Cultura civica si evolutia natiunilor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Discrepantele intre nordul si sudul Europei au creeat tensiuni.
Politicienii nu actioneaza asupra cauzelor, care sunt culturale, incearca sa niveleze nivelul de trai, ceea ce-i o eroare.
www.dw.de/dw/article/0,,16158787,00.html" target="_blank">Conflict între sudisti si nordisti în Europa?

Citat:
Expertii au constatat existenta unor serioase discrepante în puterea de cumparare a cetatenilor europeni din cele 27 de state ale Uniunii mult înainte sa izbucneasca recesiunea si actuala criza a datoriilor. De multe decenii s-a consolidat impresia ca europenii bogati ar trai în nordul Europei, iar cei saraci la miazazi.
..
Istoricul Albrecht Rischl considera ca dihotomia dintre tarile nordice si cele din sud, care, spre deosebire de cele de la miazanoapte n-ar fi în stare sa se gospodareasca financiar în mod competent, reprezinta o eroare. În veacul trecut ,Germania a trecut prin doua falimente de stat datorate celor doua razboaie mondiale. Falimentul grecesc e minor în comparatie cu bancrutele nemtesti ale secolului XX.

Alti istorici trimit însa la virtutile comerciale dezvoltate în nord în epoca oraselor hanseate spre deosebire de veacurile în care imperiul otoman a alimentat debandada si coruptia în sud.
..
„Trebuie sa luptam”

De multe decenii ,statele prospere ale Comunitatii transfera sume importante, în valoare de multe miliarde de euro, prin intermediul ajutoarelor structurale ale UE, în tarile mai sarace. Fiindca una din misiunile de baza ale Uniunii este echilibrarea raporturilor economice în cadrul celor 27. Nimeni n-a atentat pâna acum la acest principiu al solidaritatii, chiar daca, de-a lungul timpului, s-au tot produs divergente între statele donatoare si cele beneficiare ale ajutoarelor. Grecia a fost, ani la rând, una din tarile care au primit cele mai multe dintre aceste fonduri de asistenta structurala. Premierul italian Mario Monti a regretat recent reaparitia prejudecatilor si rivalitatilor mutuale, nord-sud, într-un interviu acordat revistei Der Spiegel. Seful guvernului italian s-a declarat foarte îngrijorat de acest fenomen, cerând combaterea lui.


Nu credeti ca tema asta este mai interesanta si mai importanta decat disputa dintre Basescu si Antonescu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Strategia pe termen lung, o tema care in Romania nu este prioritate.
Un articol si un exemplu de natiune care isi propune sa iasa din subdezvoltre si din saracie prin sustinerea clasei de mijloc.

Citat:
www.capital.ro/detalii-articole/stiri/miracol-economic-tara-in-care-40-de-milioane-de-oameni-au-iesit-din-saracie-172461.html" target="_blank">MIRACOL ECONOMIC: Tara în care 40 de milioane de oameni au iesit din saracie
Brazilia, tara renumita pentru decalajele sociale, a reusit performanta de a reduce semnificativ nivelul saraciei si are ca obiectiv crearea unei societati în care sa predomine clasa mijlocie, scrie într-un articol referitor la miracolul economic brazilian, publicat Financial Times.

"Cred ca pentru Brazilia o provocare foarte importanta este ca populatia din clasa mijlocie sa predomine. Este ceea ce dorim, o Brazilie a clasei de mijloc", a afirmat presedinta Dilma Roussef pentru FT, adaugând ca va acorda o atentie deosebita calificarii fortei de munca si reducerii taxarii acesteia.

Brazilia a înregistrat progrese semnificative în îmbunatatirea conditiilor de viata pentru milioane de persoane, desi continua sa ramâna una dintre societatile cele mai polarizate. Potrivit FT, miracolul economic brazilian a scos din saracie între 30 si 40 de milioane de persoane, populatia totala a acestei tari fiind de aproape 190 de milioane. În plus, somajul a scazut si a ajuns anul acesta la 6%, un nivel minim istoric, în timp ce popularitatea doamnei Roussef, care la 1 ianuarie 2011 i-a succedat lui Luiz Incio Lula da Silva, a ajuns la 70%.


Potrivit unui studiu publicat în luna martie de compania Cetelem si de Institutul Ipsos, reducerea semnificativa a saraciei si expansiunea clasei mijlocii în Brazilia sunt rezultatul cresterii economice si ocuparii fortei de munca, dar si a politicii de redistribuire a veniturilor catre cei saraci, pusa în practica Luiz Incio Lula da Silva. Brazilia a devenit astfel un model de combatere a saraciei în rândul statelor emergente, anul trecut 54% din populatia acestei tari facând parte din clasa de mijloc, în timp ce în anul 2004 acest procent era de numai 34%, scrie Agerpres.


Este cea ce sustin, respectiv ca tarile s-au dezvoltat cand societatile au fost dominate de competitie echilibrata.
Competitie a fost rezultatul unei clase de mijloc dezvoltata, care la randul ei a fost consecinta unui echilibru reglementat de o etica impusa si aparata de o societate civila implicata.

Lipsa implicarii societatii civile la viata comunitatii a permis degradara eticii in afaceri si in final polarizarea societatilor si criza de sistem, o criza politica si economica, pentru ca ele sunt in conexiune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

DeCeNeus, te contrazici de la o postare la urmatoarea!
Vii in august la pranz, cand soarele lumineaza cu spor, sa ne scrii ca este o eroare ca politicienii sa niveleze nivelul de trai, pentru ca apoi toamna, si pe intuneric, sa-l ridici in slavi pe da Silva pentru ca ... a redistribuit veniturile spre a echilibra nivelul de trai.
Dumnezeu sa te mai inteleaga ce vrei de fapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu sunt adeptul moderatiei, atat in polarizarea veniturilor cat si in nivelarea lor.
Depinde la ce ne raportam. Comunismul a fost o extrema in nivelarea veniturilor, capitalismul salbatic este la extrema opusa.

Nu sunt adeptul impozitarii progresive a salarilor, dar sunt adeptul impozitarii progresive a profiturilor, daca la impozitare te referi.

Am explicat de ce.
Pentru ca sunt firme de apartament care fac profituri exagerate din contracte cu statul si prin impozitare progresiva a profiturilor se recupereaza o parte din hotie.
Salarile la privat este problema privatilor, iar salarile la stat se pot regla prin lege sa nu fie exagerate, deci nu-i necesara impozitare progresiva a salarilor.

Eu cred ca v-am mai spus ca o problema nu poate fi catalogata ca buna sau rea, si ca depinde de conjuctura.
Am dat exemplu cu energia nucleara ca nu este buna sau nociva, depinde ce destinatie are utilizarea ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Eu sunt adeptul moderatiei, atat in polarizarea veniturilor cat si in nivelarea lor.

Traducerea polarizarii moderate a veniturilor care traieste in simbioza cu nivelarea moderata a acelorasi venituri:

"Din doua una, dati-mi voie: Ori sa se polarizeze veniturile, primesc! dar atunci sa se niveleze putin; ori sa se niveleze, primesc! dar atunci sa se polarizeze pe ici pe colo, si anume in punctele esentiale... Din aceasta dilema nu puteti iesi... Am zis!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu-i chiar asa cu pui problema.
Polarizarea poate fi moderata sau dusa la extrem, si exista si un coeficient de masurare a gradului de polarizare, numit coeficientul Gini, si o harta a distributie pe mapamond.
Problema este ca polarizarea asta are si un ritm al evolutiei mult mai mare in Romania si Rusia decat in alte tari, ritm care indica gradul de coruptie.
Fenomenul polarizarii exista, este unul natural, dar viteza cu care se face poate fi moderata sau rapida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Eu prin cultura civica inteleg mai ales comunitate.
Avem nevoie sa reincepem a trai in comunitate.
......................................................................

Eu cred ca trebuie dat "restart" de aici si inlocuit "comunitate" cu responsabilitate in comunitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Categoric "polarizarea veniturilor" este un subiect de DNA in Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu-i chiar asa cu pui problema.
Polarizarea poate fi moderata sau dusa la extrem, si exista si un coeficient de masurare a gradului de polarizare, numit coeficientul Gini, si o harta a distributie pe mapamond.
Problema este ca polarizarea asta are si un ritm al evolutiei mult mai mare in Romania si Rusia decat in alte tari, ritm care indica gradul de coruptie.
Fenomenul polarizarii exista, este unul natural, dar viteza cu care se face poate fi moderata sau rapida.

Pai eu n-am contestat faptul ca exista polarizare, Deceneus, si nici cum o masuram. Tu ai venit si ai sustinut ca esti adeptul atat al polarizarii moderate cat si al nivelarii moderate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag
Pai eu n-am contestat faptul ca exista polarizare, Deceneus, si nici cum o masuram. Tu ai venit si ai sustinut ca esti adeptul atat al polarizarii moderate cat si al nivelarii moderate .

Adica Deceneus e cu polarizarea nivelata. Sau nivelarea polarizata.

Mergi la inceput