Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(3)

Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(3) | Autor: julietta

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



pt vanillina: dupa nasterea lui bebe2 vei primi aceiasi indemnizatie pe care o iei acum pentru bebe1 pana cand acesta din urma va implini varsta de 2 ani, dupa care vei trece direct in CIC2; deci nu va fi nevoie nici de reluarea activitatii la serviciu, nici de concediu postnatal, ci doar de depunerea unui nou dosar pt bebe2, tot la sediul ANPS, in care va trebui sa alegi una din cele doua variante prevazute de OUG 111/2010: varianta cu 2 ani si cu o indemnizatie de maxim 12 milioane, sau varianta cu un an, situatie in care vei primi in continuare aceiasi indemnizatie ca cea pe care o iei acum pentru bebe1; daca alegi varianta de 1 an vei avea posibilitatea ca, daca te vei intoarce la servici inainte ca bebe2 sa faca 1 an, sa iei, pe langa salariu, 5 milioane net pana la implinirea de catre bebe2 a varstei de 2 ani.
Deci, de cand se naste bebe2 si pana implineste bebe1 varsta de 2 ani iei o singura indemnizatie, aceea pe care o iei acum. Desigur, bebe2 beneficiaza de alocatia de 2 milioane pana face 2 ani, dar asta stii si tu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanillina spune:

Iti multumesc mult Julietta!

Poate stii si cand trebuie sa merg cu dosarul pentru CIC 2?Dupa ce se termina CIC 1 sau dupa ce se naste bebe 2?


Mami fericita de cel mai scump Mathias (20 luni) si Kayla, printesa din burtica 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Nu sunt sigura, dar presupun ca cu ceva timp inainte de a se termina CIC1. Suna la ANPS si intreaba-i chiar de pe acum, ca sa fii sigura. Nastere usoara iti doresc si un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

@julietta, am depus dosarul pt bb2, se pare ca o sa iau 75% din prima indemnizatie, mi-au cerut adeverinta angajator,adeverinta de la agentie cu indemnizatia avuta in ultimul an si decizia de suspendare CM; nu stiu inca exact cum or sa calculeze, bineinteles ca dureaza 2 luni pana imi intra banii, probabil in august, te anunt atunci;asta e, bine macar ca stau doar cateva luni cu acest calcul, vreau sa ma intorc inainte de un an sa beneficiez de stimulent;
Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Draga Nilufera, iti multumesc foarte mult pentru ca nu ai uitat sa-mi spui si mie! Asta dovedeste ca cei de la ANPS au raspuns eronat si in cazul tau, si in cazul meu. Ca si tine, voi alege si eu tot varianta de un an si ma voi intoarce la serviciu cand o sa aiba bebe 11 luni tot pentru stimulentul lor afurisit. Ce situatie nedreapta: sa ne lasam copiii mici acasa pentru a lua un ban in plus. Ar trebui sa le fie rusine pt ca pun mamele sa aleaga intre copii si bani. Ca despre cresele promise anul acesta, cele 400 ale d-nei Udrea, nimeni nu mai zice absolut nimic.
Sper din suflet sa primesti banii cat mai repede cu putinta. Iti multumesc mult pt urarea ta, sper sa rezist pana spre final, desi am repaus la pat cu medicamentatia aferenta. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanillina spune:

Multumesc mult Julietta!

O sa ma interesez din timp.

Si tie iti doresc sarcina mai usoara, nastere fara probleme si un copilas sanatos!


Mami fericita de cel mai scump Mathias (20 luni) si Kayla, printesa din burtica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianka_md spune:

Buna,

Va rog mult daca puteti sa ma ajutati si pe mine. CIC 1 se va termina pe 09.07.2011, eu sunt insarcinata si DPN este 01.12.2011. Practic sunt aproximativ 2 luni pana pot sa intru in concediu de maternitate pentru bebe 2. Ce pot sa fac aceste 2 luni (inafara de optiunea intoarcere la servici) ca sa pot beneficia de CIC2?

Sa iau concediu medical, de risc maternal? Mai sunt si alte optiuni?

Va multumesc anticipat,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuk spune:

Buna ziua.
As dori sa ma lamureasca cineva cu cateva informatii daca se pricepe si daca doreste.
Am un copil de 3 luni, sunt in concediu postnatal pana pe 15 august. De la 1 sept ma voi intoare la servici (sunt profesor) urmand ca tatal (cadru militar) sa ramana in CIC.

Mentionez ca nu suntem casatoriti, si ca pe buletine avem domicilii diferite. Eu Barlad, el Campulung Moldovenesc. Dat fiind faptul ca iesim mai bine ca si bani, ne-am hotarat sa stea tatal in concediu acasa 2 ani. Deoarece el lucreaza in Focsani (da stiu, e complicat) si nu are domiciliul acelasi cu al meu, mi-a spus azi o doamna din primarie ca nu va putea depune decat in localitatea de domiciliu si ca nici alocatia nu o voi mai putea lua eu ca tot acolo in CAMPULUNG trebuie depuse toate actele. Copilul e nascut in Barlad.
M-am simtit un pic luata la misto de parca ea ar fi fost detinatoarea adevarului absolut si eu o tampita care habar nu are de nimic .
Imi puteti spune daca e adevarat si ce pot face in asemenea situatie? Fecem viza de flotant? Imi vor primi dosarul ? Din ce am inteles la Focsani va depune el ...ca la armata parca e altfel ...nici nu stiu .
Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruca spune:

As avea si eu o nelamurire si as vrea sa stiu o parere avizata: acum sunt in CIC1 cu fetita pana in Septembrie 2012 iar urmatorul copil se va naste in Martie 2012. Am inteles ca se intra din CIC1 in CIC2 automat, eu neavand pauza intre ele. Problema mea este urmatoarea: eu al doilea copil il voi naste in Germania, sotul lucrand acolo, eu mai pot beneficia de indemnizatie dc copilul e nascut in alta tara? Dc ii fac si certificat de nastere romanesc? Ce acte imi trebuie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se intra automat. Se face dosar exact ca si pt primul copil. Ca sa beneficiezi de CIC trebuie sa indeplinbesti aceleasi conditii ale legii. Nu conteaza daca este nascut in Germania insa conteaza daca nu locuiti in Romania fiind asigurari ale statului roman pentru cei domiciliati in Romania.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruca spune:

Eu am domiciliul in buletin in Romania, dar sunt inregistrata si in Germania ca stau cu sotul. Se mai poate in cazul acesta sa primesc indemnizatia?

Mergi la inceput