Strugurasi de sept-oct 2011 **06**

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LEna.. nu te culpabiliza.. probabil Maia avea dermatita indiferent de ce mananci tu, daca nu conteaza gena ci numai alimentele toti copii ar avea asa ceva, nu cred ca majoritatea mamelor mananca curat...
PT activitati la bebe va mai ofer un site http://www.activitaticopii.ro

Jade.. am incercat azi sa o filmez insa cum vede camera tace mac si se uita in obiectiv .. o sa mai incerc dimineata , oricum acum ca tati nu e acasa nu are spor..

Abmariana .. ce mai faci supermami..

MAy.. imi pare rau., bine insa ca te poate ajuta soacra, la noi numai la mine statea la colici... si 2-3 h o plimbam , o leganam, o mutam in toate pozitiile , imi tipa in urechi.. asta e... trec toae. si vin altele...

Andreea ...dintii de lapte cresc la majoritatea copiilor intre 4-7 lunii (incisivii inferiori), insa sunt copii carora le apar primii dinti la 3 luni, altor la 9.. uite sursa ..http://pediatruldebuzunar.blogspot.com/2011/03/eruptia-dintilor-de-lapte.html

Rach.. alea 2 kg sunt moiv de bucurie? o ma impusc cand vad ca fac un par inainte unu inapoi.. da ce sa facem , ciontas ciontas mergem inainte... (macar am ajund la 62 de la 73 .. si mai am pana la 57 maxim)

DIDIANA .. ce mai faceti??? mai radeti cu zgomot?

Mie azi iar mi-i s-a infundat un canal.. si am fost ff harnica am facut azi curat in camera ei ( curatenia de iarna).. ieri in dormitor ..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci fetelor.
lena, nu merge burtica pe burtica in cazul nostru, iar baie in cada nici atat.
baita i-o facem la 9 jumate, tocmai ca sa fie in timpul colicilor, dar dureaza un sfert de ora, fiindca fii-mea la 38 de grade in apa, 26 afara incepe sa ii tremure barbita de frig si sa stranute...
eu sunt f friguroasa de fel si se pare ca ma mosteneste

i-am dat gripe water si s-a mai linistit. dar asa nu-mi place asta ca e indulcita cu zahar, dar nu stiu ce-i mai rau... sa urle in halul ala saracuta sau sa-i dau siropul ala.
cand se termina colicii astia?

a luat doar 130 de grame intr-o sapt. e de rau?
raportam 5180 gr la 7 sapt si 5 zile. si 57 cm.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea2011

Lumea spune ca-i cam devreme sa-i iasa dintii, dar ce sa-i fac?. Voi stiti ceva in legatura cu asta?


Eva 05.08.2011

Sunt copii care se nasc cu dinti. vezi Petru I al Rusiei si nu numai el...( astea fiind cazuri "celebre"). Intre noi fie vorba... ala numai bolbav nu a fost... stai linistita... e un copil precoce si atat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna seara!

Reusesc si eu sa mai intru in miez de noapte sa va aduc la curent cu ultimele noastre stiri.

Ieri am fost cu Razvan la vaccinul de la 2 luni. L-am ales pe cel de la stat, cu 2 intepaturi(saracutul)....La primul a facut ochii mari de uimire si apoi a plans....la al doilea, a plans de s-a invinetit tot.Am crezut ca lesina, asa de rau l-a durut. Numai la mine in brate s-a mai linistit. I-am dat ieri cand am ajuns acasa, preventiv Panadol si i-am pus comprese reci pe intepaturi. Nu mi-a facut temperatura, insa este un pic mai blegut si doarme mai mult.

La capitolul kg..bebe are 4,700gr si 58 cm la 9 saptamani si 1 zi.A luat in greutate intr-o luna 1.300gr. Doamna doctor s-a mirat tare cand l-a vazut pe Razvan al meu atat de grasunel si lungan. E frumusel foc...'cra, cra" .....vorba mamicutelor

In seara asta,Razvan ne-a facut o surpriza foarte frumoasa. Am reusit sa il filmez sa vedeti si voi.

http://www.youtube.com/watch?v=mejuLN7wu1w

Inca mai trebuie sa citesc din urma , sa va recuperez si sa pot raspunde prompt.

Vazusem ..Oana, sper ca Mur sa se faca bine repede. Stiu ce greu este. Mie mi-a murit acum cateva luni cainele ...avea 12 ani....mama zice ca de batranete si tristete si am suferit asa de tare. Sa-ti dea DD putere!

Nanna, sunt pe aici. Numai ca sunt mereu prinsa cu ceva. Si de maine, mama pleaca acasa si o sa fiu si mai prinsa....

Sei, o sa incerc sa termin paturica asta cat mai repede.....si normal ca o sa pun poze...Si eu mi-as dori uneori sa nu fi plecat din Medias...sa pot fi mai aproape de CLuj si sa stam la o cafea de vorba...ca babutele in fata portii inchisorii
Sigur nu ne-am termina niciodata povestile

Lena, te intrebasem despre produsele pentru baita la bebe, pentru ca....Razvan este alaptat cu LP si are la fel niste punctisoare rosii pe piele si ma gandeam ca nah..la mine nu mai are cum sa fie din cauza alimentatiei........SI legat de propunere...era vorba de ceva propus de sotul meu: sa facem poze cu cheliutele bebe-ilor si sa le montam in forma d floare...fiecare BB sa fie cate o petala.

Lali, frumusele ornamente. Spor la creat si altele.Ma inclin....

Pupici si numai bine BB-ilor si mamicilor

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...
Hayat.. u made my day.. ce dulce e Razvanel... sa-i pap buca...
Si ce baiat mare are mama...
Am filmat-o si eu pe Ela .. o sa pun link azi...

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Fetelor, dati-mi voie sa-mi laud puiul!
Am iesit cu el la restaurant( a doua oara) sa cinam cu cativa prieteni. A dormit linistit in scoica si noi am putut sa conversam timp de 3 ore. Acum suntem la curent cu toate noutatile din vietile tumultoase ale apropiatilor!
Noaptea trecuta a dormit de la 20 la 4 30, 5 min supt, alte cateva schimbat scutec si apoi iarasi somn pana la 8. Ce baiat cuminte ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna dimineata si pofta buna la cafea.

eu cred ca am sa albesc .in astea 2 luni de cand ne luptam cu colicii cred ca am imbatranit cu 50 de ani.
cand credeam si noi ca am scapat oarecum, programul de plans se redusese la maxim 40 de minute dar nu crizele alea de imi venea sa imi iau campii...ce credeti?
am facut vaccinul de 2 luni miercuri.si prima zi am fost super,nu tu temperatura, nu tu seara criza obisnuita intre orele 17-20.
chiar ma minunam, insa aseara mi-a recuperat.lasand la o parte ca nu mai are pofta de mancare, daca ii dau biberonul plange,aseara a urlat ca din gura de sarpe, mai ca imi venea sa o iau catre primul spital.
urla atat de tare ca parca nici aer nu mai avea.i-am facut baie de urgenta,s-a calmat,dupa care am luat-o de la capat.nici feonul, nici leaganatul in paturica gen hai la groapa cu furnici nu mai avea efect.pana la urma cred ca a obosit.l-am infasat si pus pe picioare intr-un final a adormit.
e foarte agitat,misca capul cand in stanga cand in dreapta,se freaca cu fata de perna,scoate limba,si cu biberonul in gura trebuie sa faci echilibristica sa tii biberonul dupa cum misca el capul.
ma rog, dimineata zici ca e copilul altcuiva.rade, bicicleste,gangureste,e fericit.

o avea dubla personalitate:))

intrebarea e ..lipsa de pofta de mancare si agitatia pot fi efectele adverse ale vaccinului??plansul asta neobisnuit?or fi revenit colicii in forta?o fi vreun puseu?avem 10 saptamani implinite.
da..am citit prospectul de la infarix,cica 1 din 10 copii manifesta agitatie, plans neobisnuit si lipsa poftei de mancare.o fi al meu al 10-lea??

m-am gandit ca poate il doare ceva si i-am dat 2.5 ml de panadol.oi fi nebuna?l-a pediatra nici nu am mai sunat.parca auzeam intrebarile:vomita?nu, scaun are?da, diaree? nu, i-a in greutate?da, febra?nu....atunci sunt colicii si a avut si el o zi in care nu a avut chef sa manance.

greu.



Irinush4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

neata !

Bunny noi am reusit sa sarim peste masa de la ora 12 am de cand am stins lumina noaptea... Papa bine ultima masa (la 20-21) si apoi somnic !

Lali, felicitari pentru ornamente ! Cand mai ai timp si de asta? Te felicit!

May, am auzit multa lume cu pofta de dulciuri in perioada alaptarii. Printre ele ma numar si eu. Acum cu kg, ma rog sa nu mai pun. De dat jos o sa le dam dupa ce terminam alaptatul.

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Irinush... da vaccinul poate a plans necontrolat, agitatie lipsa poftei.. noi am avut plans si agitatie...
In 3 zile de la vaccin am fost bine, insa nu ca inainte (si-a modificat total programul)..

Abmariana.. f cuminte baiat ai..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza mamici de copii frumosi!

Ionela - de ce m-as supara? Ceea ce am spus nu se bazeaza pe vreun studiu, ci pe experienta mea si a altor mamici, concluzia fiind ca bebeii alaptati au fost chinuititi de colici, iar cei care au baut LP inca de la inceput nu au avut astfel de probleme. Daca unele studii contazic expeienta mea, tot respectul, insa eu voi ramane tot la ceea ce am trait/vazut cu ochii mei.
Oricum asta nu ar fi un motiv contra alaptarii, nici gand! Alte motive/argumente duc la renuntarea la alaptare.

Acum ma apuc sa citesc din urma.

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput