Apartamentul bunicii

Apartamentul bunicii | Autor: BalMascat

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare, bunica mea a avut 3 copii: pe mama si doi frati. Mama si unul din frati au ramas langa bunica-mea, cel de-al treilea a plecat in alt oras. In timp, cel de-al treilea a intrat in afaceri, si a facut multe datori. La un anumit moment a avut nevoie de un bun imobiliar sa garanteze pt un alt imprumut la banca. Asa ca a convins-o pe bunica mea sa ii dea apartamentul lui, fara stirea fratilor. Nu stiu exact calea legala, probabil ca a fost vanzare-cumparare. Bunica-mea neprimind niciun ban, totul e doar in acte.
Bunica mea a ascuns asta celorlalti frati, si cand a murit cel de-al treilea frate s-a infiintat la inmormantare si dus a fost cu cheile apartamentului si ei, ceilalti frati nici nu au putut macar sa intre in casa dupa ce bunica mea a murit neasteptat, probabil atac de cord. moartea ei s-a intamplat neasteptat de repede.
unul din frati avea cheia de la apartamentul ei, mama nu avea, pt ca nu avea nevoie. insa cel de-al treilea frate, a reusit ca intr-un moment de neatentie sa-i ia cheia fratelui lui, si dus a fost. fara macar sa-l anunte. cel de-al treilea frate locuieste in alt oras.
acum amandoi mama si fratele 2 sunt dezorientati si suparati.
Intrebarea mea, se poate face ceva legal pt a se contesta vanzarea apartamentului unuia din frati?
Este vreo procedura legala care sa le permita fratilor sa mai intre in apartament? Precizez ca moartea bunicii mei s-a intamplat in 13 noiembrie, si totul este foarte proaspat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Vanzarea este vanzare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Daca bunica nu a primit nici un leu pe apartament inseamna ca nu a fost vinzare, ci doar donatie deghizata si atunci ceilalti frati o pot contesta. Chiar daca fratele zice ca a platit, ar trebui sa aduca dovada. Un judecator i-ar cere-o, numai sa nu fie trecut prea mult timp de la tranzactie. Daca s-a petrecut acum 1 an, 2, 3, ar trebui sa produca un extras de cont, sa dovedeasca plata. Daca a trecut mai mult, nu cred ca un judecator ar mai cere ceva. Eu as zice sa nu mai astepte, sa consulte un avocat cit mai repede si sa inceapa o procedura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Daca a facut act de vanzare cumparare,cum s-a spus,atunci nu se poate face nimic.S-a spus ca totul e doar in acte,Daca in fata notarului femeia a raspuns"da,am luat banii"s-a consemnat si adio...

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput