Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Am revenit

Incepem cu Ana: chiar daca tuseste, n-are nimic la plamani, nu are rosu in gat si nici infectie la urechi...deci sa speram ca va trece repede.


Filip, hmmmm... e dezv locomotor f bine, tine capul f bine, prinde f bine. Inaltime ...tare lung 68 de cm in schimb la greutate suntem la limita in a intra la categoria "pana". 6.400 kg. NU e putin, dar nici mult e chiar la 50%. Problema e ca creste intr-un ritm alert in inaltime si in greutate nu, faptul ca se trezeste atat de des noaptea i-a dat de inteels pediatrei ca are nevoie de mai multe calorii. Deci, terbuie sa introducem cerealele, sincer, le-am cumparat, dar nu pot zau...nu pot sa i le dau.,..nu imi vine sa cred ca nu mai am bb mic. Eu il vreau la tzitzi. Credeti-ma, mi se rupe sufletul ca incepem diversificarea.
Oricum, am zis ca mai stau cateva nopti sa vedem ce si cum, eu sper sa fie un puseu si sa treaca repede.

La vaccin a plans tare putin , max 10 sec, in schimb durerea care o avea in ochisori m-a daramat si pe mine. offf, bietii de ei.

asta e, intram intr-un nouc capitol din viata lui... diversificarea.

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Am revenit

Incepem cu Ana: chiar daca tuseste, n-are nimic la plamani, nu are rosu in gat si nici infectie la urechi...deci sa speram ca va trece repede.


Filip, hmmmm... e dezv locomotor f bine, tine capul f bine, prinde f bine. Inaltime ...tare lung 68 de cm in schimb la greutate suntem la limita in a intra la categoria "pana". 6.400 kg. NU e putin, dar nici mult e chiar la 50%. Problema e ca creste intr-un ritm alert in inaltime si in greutate nu, faptul ca se trezeste atat de des noaptea i-a dat de inteels pediatrei ca are nevoie de mai multe calorii. Deci, terbuie sa introducem cerealele, sincer, le-am cumparat, dar nu pot zau...nu pot sa i le dau.,..nu imi vine sa cred ca nu mai am bb mic. Eu il vreau la tzitzi. Credeti-ma, mi se rupe sufletul ca incepem diversificarea.
Oricum, am zis ca mai stau cateva nopti sa vedem ce si cum, eu sper sa fie un puseu si sa treaca repede.

La vaccin a plans tare putin , max 10 sec, in schimb durerea care o avea in ochisori m-a daramat si pe mine. offf, bietii de ei.

asta e, intram intr-un nouc capitol din viata lui... diversificarea.

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Betty, imi pare tare rau ca esti asa dezamagita. De-am putea sa ii planificam noi pe bebelusi si dorintele lor!!! Dar de ce privesti diversificarea ca un final al alaptarii? Eu cred ca o sa il pui la piept in continuare, asa-i? Si o sa mai ai parte in continuare de momente frumoase cu puiul in brate In plus, o sa ai parte si de mochitza lui plina de papica pana la urechi!
Si noi sambata am venit cam cu aceleasi rezultate: cam lungutz dar nu grasutz, 68cm si 7 kg. Nu stim cat a luat in ultima luna ca nu am cantar si de 2 luni nu am fost la doctor(Doamne-ajuta sa nu avem motive nici de acum incoo sa ne vedem asa des).Tinand cont ca s-a nascut mai devreme si micutz, eu zic ca a evoluat f bine. Am intrebat daca e vreo problema ca nu e gras si a spus ca e f bine asa cum e.

Ma mira faptul ca pediatrul tau a sarit asa repede la diversificare, avand in vedere politica celor din state, cu lapte exclusiv pana la 6 luni. Al nostru doctor nici nu a vrut sa auda de diversificare la 4 luni jumatate, mai sa am dea afara din cabinet. De-asta am intrebat mai inainte fetele de efectele laptelui praf.

Apropos: va multumesc tuturor de raspunsurile privitoare la LP si luarea in greutate, m-ati mai linistit, ca deja eram cu nervii.


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Michelle uite eu am un model asemanator cu www.leagane.ro/balansoar-fisherprice-oferta-speciala-p-58.html" target="_blank">asta si sunt super multumita,sta bb accolo si il iau cu mine si in bucatarie...



Mami de Razvan si Rares


Multumesc Mady ! Sta cam in aceeasi pozitie in care sta in scoica, nu? Asta ar fi motivul pentru care nu sunt recomandate, dar oricum nu-l tii perioade indelungate. Am vazut ca ar exista si unele modele mai plate, in care stau aproape intinsi. Are cineva si un model asa? Sunteti multumite?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle_12

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Michelle uite eu am un model asemanator cu www.leagane.ro/balansoar-fisherprice-oferta-speciala-p-58.html" target="_blank">asta si sunt super multumita,sta bb accolo si il iau cu mine si in bucatarie...



Multumesc Mady ! Sta cam in aceeasi pozitie in care sta in scoica, nu? Asta ar fi motivul pentru care nu sunt recomandate, dar oricum nu-l tii perioade indelungate. Am vazut ca ar exista si unele modele mai plate, in care stau aproape intinsi. Are cineva si un model asa? Sunteti multumite?



Eu am un balansoar asemanator cu ce ai vazut mai sus, dar Tudor nici nu vrea sa auda de el. Cred ca de trei ori a vrut sa stea in el pana acum, nu-l atrage sub nici o forma. Iar cand simte vibratiile alea incepe sa urle. Cred ca depinde de fapt de preferintle fiecarui copil Din pacate pt noi parintii (financiar vorbind) nu putem sa le probam toate jucariile si uneori le cumparam doar ca sa acumuleze praf in camara


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Ana (Anaemi) LA MULTI ANI cu sanatate, bucurii si multa putere pentru piticii tai!


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Multumesc Ilida!

Cred ca ai dreptate. Eu l-am pus pana acum de vreo 2 ori in scoica, pret de 10-15 min ca sa-mi pot face dus. Mai mult cred ca nici nu ar rezista, ca se plictiseste. Iar la vibratii nu stiu cum ar reactiona. Probabil o sa ne mai chinuim asa un pic pana incepe macar sa-si tina perfect capsorul. Atunci o sa-l pun in Manduca sa poate privi si in jur. Acum imi e si mila de el cum se chinuie sa priveasca pe sub breteaua Manducai.

ooooh, se anunta o noapte cu treziri dese. Inainte dormea intre 19-24 neintrerupt apoi la 3 si la 6 mai papa cate ceva. De vre-o saptamana si-a mai introdus o "gustarica" pe la 22 iar de la miezul noptii se trezeste din 2 in 2 ore. Insa azi, culcat de la 19, a cerut pana acum ( ora 22) deja de 2 ori papa (la 20 si la 21.30).
Si eu sunt un pic cam ratutita, cu durere de cap si de gat fiindca ma incearca o raceala. Insa este atat de dulce cum adoarme el la loc sugand pana ii aluneca sanul afara din gurita si i se scurge cate o picaturica de lapte pe botic, si i se intipareste o mutrita complet satisfacuta cand il pun inapoi in patut ca-mi vine sa-l mananc si m-as trezi si din ora in ora sa-i dau sa pape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Era sa uit ... LA MULTI ANI, ANAEMI !!! si niste majorete, ca tot ne-a apucat nostalgia Odiseei de iulie-august


*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Eu sunt plina de emotii azi fetelor!! Cand eram la sormea, brusc mi am amintit de o colega de liceu si m am gandit sa o caut pe Facebook si am gasit o. Si nu va pot spune ca de acolo, mi am gasit alti cativa colegi de liceu si mi am starnit niste emotii de nu mai pot!!! Acum am ceva foarte mare la care sa visez pentru cand voi veni in Romania!! Crede ti ma ca nu mai pot astepta, o sa ma usuce asteptarea asta pana la primavara!!
Si eu am terminat liceul in 1996, acu 15 ani, va dati seama?? Sa reintalnesti oameni dupa 15 ani???? Incredibil, nu??? I LOVE Facebook!!
Acum cred ca voi purcede spre pat, dar ieri si azi Imi a fost mai calma cu 50% si asta pentru ca si eu am fost calma. Totul a inceput cu rasul ala sanatos sub plapuma cu cele 80 de sfaturi babesti, iar azi a culminat cu faptul ca am vorbit pe internet cu colegele mele de liceu!! Cu care nu am mai vorbit de 15 ani!!! Crede ti ma ca ma incearca niste emotii foarte mari si sunt privilegiata ca le pot imparti cu voi iubitele mele!!
Noapte buna!! Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

miha stiu cum e, avem si noi un grup cu colegii de liceu. la anul avem intalnirea de 15 ani si noi vom participa


bucara-te de astefel de momente, ma bucur ca esti mai bine

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

mai sa inteleg ca pediatra mea e cea mai deplasata ca sa nu spun altfel. copilul meu are tot 68 cm si 6,900 kg, cum a vazut greutatea mi-a spus sa incep imediat cu fructele. desi lapte eu am destul iar el nu a dat semne niciodata ca nu se satura. doarme bine , de la 21 , papa la 4,30 si iar somn pana pe la 8, 9.si eu si mai batuta in cap ca ea , i-am si dat repede .

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput