Strugurasi de sept-oct 2011 **07**

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Sei uite

1. Regim alimentar hipoalergenic
2. Ca gluconic 10% 2ml de 2 ori pe zi timp de 5 zile
3. Toaleta locala cu apa termala
4. Atoderma (Bioderma)

Baie fara ulei sau sapun, de la subrat in sus
Acum mi-a spus pe cap sa o dau cu ulei pt cojite cu jum de ora inainte de baie si apoi sa o spal


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Ce ai mancat zilele astea?
Ca ea nu?
Pe fata o spalai doar cu apa si pe parut?
Mie dermatoloaga mi-a zis fara creme.. sunt cam in ceata .. as a-o insa imi e frica... as zice sa astept ce zice pediatra insa de la cold creamul sugerat de ea s-a declansat totul..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fetele!

Am facut si noi azi in sfarsit vaccinul de 2 luni. E speriata si maraita rau! Voi ati pus comprese la locul intepaturilor? Nu stiu daca sa ii pun, dr zicea sa ii pun cartof de la congelator?

May - nu m-am prins...ce experiment vrei sa faci???

Marryan - ce de hainute!!! Foarte frumoase, am intrat si eu pe site si intr-adevar sunt preturi ok. Inseamna ca sunteti plimbarete mari daca aveti atatea outfit-uri

Jade - foarte frumos baiat ai! E un grasunel! De ce tot amnati vaccinul? De mucisori? In Berceni stati? Suntem (oarecum) vecine? In ce aprc iesiti?

Sei - ai printesa cu ochi albastri! Si ce de jucariare are!!!

De ce faceti exercitii cu bebelushii? Asa trebuie? Mie una mi se pare riscant. Cu prima mea fetita nu am facut asa ceva( nici acum cu a 2 a) am lasat-o in ritmul ei si spun sigur ca la 4 luni jumate statea in fundulet fara sprijin, la 7 luni s-a ridicat singura in picioare in patut, iar la 10 luni jumate mergea fara sprijin, ham etc absolut perfect. Fiecare copil trece la "etapa" urmatoare atunci cand este el pregatit.

Sei - parca tu intrebai de premergator/antepremergator? Nu stiu ce e acela antepremergator (???) dar de premergator am o parere buna . I-am laut Indrei de pe la 6 luni, a stat in el pana cand se prindea de marginea mesei sau a patului si iesea singura ca simtea ea ca paote merge si fara . Nu stiu pe ce se bazeaza parerile contra premergator si nici nu ma intereseaza atata timp cat experienta mea imi spune ca nu face niciun rau.
Chiar....care or fi parerile contr?

Camady - si noua ne surade ideea de a pleca de Craciun la munte cu copiii, e bine sa stiu ca mai exista o curajoasa! Oricum, mai mult de 3 zile nu cred ca vom sta.

Zubi - sa ascund tortul si sampania pana la miezul noptii!!! hmmmm buna idee! De ce nu am intrebat acum 2-3 zile???

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Sei uite

1. Regim alimentar hipoalergenic
2. Ca gluconic 10% 2ml de 2 ori pe zi timp de 5 zile
3. Toaleta locala cu apa termala
4. Atoderma (Bioderma)

Baie fara ulei sau sapun, de la subrat in sus
Acum mi-a spus pe cap sa o dau cu ulei pt cojite cu jum de ora inainte de baie si apoi sa o spal




Ce ai mancat zilele astea?
Ca ea nu?
Pe fata o spalai doar cu apa si pe parut?
Mie dermatoloaga mi-a zis fara creme.. sunt cam in ceata .. as a-o insa imi e frica... as zice sa astept ce zice pediatra insa de la cold creamul sugerat de ea s-a declansat totul..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


Sei, eu nu mananc nimic rosu (cica sunt alergene) nimic lactate de 2 zile, k pana acum am mai pus putin unt in mancare, nici un fruct de 2 zile k pana atunci mancam mere verzi sau galbene si banane si nimic prajit, nimic dulciuri din comert.
am mancat orez, piure de cartofi, supa de legume (nu rosii), gratar de pui; am cumparat niste covrigei cica naturali si rondele din orez expandat si grau. cam atat :D

Ca pt Maia, da... m-am gandit ca atata timp cat unii dau 10 zile calciu in fiecare luna la bb nu e as mare tragedie dak ii dau 5 zile.

Da, doar cu apa si pe par, oricum inainte de asta ii spalam parul odata la 2 zile.

Mi-e mi-a zis sa o dau cu atoderm si sa dau foarte putin sa nu ramana gras pe piele.

Cel mai bine e sa te vada doctorul si sa isi dea cu parerea... k noua poate ne par la fel, dar poate nu sunt la fel bubitele...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

nanna, vroiam s-o pun doar la piept, ca noi mancam combinat la piept si la biba.

mda, experimentul a luat sfarsit.
dupa 3 ore de frichineala, am pus-o iar la piept. foame ii era ca tragea. dar tragea de doua ori si izbucnea in plans.
i-am dat biba. a mancat pe nerasuflate, cum nu mai mancase ea de dinainte de colici, 110 ml in 10 minute...
deci pa experiment. era moarta de foame chiar daca statuse 10 min la 2 fara ceva si 8 minute la 2 jumate la san. asa ca mi se confirma ca ea la san nu trage mult.


racheel, daca e cuminte, dde ce Dzeu va prostiti cu suzeta?
eu n-am vrut sa-i dau suzi, am inceput sa-i dau cand am ajuns cu nervii prastie dupa crizele de colici si din pacate am ajuns sa i-o punem in gura de cate ori plange. dar acum, dupa mesajul tau, m-am hotarat sa nu i-o mai dau decat in cazuri de forta majora. oricum ea o scuipa, noi i-o bagam cam fortat
i-am zis si lu soacra-mea sa nu i-o mai dam.
sa vedem.
poate ca la tine, o manca mai mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Gata, operat Muru, scos pietroiul, facut perfuzii, antibiotice, pot sa ma fac doctorita de catei!

Citesc din urma sa ma pun la curent.

va pup pe toate!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



BRAVO MUR.. Bravo dr Oana

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Hello fetelor!

Abia acum am reusit sa intru azi, nu stiu ce a avut bebe azi ca a vrut ba la san ba in brate! Acum vad ca e linistit in leagan... sa vedem cat sta asa...

Mikka bravo ca ai luat-o!!! Abia astept sa ne zici impresii apropo... m-am hotarat s-o iau si eu ma mai uit putin pe site poate mai gasesc si altceva.

Sei, ce frumosi ochi are Elena! Mie imi par deschisi ca sa se mai schimbe. Dani ii are albastru inchis spre caprui...

Andreea, ce super leagan are Andrei! chiar unde a nins? eu astept zapada! pentru mine zapada e semn de sarbatoare!

Nanna, Jade si eu stau langa berceni

Gata plange, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

May - am inteles! In bibe bea tot laptele tau? Daca te multgi regulat nu cred ca exista riscul sa scada lapticul, nu?

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Leaganul este superb, l-am imprumutat de la un vecin de cartier, tare bine voitori. Ne-a salvat leaganul asta.

Stiu Anca ca ai dreptate, ma simt oribil...cat mi-am dorit copilasul asta si cat ne-am chinuit sa-l avem...sunt chiar fraiera.

Jade, la tara aici la mine a nins:)))), adica la intrarea in popesti leordeni, dupa targul de masini spre autostrada soarelui.

Lena - si Andrei plange in somn, mai rau ca in realitate, e un sunet mult mai puternic. Primele dati m-am si speriat ca nu stiam ce se intampla.

Oana, ma bucur ca e bine Mur. Ce a inghitit? Sara mea, mai papa puf din mingea de tenis si vomita de ma sperie rau.

Jade -ai avut un mic print superb la botez. Felicitari!

Eu nu prea l-am scos in fiecare zi afara, chiar daca medicul mi-a indicat pana la -10 grade sa-l scot zilnic (cand nu e ploaie, ceata, umezeala, vant).

Fetele, Andrei are pe cap cam in zona frontanelei, o pojchita de piele care se curata, ca un fel de coji. Cand il spal se ia, dar nu toata, ramane asa. Aveti idee despre ce e vorba?









21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

nanna, da, tot laptele meu si in biba.
ba o sa scada laptele, ca gura copilului stimuleaza lactatia si asta creste.
asta este, cat am ii dau...
eu o mai pun la san. si poate asa e un pic stimulata lactatia, dar nu e cat o aveti cele care alaptati numai la san, drept dovada ca eu nu scot in 5 minute 150 ml dintr-un san nici daca ma storc de orice picatura de lapte din mine
140 am avut o data maximul din ambii.
in fine, ce sa-i fac matzei daca e incapatanata.
dupa experimentul asta esuat mi-e frica sa nu mai stea nici datile alea cand o mai puneam sau sa-mi faca vreo surpriza noaptea si sa nu mai vrea la san

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Jade, tare frumos baiat ai!

Am pus o poza cu colacelul de baie! atata ii place

Mergi la inceput