Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Pufi , saru-mana.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

mai sa inteleg ca pediatra mea e cea mai deplasata ca sa nu spun altfel. copilul meu are tot 68 cm si 6,900 kg, cum a vazut greutatea mi-a spus sa incep imediat cu fructele. desi lapte eu am destul iar el nu a dat semne niciodata ca nu se satura. doarme bine , de la 21 , papa la 4,30 si iar somn pana pe la 8, 9.si eu si mai batuta in cap ca ea , i-am si dat repede .

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


mie mi se pare excelent 68 cm, dar cat ar trebui sa aiba? si greutatea e buna, a crescut mult in lungime.
La 3 luni ai mei aveau 62 cm Filip, 61 cm Eva, iar noi suntem amandoi inalti, deci nu cred ca ei vor fi mititei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Roberta si eu zic ca e f bine bb,al meu avea la 3 luni 61cm....pe mine doc mi-a zis sa nu ii dau altceva decat lapte,chiar daca de acum incolo nu o sa mai ia cine stie ce in greutate,adik nu o sa mai fie ca inainte...era altceva daca nu se satura,iar modul in care ti-a zis sa incepi diversificarea mi se pare de-a dreptul aberant....

Razvi e binisor,tuseste,ii dau eurespal in continuare si asteptam rezultatul exudatului,bine ca nu a facut febra...ochiul e inca rosu,asa ca bagam picaturi,il stergem...

O zi frumoasa si usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Neatza!

In primul rand, La multi ani printesa mea! Si La multi ani, Iustin!

Roberta,! Te inteleg perfect cu pediatra deplasata! Eu deocamdata cresc copilul bazandu-ma pe sfaturile fetelor, ca nu o pot schimba pana la 6 luni! Daca o sa avem probleme, o sa platesc consult la altcineva!

Mady, eu i-am pus Elizei lapte de-al meu in ochisor cand a avut ceva asemanator! Pana s-a trezit nu a mai avut nimic! Am fost efectiv fascinata!

Miha, ma bucur ca ai dat de colegii de liceu! Chiar e un sentiment super, eu i-am gasit dupa 9 ani. De fapt asta e motivul pentru care mi-am facut cont de facebook initial!

Urez si eu multa multa sanatate tuturor bebelushilor si copilutilor si mamicutelor bolnaviori!

Pup toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Babylicios mersi de sfat,dar sa vad acum daca il conving sa stea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

La multe lunite ELIZA-MARIA de babylicious
IUSTIN-ANDREI de babyblue
STEFAN-PAUL de Michelle_12
sa cresteti mari si sanatosi!!!

lisssa_ana – Cum a fost noaptea trecuta? Sper ca ai reusit sa te odihnesti mai mult! Sanatate Anei

madybulancea – S-a mai retras iritatia? La noi sudocrem nu a functionat deloc… se irita cand o dadeam. Apoi am schimbat cu Desitin care a functionat de minune.

anca-28 – Cum esti cu raceala? Sper ca Natalia nu s-a imbolnavit si ea. Sanatate multa la toate 4!

Mami de Iarina (01.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Michelle eu il tin pe M in asa ceva: http://www.bestkids.ro/p-6027-balansoar-evolution.aspx. Sterge ultimul punct. In sezlong-ul asta sta intins, insa, pe masura ce creste bebe, ii poti ridica spatarul. Nu sta in el ca in scoica. Vibratiile nu-i plac, dar ii place muzica (are 2 butoane, unul pt. vibratii si unul pt. muzica si nu e musai sa le dai drumul). Pe mine ma ajuta foarte mult.
In leg. cu mancarea la 3 sapt. ce sa mai zic. O fosta colega de servici a inceput sa-si hraneasca copilul de la 2 luni cu mancare gen cartof, morcov, etc. plus sare. Am murit cand am auzit-o. Mama ei a sfatuit-o si uite ce mare s-a facut. Aproape ca m-am certat cu ea si degeaba, vb. la pereti. Nu a contat ce i-a zis medicul. Si sare? Eu nu i-am dat Mariei sare pana la un an. Chiar am intrebat-o daca ii da din asta iodata si cu cianura si a zis ca da, ca si asa la care prostii mancam. Asa ca, cu unele persoane nu merita sa-ti bati capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Discutati atat de mult despre greutate si inaltime incat ma bagati in sperieti. Nu am mai fost cu M de la 3 luni la control. Dar la ce medic sa ma duc? De familie n-avem, poate ar tb. sa merg la un cabinet privat. Dar la care? Fetelor din Bv poate ma ajutati cu vreun sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Neata

La multi ani, Anaemi!!! (te rog sa-mi scuzi intarzierea)
La multi ani, Eliza!
La multi ani, Iustin!
La multi ani, Stefan!


Va multumim si noi cu intarziere pt felicitari
Am fost la controlul de 4 luni si se pare ca Alex e grasanul odiseei, desi s-a nascut cu doar 3,060 kg. Are 8,5 kg, 73 cm, apuca cu repeziciune tot ce prinde in maini(inclusiv scutecele de finet sau pernute pe care si le trage peste fata), se intoarce de pe spate pe burta, dar i se blocheaza cate o manuta sub el si se chinuie sa o traga
Ma amuz de medicul meu de familie ca mi-a spus sa ii dau sa suga cu portia ca la vaccinul de 6 luni nu o sa-l mai poata lua in brate. De abia astept sa implineasca Alex 6 luni sa-i schimb medicul de familie cu unul mai competent. Are niste bubite pe fata si mi-a spus sa-i dau cu Bepanthene si cu pipi din scutec Pediatra mi-a recomandat sa-i dau cu apa termala.

Ilida bebelusii care sunt grasuni in primul an nu vor fi obezi toata viata. Adra a dat exemplul Evei care era grasuta cand era mica si acum are o greutate normala, in plus si noi avem in jurul nostru 4 copii care erau mai grasi decat Alex la varsta lui si acum sunt chiar sub greutatea normala. Nu ai de ce sa-ti faci griji.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

O nou#259; surs#259; de celule stem a fost descoperit#259; de speciali#351;tii australieni sub forma laptelui uman. Noua descoperire se pare a fi una epocal#259; pentru medicina regenerativ#259;, deoarece în acest mod se pot recolta celule stem f#259;r#259; a se mai recurge la distrugerea embrionilor umani.
Peter Hartmann, cercet#259;tor în cadrul Universit#259;#355;ii de Vest din ora#351;ul australian Crawley, a anun#355;at descoperirea de celule stem în laptele uman înc#259; din anul 2008.
În prezent, cercet#259;t#259;rii australieni le-au cultivat în condi#355;ii de laborator #351;i au reu#351;it cu aceast#259; ocazie s#259; le tranforme în cele trei tipuri de straturi embrionice, endodermul, mesodermul #351;i ectodermul.
“Celulele stem extrase din lapte de mam#259; pot deveni celule din #355;esutul osos, articular, muscular, pancreatic. Se pot transforma în celule hepatice care produc albumin#259; sau chiar neuroni. Celulele stem extrase din lapte con#355;in aproape toat#259; gama de proteine din organismul uman, #351;i spre bucuria oamenilor care au nevoie de celule stem, acestea se g#259;sesc din abunden#355;#259; în laptele de sân” declar#259; Foteini Hassiotou, cercet#259;tor în cadrul aceluia#351;i experiment.


Mergi la inceput