Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

La multi ani Ana
Multa sanatate tuturor !

Mami de Emma Alessia si Matei Alexandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna dimi

La multi ani sarbatoritilor de azi, multa sanatate si bucurii!

La noi ziua a inceput la fel , nimic special.

Mama mea este in spital de o saptamana, pneumonie, a fost f grav, trebuie sa gatesc zilnic si pt ea, mai nesarat, fugi la spital...acasa te i-au toti de odihnita si trebuie sa-i impaci pe toti

Va doresc o zi cu muuulltt soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Buna ziua si de la noi..
In sfarsit am reusit sa recuperez..Mult mi-a mai luat ca tare mult ati mai scris mai fetelor..
La multi ani cu intarziere Filipilor, Evei , lui Dani si Mateilor!!!
LA MULTI ANI ANAEMI!! SA FII SANATOASA SI SA TE BUCURI DE COPILASII TAI ADORABILI!!
Noi suntem bine multumim de intrebare..
O sa scriu si eu despre subiecte care deja s-au discutat..cum ar fi fierul Hausmann ..Eu i-am dat de la trei luni la recomandarea pediatrei cate 5 picaturi pe zi fara sa ii fac vreo analiza..Pediatra a spus ca laptele matern nu contine suficient fier..
Imi pare rau Ramona de accident..eu sunt ingrozita de felul in care se conduce in Romania de aceea nici nu ma urc la volan si permisul e cu valoare expozitiva la mine in portofel
Miha, eu cred ca Imi nu se satura ..
Eu de cand am inceput sa folosesc pompa electrica am inceput sa am mai mult laptic si Vlad mananca mai mult acum decat inainte..Tin sa precizez ca al meu baiat nu mai vrea direct de la san decat dimineata in rest papa la biberon LM..Nu am mai insistat sa il pun la san in timpul zilei pentru ca ne enervam amandoi..A luat 600 de grame in ultimele doua saptamani si in luna a treia 800 de grame..deci e diferenta..Cand am fost la pediatru pe 2 noiembrie avea 65cm si 7.100 ..Am facut si vaccin Hexa 2 si vreau sa zic ca nu a plans absolut deloc..un pic s-a strambat..Am inceput sa ii dau cereale friso pe baza de fulgi de orez care sunt cu lapte si le amestec cu apa cate 100 ml pe zi ..De constipat nu se constipa chiar face regulat..Si am inceput sa dormim noaptea Ne trezim la 6 sau la 7 dimineata..si dormim de la 10 seara..Am luat si noi colacel de la Swimava si am facut cateva balaceli in cadita..urmatorul pas e la piscina ca ne-am luat si scutec de baie special
In rest ne jucam, radem , tipam ca ne place, facem balonase si alte zgomote care mai de care..aa ..si ne plictisim repede
De intors nu ne intoarcem inca dar exersam la greu ..tot timpul se termina cu nervi :D
Al meu bebe cand sta pe canapea se intoarce spre perete cu nasul in ea parca ar vrea sa o linga
Am vazut ca s-a vorbit si de sapaturi..In ultimele vizite acasa am inhalat tone de praf si la Tulcea si la Galati cu sapaturile lor..
Krissy imi pare rau ca incepi serviciul asa repede sper sa ne mai incanti cu sfaturile tale in continuare
Mamutz ca de obicei tare informata..multumim de sharing..
Anaemi si al meu transpira cand papa..




mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Mady eu mananc de toate , bebe nu s-a plans deloc pana acum..sau daca s-a plans pana la urma n-a avut incotro

Si eu beau ceai de fenicul ..mai nou am descoperit rooibos..ceai rosu african care are nenumarate beneficii , calmant, alina colicile si are gust aromat placut

Mara_d , al meu bebe n-a facut caca 3 zile si a patra a reusit ..daca nici a patra zi nu face imi pun semen de intrebare ..e normal la bebeii alimentati cu LM sa faca caca mai rar.

Noi am primit alocatia acum in noiembrie pe trei luni august, sept, oct. a venit tarziu pentru ca trebuiau sa sune in Singapore sa vada daca nu primeste cumva copilul doua alocatii
Fecian
Cica gurita devine un organ de cunoastere de aceea bebelusii baga in gura tot ce prind..al meu si-ar baga ambele maini in gura si eventual impreuna cu diverse obiecte ce le are la indemana

Ilida bravo pentru concediu.

Anaemi de asemenea bravo pentru plimbare

Probleme cu parul am si eu de vreo 2 saptamani si pana acum nu mi s-a intamplat..nu stiu ce sa fac..sper sa fie o perioada..

Am si eu o pofta de dulciuri de nu se mai poate..m-am apucat sa fac si eu de facut prajituri ..eu care pana acum nu aveam nici o treaba

Pufi bravo pentru distractie!!

Adra multumim de link-urile cu activitati !

Anda imi pare rau ca a trebuit sa te intorci la munca

Bravo Luca!!

Vai Miha acum am ajuns la postarea ta cu health visitor care spune ca bebelusii imita voma!!!OMG cum se poate sa lucrezi in domeniu si sa nu ai habar?? Ti-am mai spus eu cred ca Imi nu se satura ..incearca sa ii dai LP sa vezi daca mai plange la fel..Nu stiu ..parerea mea..nu dati cu rosii..
Roberta si mie mi se pare ciudata reteta de la pediatra

Lulusor multa rabdare si insanatosire grabnica puiutului tau!

Girafa mi se pare cam scumpa..oricum al meu nu e foarte interesat de jucarii ..am omida care ii place foarte mult desi e pentru copii mai mari ..http://www.shopping.com/LeapFrog-Leapfrog-Baby-Counting-Pal-708431101203/info

Gliana insanatosire grabnica mamei tale!!

Mady sanatate multa puiutilor!!

Edelweiss

Nu stiu daca am acoperit pe toata lumea sper ca nu s-a suparat nimeni..
Ma chinui de nu stiu cate zile sa intru sa va citesc si sa pun poze pe FB..nu mai reusesc sa tin pasul..
Pupici sa aveti o zi minunata!!

Wooow ce m-am lungit!!


mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

anda82
Al meu doarme si ziua mult
In privinta manutelor, saptamana viitoare avem terapie cu psihomotriciana fetitei mele, o sa ii pun intrebarea despre manite, intors si intins mana spre jucarii. Dar fiecare bebe are ritmul lui, incepand de la o varsta trebuie sa faca ceva anume, unii sunt mai rapizi, e vorba de bagajul genetic al fiecaruia, eu nu mai citesc pe Internet, nici revistele de specialitate.


Mami de Emma Alessia si Matei Alexandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Buna dragi mamici si bebici !

Chiar daca nu am scris de atata amar de vreme, vreau sa stiti ca va urmaresc zilnic insa mi-e destul de greu sa va scriu de pe telefon. Va multumesc pentru urarile voastre de la multi ani!

La multi ani! LUCA de gheveronica
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V
VALERIA de marryan



La multi ani Anaemi! Sa sti ca te admir foarte mult si te citesc cu mare placere!

Iarina are 3 luni jumate si o hranesc exclusiv cu LM pana la 6 luni. Deocamdata nu am racit deloc din fericire. Am optat pentru vaccinurile obligatorii, insa ieri, cand am fost la pediatru, mi-a spus ca imi recomanda pe langa schema obligatorie sa ii dau si Prevenar. Stiti ceva despre asta?
Noi nu prea reusim sa iesim din casa pentru ca Iarinei nu ii place deloc in carucior sau in masina. Urla intr-una. Asa ca o scot in curte in brate pana cand nu mai pot. Totusi, urmeaza sa primesc la sfarsitul lunii o manduca in testare si sper din tot sufletul sa ii placa si sa putem iesi si noi la plimbare. Daca ii place cu siguranta ne va aduce si noua Mosul o manduca.
Un alt pitic de-al meu este faptul ca I nu ia suzeta, in schimb degetele… sunt o minunatie. Oare nu e o problema? Adica ma gandeam ca daca ar fi acceptat suzeta, la ea am fi renuntat cumva la un moment dat… insa cu degetele ce facem… ca nu le putem face pierdute!


Mami de Iarina (01.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Nu mai tin minte exact cine ce a scris, insa vreau sa raspund si eu la unele probleme discutate de voi:

Indemnizatie: Este 75% din media veniturilor nete de pe ultimele 12 luni, plafonat intre 600-1200 RON daca optam pentru 2 ani si intre 600-3400 RON dacaa optam pentru 1 an. In plus, daca ne intoarcem la serviciu inainte de implinirea varstei de 1 an primim 500 RON spor de insertie, pana la 2 ani. Eu am depus dosarul abia pe 15 noiembrie si mi s-a spus ca prin ianuarie vom primi banutii. Am depus 2 dosare: unul pentru indemnizatie si unul pentru alocatie.

Intoarcere de pe o parte pe alta: Iarina s-a intors de cateva ori de pe spate pe burta (desi de cateva ori si-a blocat mana sub ea), dar de pe burta pe spate niciodata. Cand o pun pe burta isi intinde mainile si isi ridica capul dar nu da semne ca ar vrea sa se intoarca.

Dormit: Din acest punct de vedere sunt am dus-o destul de bine de la inceput. Nu am facut pana acum nici o noapte alba. De la inceput avea un program destul de fix si anume 22-3-6-8. A fost o perioada pe la 2 luni cand sarise peste masa de 3 si era: 22-6-8… Minunat! Insa acum de vreo 1 luna, am revenit la ea. #61516; In timpul zilei are o repriza de somn de 2-3 ore si inca 3 de 30 minute. In timpul zile doarme in patutul ei adormita de uscatorul de par. L-am folosit inca de cand avea colici fiind singurul lucru care o linistea si acum nu mai putem scapa de el. Noaptea doarme cu noi in pat si adoarme la san. Eu in continuare o fac sarmaluta cand doarme pentru ca tresare foarte mult in somn se sperie si se trezeste.

Greutate: In prima luna a luat 1000g, in a doua 1140g, a treia 1000g si in prima jumatate din a 4-a luna 400g. A ajuns acum la 3 luni jumate la 6900 g si aproximativ 64 cm. Eram destul de ingrijorata ca a luat prea mult in greutate insa am citit la voi ca nu suntem singurul caz.

Tort cu mere: L-am facut si eu dupa reteta de pe blogul trimis de voi. Minunatie nu alta!

fierul Hausmann: L-am intrebat pe pediatru daca mai e nevoie sa ii dau ceva in afara de Vigantol (Fe, Ca) si mi-a zis sa nu ii administrez nimic altceva. Acum nu stiu ce sa zic… medici si medici #61516;

Colac inot: Stiu ca s-a mai discutat de cateva ori insa nu mai gasesc in urma unde. Va rog sa mai imi dati o data site-ul de unde se poate cumpara colac pentru bebe. Am vazut la swimava ca e 100 lei si mi se pare cam scump. L-am intrebat pe medic daca o putem duce la piscina si mi-a zis sa astept pana catre 1 an pentru ca poate lua tot felul de boli din apa… oricat de bine filtrata ar fi apa din piscina. #61516; Asa ca.. vom face baita din cand in cand in cada cu colacul.

Lactatie: Eu nu beau si nu am baut ceaiuri de stimulare a lactatiei. Slava Domnului am destul. La inceput ma mulgeam dupa fiecare supt… acum ma mulg o data pe zi dimineata cam 250 ml dupa ce mananca. In continuare I nu reuseste sa imi goleasca nici macar un san. Din toata experienta cu sarcina, nasterea si bebe mic cel mai greu si mai greu mi s-a parut alaptarea… asta cel putin in primele 6 saptamani cand am facut mastita si am avut de o gramada de ori canale infundate.

Parul: Nu mai stiu ce sa ma mai fac. Imi cade in disperare. Zicea una dintre fete si m-am amuzat teribil… “mai am par de o baie”. Cam asa si eu! Stiti vreun remediu minune?

Link-ul cu activitati: Multumim adra! Atatea idei… de cand am citit site-ul acela ne jucam tot felul de jocuri… e foarte tare! I rade in hohote!

Lamaze: Miha tu ziceai ca iti plac jucariile de la ei. Am devenit si eu fan! I-am cumparat si eu asa ceva http://www.lamazetoys.co.uk/lamaze-gardenbug-wrist-rattles-and-foot-finders--toy--refresh-783-p.asp si vreau sa zic ca ii plac la nebunie. Se pun pe maini si pe picioare pentru a ajuta la descoperirea lor. Se tot uita la ele, le rade si le povesteste! Imi plac tare mult! Ieri i-am mai luat o papusa tot de la Lamaze. Sunt atat de fain facute!!!

Odisee iul-aug 2012: M-am uitat si eu si m-am emotionat. Am vazut ca sunt cateva mamici la al 4-lea bebe! Foarte tare!

Mami de Iarina (01.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

adra_bell: Felicitari pentru blog! E o placere sa citesc post-urile tale! "4 ani fara aproape" a fost demential!!! :)))

Anda-82: imi pare rau ca ai inceput munca atat de devreme… Eu ma gandesc cu groaza la momentul cand va trebui sa ma intorc la munca chiar daca mai am vreo 8 luni pana atunci.

Gliana: Felicitari pentru bebe Eric si pentru curajul de a o lua de la capat!

mihahegarty: Asa cum ti-au zis fetele… esti cea mai minunata mama pentru Imi! Si asa vei fi si pentru al doilea bebe daca va veni! Plus de asta, toata lumea zice ca la al doilea bebe esti mai relaxata si mai increzatoare decat la primul!
Ce bine ar fi sa existe si in Romania centre pentru copii la fel ca in UK…

Mariaruxi: Felicitari pentru SSC! Ti-a venit? Cum e?

babyblue: Ce face Iustin? Imi pare tare rau ca scri atat de rar.

Burtocika: Te citesc cu placere mai ales pentru ca Miruna e nascuta in aceeasi zi cu Iarina! Te pup!
Sunt de accord cu tine legat de ce spuneai cu stimularea bebelusilor. O vad pe I cum se uita fascinata la degetele mele cand le misc. Nu are nevoie numai de jucarii scumpe!

Cam atat pentru acum.. Promit sa incerc sa scriu mai des de acum inainte! #61514;

Mami de Iarina (01.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

La multi ani Ana! Sanatate si sa te bucuri de familia ta!

La multi ani Matei de mariaruxi!
La multi ani Matei de wndyctygirl! Windy, tu cand mai intri sa ne mai incanti cu stilul tau de a povesti?
La multi ani Philip de anda Krissy!
La multi ani Matei de corry!

La multe lunite:
Luca de gheveronica
Alexandru-Gabriel de MihaelaV
Valeria de marryan!

vn_edelweiss sanatate fetitei. Gatesc de ceva timp si le stiu, ma mai inspir si de pe net cand vreau chestii noi si apoi inventez destul de mult, si adaptez retetele la gustul meu. Si ca sa nu ne plictisim fac cam din toate bucatariile internationale, dar eu prefer japoneza si nu imi place indiana. Pasta de avocado pe care am facut-o este defapt guacamole, am pus un avocado copt, cu rosie, usturoi, sare, ulei de masline si le-am pasat, se pot si taia cubulete mici. Poti sa faci si o crema cu galbenus de ou fiert si cu ceapa, cum fac israelienii. Si folosit in fiverse salete sau marinate pentru fripturi.
Am facut ieri pate vegetal si azi in loc de unt de arahide, pt ca nu ne place, un unt din alune caju, migdale si fistic. Eu nu mai tin post cat alaptez, dar trebuie sa fac pentru sot. Nu nu am introdus inca prea multe chestii in alimentatie, sunt inca la vesnica supa de pui, gaina, vita etc cu taietei de casa sau galuste, ceva legume salate, fripturici si paste, si fructe.

Am facut si eu in seara aia tortul de mere, ca doar nu ramaneam de trupa.
Pufi felicitari pentru difersificarea lui Edu, mi se pare f ok.
Roberta ciudata reteta de la pediatra ta pt inceput.Pup puiul mic.
Ana bine ai revenit sper ca a fost relaxanta plimbarea.
Fizioterapia da rezultate ulterior, o sa te simti mai bine dupa ce termini cu ea, in prima faza cam rascoleste.
Ilida sper sa iti treaca si tie. Eu ma trezesc cu degetele intepenite, pana la urma o sa incerc aparatul ala de acasa si pt spate si pt maini sa vedem ce face.
Mady sanatate lui Razvi.
Anca sanatate lui Stefi.
Lulusor imi pare rau ca ai probleme cu Eric sper sa scapati repede.

oxidoni sper ca e mai linistita Miruna mama lui de vaccin.

Gliana sanatate mamei tale.


Parul cade intr-o veselie, noroc ca are de unde, dar ma dispera firele de par peste tot, nu le suport, nu prididesc de dat cu aspiratorul, mi l-as aspira direct din cap.

Dado si eu ziceam acelasi lucru cu degetele, dar il mai tii acum, roade tot ce prinde, jucarele, pumnisori, degetele, suzeta si daca nu are nimic la indemana suge buza de jos. Cand am facut botezeul la 7 saptamani avea o vanataie pe manuta pt ca s-a intors pe burtica si asa cu foc a supt dintr-o manuta ca a ramas semn. Si evident ca si degetele noastre sunt f interesante, ar musca din ele dar cine il lasa, in schimb le trage de zici ca schimba vitezele la masina.
Anda eu nu am vazut linkul cu activitati.

Miha ziceam eu bine ca sotului tau ii trebuie o bataie. Pai cat de mai buna mama sa fi? Sa ii mai faci un copil sa il linistesti, ca nici cand ai ramas cu Imi nu s-a bucurat si ia te uita acum ce o iubeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Un mic ghid zilnic pentru dieta unei mame care alapteaza poate fi:

lapte, iaurt si branza: cel putin 4 portii
carne rosie, carne de pasare, peste, oua si alune: cel putin 3 portii
legume: intre 3 si 5 portii
fructe: 2 – 4 portii (2 portii bogate in vitamina C si acid folic si 1 portie bogata in vitamina A)
paine, cereale, orez, paste : 6 – 11 portii
grasimi, ulei si dulciuri: cat mai putine!


Mergi la inceput