Strugurasi de sept-oct 2011 **06**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Buna dimineata..

Va ofer si cafea, capuccino, suculet , ceai si va doresc o sambata frumoasa, la noi e ceata

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetelor,

azi sunt matinala din cauza unei tuse rebele ce ma apuca in accese de cate un min, apoi nu mai am nimic. Nu stiu ce este si cum de m-a apucat, racita nu sunt...

Azi noapte a fost a 2 a noapte in care papusa mea a dormit de la 9 seara pana la 6:30 dimineata neintoarsa! Incerc sa nu ma bucur prea tare pentru ca a mai avut o tentativa din asta acum vreo 2-3 saptamani si dupa 2 nopti in care nu s-a mai trezit si-a reluat programul cu trezit din 3 in 3 ore. Acum insa daca nu se mai trezeste noaptea ma intreb daca mananca suficient in 24 de ore, probabil va trebui sa ma apuc sa notez/calculez.

Zubi - bibe fierte in oala: simplu! Spalate si aruncate in oala cu apa cat sa le acopere, le lasi sa fiarba aprox 10 min si le scurgi imediat, sa nu le lasi sa stea in apa in care au fiert pentru ca se depune calcar. Atata tot! pentru Ayu!

Sei - da, sunt tare incantata ca am al 2 lea bebe, insa probabil ca in parte si pentru ca fetita cea mare este mare si relativ independenta, este practic a 3 a persoana in casa, nu 2 adulti si 2 copii; iar un alt "motiv" ar fi ca nu ma mai asteptam sa am al 2 lea copil, a venit la o varsta si dupa o perioada in care am avut mai multe motive de suparare decat de bucurie. Asa pare un "dar" de Sus. . Oricum, "spor" la proiectul BB2!

Jade - sorry . Eu cu gandul ca pitica mea are abia 2 luni, am impresia ca toti sunt de aceeasi varsta! Oricum, e voinicel bine! Referitor la picioruse, are efect masajul? Ati mai fost la control? Noi i-am facut programare la renumitul Alexandru Thiery, insa abia pe 2 februarie are liber.

Rachel - iar iti scriu, pentru ca empatizez cu tine . Stiu ca degeaba iti zicem noi sa nu te stresezi prea tare cu greutatea micutei, tot te vei framanta...Daca analizele ii vor iesi bine ( am inteles ca ii vei face ceva analize curand, corect?) trebuie sa te bucuri ca printesa este sanatoasa! Un bebe grasun nu inseamna neaparat ca este sanatos, desi conceptia generala asa este, insa e gresita! Daca ea este sanatoasa, tu trebuie sa fii fericita! Bucura-te de ea si de zilele, lunile acestea de care iti va fi foarte dor mai tarziu!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Sei - multumesc de tratatie! M-am servit cu o cafeluta si citesc site-ul indicat de tine!
( Si la noi e ceatza)
Sambata frumoasa tuturor!

P.S. hmmm ce vorbarie pe mine cat e sotul la fotbal si copiii dorm!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hayat - ce mai faci mamico? Ce face Razvanel? Ati facut vaccinul?

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatza fetele, sunt ff grabita azi ca baietii inca dorm, si eu fac bagajele samergem la tara, in sfarsit, nu am fost pana acum cu Ayu, e la vreo 27 km de pitesti, si d'abia astept, sper sa fie bine pt bebe, sa respire si el aer curat de tara, vad ca e frumos afara,adik a iesit soarele, si trebe sa fac bagajele pt toti trei, sunt asa de incantata ca plecam cu bebe undeva mai departe si acum sunt si eu mamaica responsabila si fac bagajel lui bebe

Nanna, ce bien ca a dormit aia mica asa de mult, poate asta o sa ii fie programul de aici inainte, mersi mult pt sfat, mi se apre mult mai simplu, in sterilizator nu imi incap decat 2 bibe + suzi

Sei, chiar e fain site-ul, deja am citit un lucru interesant despre conmjuctivita la bebe

pooop fetele, mai sorb si eu dintr-o cafeluta printre picaturi si ma apuc de treaba, un weekend cat mai frumos va doresc, va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Zubi - drum bun si sa aveti un we minunat! Sigur ii va prinde tare bine lui Ayu o gura de aer curat!
Si eu ma gandeam azi de dimineata ca abiab astept ziua cand vom putea pleca toti la munte macar pentru un we!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Zubi.. sa va bucurati de iesire, sigur va fi benefic si pt Ayu si pt tine.. o oaza de relaxare.. multa iubire in 3

Nanna.. aa e . fetita fiind mai mare poate intelege mai mult, si la noi in familie fratele meu avea grija de mine si ma ocrotea, asta e avantajul.. eu mi-as dori copii apropiati de varsta pt a se juca impreuna, insa imi va fi mie/noua mai greu..
bravo pt somul asa frumos...



Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Articol pt bebe cu colici..

Metode de tratament pentru colicile sugarului
Schimbarea formulei de lapte folosite cu una hipoalergenic#259; sau pe baz#259; de soia, pentru cel pu#355;in o s#259;pt#259;mân#259;. Acest lucru se va face DOAR la sugarii alimenta#355;i artificial si NUMAI dup#259; ce a#355;i cerut sfatul pediatrului. Dac#259; nu se observ#259; nici o ameliorare se va reveni la alimenta#355;ia ini#355;ial#259;.

Eliminarea din dieta mamei care al#259;pteaz#259; a produselor alergenice (ou#259;, lactate, nuci, ciocolat#259;) #351;i a cafelei. Dac#259; dup#259; o s#259;pt#259;mân#259; nu se observ#259; nici o ameliorare, mama va reveni la o alimenta#355;ie normal#259;.

Schimba#355;i tetina #351;i sticlu#355;a cu alte modele. Alimenta#355;i sugarul ridicat, cu capul în sus, ajuta#355;i-l s#259; râgâie cât mai des.

Purta#355;i-l mai des în bra#355;e pe timpul zilei sau într-un sling, ham.

Plimba#355;i-l cu ma#351;ina.

Pune#355;i sugarul în apropierea aparatelor care produc sunete albe (monotone) ca ma#351;ina de sp#259;lat vase, cuptor cu microunde, usc#259;tor de p#259;r, aspirator, atunci când acestea sunt în func#355;iune.

Muta#355;i sugarul în alt loc pentru o schimbare de decor.

Folosi#355;i suzeta.

Leg#259;na#355;i copilul.

Masa#355;i-i burtica.

Înf#259;#351;a#355;i-l mai strâns.

Pune#355;i un CD cu sunete monotone, o inim#259; care bate sau altele de acest tip.



Pune#355;i o sticlu#355;#259; cu ap#259; cald#259; pe burtica copilului. ATEN#354;IE la temperatura acesteia, copilul se poate arde u#351;or.
Achizi#355;iona#355;i un aparat special pentru sugari care vibreaz#259; #351;i emite sunete monotone pe care îl pute#355;i pune în patul copilului.

Face#355;i-i o baie cald#259;.

Administra#355;i-i sucroz#259;. Acesta este un zahar care se g#259;se#351;te în anumite ceaiuri pentru sugari.
Administra#355;i-i un produs care con#355;ine lactaz#259;, o enzim#259; care ajut#259; la digestia laptelui. ( de ex. Colief)

Acestea sunt singurele metode care au dat rezultate la unii dintre copiii studia#355;i în timp. Restul tratamentelor, mai ales cele care folosesc medicamente sau ceaiuri, s-au dovedit inutile, la fel de eficiente ca placebo, ceea ce în limbaj medical înseamn#259; eficacitate neglijabil#259;.

Câteva mituri des întâlnite despre colici si tratamentul lor :

1. Bebelu#351;ii plâng ca s#259;-i manipuleze pe p#259;rin#355;i. FALS. Sugarul nu are capacitatea intelectual#259; de a compila asemenea inten#355;ii. El plange pentru a semnaliza c#259; ceva e în neregula cu el, fîzic sau emo#355;ional.

2. Dac#259; #355;inem bebelu#351;ul prea mult în bra#355;e o s#259; creasc#259; r#259;sf#259;#355;at. FALS. Revine ideea de mai sus, bebelusul, la vârsta colicilor e mult prea mic pentru a face asemenea asocieri. Nevoia lui de a fi #355;inut în bra#355;e e natural#259; la aceasta vârsta iar a îl priva de acest drept poate s#259; îi cauzeze probleme emo#355;ionale mai târziu.

3. Medicamentele care con#355;in simeticon#259; ( SAB simplex, Infacol, Espumisan, etc) vindec#259; colicile. FALS. Studiile dar si experienta personala arat#259; ca efectul acestora nu este atat de spectaculos, in ciuda reclamei. Ele merita totusi incercate pentru ca pe unii sugari ii ajuta. Vezi mai multe aici: Simethicone in the treatment of infant colic

4. Cerealele cu orez ajut#259; în cazul colicilor. FALS

5. Sedativele (Romergan de exemplu) NU amelioreaz#259; colicile #351;i este total contraindicat sa le administrati din proprie initiativa.

Atentie: De#351;i unele ceaiuri pe baz#259; de plante par s#259;-i ajute pe anumi#355;i sugari în perioada colicilor, studiile avertizeaz#259; c#259; administrarea de ceai în exces afecteaz#259; alimenta#355;ia normal#259; a copilului #351;i poate cauza încetinirea cre#351;terii. Un alt lucru care ar trebui s#259; ne dea de gandit este faptul c#259; s-au înregistrat cazuri de intoxica#355;ii la bebelus dup#259; consumarea unor ceaiuri pe baz#259; de plante contra colicilor. Nu tot ce este natural este obligatoriu #351;i s#259;n#259;tos. De aceea nu administra#355;i niciodat#259; ceaiuri contra colicilor în doze mai mari decât cele recomandate pe etichet#259;.


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Sei - ai dreptate! O diferenta de varsta mai mica intre frati/surori este spre binele lor, insa le este mai greu parintilor in primii ani. Pana la urma putine lucruri ies asa cum le planificam, DD are de multe ori alte planuri pentru noi! Important este sa ne bucuram pentru ceea ce primim, indiferent ca vine mai devreme sau ma tarziu

Tot studiez si eu acel site trimis de tine, Sei, citeam la diversificare...ei bine fetelor, sa vedeti atunci discutii, probleme, intrebari si dileme pe noi!!! hehehheheh!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

sei multumim de tratatie !

noi raportam a 3-a zi dormit pe intuneric, cu o singura trezire pentru papa la ora 3-4. In sfarsit ma simt odihnita! Doamne ajuta sa continuam asa !



It's a boy !!!

Mergi la inceput