Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(106)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Bine..hai sa cooperam si noi..sa ne laudam ca nu am facut-o de mult

avem cuvinte noi in vocabular..tati,apaaa(numai cand vede paharul si ii e sete)..sta la masa,se uita la mine si zice ''mama''..se intoarce la tati si zice ''tata''..deci stie ce vorbeste omu.
imi arata unde e cercelul,ma trage toata ziua de ei.
stie unde e nasul,daca intreb unde e ..se apropie sa arate cu degetul..ochii ii arata la el cand intreb.
daca ii zic sa aduca mingea sa dam sut si gol,se duce si cauta mingea prin camere si o aduce.
alearga pur si simplu in patru labe,am impresia in orice sec ca o sa cada in nas si il turteste de gresie.
e innebunit dupa Cami,se duce si o trage de pantaloni,de tricou,pana o pune jos..pe urma o imbratiseaza asa si o strange de gat sa o iubeasca,sunt criminali. o sa pun poze cu iubirea lor pe fb.

ne chinuie dintii iar , rau de tot..azi am facut mancare cu el agatat de pantaloni..faceam pasi impreuna de la masa la dulap sau la plita..nu imi dadea drumul.
cand am mers la mc dupa Cami..a venit o tanti(mai bruneta) sa vb cu el..vai ce s-a pus pe urlat,cu suspine..se linistea,pe urma dadea iar cu ochii de ea si incepea.
in masina a plans rau,probabil era intuneric,el era super obosit..am tras pe dreapta,i-am aprins becul de la usa lui din spate sa aibe lumina..s-a mai linsitit.

Asa..in seara asta a papat peste la gratar cu usturoi (fetele de pe fb stiu de care)..orez cu legume(cu ardei,mazare,porumb)..si piept de pui.
a refuzat piureul lui..si s-a dat la mancarea noastra.



Gata despre noi,predam legatura.
Next ??





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mayane

Mai ce tacute sunteti... am inrosit F5-ul...


Pai daca Ziki nu-i p-aici !

Adryiii, ce dulce-i Elena!

Mame de pisici, ce faceti cu ele cand plecati in vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna seara!

Mazare i-am dat in combinatie cu alte legume.

Luiza, si al meu bebe are de la o vreme frica de baita. Si e de la dus. Eu ii pun apa in cadita inainte sa-l aduc in baie, dar il clatesc cu dusul. Si i-a mai intrat apa in ochi, posibil si cu samponel si de la astea ii e frica. Ideea lui Carmen cu o oala din care sa luam apa pt clatit mi se pare f. buna.

Anka, am uitat sa-ti zic atunci cand ai povestit, dar m-a emotionat faptul ca bubu chiuie cand isi da seama ca e la poarta gradintei de parca ar fi fost copilul meu. Si tot vroiam sa zic: poate nu e indicat sa-i iei si acasa fotoliu d-ala ca la gradi, ca poate se plictiseste de el.

Pana acu' vreo luna dormea si al meu 30-40 min. Aucm doarme 1h30' sau 2h.

Scutece Pampers sunt ieftine la farmacia Belladona din cate imi amintesc. Adica au parca max 1 ron/buc. Dar nu mai folosesc de mult, asa ca e posbil sa ma insele memoria. Dar verificati.

Azi noapte am avut parte de plansete, de fapt urlete. Nu stiu de la ce or fi fost, dar nu mai vreau sa se repete. Era de neconsolat. Pana la urma a adormit la mine pe burta.

Apropo de crizute, am tracut acu' doua zile pe langa un magazin d-ala de cartier care avea in fata doua boluri cu bilute colorate. Se uite bebe cu interes, plecam, plange, ne intoarcem sa le mai vada o data, plecam iar, ne deplasam 20 m si el tot plangea si dadea sa fuga din brate inapoi spre bilute. N-am avut ce sa fac, i-am cumparat doua si s-a pototlit. De obicei merge sa-i distrag atentia, dar in cazul asta nu.

La multe lunite si LMA sarbatoritilor de azi!



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Raspuns de la o mama de pisici: au grija bunicii sau o matusa a sotului de ele (vin si le mancare/ apa, schimbat nisip/ bagat in seama).


Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

www.dropshots.com/PatrickCristian01#date" target="_blank">Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

F. bine, Edu!
Si al meu stie cum le zice la unele jucarii si daca i le ceri le cauta. Are un ursulet albastru de plastic si un cateleus de plus care-i plac mult. Si inca o gainusa d-aia pt baie. Dar stie si de sosete: intr-o zi ii cauta mama o soseta si zicea "unde-o fi?" si el pac o gaseste si i-o da. Inteleg multe bebeii nostri.

Catal_ina, ref. la pisica, eu am noroc cu parintii. Cand plecam, vin ei si-i dau de mancare, o mai mangaie. Vin zilnic sau la doua zile. Sotul meu a lasat-o si 3 zile singura pe vremea cand nu ne cunosteam. A rezistat ea saraca, dar nu recomand nimanui si nici la noi nu s-a mai repetat.

Si noi am vrea sa-i luam motzul cu o zi inainte de ziua de nastere. dar acasa. Si inca nu m-am gandit la cum sa organizez. Pfiu, si acusi vine decembrie.


Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Shines, Mimo, ce baieti haiosi aveti !

Mimo, vad ca ati bifat prima cedare comerciala la dorintele lui bb !

Irinukaaa, Mimo, saru' mana, mame de pisici .

Eu pana acum am externalizat-o, dar au fost experiente nefericite pentru ea (mieunat ingrozitor de la 4 la 7 dimineata sau neiesit de sub pat doua zile si doua nopti nici pentru mancat, nici pentru cutiuta). Acum ma gandesc sa o las acasa si sa rog o vecina sa faca ce spuneti voi. Sper sa fie ok.

Sa ma laud si eu cu copilu' uman. Ma indragostesc de fii-mea din ce in ce mai tare . Stie de buburuza (are carti cu buburuze), chiar e unul din cuvintele pe care le spune cu adresa, altul fiind cah . Buburuza e bubu . Aaaaa, si, zic eu (cra, cra), are simtul umorului, ii place sa glumeasca, ii place sa-ti faca in ciuda (baga in gura tot felul de lucruri, chiar daca ii zici sa nu o faca si se distreaza nemaipomenit). Sau, iti intinde un obiect ca si cand ti l-ar da, dar cand incerci sa-l iei, il trage repede inapoi si incepe sa rada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Cata cand aveam pisica veneau niste prieteni, vecini, sa ii dea papa si sa schimbe apa zilnic, sa se joace cu ea. De cand e la socrii a stat saraca si 3 zile singura. Ii lasa crontanele multe si apa. Ar putea ruga pe cineva sa vina, stau in bloc mic de peste 30 ani, se cunosc toti intre ei, nu ar exista niciun pericol sa le dispara ceva (nici nu ar avea ce), dar nu, cum sa lase straini in casa. Nu mai zic nimic. Prin vara as vrea sa mi-o iau inapoi ca nu mai pot de dorul ei si mi-e mila de ea ca o vad trista. Nu se mai joaca ... Offf, imi dau si lacrimile. Doar e surioara mai mare a lui Razvan si am abandonat-o. Toata sarcina numai pe burta mi-a stat. Daca ar fi stiut ea ce o asteapta cand iese puiul din burtica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Adry si eu ca tine. Am iesit la plimbare la Mega Image. I-am luat o suzeta ca mi-a placut la maxim cum arata, de la Difrax, pe care am dat o carutza da bani (pt o suzeta). Cand am ajuns acasa am spalat-o si i-am dat-o. A scuipat-o instantaneu. Mai incerc de cateva ori, la fel. Atunci i-am zis: Mai, daca nu o vrei ti-o iau eu! Nu stiu daca a functionat amenintarea sau pur si simplu s-a razgandit, cert e ca s-a culcat cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Am fost ieri cu R la servici si dupa o ora de plimbat din brate in brate pana la urma a cedat si s-a pus pe un plans de neconsolat incat am plecat acasa. Am mai fost acolo si am stat chiar si mai mult cu el si a fost ok. Nu s-a linistit nici in masina, a plans juma de ora, pana acasa. Am oprit, l-am luat in brate, ne-am plimbat, nimic! Plans, plans, plans. Cu parere de rau (chiar mi se rupea inima de la plansul lui cu lacrimi) l-am pus in scaunel si am plecat mai departe ca se facea tarziu si se aglomera, mai stateam si prin trafic. Am zis ca a fost de la oboseala, cine stie, dar azi a repetat plansul cand eram doar noi 2 la plimbare. Nu tacea nicicum. A tacut cand am ajuns acasa si l-am dezbracat. Deci nu suporta caciula in cap!!! Incearca cu disperare sa o scoata. Azi i-am pus caciula cosmonaut. A tot tras de ea, dar era bine 'infipta' asa ca nu a reusit sa o 'dovedeasca'. Daca asta e motivul pentru care plange ce ma fac? Il mai scot afara la primavara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

mayanne, prima si in acelasi timp UM 23.09, DPN 30.06.2012 asta dupa calculele forumului, ca la dr n-am prins programare decat in ianuarie. deocamdata am la activ analizele de sange si o intrevedere cu moasa.

luiza, a mea la inceputurile ei urla de numa la baie, acu se distreaza, dar habar n-am sa-ti zic ce si cum; acum mai tresare cand dam drumul la dus sa o clatim, cred ca tot la apa curgand se sperie ei cel mai tare..

tunde, merci pt confirmare! deci m-ai sters de pe lista cu 'rusinica'

mirela, dati si voi la 'cineva' mucii aia o data, sa scapati. stiai ca intr-o casa barbatul e cineva?

missmj, sa-ti traiasca sotul, sa te fericeasca in continuare!
apropo de intarcare, am primit de la moasa o carticica (brosurica de vreo 40pg) in care explica mai multe chestii despre nastere, precum si despre primele luni ale lui bb (foarte misto, daca am avea si noi asa ceva...); si scrie acolo despre intarcare acelasi lucru pe care il spune si anka.

revin, ma duc sa basculez papa

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput