Strugurasi de sept-oct 2011 **07**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Ziua buna!

Azi Dimitris a facut vaccinul de 2 luni. Bilant de 2 luni: 5440 gr si 58cm - adica un bondoc!! In 2 luni a luat 2,24kg si a crescut 8,5cm

Marryan, ce bine ca ati scapat de colici E foarte haioasa piticuta ta in poza pe care o ai la avatar

Bujo, funny faza cu sotul tau si cu 'shhhh'

Jade, primul baietel a avut ceva colici, iar Dimitris deloc. Cred ceea ce se spune ca bebelusii pot face colici si din cauza stresului, ca la noi se aplica asta.

Lena, eu ma dau cu Clafen 50mg, care contine diclofenac sodic si nu este vreo contraindicatie in caz de alaptare. L-am primit inca din spital cand am avut niste dureri ingrozitoare.

Sei, daca nu scapi de sanul dureros cu solutiile cunoscute: masaj, comprese calde, pus fata sa suga, atunci poate ar tb sa intrebi dr ce alte solutii ar mai fi. Prietena mea a ajuns la spital ca a facut noduli si mai mai sa o opereze

Ups...Dimitris call!


mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Jade.. ca la tigani.. hai s-om face nunta mare inca dinainte de nascare.. pai alegi fata pt T si mama dupa fata


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


aaa ... nu m am gandit la asta
avem oare petitoare ?

_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei exact asa patesc si eu, se infunda acelasi canal cand am cate-o crestere de productie. Mi s-a infundat odata tare si nu mai reuseam sa golesc, ca nu puteam s-o pun sa suga numai la sanul ala ca sa nu risc sa se infunde si ala. Asa ca dupa un alaptat m-am pus pe muls. Deci, da, ajuta mult sa golesti cu pompa daca bebe nu papa atat. Masam energic cu ulei de masline si apoi trageam cu pompa. A durat vreo ora. Dupa ce am terminat m-am simtit extrem de slabita si m-a apucat tremuratul. Ma apucasera si niste frisoane. M-am pus in pat si nu reuseam nicicum sa ma incalzesc, mi-am dat seama ca aveam febra. Am luat un paracetamol si a trecut. Cred ca eram la un pas de mastita si daca nu desfundam la timp ajungeam la cutit. M-a durut sanul cateva zile dar fara zone tari. Acum se mai intampla sa se umple si sa se intareasca dar insist rapid cu alaptatul si masez in timp ce suge.

Apropo de congelat fructe si legume. Eu am pus la Filip piersici cubulete. E adevarat ca sunt cam fade mancate ca atare dar pasate impreuna cu branzica sau iaurt erau numai bune. Am mai pus ardei copt si pasat, in suport pt cuburi de gheata. Asa, portionez in cantitati mici, ca bebe oricum nu papa mult la inceput si scoteam cate un cubulet si il amestecam cu alte legume fierte. Acum am pus pt Caterina gutui coapte, tot in cuburi de gheata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

jade si sei, ce faine jucarii aveti voi acolo

sei multumesc pentru link, e draguta Emily, e fain si cubul ala si toate jucariile Lamaze. Pe alea de se baga pe maini si picioare i le pui ei sau sunt pentru a fi manevrate de parinti?

maryann ce fotografie frumoasa ai la avatar

Lena multumim

asta e marul http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-6618/prietenul-fructa-marul-andy/



Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Marryan, de unde ii comanzi hainutele? Scuze daca ai mai zis si te fac sa repeti

Citat:
citat din mesajul lui marryan


Multumim de complimente, da eu ii cumpar cam la 2 luni fac comanda iau hainute mai mari sa sunt la promotii costa putin si e avantajos, mai e s i calitatea super, de craciun mai astept o comanda

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011




mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Jade.. ca la tigani.. hai s-om face nunta mare inca dinainte de nascare.. pai alegi fata pt T si mama dupa fata


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


aaa ... nu m am gandit la asta
avem oare petitoare ?

_


de T 2+





eee .. nu ai fost pe faza, si inca cate s-au anuntat.. T trebuie sa puste din degete numai..



Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

m-am muls si in 5 min am scos din sanul problema 150 ml, si din celalalt pt putina decongestionare 50.. am ramas socata .. si oare a mea cat suge ca imi face sanii fleasca? ca eu nici cu 150 ml mulsi nu am reusit sa-l fac fleasca si tot din ala a supt azi? Canalul nu e infundat am vazut ca tasneste laptele pe el, acu cu sanul moale nu mai e asa dureroasa zona, poate fi inflamatie post traumatism?

Bujo
... eu am patit asa cu frisoane prima data cand s-a infundat canalul,l-am lasat pana sanul era rosu si fierbinte ca nu stiam ce se intampla, acum nu era asa m-am sesizat repede l-am desfundat la timp insa cand se umple sanul zoona e dureroasa , nu ca si cand e canalul infundat dar suficient.. insa ce pot face ca nu pot sa ii dau tot din sanul ala papa... as renunta la ceai insa fara ceai fata plange la fiecare basinuca..

Mikka
.. i-i le pun ei la maini.. se mai uita la ele si le moflaie.. am inteles ca dupa 3 luni devin miere pt ei, cand isi mai descopera manutele .. desi de dimineata o buburuza era cu ea in pat si o auzeam ca suna ( sunt si cu zornaitoare in ele)
Super marul.. poate il iau si eu sunt disperata asa-i?


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Sei, intrebam de ulei pentru viitor, medicul mi-a spus de la subrat in sus sa nu folosesc nici un produs de igiena (sapun ulei etc) o spal cu apa curata si pe fata toaleta cu apa termala si crema atoderm.

O sa astept si eu reduceri si transport gratuit si o sa iau si eu cateva chestii. Daca vezi inainte sa ma anunti
Mai dau cu lanolina, nu cred ca sunt ragade k azi cand am alaptato nu m-a durut. Se vede ceva, dar ragade super minore, nu de la asta era...
Gangurim putin :P

Kora, mersic

Jade si eu l-am petit pe bb T.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu cand va aud cu 150 ml in 5 min de la un san...
eu scot 120 de la ambii... :(
si beau o oala de ceai de lactatie pe zi... iau si galafor..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

alayna nasol cu depresia. nici nu stiu ce sa zic. am avut si momente mai grele dupa prima nastere.. off, timpul le rezolva pe toate, trebuie sa te lupti sa iti doresti sa iesi din starea asta. multa sanatate si sa auzim ca sunteti bine.

Jade eu am luat ap de aerosol de la farmacie acum vreo 3 ani. ala de la laica nu stiu cum e, ma tenta si pe mine atunci sa iau dar pana la urma am luat omronul.... eu sunt multumita.
.. sa stii ca la al doilea copil esti mult mai calma, nu mai ai hormonii nebuniei-cum mai glumesc eu uneori, si stii ca timpul trece si totul devine mai simplu...

lore ce frumos i-ai scris lui May in leg cu alptatul

May alaptatul la san te cam leaga de copil. insa eu mereu am o sticluta de laptic in frigider, o portioara, in jur de 100 ml, "just in case". il mulg pe parcursul zilei, 10-20 ml (dimineata mai mult, 60-70). il tii max 48 de ore in frigider si pe urma faci ce vrei cu el. eu am mai congelat... unele mamici il pun la flori... sau il poti arunca pur si simplu. insa eu nu am putut sa imi arunc laptele
despre cantitati, iti spun ca una e ce mulgi tu si alta ce suge copilul. deci eu nu pot mulge cantitatea pe care o suge el. asa ca stai linistita, lasa cantitatile.

haha nana, am ras de ce ti-a zis mama ta...

vopsea de par: eu folosesc sampon nuantator de la Lonclor. inca nu am folosit vopsea la viata mea dar acum trebuie neaprat sa acopar niste smocuri de fire albe. e bun acest nuantator, tine vreo 4 saptamani.

cadori de sarbatori: nu stiu ce sa zic, ceva mic, simbolic. nici nu stiu ce sa ii luam ca sa fim originali, avem atatea jucarii de la cel mare... am pastrat multe si pe cele de cand era bebelush.

o seara buna!

Mergi la inceput