amana mereu cu facutul bagajului. faceti cat puteti din timp, asa e cel mai bine, pt ca nu va aglomerati cand apar bebeii. la noi a fost totul foarte pe fuga si in cele 2 sapt cat am stat in spital sotzul alerga intre santierul de acasa si noi. a fost greu, dar am scos-o la capat. multe fete nu cumpara nimic pt copii din superstitie, alta ciudatenie. dar fiecare cu bazdacii lui, care trebuie respectati.
asadar, bafta multa la bagaj!
poate puneti si niste betadina, eu trebuia sa dau pe cicatricea operatiei de 3 ori/zi, dar colega mea de camera, care facuse tot cezariana, nu primise aceeasi indicatie de la drul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara,
Si pe mine m-a luat prin surprindere rau nasterea si nu am avut bagaj. Ce-i drept nu am avut nevoie pt ca am nascut la spital particular. Doar la iesire din spital mi-a adus sotul costumase si cosulete pt copii si gata.Ne-a secat de bani spitalul insa tot zic ca a meritat.
Va pupam!
Ca idee as recomanda spitale [particulare din provincie (Brasov, Tg Mures) cu aceleasi conditii ca cele din Bucuresti insa preturi muult mai scazute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Adipapazi multumesc pentru sfaturi. Cu scarile eu deja simt ca obosesc cand le urc, dar toata lumea ma incurajeaza ca trebuie sa fac miscare, se cunosc ca ele nu au avut sarcina gemelara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Wow, vali79, bebei asa mari si numai 9 kg! De fapt toti trei copilasii tai s-au nascut maricei. Super!

salexa, felicitari si sarcina usoara in continuare! Daca ai munca de teren sa nu crezi ca poti muncii pana la 9 luni. Bebelusii tai trebuie sa aiba de unde sa ia energie ca sa creasca frumos si armonios. Plus ca e bine sa ii tii cat mai mult in burtica.
De fapt, ti-au scris fetele destul despre asta. :)

In week-end-ul acesta fac si eu geanta pt. spital. Pt. noi e mai simplu pt. ca lista e f scurta. In rest suntem pregatiti acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Salexa, miscarea e buna pt nasterea naturala (cand nu sunt contraindicatii), insa la cezariana nu te prea ajuta... Iar la sarcina gemelara e clar ca e nevoie de repaus, mai ales in ultimul trimestru, asa ca asculta-ti doar medicul. Si mie imi tot spun ca nu e bine sa stau atata la pat (am aproape o luna ), dar eu am invatat sa-mi vad de treaba si sa respect doar spusele doctorului.
Sapt viitoare avem si noi programare la medic, abia astept , mai ales ca vom discuta detaliile internarii, nasterii...
Fetelor, din experienta voastra, daca am colul lung si inchis (cel putin pana acum asa a fost) si stau cumintica la pat, am sanse sa duc pana la 38 de sapt? Ca tare mult imi doresc sa nasc in ianuarie si nu de sarbatori...


Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna dimineata!

Nu am reusit sa dorm decat vreo 3 ore azinoapte si acum sunt obosita...si in premiera, nu am dormit pentru ca am fost ocupata sa plang toata noaptea. Si nici pofta de mancare nu am avut ieri. De ce? Nu pot sa dau un motiv real. Iar acum am aceeasi stare psihica proasta...pentru ca le-am facut rau la fetite tocmai cu starea de azinoapte.
Cred ca totusi ar fi cazul sa ies din casa...numai cand vad dormitorul si patul imi vine iar sa plang.

:( A mai simtit cineva asa in sarcina? De fapt...s-a mai comportat cineva asa aberant si imatur cu mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Alexa, starea de indispozitie e normala in sarcina, hormonii iti dau de lucru! Chiar si insomniile sunt normale, insa trebuie sa fii optimista si sa incerci sa nu te lasi coplesita. Si eu sunt mult mai sensibila, imi vine sa plang uneori din nimic, ma deranjeaza chestii absurde facute de sot ori copii, imi pierd usor rabdarea, mi-e teama de aberatii si tot asa... Insa toate sunt normale! Incearca sa-ti umpli mintea cu ganduri frumoase, fa-ti planuri si viseaza in legatura cu printesele tale si uita de neplaceri. Te pup si sper sa-ti fie mai bine azi!

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

anahadasa, ai sanse:) adica in cazul meu asa a fost!
iar pt Salexa... sa stai cuminte si, din pacate, cred ca e imposibil sa lucrezi mai tarziu de 7 luni cu gemelara. Eu primeam continuu sfaturi ca mi-ar face bine sa ma plimb, ca de ce stau in casa, dar nu intelegeau nici unele din prietenele cu un singur copil ca NU PUTEAM si ca simteam ca risc, imediat ma simteam rau, dincolo de faptul ca nu puteam fizic sa merg prea mult. Numai plimbare de placere si numai bine nu mi-ar fi facut.

Mergi la inceput